• stockholm pride yürüyüşüne katılan kortejdir.

  yöresel ezgilerle gay olduklarını bütün dünyaya haykırmışlar.
  https://streamable.com/bo5syy

  biz sizin ne olduğunuzu zaten biliyorduk da, bunu dünyaya duyurmanız iyi olmuş.
  kürdistan lgbt derneği korteji

  not: görüntüler geçen seneden stockholm'deki lgbt pride yürüyüşünden.

  edit: "kürdistan" yazılı paçavra açan eşcinselleri hdp'nin kucağına atıyormuşum.
  lan adamlar "kürdistan" yazmış dolaşıyorlar, kürdistan diye pankart açanlara mı sahip çıkacağız? aman eksik olsunlar.
  11 5 ...
 • türkçü

  218.
 • Alt kültürleri gözleri yaşlı ağlatanlara denilir ülkenin kurucularıdır

  Haliyle taşkınlık edeni az sikmemiştir sikinlenlerin torunları da 100 sene sonra o pısırıklar tarafından katliam, sürgün ve asimilasyona uğradıklarını iddia ederler.
  6 0 ...
 • eksilenmeyi meslek edinenlerin sorunudur. tamam kardeşim, eksi seviyorsun istiyorsun anladık. böyle çoğunluğun hoşlanmayacağı şeyler düşünüp yazarak dünyanın en iyi trollü oluyorsun, bu taktiği sözlük tarihi boyunca kimse düşünmedi kimse yapmadı kimsenin aklına gelmedi müthiş bir zekasın. müthiş eksi oy alıyorsun, milleti kandırıyorsun trollüyorsun millet sana çok kızıyor hadi gül ve böbürlen.
  10 5 ...
 • Kendisi ısrarla kötüleri yeneceğini söylüyordu ,bana da kötü ve empati yoksunu diyordu beni yenemeden gitmesine şaşırdım .

  Eminim su an evinin bahçesinde arka fonda klasik müzik eşliğinde 1960-1970 yılları arasında Paris’te katledilen kızıl saçlı kadınların katilini döve döve öldürüyordur.

  Mutlu ama uzak olsun .
  7 0 ...
 • nasturi hristiyan misyonerleri 7. yüzyılda nusaybin'den yola çıkarak asya ülkelerine yönelik yoğun bir misyonerlik faaliyetlerine girişmişler, 7. yüzyıldan itibaren pek çok bozkır kavmini hristiyan yapmışlardı.

  bu nedenle hristiyanlık moğol imparatorluğunda güçlü bir konuma sahip olmuştur..

  öyle ki cengiz han'ın tüm oğulları (ögeday hariç) eşlerini bir hristiyan/türk topluluk olan keraitlerden almıştı.
  yine cengiz han'ı henüz han olmadan evvel koruyup kollayan tuğrul han'da(yesugey'in andası wang khan) keraitler'in lideriydi.

  cengiz han'dan sonraki büyük han ögeday'ın eşi töregene katun (turakine) da nasturi hristiyandır lakin keraitler'den değil bir nayman türkü'dür.
  töregene katun, eşi ögeday'ın ölümünden sonra oğlu güyük han tahta geçene kadar 5 yıl büyük katun ünvanıyla imparatorluğu yönetmiştir.
  töregene katun'un oğlu güyük han hemen hemen tüm bakanlarını nasturilerden seçmiştir.

  cengiz han'ın oğlu tuluy han'ın eşi soyurgaktani katun kerait türkleri'ndendir ve nasturi hristiyan'dır.
  soyurgaktani katun en önemli katunlardan biridir zira mönkge, hülagü, kubilay ve arik böke'nin annesidir.

  kubilay han'ın eşi chabi katun da kongrat nasturi hristiyandı. kubilay'ın bir başka eşi olan nambui de yine chabi gibi bir kongrat nasturisiydi.

  yine cengiz han'ın torunu hülagü han'ın eşi dokuz hatun da nasturi hristiyan keraitler'dendi.

  cengiz han'ın torunu möngke han döneminde nasturilik moğol imparatorluğu'ndaki birincil dini etkiydi ve moğol imparatorluğu sayesinde nasturilik çin'de iyice yayıldı.

