• Adamın tecavüz ettigi dna raporuyla ve telefon gorüsmesiyle ispatlanmış, kameralar yol kenarına attığını da cekmis. Ama serbest bırakılmış. Napalım herkes kendi adaletini mi saglasın. Kadın intihar edip yüzde 99 engelli kalmıs yatağa bağımlı trakeostomili hic birseyden habersiz yatıyor canlı cenaze yani. Öldürmekten ne farkı var, gerci öldürse ne yazar dısarıda hala elini kolunu sallayıp gezen kadın katilleri varken. Adalet sadece ülkede bir kadın ismi. Yazıklar olsun. Allah belasını versin.
    8 0 ...
  • Arkadaşlar biz sapık değiliz hiçbir zaman da olmadık. Tr de sandığınızdan çok daha büyük bir kitle var yurt dışında bunun için insanlar gece alemlerinde toplanıyor. Karanlık çöktüğü zaman iş yerindeki patronunuz yerlerde bir topuklu için yatıyor olabilir. Tabi bunun bir çok nedeni var çocukluk dönemi yalnız geçmiş olabilir ya da doğuştan geliyordur. Ama benim gözlemlediğim kadarıyla ayak fetişisti insanlar sanatçı ruhlu oluyorlar, çünkü ince düşünmesini ve ayrıntılara odaklanmasını iyi biliyoruz. Onun dünya görüşü sadece am değildir, Farklı olan ona hoş geliyordur. Kesinlikle kendimden şikayet etmiyorum bu zincir çok birbirine bağlı (suspect) anladı
    4 0 ...
  • zvuch

1.
  • https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120012/+

rusya'nın en büyük, ve bana kalırsa en gelişmiş müzik servisiyle tanışın;

"zvuch" rusça telaffuzu ile "zvooq"

bu servisle, yaklaşık 1 hafta önce karşılaştım. youtube'da arayıp da bulamadığım remix'i, hani olur da google'da bulursam diye bir aratayım dedim. 3. sırada bu servisin sitesi listelendi. hemen altında da aradığım remix yazıyordu. dedim nivna, kesin buldun oğlum şarkıyı. siteye bir girdim, hem şarkının orijinali, hem de aradığım remix kabak gibi oradaydı. adamlar koca bir arşiv yapmışlar. tamamen şans eseri karşılaştım.

kitaplığı çok geniş. açıkçası ben çok şaşırdım. bir rus servisi olarak, bir de hani ismiyle, cismiyle ilk defa karşılaşmamdan dolayı, hani çoğu aradığım şarkı bulunmaz diyordum. çünkü bu servisin bilinmiyor olduğunu düşündüm. ama yanılmışım, türkçe'de dahil şu ana kadar arattığım tüm şarkıları buldum. yani inanılmaz bir servis, şansım baya yaver gitmiş. sadece orijinal şarkıları değil, bir çok remix'te bulabilirsiniz. sınırınız yok bu servisle!

ayrıca yeni keşfettim, radyo özelliği de mevcut. ben biraz göz gezdirdim, rus radyoları listelendi. bilmiyorum ne kadar dinlersiniz ama, radyo da dinleyebiliyorsunuz.

arattığınız şarkıyı, bir tıklamayla dinlemeye başlayıveriyorsunuz. hızlı ve kolay bir kullanıma sahip. aynı zamanda yandex, ok.ru gibi mail servislerini de desteklemekte. bu servislerden birinde hesabınız varsa, hesabınıza kolayca giriş yapıp servisten daha fazla yararlanabiliyorsunuz. çalma listesi falan oluşturabilirsiniz mesela. ama hesaba giriş yapmasanız bile, şarkılardan yararlanabiliyorsunuz.

play store'da bu servise ait herhangi bir uygulama yok. belki google'da vardır diye düşünerekten, apk aramaya koyuldum. ama apk'da bulamadım. böyle bir servisin uygulaması olmaması beni oldukça hayal kırıklığına uğrattı. site tamamen rusça, belki fazla kurcalayabilirsem sitesinde apk bulabilirim. böyle bir servisin uygulamasının olmaması imkânsız. araştırmaya devam edeceğim.

