gelincik

94.
  • Yumuşacık, kan kırmızı, narin bitki. Rüzgarda usulca salınırken türlü yeşilin içinde güzelliğiyle göz alır. Bir de saçları sırma olanı var bunun. O da bu entrynin konusu aslında ama değilmiş gibi görünüyor. Hüznü bulaştırmak istemediğim için değinmiyorum şimdi ona. Dokunmaya kıyamadığım bahar güzeli gelincik olsun entryinin yıldızı sadece. bu seferlik.
    2 0 ...
  • chernobyl

34.
  • gelecek için türkiye'ye önemli mesajlar veren dizi.

türkiye'ye 1500 km uzaklıkta olan çernobil nükleer santralinin bir benzerinin günümüzde ığdır'a sadece 15 km uzaklıkta bulunduğu unutulmamalı.

(bkz: metsamor nükleer enerji santrali)

üstelik santral 2006'da ömrünü tamamlamışken ermenistan 2026'ya kadar kullanmaya devam edecek. bu zamana kadar yüzü aşkın kaza yaşanmış olan santral deprem bölgesinde. eğer sızıntı olursa ermenistan'dan çok türkiye etkilenecek. ve yanıbaşımızda patlamaya hazır bir bomba varken türkiye cumhuriyeti'nin konuyla ilgili hiçbir resmi girişimi bulunmuyor.

No zombies, no mutants, just reality.
    3 0 ...
  • Hastane ya da bakımevlerinde yaşayan akıl hastalarından çok daha tehlikeli olup, çok daha büyük tehdit oluştururlar.

Bazen burnunuzun dibinde yaşarlar hissetmezsiniz.

Bazen hastalıklı ruhlarını, klavye arkasına gizlenerek sergilerler.

Acırsınız, kimbilir ne derdi vardır, nasıl bir yalnızlıkla cebelleşmektedir?!
    Yazık!
    6 0 ...
  • dis fircalama aliskanligi edinmemis, duzenli disci muayenesi olmamis herkesin basina kesinlikle gelecek olan rahatsizlik. zararin neresinden donulse kârdir. gunde 1 dakika ayirmak size sadece 1 dakika kaybettirir. diş kaybetmenizden revadir.
    4 0 ...
  • siyasal islamcıların; "bebek, köpek davaları yüzünden asıldı" diyerek masum göstermeye çalıştıkları sabık başbakan.

terör ve tecavüz suçları dışında idam cezasına karşıyım.
    dolayısıyla menderes'in de idam edilmemesi, bunun yerine müebbet hapis cezası alması gerekirdi.
    ama dönemin şartları gereği idam edildi.

neyse, konumuz menderes'in suçları...

menderes'in suçları neydi?

•örtülü ödenek paralarını zimmetine geçirmek(suç ortağı necip fazıl'dı).
    (bkz: necip fazıl ın örtülü ödeneği tırtıklaması)
    (bkz: örtülü ödenek parasıyla metresine ev alan başbakan)

•6-7 Eylül Olayları'na önceden haberi olduğu halde müdahale etmemek.
    (bkz: öğrenci patron gazeteci kaymakam ve asker/#37690077)
    (bkz: 6 7 eylül olaylarının gazcısı ekspres gazetesi/#37689194)
    (bkz: harçlık verdiğim çocuklar evimi taşladılar/#37689250)

•Kanuna aykırı olarak üniversite basmak ve halka ateş açtırtmak.
    (Turan Emeksiz hükümete karşı istanbul Üniversitesi'nde düzenlenen bir protesto mitinginde polisin açtığı ateş sonucu öldü.Hüseyin Onur ise sol bacağı kesilerek kurtarıldı.)

•Bazı muhalefet milletvekillerinin ve muhalefet liderinin seyahat özgürlüğünü kısıtlamak.(inönü'ye yapılan planlı ve organizasyonlu saldırılar)
    (bkz: 1 mayıs 1959 ismet inönü nün taşlanması/#41429277)

•Devlet radyosunu siyasi çıkarları için kullanmak.