  orta moğolistan'da nasturi mezar taşları;
  moğol imparatorluğunda hristiyanlık

  çin'in doğusundaki yangzhou yakınlarında ortaya çıkarılan 14. yy kalma bir nasturi mezar taşı;
  moğol imparatorluğunda hristiyanlık

  13. yüzyıl sonunda nasturi hristiyanlık asya'da doruk noktasına ulaştı, ne var ki ilhanlıların gazan han döneminde müslümanlığı kabulü ile birlikte orta asya'daki hristiyanlık etkisi azalmaya başladı, akabinde timur imparatorluğu döneminde ise tamamen yok oldu.

  nasturi hristiyanlığı benimseyen türk/moğol toplulukları şunlardır;
  -keraitler,
  -öngütler,
  -oyratlar,
  -merkitler,
  -naymanlar,
  -kongratlar,
  -soğdlar,
  -karahitaylar.

  orta asya'da nasturilik ve nasturi kiliseleri.
  moğol imparatorluğunda hristiyanlık

  moğolların nasturi hristiyanlık etkileri anadolu'da da hissedilmiş, hatta istanbul'a kadar ulaşmıştır.

  bugün istanbul balat'ta, patrikhane'nin yakınında bulunan bir kilise mevcuttur.

  adı; maria muhliotissa kilisesi'dir.
  moğol imparatorluğunda hristiyanlık

  burası "moğolların meryemi kilisesi" olarak anılır. aynı zamanda "kanlı kilise" olarak bilinir.
  lakin aslında "kanlı" değil, "khanlı" kilisedir.
  bu khan sıfatı da kilisenin orta asya orijinli olduğunun en önemli belirtisidir.

  söz konusu kilise bir moğol hanı'nın hanımı olan bizans imparatoru mihail paleologos'un kızı prenses maria'nın adını taşır.

  prenses maria, hülagü han'ın nişanlısıdır.
  kendisi hülagü han ile evlenmek için yoldayken hülagü han vefat eder.
  bunun üzerine de prenses maria, hülagü han'ın oğlu abhaka han ile evlendirilir.

  lakin bu evlilik de uzun sürmez.
  abhaka han da kısa bir süre sonra vefat eder.
  moğol töresine göre de han'ın eşi başka bir evlilik yapamayacağı için, prenses maria kalan hayatını istanbul'a dönerek bir azize olarak geçirir.

  işte bu kilise de onun anısına yapılmıştır.
  moğol imparatorluğunda hristiyanlık

  istanbul'un fethi sonrası pek çok kiliseyi camiye çeviren osmanlı, bu kiliseyi de camiye çevirmek istemiş. ama kilisenin bir moğol prensesinin adını taşıdığı öğrenilince kiliseye dokunulmamıştır.

  #tarih
  #din
  8 1 ...
 • sözlükçe yaptığımızdır.

  beğendik mi yaptığımızı? o naif, o kibar, o minnak abber'ı kırıcı ve üzücü davranışlarımızla yıldırdık. gitti buralardan. oldu mu, yakıştı mı bize?

  kırıcı davranışlarımızla abberline ı yıldırdık
  10 1 ...
 • O kadar saçma sapan şeyler ki bari biraz inandırıcı yapın dediğim sahnedir. seyretmeyenler için söyleyeyim. Şimdi Abi kahramanlarımız dominic ve Brian arabanın içindeki çipi alamıyorlar ve arabayı komple çalıp binanın içinde sürmeye başlıyorlar. Tam üç tane yan yana gökdelenden gökdelene uçup burunları bile kanamadan atlatıyorlar kazayı. Vay anasını hiç mi kolona denk gelmez bu namıssız araba. Indiana Jones bile bu kadar şanslı değildi.
  11 1 ...
 • Serbest kalmıştır.