ruslar kesinlikle müzik sektöründe çok başarılı. ben zaten şaşırmadım bu servisin kalitesiz olduğunu düşünmezdim, çünkü rus servisi. ki rusya'nın sadece müzik servisleri değil, mail servisleri ve haberleşme uygulamaları gibi genel yapıtlarda da çok başarılılar. (bkz: yandex) (bkz: telegram)

eğer bu servisin bir apk'sını bulursam, youtube music'i tamamen çöpe atacağım. gerçek kaliteyi bu serviste buldum çünkü. başka da söyleyebileceğim bir şey yok. bu servisle yeni tanıştım, aşırı fazla bilgi edinmedim. site rusça, fazla hareket de edemiyorum. ama zamanla çözeceğim.

siz de aradığınız şarkıları, tek bir tıklamayla dinlemek istiyorsanız servise bir göz gezdirebilirsiniz.

dikkat! youtube'da bulamadığınız şarkılar karşınıza çıkabilir. haydi bakayım!

https://wwv.zvuch.com/
    5 0 ...
  • 20 ocak'ta ne olmuştu???

malum kesimden asla duyamayacağınız bir sorudur bu...

bugün qara yanvar...

sovyet sosyalist soykırımlar birliği'nin yaptığı nice türk katliamlarından sadece biridir qara yanvar.

biliyorsunuz can azerbaycan, sahip olduğu doğal zenginlikler ile sovyetler birliği ekonomisinin vazgeçilmeziydi.
    lakin sovyetleri besleyen azerbaycan halkı yıllar boyunca kendi doğal zenginliklerinden yeteri kadar faydalanamadı.
    adeta bir sömürge ülkesi gibi can azerbaycanımızı tahrip ve talan ettiler. yağmaladılar.

can azerbaycan bu yolda ilk uyanışını 19 şubat 1988 halk mitingiyle gerçekleştirdi.
    bu mitingde azerbaycan milli hissiyatı ve uyanışı ile ilgili manifesto sunuldu.
    lakin sovyetlerin buna tepkisi çok sert oldu.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120002/+

bakü, nahcivan ve gence'de sokağa çıkma yasağı ve sıkıyönetim ilan edildi.

sıkıyönetim ile birlikte can azerbaycanımızın milli güçleri rahmetli bozkurt ebulfeyz elçibey tarafından kurulan "azerbaycan halk cephesi" adı altında örgütlendi.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120003/+

bu sırada azerbaycan ssc sınırları içinde yaşayan ermeniler kendilerine daha fazla toprak talep ediyor, dağlık karabağ'ın özerk bir ermeni cumhuriyeti olmasını, hatta ermenistan'a bağlanmasını istiyorlar, bunun için de moskova'ya baskı yapıyorlardı.

azerbaycan halk cephesi ermenilerin bu şımarıklığına cevap veriyor, ülke bir iç savaşa sahne oluyordu.

nitekim sscb ordusu, bakü'de ermenilerin, azerbaycanlılar tarafından katledildiği bahanesiyle 19-20 ocak 1990 tarihlerinde bakü'ye girerek tarihe "kara ocak" (bkz: qara yanvar) olarak geçen katliamlara başladılar.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120004/+

qara yanvar katliamında sovyetler, azerbaycan'da 143 azerbaycanlıyı şehit etti.
    qara yanvar katliamında 143 şehit yanında 744 kişi yaralanmış, 1500'den fazla azerbaycan türkü ise tutuklanmıştı...
    can azerbaycan'ın başkenti bakü adeta kanla yıkanmıştı.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2120005/+

bugün 20 şubat...
    qara yanvar...

ve bazıları asla 20 ocak'ta ne olmuştu diye sormayacaklar...

