• Bir gün bunu yapacağım az kaldı. Adam gibi söylemek yerine höyt bu ne biçim şey lan duymuyon mu vs. Vs. Bir gün şartelim atıp büyük falan dinlemeyip sümsüğü yapıştıracağım ama ya sabır diyorum.
  4 0 ...
 • 1807'de napolyon fransa rusya arası yapılan savasi sona erdiren tilsit ant imzalar ve bu olayı kutlamak için bir tavşan avı düzenler. Dönemin genelkurmay başkanına avı organize etmesini söyler.böylece başkan birkaç subayla beraber avi organize eder ve 3000 tavşan yakalanır. Daha sonra serbest bırakılan tavşanlar ormana koşmak yerine napolyon'a saldırdı, dönemin en güçlü adamı tavşan saldırısına uğramıştı.
  6 0 ...
 • Dolup taşan entelektüel bilgi birikimim doğrultusunda yapmakta olduğum eylem.

  kürt kültürüne ait bir yemek olan tırşığı tchaikovsky eşliğinde yiyerek kültür karmaşası yaratıyorum. Biraz Ortadoğu biraz Avrupa. Şimdi de kuğu gölü balesi yapcam, şu tabağın dibini tandır ekmeğiyle sıyırıp son tırşık lokmamı yutayım da.
  6 1 ...
 • ''Biz o gün göğü, kitap sahifelerini dürüp büker gibi dürüp bükeceğiz; önce nasıl yaratmaya başladıysak tekrar yaratacağız, bu bizim vaadimizdir. ve gerçekten de yapacağız bunu, gücümüz yeter yapmaya.''

  bing bangle başlayan evrenin genişlemesinin terse döndürüleceğini (kıyamet) ve nihayetinde tek bir noktaya geri toplanan evrenin en baştan tekrar yaratılacağını haber veren ayettir.

  çünkü evren kendi içerisinde kapalı bir sistemdir, bu nedenle de enerji miktarı sabittir.

  konu ile ilgili paylaşımlarım:
  https://www.uludagsozluk.com/e/42703559/

  https://www.uludagsozluk.com/e/42876220/
  6 2 ...
 • Normal.

  Bir oyun oynuyorum. Hesaba bağlı fotoğrafım çıkıyor orada. Net belli değil. Ufak, yakınlaştırılamıyor. Bir şey var orada, nefes alıyor mu kesinliği yok Ancak kadın olduğu net.

  Oyun başlıyor. Seni yalarım gibi bir ifade var, onu gönderen oluyor. Benimle evlenir misin, sevgilim olur musun soruları soruluyor. Dünyanın her yerinden arkadaşlık isteği alıyorum. Bana brezilyalı bir insanla tanışacaksın ve o, oyun sırasında seninle başka bir yerde konuşmak için soru soracak deseler inanmazdım. isveçli arkadaşım oldu. ingiliz, arnavut, daha bir sürü yerden insanlar. Bir oyun sonrası nasıl bu kadar insanla aynı sayfanın altında buluştuk, şaşkınım. Bazılarının yanında eşleri ya da sevgilileri var, fotoğraflardan belli, açık açık tanışmak istiyor. Sabah olunca sevgilisine yaranmaya çalışıyordur aynı tipler.

  Ben sosyal medya kullanmıyorum çok çok uzun yıllardır. Aşırı garipsedim. Her şeyin bu kadar kolay olması, insanların küçücük bir fotoğrafın peşinden gitmesi mümkün değil anlam verebileceğim şeyler değil.

  Ancak düşündüm. Düşünmedim diyemem. Evli olsam, böyle bir oyun oynuyor olsam, bu kadar abazanın tanışmak istemesi sonrası eşime bakarken ne hissederdim? Kendimi bir halt zannedip onun ilgisizliğine sinirlenir miydim? Bu malların ilgi göstermek istemesine atlar mıydım?

  Ben o zaman net emin oldum. Evli kuzenim neden sahte bir hesap kullanıyor? En yakın arkadaşlarımdan birinin neden eşinden gizli tuttuğu hesapları var. iş arkadaşlarımdan evli olanlar neden surekli telefonla oynuyor. O an hepsinin aslında eşini aldattığını anladım. En ufak ilgi sonrası doğru ve yanlışlarımızı bir kenara bırakıyoruz. Her an başka birini sevebiliriz diye koşa koşa yaşıyoruz. Elimizde olanın kıymetini bilmiyoruz. Sosyal medya sonrası kendimizi bir şey zannetmeye başladık. Açız.

  Sonucunda kimse dünya böyleyken evli kalmak zorunda hissetmez. Şiddeti, nefreti, sevgilisizligi bir kenara bırakıyorum, çoğu çift sıkıldım diye ayrılıyor. Sıkılıyor çünkü başkaları ilgi göstermek için hazır.

