• Halen daha son teknoloji termal kamera ile tedbir almayı akıl edememek? Gerçekten, her çeşit soru cumleleri ve kalıplarıyla yazıyorum, soruyorum, arıyorum. Sıfır sonuç. Kaynak, cümle, link sıfır.
    Nasıl tespit ediliyormuş bu yöntemle? Tek gayem, kafamdaki bu soruya cevap bulup, öğrenebilmek. Hayatımı, tüm dünya insanlarının hayatlarına tehtid olan virüs hakkinda bir şey öğrenebilmek. Konya'ya varmış ölüm tehlikesi?
    Normal, virüs, sağlık, tıp hakkında hic bir eğitimi olmayan ben. Şu lanet tehlikeyi görür görmez. Söylediklerim, yazdıklarım şunlar oldu; bu doğal bir şey olamaz. Kuş, domuz gripleri gibi üretilmiş bir şey kesin çünkü doğa böylesine zalim olamaz. Doğadan kendi kendine böylesine zalim bir şey çıkamaz. Tüm dünyaya tehtid halindeki salgına, tehtide var olan tüm tedbirler uygulansa bile %100 kesinlikte emin olmak, mümkün olmaz. Örnekleri çok fazla. Kara, hava, deniz tüm yolları kapatalım. Selam bile vermeye girmesinler ülkeye. Bunlar geldi aklıma. Çok basit daha mantıklı, daha kesin önlem olur geldi aklıma. Gelen, memlekete milyar dolarlık yatırım yapacam dese bile. Sonra gelsin. Alınacak risk ölüm. Hayattan, yaşamdan değerli bir şey yok çünkü. Allah yardımcımız olsun.
    1 0 ...
  • fark etmez sevdin mi seveceksiniz gönül bu ben zaten benden 1 yıl 3 büyük biriyleyim ve onu seviyorum allah erkekleri büyük sayanlarin belasını versin

hz muhammet hz hatice ile evlensi ama hz hatice ondan büyüktü. ve sevdiğim kızın ismide hatice bu yüzden onu çok seviyorum haydi selametle
    1 1 ...
  • Elbette bugünlerden daha kötü günlerin olacak, oldu da. Hepsinin üstesinden tıpış tıpış geleceksin. Üzüleceksin, sıkılacaksın, bunalacaksın e ne yapalım hayat bu hep hoppidi olmaz ki. insanları üzme ve dolayısıyla insanların da seni üzmesine izin vermemeye gayret et.
    Fazla duygusal gözükme. Öyle duygularını ulu orta yerlerde açık etme, etme ki zaafların bilenlerin olsun herkesler duymasın.
    iyi ve topluma yararlı bir birey olma gayenden asla taviz verme, bir taşı yoldan kaldırdığında bir birey olduğunu unutma.
    Ayaklarını sıcak tut hemen hasta oluyosun annen baban da yok yanında kendi kendinle durduk yere uğraşma.
    insanları sev, saygını koru, vicdanını ve merhametini köreltme.
    Sen iyi ki varsın. En azından kendin için.
    1 0 ...
  • Sistemin allah belasını versin. Su yaşta kız da olsam babamdan, annemden para isteyemiyorum. Okuyorum diye is bulamıyorum.
    Hayır ne yapalım taş mı yiyelim?
    Bir de gençler is begenmiyor diyorlar. Sen sunuyor musun ki imkan biz burun kıvıralım.
    4 0 ...
  • T: Tekrardan okullarda okutulması gereken kitaptır.

Böylece bir nebze bile olsa o şu bu demeden, kendi içimizde birbirimizden nefret edip kavga etmeden tek bir çatı altında birleşebilir ve türkiye'yi çok iyi yerlere getirebiliriz.
    3 0 ...
  • Topuğu göte vura vura kaçmak istenilen ama yapılamayan anlardır.

