bugün

sözlük yazarlarına samimi bir soru. sevgilisiyle akşam bir yere çıkmak için söz vermiş ve cebinde 9 lirası olan bir erkek kızı nereye götürebilir?
kerhane tatlısı alıp bir parkta oturulabilir.
çay bahçesi.
ankarada bir çok yere götürülebilir. lakin sorulmak istenen ne yenilir ne içilirse, çay ve simit eşliğinde oldukça romantik anlar yaşanabilir.
çekirdek al bir çay bahçesine götür.

neden buraya geldik diye sorarsa,
kafelerde çok ses var burası daha sakin falan diye bahane uydur.
bebek starbucksun yanındaki mcdonaldstan 3.75e ikişer kahve alınır ve ardından yandaki starbucksa geçilerek boğaz manzaralı kahve içilir.
halk plajı. hem parayı çaldırma derdin de yok. rahatça yüzebilirsin.
dolmuşa gidiş dönüş deyince para bitse, dolmuşta sevgiliye sarkacak bi' pezevengi dövüp karakola götürüleceksin. oradan da dönüş say. sonra sevgili tribal enfeksiyon hastasıysa bir kafeye götürüp kıskanmanın kelime anlamını açıklayacak kadar oturup hesap ödeyeceksin. oradan da kızın evine dönüş, kızın evinden kendi evine gidiş.

zor iştir azizim. maaşı almadan kızla buluşma.
" para yok evden bişeyler yap getir dersin kıza, sonra o 9 liranın 3.5 lirasına 2.5 litre kola alırsın. bi parka gider oturursun kızın getirdiklerini hüpletirken bir yandan da kolanı yudumlarsın, akşam park havası iyi gelir. tabii samimiyetinize bağlı. kızı da teşvik edersin yemek yapmaya."
1 lira daha bulursan 10 tl ye dominostan 1 orta boy pizza alıp 3 er dilim paylaşarak sevgilinle yiyebilirsin. karnında kısmen doyar. hatta sevgilinin pizza dilimini soslayıp ellerinle yedirirsen romantikte olmuş olursun. (denendi, olumlu sonuç alındı.)
bir defter, bir kalem al. benden bir bok olmaz yaz ustune, ver ve uzaklas.
Eve bile götürülmez.
(bkz: simit sarayı)

Sen zaten toksundur. Bi ufak çay alırsın yengeye de simit ismarlarsin. O da ince belli de icsin çayı kupa da hiç tadı mi çıkar.
Çekirdek kola alınır parka ya da sahile gidilir. Birbirinizi seviyorsanız nereye gittiğiniz gerçekten önemli değildir.
Sevgili dediğin kişinin de biraz halden anlayıp destek çıkması gerekir. insan sevgilisini zor durumda bırakmak istemez. Laftan anlamazsa... Yine kendin bilirsin tabi.
bakkal rüsteme gider çekirdek alırım...Çok romantik değil mi dostlar.
Çiğköfteciye gidip tanesi 2 tl olan dürümlerden yiyebilirsiniz. Ayranla birlikte toplam 6 tl ödersiniz.
Geriye kalan 3 tl ile ona sürprizler yapın.
Metrobuse binilebilir. Hem butun istanbulu gezmis olursunuz hem yakin temas kurarsiniz. Gerci o temaslarin gruba yada threesome a donme ihtimali cok yuksek ama ucuz.
birer kola alır evinizin önünde içersiniz.
4 er tl ile birer tane türk kahvesi içtikten sonra, üsküdardan karşıya dürbünle çok güzel bir şekilde bakması için geri kalan 1 tl verilebilir. yaratıcı olmak da fayda var.
(bkz: Bim)
5 lira yol parası. 4 lirayla da birşey yapılmaz. sahile gidin oturun. gelen çingeneye de 3 lira verin 1 gül alın kıza. bu para az derse 1 lira daha verirsiniz.
sözlüğe götür.
üniversitede evde kaldığım günler. dibi görmüşüz. sevgilim keza öyle. kendisi yurtta kalıyor ancak evden aldığı parayı bir yerlere mecburiyetten harcıyor ve 20 gün 10 lira ile idare etmek zorunda. aynı şekilde ben de 50 lira ile yetinmek zorundayım. birlikte iken böyle çok fakirlik çektik. bir ara şöyle birşey oldu.

onda 1 tl var. evet kızda tam 1 tl var. bende ise 18 tl var. sınav haftası yaklaşıyor ve paramızı sadece otobüs kartına harcıyoruz, dışarıda birşey yemiyoruz. sevgilim sigarayı bıraktı parası olmadığı için. ben ise tüm gün evdeyim ders çalışıyorum ve yemek olarak sadece evden besleniyorum. ev arkadaşlarım da benim gibi fakirlik çekiyor tabi, hepimiz sürekli bulgur pilavı yiyoruz. sevgilim bizde kaldığında da aynı. sürekli pilav yiyoruz doymak için.

ayrılmadan önceki son 20 günümüzde asla dışarı çıkmadık asla bir cafe ye gitmedik asla bir yerlerde birşey yemedik. ona ben makarna yaptım bana o çay yaptı. toplam 19 tl ile sadece okula gidip geldik. sınav haftasının bitimine yakın ailesi 100 tl para gönderdi. ben ise annemlerin kontör yüklemem için gönderdiği 20 tl ile otobüs bileti aldım.

9 lirayı bilmem de 19 lira ile 2 kişi 20 gün çok iyi geçindik.
gerçekten sevgili ise anlatmaya bile gerek olmaz o para harcanmayacak eğlenceler ister.