•Halkı Demokrat izmir gazetesinin matbaasını tahrip etmeye teşvik etmek.

•dp'ye oy vermediği için Kırşehir'i haksız olarak ilçe yapmak.

•Yargı bağımsızlığının ihlal etmek.
    (Hukuk'un üstünlüğünü savunan Yargıtay Başkanı Bedri Köker,Yargıtay Başsavcısı Rifat Alabay, Yargıtay 2. Başkanlarından Haydar Yücekök, Yargıtay Üyeleri Melahat Ruacan, Kamil Çoşkunoğlu, Faik Uras ve ilhan Dizdaroğlu 'görülen lüzum üzerine emekliye sevk edildiler.)

•Tahkikat Komisyonu'nun kurulup olağanüstü yetkilerle donatmak.
    (15 DP milletvekilinden oluşan komisyon hem suçlama hem de yargılama hakkına sahipti. Komisyon 5 kişiden fazla yan yana yürümeyi bile yasakladı.)

•chp'nin mallarına "haksız" yere el koydurmak.

•abd'nin türkiye'ye askeri müdahalesine müsade eden gizli antlaşma.
    (bkz: 5 mart 1959 tarihli vatana ihanet antlaşması)

•yabancılara petrol ve diğer madenleri arama ve çıkarma izni vermek.

•türk silahlı kuvvetleri'nin iç işlerine müdahale edip, atatürkçü ve cumhuriyetçi komutanları ordudan tasfiye etmek.
    (Menderes hükümeti, "ordu darbe yapacak gerekçesiyle" başta Genelkurmay Başkanı Nafiz Gürman, bütün üst komuta kademesi dahil olmak üzere 15 general ve 150 albayı resen emekliye sevk etmiştir)

•abd isteği ile pek çok fabrikayı kapatmak veya özelleştirmek.
    (Tek parti döneminde kurulan bazı traktör ve basma fabrikaları Menderes döneminde özelleştirildi veya ekonomik olmadıkları için kapatıldı. Nuri Demirağ tarafından kurulduktan sonra ismet inönü tarafından devletleştirme kapsamına alınan uçak ve uçak motoru fabrikaları, Eskişehir tank fabrikası ve Kırıkkale silah fabrikası Menderes döneminde NATO standartlarına uymadıkları gerekçisiyle kapatıldı.)

•milli istihbarat teşkilatının (mah-meh) abd kontrolüne girmesine göz yummak.
    (bkz: adnan menderes in hakan fidan ı salih korur)

bunların dışında;
    (bkz: adnan menderes in aşk hayatı)
    (bkz: emniyet müdürününün karısıyla aşk yaşayan başbakan)
    (bkz: menderes in üç numaralı sevgilisi)
    (bkz: adnan menderes ile yattım kocamı kurtardım)
    (bkz: adnan menderes in yıktığı camiler)
    (bkz: adnan menderes in çiftçiyi azarlaması)
    (bkz: vatandaşın malını gasp eden başbakan)
    (bkz: menderes döneminde okur yazar oranının düşmesi)

son olarak;
    adnan menderes
    17 5 ...
  • Sevgilisi olduğunda onun değerini bilecek, bir kadına nasıl davranması gerektiğini bilen beyefendi, kibar ve nazik erkek kişisidir. Bir gün o kızla diğer gün diğer kızla konuşup kalitesini yitirmemiş, karakterli, değerinin bilinip korunmaya alınması gereken erkektir.
    4 0 ...
  • birtakım cahillerdir.

vay efendim dersim'in ismi tunceli olmuş, orayı yeniden dersim yapacaklarmış...

dersim tunceli olmadı. önce bunu bilin.
    bugün maçoğlu'nun dersim yapmak istediği yerin adı dersim değildi.

yani bugünkü tunceli'nin.

tunceli'nin(bugünkü şehir merkezi) önceki adı mamiki/mameki idi ve bir de kalan kazası vardı.