Tanımımızı yapmanın haklı gururuyla içeriğe geçebiliriz.

iki üç ay önce kuzene kız istemeye antalyaya gittik.
    Akşam geçtik kız evine. Hoş geldiniz, nasılsınız faslı bittikten sonra dünya saatiyle yaklaşık bi 5 dakika, ortamdakiler için takriben 8 yıl kadar bi sessizlik oldu.
    Şimdi kuzenin ailesinde ilk defa kız istemenin heyecanı ve stresi var, karşı tarafta da tek evin tek kızını vermenin sadece stresi var. ortam bildiğin gergin yani.
    Bende sonradan bi de şöyle bi stres oldu. Müstakbel gelinimiz savcı, Kızın da akrabalarının yanı sıra üç dört tane de arkadaşı var ve genç oldukları için evdeki ikramı hizmeti de bunlar yapıyo. Yalnız hepsi üniversiteden arkadaşı olduğu için mutfakta tabakları hazırlayan tetkik hakimi, pasta böreği getiren savcı, çayım bitiyo, "tazeleyim çayınızı" diye gelen kadın başka bi hakim. "estağfurullah ben sizin çayınızı tazeleyim" demek geliyo içimden. Bi tarafımda eski bi vekil oturuyo, diğer tarafımda bilmem kaç tane dernek ve kuruluşun yönetiminde olan bi hukuk profesörü, karşıda bi teyze oturuyo "bu da kesin obama heralde aq" diye geçiriyorum içimden. Odanın içi makam mevki kokuyo lan. Ve bu da beni gerdi biraz ister istemez.
    Neyse bu ikram faslında sohbet etmeye başladık tabi. Ama neler anlatıyorum siyaset, hukuk, eğitim sistemi, ekonomi filan bunlarla ilgili bildiğim, okuduğum, duyduğum ne kadar kelime varsa cümlelerin içine yedirip yedirip salıyorum. Tüm tuşlara basarak bölüm geçmeye çalışıyorm resmen aq. Ama söylediğim şeylere de içimden kıskıs gülüyorum "ne dedim lan ben aq" diye. Biraz ben onların seviyesine çıkıyorum biraz onlar benim seviyeme... Onlar Benim seviyeme inemiyolar genelde, hep ben gayret ediyorm aq. Yok lan o kadar da boş değiliz siyaset, ekonomi, hukukun her bi dalı, gördük bunları sonuçta üniversitedeyken.
    Neyse ben her elit ortamda yaptığım gibi gözüm düşmesine rağmen tabağımın yarısını yemiş, yarısını bırakmıştım. Kodamanlar "aç köpek" demesinler diye yapıyorum bunu.
    Tabakta açlığımdan gebersem de yine yemeyeceğim bi şey daha bıraktım, kurabiye.
    Obama olduğunu düşündüğüm teyze "kreyzi bey tabağınız öylece duruyor yesenizya" minvalinde bi şey söyledi, he kreyzi dedi aq. Yediğimi söylesem de "hiç olmazsa kurabiyeyi yiyin" dedi. Dedim "çok teşekkür ederim hepsi nefis olmuş ama kurabiyeyle maalesef hiç aram yok"

Hakkaten de hiç haz etmem, böyle hıyır hıyır kuru kuru ağızda paramparça olması hiç hoşuma gitmez.
    Dedi ki " ama ben yaptım, lütfen tadına bakın"
    içimden "aha şu pezevengi de sen yaptın onu da yiyim sen yaptığın için aq" diye geçirsem de "peki" lafı ağzımdan çıktı bi kere.

Aga aldım kurabiyeyi, muhtemelen hepsini yiyemem diye bölmek istedim. Zorladı biraz, kalın ve büyük bi kurabiye. Lan bi böldüm. Normalde kurabiyenin bi yarısının bi elimde, diğer yarısının da diğer elimde olması lazım. Ama benim iki elimde boş aq. Olm o ağızda dağılması gereken kurabiye etrafa nasıl dağıldı biliyo musun. O dağılırken dünya durdu, herkes dondu sadece kurabiye slow motion dağıldı, ama her yere, odanın en ücra köşelerine kadar. Ne odası aq uzaya bile gitti uzaya. Ölüm sessizliği oldu, kimse anlamadı ne olduğu, herkes bi mallık yaptığımın farkındaydı ama idrak edememişlerdi henüz. obamayla gözgöze geldik, "senin o kurabiyeyi yapan ellerini sikeyim" dediğimi anlar gibiydi. Ben özürlene özürlene önüme düşen üç beş parçayı yerden toplamaya çalışırken "tamam tamam lütfen bırakın hallederiz" diyen savcı ve hakime hanımları dinlemeliydim. Lakin, olm bak normalde valla sakar bi adam değilimdir ama yerdeki kurabiye parçasını alıp tabağıma koyarken dirseğim eski vekilin çayına çarptı ve döküldü mü aq. içimden "ananı sikiyim yaaa senin yaptığın kurabiyeyi sikiyim götünde dağılasıca" diye ama ne sövüyorum içimden.
    Dedim kesin savcı suç duyurusunda bulunur, hakim içeri atar, eski vekil de partisini devreye sokup çıkartmaz beni bi daha içerden. Kız evi hala "tamam lütfen önemli değil" gibi laflar ederken bizim taraf muhtemelen "niye getirdik bu malı" diyolar.
    O an dedim ki "yer yarılsın yanıma da obama teyzeyi alıyim, içine girelim sabahtan akşama kadar kırbaçlayım masterchef kılıklı mendeburu.
    Neyse ki bana rağmen verdiler kızı.
    Bu da böyle bir anımdır.
    6 0 ...
  • Yatalak dedeye uyku öncesi masalı yerine yapılandır.

