• Kim niye bu başlığı açma gereği duydu, niye bunu bir sorunmuş gibi yansıttı bilmiyorum. Bildiğim tek şey; eğer anneniz alnının teriyle çalışıp kendi parasını kazanıyorsa ve siz annenizle gurur duymak yerine, yaptığı işten ya da bunu birine söylemekten utanıyorsanız, o anneyi hak etmiyorsunuz demektir.
    5 0 ...
  • erzurumda üniversiteye öğrencilerin gelmesiyle dahada açığa vuran durum dışardan özellikle batıdan gelen kızların giyim tarzını rahatlığını kıskanıyorlar kendileri sıcakta kırk kat kumaşa bürünüp gezerken diğerleri şort tshirt ile rahat rahat takılmalarını kıskanırlar baba baskısı olmadan rahatça gezmelerini kıskanırlar.
    7 4 ...
  • çocukken bunu saklamak için çok uğraşıyordum ama artık utanmıyorum. Tek gayesi benim daha iyi yaşam standartlarına sahip olmam ve istediklerimi alabilmekti.. tabii temizlikten kazandığı paralarla o kadar okuttu beni, ben de bir şekilde bitirdim unv yi ama işsizim. Arada yardıma gidiyorum ben de temizliğe.. ne hayat ama...
    9 1 ...
  • bugün istemeyerek kulak misafiri oldum. teyzenin biri oğluna kız arıyormuş. aslında iyi kızlar var ama temizlik görevlisi felan davul bile dengine benim oğlum mühendis diyordu.

içimden dedim sanki oğlun rudolf diesel felan alimünyum odtü felan mezunu, kesin dandik bir ünide mühendislik okumuştur. birde kız beğenmiyorlar.

biride diyor benim gelinde çirkin ama napacan iyi birisi felan idare edecez artık gibi konuştu insanlığımdan utandım.
    2 1 ...
  • tüm çıplaklığıyla hep derinliklerde yaşayan, yaşatan, hala kendisiyle karşılaşmamış olanlara okunması tavsiye edilesi hüzün prensesi.

depresif haldeyken hep onu okurum, yalnızlığımı onunla paylaşmak için belki, belki de yalnız olmadığımı anlamak için.

onun acısını kendi acıma katıp içinden çıkılmaz bir hale getiriyorum. Mazoşistim.

kalanlar isimli kitabını okumanızı isterdim. Bu kitapta Ondan kalanlar var. ardında bıraktıkları. yaşadığı anların notları. anlarının anıları. başkaldırma anları.

"aşk acısı çekmedim hiç, çünkü dünyanın verdiği acı her zaman güçlüydü."

"Beni yaşamcıl kılmakla en büyük ölümlerin en derin acılarını bana vermemiş mi bu insan olma çabası?"

“ışık var. Kitaplar var. Ben varım. Dünyam var.”

"Artık giderek dünya insanları bana birer fabrika ürünü gibi görünüyor."

"Yalnız yaşı olmayan ve dünyalarını kendi içlerinde taşıyan insanlara dayanabildiğimi görüyorum..."

"artık beni benden alsınlar. Yaşlanmak istemiyorum. Kimseyle yaşlanmak istemiyorum, kendimle bile."
    7 0 ...
  • 2017-2019 anket araştırmalarında sadece 2 yılda ateist ve deist oranında %7 artış yaşanmış.

///

- Vatandaşa sorulan soru şu:
    “Kendinizi dini anlayış bakımından nasıl tanımlarsınız?”

- Cevaplar şöyle:

- Yüzde 89.5: “Allah’ın varlığına ve birliğine inanıyorum.”

- Yüzde 4.5: “Bir yaratıcı olduğunu düşünüyorum ama dinlere inanmıyorum.”

- Yüzde 2.7: “Bir yaratıcı olup olmadığından emin değilim.”

- Yüzde 1.7: “Bir yaratıcı olduğunu düşünmüyorum.”

- Yüzde 1.7: “Cevap yok.”

Bunun anlamı şu:

/ BiR: Türkiye artık yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke değil. ///

/ iKi: Türkiye, nüfusunun yüzde 89.5’i “Müslüman”, yüzde 4.5’i “deist”, yüzde 2.7’si “Tanrı’nın varlığından şüphe eden”, yüzde 1.7’si “ateist” bir ülke... ///

O zaman şu soruya gelelim.

