bugün

Sars ve mers vakalarını baz alırsak Nisan ortasından sonra etkisini yitirecek. Haziran sonu gibi vaka kalmayacak gibi. Bu bizim başarımızdan dolayı değil virüsün kendi seyrinden olan bir şey.. aksini düşünmek istemiyorum. Yani 1,5 ay sıkın dişinizi. Evde oturtun yaşlıları; sizde dışarıda dikkat edin eve taşımayın...
--spoiler--
aşısı bulunduğu gün.
--spoiler--
aşı hastalığı tedavi etmekte değil, hastalığa önlem olarak bağışıklık sistemini güçlendirmede kullanılır.

yayılmış bir hastalığa aşı çözüm değildir
Adamlar bağırıyor, gömlek değiştiriyor bu virüs bu yüzden aşı geliştirilse dahi özelliğini kaybediyor.

Bu durumu idrak edemeyen yazarların olması üzücü.

Umarım buraya en kısa zamanda evet şu tarihte bitti yazarım, evden çıkmayın sevgili sözlük sağlıkla kalın..
23 nisan 2020 umudumu koruyorum. En azından sosyal hayat gevşemeye başlayacak diye umut ediyorum. Yoksa kafayı kırarız bu gidişle.
17 nisandan yana oyumu kullanıyorum.
--spoiler--
100 gun. virusun yasam omru her 4. kisiye gectiginde 100 gun. yani 5. kisiye gecince hasta edemiyor. bolunme yeterince beslenemiyor. bbc de izledigim bir doktor cinden ornek vererek dogru tedbirle 100. gunde coorona'nın etkisinin neredeyse yuzde 2 altina cekildigini gosterdi.
--spoiler--

evet, ben de bu önerme ile ilgili matematiksel bir makale okumuştum. makale mart sonuna doğru italya'da virüsün düşüşe geçeceğini söylemişti ve son 2 günde virüse yakalanan ve virüsten dolayı ölen kişilerde azalma görülmeye başlandı. tabii ki bu kadar hızlı bulaşan bir virüste azalma eğrisi daha düşük olacaktır...

italya için ön görülen düzelme aralığı nisanın 2. ve 3. haftalarıdır. o güne kadar yaşarsak göreceğiz bakalım...
güncel Önemli Başlıklar