dolar

1554.
 • gün itibariyle bir adedi 6.17 adet türk lirasına eşit olan amerikan parası...

  peki amerikan parası ne kadar amerikan?

  16. yüzyılda almanya'da tedavülde olan gümüş paralar, bohemya'nın joachimsthal kentinde basılmıştı.
  bu paralara halk arasında "joachimsthalers" deniliyordu.
  dolar

  zamanla bu paralara verilen joachimsthalers adı kısaltılarak "thalers" haline geldi ve bu paralara thalers denilmeye başlandı.
  ingilizce'de bu kelime "dollars" adını aldı ve 1792'de abd'nin bağımsızlığını kazanmasından sonra bu ad abd'nin parasına verildi ve "dolar" adını aldı.

  doların sembolü olan "$" işaretinin ise ayrı bir hikayesi vardır.

  bu "$" sembolü fransa kralı 14. louis'in torunu olan ispanya kralı 5. phillippe tarafından konmuştur.
  dolar

  genç kral phillippe, herkül'ün ayaklarının bastığı kabul edilen cebelitarık boğazı'nın her iki yakasını (cebelitarık ve septe) (bkz: herkül sütunları) harita üzerinde bir kurdela ile işaretlemiş ve bu "$" sembolü bu vesileyle ortaya çıkmıştır.
  dolar

  cebelitarık boğazının her iki yakasını temsil eden herkül sütunları bugün ispanya bayrağında yer almaktadır.
  dolar

  bu işaretinin de abd dolarına geçmesi yineispanyollar` sayesindedir.

  amerika'daki ispanyol kolonileri ile amerikan kolonileri arasında yapılan ticaret sözleşmelerinde ispanyollar sözleşmeyi tasdik etmek için bu "$" işaretini kullanırlardı.
  bu işaret zamanla bir güven logosuna dönüştü ve amerika birleşik devletleri kurulunca da bu sembol, abd parasının güvenilir olduğunu belirtmek için kullanılmaya başlanmıştır...
  8 0 ...
 • sayın cumhurbaşkanımızın yerli uçak ve uçak motoru üretimi ile ilgili yapmış olduğu tarihi açıklamadır.

  cumhurbaşkanımız şöyle demiştir;

  --- spoiler ---
  bundan sonrası için bütün uçaklarımızın ve motorlarının ülkemizde yapılması ve savaş sanayimizin bu temele göre geliştirilmesi gerekir.
  --- spoiler ---

  cumhurbaşkanımız bu sözleri 1 kasım 1937'de söylemiştir, söyleyen cumhurbaşkanımız da tabi ki mareşal gazi mustafa kemal atatürk'tür.

  ya kim olacaktı?

  şimdi yerli uçaktan bahsedenler anca boşa sallıyor, temsili bilet kesiyorlarl. kestikleri biletin günü geldiğinde de pişkin pişkin sırıtıyorlar.
  (bkz: ilk yerli yolcu uçağı 2019 da uçacak)

  ne fabrika var ne bir şey. anca boş laf salatası...

  not: bu sözlerin söylendiği yer türk hava kurumu'nun etimesgut uçak fabrikalasıdır. ulu önder bu sözleri fabrikanın temel atma töreninde sarf etmiştir.
  fabrika 1941 yılında üretime başlamış, marshall yardımı ile birlikte türkiye'nin abd himayesine girmesi ve tsk'nın 1950'den sonra sipariş vermemesi nedeniyle 1952'de kapatılmıştır.
  (bkz: kayseri tayyare fabrikası)
  (bkz: etimesgut tayyare fabrikası)
  8 0 ...
 • bakkalarda kendine ait standında, çeşit çeşit camekanlı teneke kutuların içinde, taneyle satıldığını görmüş efsane nesildir.

  bunlar yok artık. tekrar gelmeyecek. bugünkü çocuklar bunu görmeyecek. bisküvileri taneyle yemedikleri için belki de, tüketmeyi çok kolay sanacaklar.

  bisküvinin teneke kutuda satıldığını görmüş nesil
  8 0 ...
 • konuşmanın tamamı şu şekil.