#tarih
    9 0 ...
  • pkk terör örgütü'nün ilk yıllarında ona kucak açan barzani'dir.
    pkk'nın kuzey ırak'ta yerleşmesi, 1982 yılında barzani'nin izniyle olmuştu. bu dönem itibariyle pkk ve kdp uyum içinde çalışmaya başlamışlardır.

pkk'nın kuzey ıraktaki örgütlenmesinden rahatsızlık duyan türkiye 1983 kışında ırak ile bir "sınır güvenliği ve işbirliği antlaşması" imzalamış, bu antlaşma çerçevesinde sınırdan 10-15 km öteye müdahale edebilme hakkına sahip olmuştur.
    bu durum ise barzani'yi epey rahatsız etmiş ve pkk'ya olan desteğini daha da arttırmıştır.
    bu destek terör örgütüne 1987 yılında atılım yapma imkanı tanımış, hakkari, şırnak, van, eruh bölgelerinde zorla örgüte alınan gençlerin de katkısı ile sayıları 100'ü bulan pkk'lı gruplar dağlarda rahatlıkla gezmeye başlamıştır.

körfez savaşı ile birlikte türkiye-kuzey ırak ilişkileri her açıdan değişmiş, 1983 te yapılan antlaşma gereği kuzey ırak'a giren ve pkk güçlerini desteklediği için barzani kuvvetlerini de vuran türk ordusu pkk'ya karşı barzani ile birlikte operasyonlar düzenlemeye başlamış, ve barzani aşiretinin sabık lideri mesut barzani'de türkiye cumhuriyeti kırmızı pasaportu ile dolaşmaya başlamıştı.

fakat barzani türkiye'yi yine arkadan vurmuş, pkk'ya karşı mücadele bahanesi ile türkiye'den milyonlarca dolar koparılmış, 1994 te hakurk'ta pkk liderleri ile gizli antlaşmalar yapılmıştır.

1995 yılında pamukoğlu paşa'nın agresif atakları pkk terör örgütüne büyük darbeler indirmiş, soysuzlar çareyi barzani'ye sığınmakta bulmuşlardır.
    barzani ise bu gelişmeler üzerine abd ve israil'i devreye sokarak kuzey ırak operasyonlarını kınamış ve bir an evvel son verilmesini istemiştir.(bu gelişmeler yaşanırken barzani hala türk pasaportu taşımaktaydı)

çekiç güç ve barzani'den aldığı destek ile 97 yazına bölgedeki üçüncü büyük güç konumunda giren pkk terör örgütü bu dönemde türkiye'den kuzey ırak'a göç eden 13.000 kişinin kaldığı ve bm koruması altında olan atruş kampı'nda resmen türkiye'ye meydan okumuş, bu durumu müttefik barzani ve abd ise sadece seyretmiştir...

tüm bu olanlara rağmen türkiye, abd ve israil'in kuzey ırak'taki tercihi olan barzani'yi güvenilir(!)bir müttefik olarak kabul etmek zorunda kalmış, hatta barzani'nin daveti üzerine mayıs 1997 de kuzey ırak'a tarihinin en büyük askeri harekatını düzenlemiştir.

barzani türkiye'ye karşı pkk'yı desteklemekten hiçbir zaman geri durmamış, bu desteğini gizlememiştir.

2007 yılında türkiye'nin yapacağı sınır ötesi harekata açıkça karşı durmuş, abd'nin pkk'ya karşı türkiye ile birlikte mücadele edin önerisine hayır demiştir.

2014 yılında bizzat mesut barzani pkk'nın mahmur kampına gitmiş ve aynı sene mesut barzani'nin oğlu mesrur barzani; "pkk'yı hiçbir zaman terör örgütü olarak görmediklerini" söylemiştir.

bakınız şurada videosu da var;
    https://www.dailymotion.com/video/x29bbqj

aynı mesut barzani 2016 yılında pyd/ypg'nin pkk ile aynı yapı olduğunu ve bunların suriye'de özerk bir hükümet kurmasını desteklediklerini de beyan etmiştir.

2018 yılına geldiğimizde ise barzani, türkiye'nin yaptığı zeytin dalı harekatını eleştirmiş ve harekatın derhal sona ermesini söylemiştir.

tabi diğer harekatlarda, afrin, barış pınarı vb barzani'nin tutumu hep pkk'dan yana olmuş, türkiye'nin operasyonlarına karşı açıklamalar yapmıştır.

ne diyelim...
    3000 yıllık devlet geleneğimiz var, ama şu sıralar devlet aklı pek çalışmıyor...
    5 2 ...
  • Alman doğumlu, yahudi asıllı teorik fizikçidir. Ömründe birçok başarılı işler yapmıştır.
    (bkz: Kütle enerji eşitliliği)
    (bkz: fotoelektrik etki)
    (bkz: kuantum fiziği belirsizlik ilkesi) gibi gibi..
    Kendisi hiçbir dine inanmamış, ateizmi savunmuştur. Sosyalizmi de desteklemiş hep.