Kendisine kezonun anlamını açıklamaya çalışıyorum şu an.
    4 0 ...
  • agora

98.
  • "Roma imparatorluğu hâkimiyetindeki iskenderiye’de geçen hikâyede bilinen ilk kadın matematikçi, astronom ve filozof olan Hypatia’nın hayatı merkeze alınıyor.
    Ünlü yönetmen Alejandro Amenábar'ın yönettiği filmin başrolünde Rachel Weisz, Max Minghella ve Oscar Isaac yer alıyor. 2009 yapımı."

iskenderiye kütüphanesi, kütüphane delilerinin kesinlikle izlemesini önereceğim bir film.

pagan dini, kütüphaneyle olan ilişkileri. çok şey var bu konuda söyleyecek yazmak zor.

Hıristiyan dini(özümsemem uzun sürecek).

hypatia ah sen mükemmelsin birgün senin için daha hızlı bir kurşun tasarlayacağım(!) gökyüzüm senden sorulur, yıldızların yalnızlığından da sen sorumlusun. johannes kepler de olmasaydı seni okuyamayacaktım, kâbus.
    13 0 ...
  • malum şahıstır.---> (bkz: #42755970)

vatandaş enkaz altındayken yurtdışına giden başkan

gambiya, senegal ve cezayir'e gidiyormuş hazretleri.

ülkesinde deprem olmuş, 29 vatandaşı ölmüş, 1000'den fazla vatandaşı yaralı. enkaz altında en az 50 insan daha var.
    ama başkan efendi yurtdışı gezisine gidiyor.

hayır, çok acil, çok önemli bir toplantı olur, konferans olur gitmesine anlam verebilirim.
    her 3 ülkeye yapacağı ziyaretin 3'ü de önemli değil, goygoy içerikli ziyaretler.

suudi kralı ölünce ulusal yas ilan ediyor, ülkede deprem olup vatandaşları öldüğünde yas ilanını bırakın bir de yurtdışına geziye gidiyor.

yani diyecek bir şey bulamıyorum...

senegal, gambiya ve cezayir kaçıyor muydu başkan?
    3 gün sonra gitsen kızacaklar mıydı sana?
    13 9 ...
  • tam 23 saat sonra gelen güzel haber...

azize çelik elazığ depreminin sembolü bence. umke görevlisi emine hanım (emine kuştepe) ile yaptığı telefon görüşmesi, emine hanım'dan aldığı talimatla eşini, çocuklarını hayatta tutmaya çalışması...

ama en çok da türkçe bilmeyen, kürtçe konuşan komşu teyze ile umke görevlisi emine hanım'ın söylediği kürtçe kelimelerle temas kurması ve o teyzeyi de hayatta tutmaya çalışması.

öncelikle bu anları izleyelim.
    umke görevlisi emine hanım, azize çelik ile telefon görüşmesi yapıyor.
    azize kürtçe bilmiyor, komşu teyze ise türkçe bilmiyor, umke görevlisi emine hanım azize'ye kürtçe şunları söyle diyor.
    https://twitter.com/anado...tatus/1221011383711666177

sonra azize'nin kürtçe seslendiği teyze göçükten çıkarılıyor;
    https://twitter.com/polit...tatus/1221044381525868547

saatler sonra kahraman itfaiyecilerimiz azize hanım'a ulaşıyor. azize enkazın altından el çıkarıyor.
    depremzede azize çelik ve çocuğunun kurtarılması

azize hanım ve yavrusu enkazdan kurtarılıyor.
    allah iki canı bize bağışlıyor.

azize çelik ve yavrusunun kurtarılma görüntüleri;
    https://twitter.com/Haber...tatus/1221128516227555329

--spoiler--
    elini bi çıkart ablacım...
    --spoiler--

geçmiş olsun azize çelik. inşallah eşin ve diğer çocukların da kurtarılacak...
    8 1 ...