  --spoiler--
  bunu özellikle anlatmak istiyorum. biz sizin paranızı harcıyoruz. bakmayın kocaman sıfatlar yakıştırılmasına, protokolde oturulmasına falan. bizim herhangi bir memurdan farkımız yok. maaşımızı da siz ödüyorsunuz. yaptığımız bütün işlerin parası da sizden çıkıyor.

  devlet yönetiminin asla ve asla sizin üzerinizde bir şey olmadığını ve sizin anayasada verdiğiniz yetkiyle sizi yönettiğini bilerek... öyle koca koca arabalarla ve korumalarla gidenere bakmayın. onlar haksızlık yapıyorlar
  --spoiler--

  ben herhalde 15 dakika, başka hiçbir şey yapmadan bu yazıya bakacağım.

  dipnot: adam chp'den seçilmiş olabilir ama ülkücü. yedek tekerleklere benzemeyen safkan bir ülkücü.
  6 1 ...
 • Kırmızı beyaz ipliklerden genellikle bileklik olarak tasarlanan dilek süsü. Mart ayı boyunca bilekte tutulup martenickanız kırlangıç veya leylak görünce cıkarıp cicek açmış bir ağaç dalına baglanırmış, ve dileklerin gerçek olması beklenirmiş.
  Mart ayında baba marta yani mart nine gibi bir anlamı olan bulgar geleneği. Beyaz iplik uzun ömrü, kırmızı sağlık ve gücü simgelermiş.
  5 0 ...
 • "ama bizim çocuklar hariç" şeklinde devam ettiği düşünülen kutlu söylemdir. kendi çocukları sarayların güvenli odalarında uyurken bile başlarında korumalar bekler şekilde yaşıyorlar. bırak şehit olmayı sıradan bir insanın yolda yürürken taşa takılıp düşme ihtimali bile bunların çocuklarının taşa takılma ihtimallerinden katrilyon kat fazladır.

  tabi seçmenleri ne denirse inanmaya programlandığından kendi evlatları toprağa düşse bile "hökümetimiz sağ olsun vatan sağ olsun" diyorlar mikrofon uzatılınca. bak siyaseti ekonomiyi politikayı falan sktr et. şu vatan sağ olsun söyleminin bile içini ne kadar boşalttılar farkında mısın ? türk milletinin tarihi savaşlarla mücadelelerle yokluklarla doludur. ancak o kadar yoklukta bile kurtuluş savaşını canlarını vere vere gerçekleştirmiş bir millet idik. bizim için vatan devlet bayrak ezan kutsal şeylerdi. bunlar için şehitlik mertebesine yükselebilmek için gözünü bile kırpmayan bir millet idik. şu anda suriyeliler bizim ülkemizde nargile keyfi yapıp karı kız kovalarken bizim askerimiz onların vatanlarında toprağa düşüyor. ailelerine soruyorsun "vatan sağ olsun" diyorlar. bizim askerlerimiz yani sizin evlatlarınız neden oradalar ? hangi vatan sağ olsun ? türkiye mi suriye mi..
  4 1 ...
 • günaydın

  1938.
 • sabah şerifleriniz hayırlı olsun efenim, güzel bir gün geçirmeniz dileğiyle.
  1 0 ...
 • aydın

  375.
 • memleketim. efeleri, söke'si, kuşadası, daha nice sahil ilçesi, tertemiz havası, tabiatı ile şu an gurbet elde özlediğimdir.
  1 0 ...
 • Biz insanlar mutluluğu heo yanlış yerde arıyoruz. Yanlış yere koşuyor boş yere yoruluyoruz. Mesela çoğu insan kendini nasıl şartlar bir bakalım mı?

  --spoiler--

  +bir mercedesim olsa daha ne isterim.

  +bir ev alalım da başımızı bu yaştan sonra içine sokalım guzum

  +ulan aselsan da bir staj yapsam, sonrada öyle yüksek itibarlı bir şirkette işe girerim.

  --spoiler--

  Peki neden mutlu ve başarılı hissetmek için aselsana, tübitaka, apple a girmek isteriz ki? Başarının gerçek kıstası nedir? Kimisi için zenginlik, kimisi için itibar, kimisi için hükmetmek...

  Peki bunlar neden başarı olsun? Sen apple da çalışınca şimdiden daha mı değerli olacaksın? Yada mercedese binip caka satınca? Aslında sen insan olduğun için değerlisin. Ve böyle saçmalıkların hiçbirine ihtiyacın yok.

  Bunu farkettiğimden beri mutluyum. Sadece sevdiğim için bir işle ilgilenir oldum. Hırsla biryerlere gelmek için değil. Çünkü başarılı olmak; istediğim gibi yaşayabilmekte.
  1 0 ...
 • Canım bitanem freddie'nin sesi ile huzur buluyorum şimdi de * çok seviyorum seni ,hep seveceğim freddie. Güzel insanlar kalplerimizde güneşlerimiz. Senin şarkılarınla büyümek bir mucize *

  Queen- ı want to break free- the reflex revision
  https://youtu.be/E1vXNrN6BbU
  5 0 ...