bugün

1-2 saat kadar önce bir arkadaşım bana vatsaptan şu video'yu gönderdi:

https://yadi.sk/i/wQ4pOyjA3SFmPR

videoyu dehşetle izledim. burasının ileride çocuklarımızı göndereceğimiz okullar olduğunu düşünerek daha da kahroldum. burası türkiye'nin herhangi bir yerindeki bir meslek lisesi büyük ihtimalle. türkiye'nin çoğu yerindeki meslek liseleri maalesef böyle.

almanya'da meslek liseleri takır takır mühendisler yetiştirirken türkiye vaziyeti yine diğer dallarda olduğu bu eğitim konusunda da berbat.
Cidden var boyle tipler ne yazik ki.bizzat sahit oldum.mesleğimin ilk senesi ve ben meslek lisesinde ücretli ogretmenlik yapiyorum.düşünün bendeki toylugu. Dahası torna tesviye bolumu öğrencilerine giriyordum. Bir öğrencim vardı evlere senlik. inanin tokat atasim geliyordu her gordugumde.kendisi de baya yapılı bir öğrenciydi. Surekli ergen belalti muhabbeti yapardi. Sinifa girdigimde benimki geldi derdi her seferinde dusunun artik terbiyesizligi.çok bagirdim cagirdim agladim ailesiyle gorusldu disiplindi falan derken baktim daha fazlasini yapiyo.ancak bu tarz bir ogrenciye en buyuk ceza gormezden gelmektir sonradan anladim.her seferinde duymazdan geldim ve sonunda vazgeçti benimle uğraşmaktan.onun dışında kimsenin şahsıma yönelik bir saygisizligi olmadi ama malesef suanki durum daha da icler acisi.öğrenci birkere meslek liseliyim ben benim hayzalik yapmak gorevim imajina burunuyor nedense toplumda da boyle bir algi olusuyor.öğretmenin bir yaptırımi yok.en fazla idareye gonderiyorsunuz.bu zamana kadar okuldan atılan bir öğrenci görmedim.
utanarak izlediğim videodur.
adam da hala el em en o pi kü ar es ti yuğ falan diyor.

deep web kaçıncı seviye bu video? el em en. saykoluğa gel.
Devlet size ingilizce ogretmeni yollamış, bir sırada iki kişi oturuyorsunuz, arkada akıllı tahta var. Rahat mi battı? Ama bu malları hayat öyle bir sikecek ki keşke o ogretmen bizi gerekirse domaltip sikseydi de dersimizi calissaydik diyecekler.
Atatürk gençliği bitmiş tayyip gençliği başlamış.
öğretmenler çok para alıyor, çok tatil yapıyor değil mi? Ha unutmadan mesaileri de az çalışma saatlerini arttırmak gerek.

Alın size bir öğretmenin sıradan bir günü.

Ne kadar dayanabilirsiniz buna, öğretmeye hevesiniz kalır mı?
Her sabah büyük bir mutlulukla gidersiniz işe değil mi?

Her okulda böyle değil ya da öğretmenin beceriksizliği diye düşünenler olabilir ama inanın üç aşağı beş yukarı her yerde durum bu ve o ağzınızdan düşmeyen iki ay tatil olmasa okullarda öğretmeninden öğrencisine herkes cinnet geçirir.
bu tür manzaraların yaşanmasında tek suçlu ebeveynlerdir. çocukları doğduklarından beri öyle bi yetiştiriyorlar ki böyle spastik, şımarık bir nesil çıkmaması imkansız. aileler, veletlerinin yaptığı yanlışları görmezden geliyor hatta hatalarını gördükleri halde destek bile çıkıyorlar.. ''çocuk dediğin yaramaz olacak vuracak kıracak'' gibi sözler çocukları yetişkirilirken benimsenirse daha böyle ergen manzaraları çok görürüz. kesinlikle önce bu ailelere iyi bi eğitim vermek lazım.

her doğuran kendi veledini übermensch sanıyor..

neyse 2-3 yıl kaldı veletler görüşcez sizle
Gecenin şu saatinde aşırı can sıkan videodur.

O kırmızılı orospu çocuğunun (annesiyle alakalı değil diyemiyorum bilemiyorum) beynin tasını sikeyim.

Sadece onun değil o sınıfta bu hareketlere ses etmeyen ne kadar orospu evladı çocuk var ise hepsinin anasını sikeyim. Eğitimin geldiği noktaya bak ya hu bu orospu çocukları yarın topluma karışacak. Öyle toplumu da sikeyim.