Birkaç güzel sözleri:
    --spoiler--
    Hayat bisiklet sürmek gibidir. Dengede kalmak için hareket etmek zorundasınız.
    --spoiler--

--spoiler--
    Mutlu olmak istiyorsan, bir amaca bağlan; insanlara ya da eşyalara değil.
    --spoiler--

--spoiler--
    Aptallara göre insanlar; ırk, cinsiyet, milliyet, yaş, statü, renk, din ve dil başta olmak üzere 8’den fazla kategoriye ayrılırlar. Halbuki olay bu kadar komplike değildir. insanlar sadece 2’ye ayrılırlar: iyi insanlar ve kötü insanlar.
    --spoiler--

Ve mizah olarak:

https://galeri.uludagsozluk.com/r/2119962/+
    10 0 ...
  • Üçüncü nesil çaylak. Yetmez ama evet. Herif özel mesajları ilgi çekebilmek adına hunharca paylaştı ya la. Galiba bu eleman sözlük kurallarını hiç okumamış, hiç araştırmamış. Tamam burada birkaç yazar dışında sözlük formatını kimse iplemiyor ama kimse de özel mesajını paylaşmıyor. ilginç bir kafa yapısı var adamın.

Ne diyeyim ki, akıl fikir diliyorum kendisine.
    15 0 ...
  • 3 yil 1 ay 15 gün hapis cezası.
    bunun yatarı 3/4'tür.

yani sadece 10 ay gibi yatarı var verilen cezanın.

söz konusu şahıs 15 temmuz sonrası gözaltına alındı tutuklandı vb.

4 ay cezaevinde yattı.
    ev hapsi ve yurtdışı çıkış yasağı konularak serbest kaldı.

serbest kalmasının üzerinden 3 sene geçti ve 3 yıl 1 ay 15 gün ceza aldı.

şimdi artık bir daha cezaevine girmeyecek yani.

benim merak ettiğim şu.
    bunların mallarına el konmuştu.
    bu süre zarfında bu mallar da iade edildi mi acaba?

ne güzel dünya.
    oğlun terör örgütünün en önde gelenlerinden biri olacak.
    bütün malı mülkü senin üstüne yapacak.
    ve sen de sadece 4 ay yatıp çıkacaksın.

ne güzel adalet be...!

edit: aldığım bilgiye göre mallarındaki tedbir de kaldırılmış.

edit-2: buyrun;
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2119942/+
    8 2 ...
  • pandemi süresince işten çıkarılmasının yasaklanmasından sonra bu yasak kapsamı dışında tutulan kod 26 denilen madde ile işçilerin işten kovulmasıdır. kovulması diyorum çünkü bu madde ile işten çıkarıldığında işveren tazminat ödemesinden de kurtulmakta ve işçi ortada kalmaktadır.
    kod 29 nedir ; işçinin iyi niyet dışı hareketleri ve ahlak kurallarına aykırı davranması. yani ; iftira da cabası.
    3 0 ...
  • Çocukluğumu özlüyorum, ön balkonda; büyük saksıda sarı gülün yanında oturup, çay içerken okuldan gelişimi izleyen dedemi özlüyorum.. okuldan sonra balkonlarda sıralı olan sardunyaları sulamayı özlüyorum..
    Benim ismimin verildiği kiraz ağacını özlüyorum, arka balkonda asmanın altında çaya bisküvi batırıp yemeyi özlüyorum,
    Ablamla rosalinda izlemeyi özlüyorum, gül yaprakları toplayıp gülsuyu yapmayı, sobanın başında kedilere sarılıp uyumayı, sobanın üzerinde yufka ekmeği arasında eriyen peynir kokusunu özlüyorum. karşı mahalleye yoğurt almaya giderken kardeşimle didişmeyi özlüyorum..
    Hiçbirine kavuşamayacağımı bilerek, dedemin mezarı başındaki selvi ağacının dibinde hıçkıra hıçkıra saatlerce ağlamak istiyorum.
    Bu sevgisiz, yapay ve tatsız dünyadan çok sıkıldım artık..
    4 0 ...