/ Türkiye, daha önce gerçekten yüzde 99’u Müslüman olan bir ülke miydi? ///

-Evet aşağı yukarı öyleydi.

*

/ Ne kadar zaman önce öyleydik? ///

- Sadece iki yıl öncesine kadar.

///

SADECE iKi YILDA DEiST VE ATEiST ORANı 7 PUAN ARTTı.

OPTiMAR şirketi buna benzer son araştırmayı 2017 yılında yapmış.

O gün bu soru iki aşamalı sorulmuş.

/ BiR: “Kendinizi herhangi bir dine mensup hissediyor musunuz?” ///

CEVAP: Yüzde 96.1: “Evet.”

Yüzde 1.7: “Hayır.”

Yüzde 2.2: “Cevap yok.”

*

/ iKi: Bunun üzerine şu ikinci soru sorulmuş: “Sakıncası yoksa kendinizi hangi dine ait hissediyorsunuz söyleyebilir misiniz? ///

CEVAP: Yüzde 99.9: “Müslüman.”

*

inanç araştırmaları cevap almanın çok kolay, ama gerçek cevabı almanın zor olduğu araştırmalardır.

O nedenle çapraz sorularla desteklenmesi gerekir.

Bizimki gibi baskının ve muhafazakâr mahalle baskısının yüksek olduğu toplumlarda, bir de iktidarda islami bir parti varsa, bu sorunun cevabını almak daha da zordur.

Yani diyeceğim şu: Bu dramatik değişim 7 puanın da çok üzerinde olabilir.

///

https://www.hurriyet.com....-olan-ulke-degil-41220410
    4 1 ...
  • osmanlı yı atatürk ün yıktığını zanneden insan topluluğuyla aynı kesimdir kendileri.
    osmanlı, yavuz sultan selim, kanuni zamanındaki kadar güçlüydü, atatürk geldi bi şamar koydu, osmanlı yıkıldı. osmanlı yıkılır yıkılmaz atatürk cehape yi kurdu, taaa 2002 senesine kadar cehapenin başında iktidarda durdu, son 18 senedir amkp var.
    3 0 ...
  • muhalif yazarlar olarak aylık makarna desteği vereceğimiz birliktir. bir nevi sponsorluk gibi. ibb ve ankara bb kaybedilince istihkaklar sekteye uğradı malum. aç aç sosyal medya trollüğü olmaz..

müslüman falan diyorlar hala. islamiyetin temeli "hırsızlık yapmama/kul hakkı yememe" ve "güzel ahlak" üzerine kurulu iken hırsızlıkları, yolsuzlukları alkışlayıp "belki bize de 3-5 atarlar" diye ağzı sulanan insanlar nasıl kendilerine saf, temiz ve müslüman diyebiliyorlar aklım almıyor. hadi kulları kandırdın ( kandırıldık aldatıldık montaj kuntaj falan ) allahı nasıl kandıracaksın o her şeyi görüyor her şeyin dosdoğrusunu biliyor. suçu işleyen kadar suçun işlenmesine vesile olan ve suçu alkışlayan kişide günaha eşit derecede ortak. tabi iman etmişler için bu yazdığım din tüccarları için fark etmiyor..
    10 2 ...
  • herkesin çok yakınen tanıdığı bir halktır.

her şeyi mizaha vuran
    teneke
    boş bir halktır
    kolay yoldan para kazanma derdine düşmüştür
    sosyal medyada beğeni için götünü verir
    2 gram aklı olmayanları başımıza ünlü keserler
    gençleri işsizdir cherim nonstop izler
    makyaj videosu izler.

evet Bhutan halkı.
    4 0 ...
  • Her içki içen kadın cinsel birliktelik yaşamak zorunda mı amk? Nasıl başlık bu böyle!

Başlıkta bi sıkıntı var zaten. Gelelim kendisine zorla sahip olmaya çalışan adamı öldüren kadına.. helal olsun ulan, delikanlı kadınmış. Şahane, saygılar sunuyorum. Nefsi müdafaa var işin içinde, fazla ceza alacağını tahmin etmiyorum. Lan kadın o kadar demiş, müsait değilim sonra birlikte olalım diye amk orospu çocuğu niye zorluyorsun ki!!! Al işte bi Anadolu çomarı daha!

Ben işin vicdan boyutuna bakmam. Biri sana zarar vermek istiyorsa, sen de aynı şekilde zarar vereceksin. Konu kilit.
    9 2 ...