Gece gece kan beynime sıçradı.
vay amk dedirten video.

hani öğretmenler anlatırdı ya ; bizim zamanımızda biz öğretmenlerimize saygılıydık falan filan diye. ben 18 yaşında liseden 1 yıl önce mezun olmuş biri olarak şunu söylemek istiyorum ; bu hocanın yerinde benim herhangi bir hocamı hayal edemiyorum. hele çetin hocamı hiç hayal edemiyorum. elbet öğretmenlerim her zaman bana arkadaş gibi davrandılar. ama hiç bir zaman saygısızlık etmedik bunu aklımızdan dahi geçirmedik.

bilmiyorum belki de doğu bölgesinde okuduğum için bana böyle denk gelmiştir.

gaziantepin nizip ilçesinde okudum liseyi.

abi bu gerçekten çok şaşırtıcı bir durum. ben bu halimle bana bu şekilde saygısızlık yapan birinin ağzını burnunu kırarım. bir öğretmen bunu nasıl yapamıyor anlam veremiyorum.

edit: garip olan ben de meslek liseliydim. hayatımda böyle şey görmedim ben. bir öğretmen nasıl olur da öğrencisine tokat atamaz abi? hani bırak tokat atmayı bunları öldüresiye dövme hakkına sahip olmaları lazım. çok ciddiyim bunda.
ülke değil, sadece komedi, gülün geçin, benim yazacaklarımın hepsi yazılmış, bazı velilerin okul çevresinde uyuşturucu sattığı bile yazılmış. türkiye bitmiştir.
Böyle öğretmen mi olur ya Allah aşkına. Öğretmen de söz geçirmeyecekse ben ne diyebilirim. O oruspu evlatlarının kanı kaynıyor belli ergenler sonuçta. Ah azizim ah. Şöyle sağlı sollu gireceksin bunlara ne zevkli olurdu. Evet
Götü kaldırılarak büyütülen nesil böyle oluyor.

Efendiler, sorun ne sistemde ne işleyişinde. Sorun sende bende.
Çocuğuna ahlak ve dürüstlüğü öğretmek yerine sokağa, ortama salarsan senden birşey yakalayacağına ortamda "cool" olanı sünger gibi çeker sende bu çocuk neden bir bok olamıyor diye mal mal bakarsın.

"ahlak", "nezaket" , "dürüstlük" kavramlarını benimsettiğin gün bu videolar artık çekilmez.
Lisenin zorunlu olmasının zararları.

Bu tipleri atıcaksın okuldan. Okusa ne olacak ki. Sıra işgali hepsi.

Okulda pek çok gariban öğrenciye de zorbalık yaptıklarına eminim.
Üzücü bir video. Sussan gönül razı değil, konuşsan çare değil. Kalabalık varsa her zaman sorunlar olacaktır. Ancak genel birkaç konu.

- gördüğüm kadarıyla öğretmen yapılı biri. Koysa öğrenciyi oturtur görünüyor. Ancak dayağa karşıyız diyenler olduğu gibi öğretmen her ne olursa olsun sınıfı yönetmeli diyenler olacaktır. Şimdi burada öğretmen öğrenciye vursa suçlu. Bir de burda bayan bir hoca olsa daha zor bir durum. Bir şekilde bu tarz durumlar halının altına süpürülecektir. Bir sonraki olaya kadar.

- şu an çağdaş eğitim adı altında öğrencilere birçok alan açıldı. Mesela telefon kullanımı. Bildiğim kadarıyla italya'da yasaklandı. Saygısızlık had safhada bir de bunu paylaşıyorlar. Mesela bazı yerlerde öğrencilerin telefonları öğretmenler tarafından alındığında farklı ithamlarla karşılaştıklarını anlatıyorlar. Toplasalar emanetçi gibi oluyoruz, özel hayatın ihlali, toplamasak bunlardan ders işlenmiyor diyorlar. Kıyafet konusunda eleştirenler olmuş. Münazara konusu gibi. Serbest kıyafet olmalı mı olmamalı. Kırmızılı üzerinden serbest kıyafet olmamalı diyenler örnek verecektir.

- meslek lisesi üzerinden eleştiri konusunda. Doğal eleme gibi en sona gidenler olduğu söyleniyor. Ben yazarken yoruldum. Çırak bulamıyoruz diyen ustalar, iş beğenmeyen var diyenler, ara eleman yok diyen patronlar, sıfır çekilen sınavlar, liseli ergen dizileri vs.