  Hacular bu devirde evlenmek akıl işi değil. Ben net eminim, ben uyuduktan sonra eşim başka kadınlarla tanışmak için telefonu eline alacak. işe gidince ekranları yalayacak hayvan. Biriyle anlaşabilirse benden boşanacak. Bu iş böyle.
  7 0 ...
 • çin tuzu

  28.
 • ülkeye girişinin yasaklanması için meclise önerge verilmiş.
  mhp nin ülkemiz için ilk kez iyi bir şey yaptığına şahit oluyorum. sonuna kadar destekliyorum. bu çin tozu denilen kimyasal ürünün dünya üzerinden silinmesi gerekiyor.

  https://www.hurriyet.com....-hastalik-nedeni-41454584
  7 1 ...
 • sekhmet07

  168.
 • (#42908528) bu entry ile beraber yıllardan sonra merak edip profiline girmeden önce sebebini bilmediğim bir önyargıyla kendisini hep iyi, aklı başında ve zeki bilirdim fakat yanılmışım.

  bu nedir yahu? erkeklere laf söylemesinden ziyade 5 madde diye başlık açıp 5 maddede de saçmalamak nedir?

  ben hep merak ediyorum bir insanın yazacak bir şeyi yokken neden vaktini boşu boşuna sözlük mecralarında harcar?

  fikrin yok

  zikrin yok

  kitap okuma yok

  tarih bilmek yok

  şimdi soruyorum bu kız nasıl yazacak? iddiaa ediyorum önüne bembeyaz bir a4 kağıdı koyup, bir de kalem verseniz, "bir konu seç ve yaz ne istiyorsan" deseniz emin olun o kağıdın yarısını bile dolduramaz. eminim ki yazabilecekleri de ordan burdan duyduğu ön yargı kırıntılarından öteye gidemeyecektir.

  sokak röportajlarından birinde soruyorlar üniversite mezunu bir kıza "deniz gezmiş kimdir" diye, verdiği cevap şu;

  - "hatırla sevgili" dizisinin yönetmeni değil mi?

  bak şimdi götünle gülüyorsun ama o mikrofonu uzattıkları tipler bunlar işte. ama sorsan instagramda fotoğraf paylaşmanın en ince ayrıntılarına kadar saatlerce anlatır sana. magazin dünyasında kim kimi düdüklemiş, kim kimin dübürüne dayamış, kim kiminle pişti olmuş ezbere biliyordur.

  eminim ki düzgün bir üniversitede okuyordur, işletme, iktisat, uluslararası ilişkiler belki de (gerçi yazı yazmaktan aciz bir insanın uluslararası ilişkiler okuması da acayip ironi). hatta paralı bir üniversite de olabilir. ailesi çok zengin de olabilir bunlar önemli değil.

  muhtemeldir ki kendisinden yaşça büyük olmam ona yol gösterecek hatta tavsiyeler vereceğim anlamına gelmesin çünkü ben the walkin' dead izleyip, zombilere hocalık yapmak niyetinde değilim.

  neyse uzadıkça uzuyor, uzun olunca da okunmuyor (kızım sen direk bu paragrafı oku sıkılmayasın). zamane neslin de "meme ve kuku ile biryerlere" gelme niyeti yönünde evrilmesi sebebiyle, kendisi de trende uyup bu yolda ilerleyecektir. bahtı açık olsun.
  12 2 ...
 • Evliya çelebi'nin, öyle bir sayfa iki sayfa değil, neredeyse küçük bir kitap boyutunda detaylı anlattığı esnaf resmi geçitinde yaşanmış rezalettir.

  https://www.hurriyet.com....bile-katilirlardi-4985167

  http://docs.neu.edu.tr/li...stanbul%20esnaf%C4%B1.pdf

  bu "arızalı" esnaf takımını şöyle sıralar:

  hizan-ı dilberan esnafı
  deyyuslar esnafı
  ahmak pezevenkler esnafı
  gidiler esnafı

  13 ve 14. sayfalara bakın.

  ayrıca 93. sayfadaki helvacılar esnafına ("helvacı güzeli" deyimi nereden geliyor sandınız!) ve 196. sayfada tellaklar esnafına da bir bakmakta fayda var.

  bunlar bir şey değil, evliya çelebi'nin seyahatnamesi osmanlı toplumunda aşırı yaygın olan ve normal kabul edilen eşcinselliğin türlü ve açık anlatımlarıyla doludur. sadece o değil, hangi orjinal osmanlı kaynağını (gelibolulu mustafa ali, divan edebiyatının büyük bir kısmı, özellikle şehrengizler, ayrıca aşıkpaşazade, naima...) okursanız okuyun, bu gerçek hep önünüze çıkar. bunlardan başka yabancı elçi raporları diyeceğim, hemen "iftiradır" diyeceksiniz. hepsi yalancı tabi...

  peki mecellenin yazarı ahmet cevdet paşa da mı yalancı?

  (bkz: ahlakı batıdan öğrendik/#31090757)
  6 2 ...
 • Evet arkadaşlar biz de bu başlıkta Berat Albayrak'a mail atıp, taleplerimizi iletiyoruz. Elif can yetim'den neyimiz eksik lan bizim?

  --spoiler--
  Selamun aleyküm ve rahmetullahu berakatü.

  Abi selam. Uludağ sözlük'ü bok götürüyor. ismail alpen'le konuşur musun lütfen? Acil mod olmam lazım abiiiii. Sana kaç kez yazdım durumlar çok kötü, ilgilenmen gerekiyor abiiii..

  Selam ve bol dua ile kun fe yekün subhaneke allahumme ve bihamdik.
  --spoiler--
  8 0 ...
 • Aslında herkesin içten içe bildiği, pek fazla dile getirilmeyen hadise.
  Daha düne kadar %99'u müslüman olarak tabir edilen ülkeydi burası.
  Bugün itiraf edemeyenler hariç tutulsa %70'i geçmez.

  Teknolojinin, küreselleşmenin, bilimsel araştırmaların da bu konuda etkisi var ama; bizim gibi Ortadoğu coğrafyasında siyasal uygulamalar en büyük nedendir.

  islam'ı kendine paravan edip her türlü çağdışı uygulamayı gerçekleştirmeye çalışmanın sonucudur bu.
  15 2 ...