ve bu mameki ve kalan kazaları, 7 kasım 1935 tarihli "munzur vilayeti teşkilat ve idaresi hakkında kanun" ile tunceli yapıldı.

dersim, tunceli, erzincan, elazığ, erzurum'un bir bölümü, sivas'ın bir bölümü, muş'un bir bölümü ve malatya'nın bir bölümünü içine alan bir coğrafi bölgedir.

ve zaten daha sonra dersim ismi de 1941 yılında türkiye'nin 7 coğrafi bölgeye ayrılması ile tamamen tarihe karışmıştır.

bu durumda tunceli'yi dersim yapmak isteyen cahillere göre, nevşehir'i kapadokya, adana'yı kilikya, edirne'nin ismini de kapadokya olarak değiştirmek gerekecek.

belge: 1935 yılında tunceli vilayeti'nin kurulması kanunundan sonra 1937 yılında çıkarılan 3223 no'lu kanun ile tunceli vilayetinin merkezinin mameki ve kalan kazaları olduğu görülüyor.
    http://www.resmigazete.gov.tr/arsiv/3638.pdf

yani dersim diye bir şehir, kaza, köy, kasaba kısacası yerleşim yeri yok...
    dersim cahilleri
    ------------------
    -----------------
    edit: gelmiş bizim heval, bir ton yazı yazmış, ama bomboş.

sen tunceli'nin adının dersim olarak değiştirilmesini savunuyorsun ya, ben de sana diyorum ki, dersim neresi? dersim diye bir şehir yok. neyin adını değiştiriyorsunuz?

verdiği cevaba bak. "dersim'e vakıf"mış. sen bir halta vakıf değilsin. emekli maaşına sahip çık kaptırma bankamatikten çekerken yeter.

bu kadar yazıp, bu kadar boş yapmak da büyük başarı. tebrikler heval...
    13 2 ...
  • şato?
    yok saray mk...

bunlar tunç soyer'i neden sevmiyorlar biliyor musunuz?
    chp'li olduğu için, solcu olduğu için falan değil.

bunlar tunç soyer'i sevmiyorlar çünkü, tunç soyer'in babası nurettin soyer, fethullah gülen piçini 1971 yılında hapse atan savcıdır.
    (bkz: tunç soyer in babasının fetö yü hapse atması/#41011705)

işte bu yüzden tunç soyer'i sevmezler.

50 yıllık hesapları, kinleri var...
    12 4 ...
  • 15 Temmuz mucizelerinden biridir.

Bir sokakta darbeciler tankı vatandaşın önüne sürer. Vatandaş yetiş ya reis der ve o anda reis tankın önünde bitiverir. Tanka bakar ve yarıl der. Tank ikiye ayrılır. Darbe bastırılır.
    6 1 ...
  • multiplayer bir oyunda türk sayısı inanılmaz domine ediyorsa ortamı anında soğuyup bırakırdım hep, çünkü ülkece pis insanlarız. knight online oynardım, empire dönemlerinde. çok kaliteliydi o zamanlar oyun, çok nezih yabancı oyuncular ile birlikte oynama şansı yakaladım ve inanılmaz keyif almıştım. sonra özellikle moradon patch'i sonrası türkler bir anda oyundaki nüfusu domine etmeye başlayınca serverda oluşan pislik öylesine arttı ki o oynadığım insanlar teker teker bıraktılar güzelim oyunu. en sonunda ben de dayanamayıp bıraktım.

türklerin güzelim knight online'ı katletmesinden sonra oyuncu nüfusunun tamamen türklerden ibaret olduğu bu ucubeyi kesinlikle oynamadım, aklımın ucundan bile geçmedi. çünkü dünyadaki bütün gaming communityler içerisinde en çok toxic oyuncunun bulunduğu, oyun kalitesini en çok aşağıya çeken, en çok hilenin, hurdanın, düzenbazlığın döndüğü, klavye delikanlılığının en üst seviyede olduğu community türk communitysidir.
    5 1 ...