- sınıfta kalma, yaptırım vs. bahsedenler var. Hatırlarsanız izmir'de iki öğrenci müdürlerini öldürmüşlerdi. Sebep müdürün öğrencilerini uyarmasıydı. Öğrenciler yine olsa yine yaparız diye açıklama yapıyorlar. Antep'te de bir öğretmen okumaya geçen bir öğrenciyi motive etmek için yanağını sıkmasından dolayı öğrenci velisinin yakınları tarafından ingiliz anahtarıyla komalık oldu. Bu öğrencilere ödül mü ceza mı ne olmalı? Her halükarda birileri kendilerine çekecektir.

- akran zorbalığı konusu. O sınıfta birkaç tane ders işlemek isteyen olsun. Ancak baskın olan bu tipler onları bastıracaktır.

- orta ve alt gelir grubundaki bazı ailelerde maalesef şöyle bir düşünce de var. En azından yeri belli olsun. Belirli bir saate kadar okulda bulunsun. Bazı eğitimciler de bu olaya eğitim bir talep işidir. Bu işi talep etmeyenlere zorla vermeye kalkarsanız bu tarz olaylarla karşılaşabilirsiniz diye belirtiyorlar. Çok uzun bir yazı oldu. Makale yazsak yeridir. Eğitim evde mi okulda mı başlamalı?
Kutsal meslektir bence öğretmenlik. En büyük saygıları hakeder. Ne yazıkki aile terbiyesinden yoksun, saygı bilmeyen boş beleş bir nesil yetişiyor. Aklı ve beyni olmayan. Bunlarla uğraşmak sabır işi. Ben yapamam, sırf bu yüzden meslek olarak seçmedim. Hepsini bir kenara atmak lazım, ne yaparsa yapsınlar orda. Benim yaşam alanıma girmesin şu tipler.
Videodaki tipler yarın bir gün sanayiye düşüp daha da oradan çıkamayacak olan tipler. Belli bir zaman sonra kendilerini facebook'ta "hâyât bïžî çøq ÿøřdu bé bîlãđëř' tarzında gönderiler atarken görebilirsiniz.

Tabi burada tek suçlu olan kişilerin aileler olduğunu da belirtmekte fayda var. Sevgi ve saygı olmayan evliliklerde elbette çocuklar da sevgisiz ve saygısız olacak. Bu ülkede sırf evliliğimi kurtarayım diye çocuk yapılıyor.

Ben acımıyorum, siz de acımayın.
Hep meslek lisesi diye agizlarin sulari akmis bakiyorum. Ben meslek lisesi cikisliyim bir tane orospu karakterli olmadi sinifta. Yatili oldugu halde jilet gibiydi herkes. Egitim sorunu aile de baslar. 6 yasinda okula baslasa da kurtulsak ebeveynleri bunlarin sorunu. Ama yok anlatamazsin.
memleketin neresi düzgün ki lisesi okulu düzgün olsun amman yahu banane dedirten video.
Bu canavarlara otoriter olsa ne olacak ki? Kişilikleri bozuk.
Zamanında eti senin, kemiği benim olayı varken. Kimse öğretmenlerin kılına dokunamıyorken, onların arasından çıkan karakter yoksunları, nasıl sadist psikolojilerini çocuklara yansıtıp, sırf zevk için dövdüyse.

Şimdi öğrenciye verilen hakları, böyle gerizekalı öğrencilerde, bu şekilde kullanıyor.

Bizim gibi toplumlarda, haklardaki en ufak dengesizlik bile böyle sonuçlara yol açıyor. Çünkü gerçekten eğitim yok, gerçekten...
Yeni nesil gençliğin anasının amıma koyayım. Sinirlerin bozuldu.
Sınıftaki kızlara acıdım,öğretmene bunu yapan o kızlara hiç rahat vermez. Sanırım o ortama biraz sert bi hoca lazım.
buda nedir. öğretmen nefsi müdafaa edip iki tokat atsa açığa alınacak o dengesiz liseli de pis pis gülecek öyle mi ? ben böyle adaletin tekerine çomak sokarım. öğretmen şiddet uygulamıyor diye şımaran itleri bir son beklemeli. okuldan atılsa dahi öğretmene dışarıdan tehditler savurur bu tipler. kişiliksiz nesiller yaratıldı eğitim sistemi yüzünden, caydırıcı cezalar olmadığından. allah öğretmenlere sabır versin.
saygisizlikta cigir acan liseliler videosu, herkes eğitim sistemini kotuluyor, hoca da sucu buluyor, esas sorun, her onune gelenin evlenip, cocuk yapmasi, cocuguna gereken egitimi vermemesi, dogurup sokaga atmasi, dogurmakla bitmiyor, buyuk bir sosyal sorun, egitimsiz dengesiz, cahil bir genclik yetisiyor, gelecegin suclulari yetisiyor, Imanli bir nesil yetistirecegiz diyenlere duyurulur.