  Şu taksi şoförlerinin agresifliklerinden nefret ediyorum. Sırf trafiğe takıldığı için müşterisine, dahası bir kadına önce boğazını sıkıp sonra tokat atmış. Sadece türkiye'de yaşanabilecek bir olay. Sonra da uber'e saldırın. Hangi insan size karısını, çocuklarını emanet etsin ki şu durumda?

  https://www-haber-com.cdn...-bogazini-sikti-300304%2F
  9 1 ...
 • "yol yabdı, köbrü yabdı" diye ortalarda gezen, gitmediği yolun, geçmediği köprünün parasını paşa paşa ödeyen ak gezenlerin suratına suratına çarpılması gereken ve artık resmiyet kazanmış olan listelemedir.

  chp kütahya milletvekili ali fazıl kasap’ın bilgi talebini yanıtlayan cimer 2002-2009 yılları arasında satılan kuruluşlar listesini yayınlamış.
  buna göre akp 17 yılda;
  11 liman,
  98 elektrik santrali,
  50 tesis ve işletme,
  11 otel,
  3 bin 917 taşınmaz satmış.

  ayrıca; araç muayene hizmetleri ile maden ruhsatları, makine-teçhizat, demirbaşlar, isim hakları, hizmet araçları ve markalar, varlık satışı, işletme ya da imtiyaz hakkı devri yoluyla özelleştirilmiştir.

  not: eski bir haber, ama ben yeni gördüm ve akp'nin sattıklarının resmi bir açıklaması olması bakımından da önemli bence.
  https://tele1.com.tr/akpn...i-cimer-listeledi-112474/

  ek: (bkz: akp iktidarında satılan kurum ve kuruluşlar/#14192662)

  Edit: ampul kafalar gelmiş 2002'den önce de şunlar satıldı bunlar satıldı diye yazmış. Ulan sanki biz 2002 den öncekiler satıldı ne güzel oldu diye destekliyoruz. Malsınız, çok malsınız.
  23 3 ...
 • çadırlarda bir çok gencin milli olmasına vesile olanların sıklıkla yad ettikleri gösterilerdir. hayır bu kadar iddialı şekilde söylüyorsan ya olaya şahitsindir ki o meydanlara çıkıp şahit olacak g.t yok bunu söyleyenlerde ya da çadırın içerisinde olup aktivitede rol oynamış olman lazım. ilk seçenek zor olduğu için muhtemelen o gençlerin milli olmasına vesile olanlar dile getiriyor belli ki bunu sürekli.

  annesinin önüne koyduğu çayı içip keki tüketen ve tüm olayları yandaş medyadan takip edenler boş yapmasın. moydonlordo hop pokokolor vordo. evet meydanlara pkk lılar çok büyük olasılık ile bizzat fetocu polislerin eli ile çıkartıldı. çünkü önünü alamıyorlardı. o zamanlar kavgaları daha başlamamıştı hükümet ile. o polisler kasıtlı olarak şiddet kullandıkça insanlardan daha da destek görüyordu gösteriler. en iyi yaptıkları şeyi yapıp olayı provoke etme amaçlı tüm sokakları tutulmuş ve 3 kişi bir arada yürümene izin verilmeyen taksim sokaklarından 20 li 30 lu gruplar halinde pkk lılar ellerinde şerefsiz aponun koca posterleri ve molotof kokteylleri ile o meydana girebildi. hiç kafanızı kurcalamıyor mu yıllardır nasıl olabildi diye ? on bin tane polis tüm sokakları tutmuş ama bu şerefsizler ellerini kollarını sallaya sallaya taksim meydanına çıkabiliyor. belkide hükümet ile husumetleri içten içe başlamıştı ve gene bilerek ve isteyerek hükümete zarar vermek için o pkk lıları taksime çıkardılar. her iki durumda da olay aynı sonuca çıkıyor dikkat edersen.

  orada görev alan polislerin belki yarısı belki biraz daha fazlası sonradan fetocu olmaktan ihraç edilmedi mi meslekten. işinize gelince "feto *siyasileri* kandırıp emniyeti ele geçirdi" diyorsunuz ama iş gezi gösterilerine gelince o polisleri, polis amirlerini, bürokratları falan hiç irdelemiyorsunuz. bu fetö terör örgütünün en büyük meziyeti ne ? olayları provoke etmek, çığrından çıkartmak. siz demiyor musunuz 17-25 aralıkta kumpas kuruldu bilmem ne diye. o devasa "kumpası" kuran akıl bu olaylarda bu kumpası kuramaz mı. emmeye geliyorsan bir zahmet gömmeye de gel.
  8 2 ...