• bugün ege'de gerçekleşen deprem sonrasında bakan, müdür vs açıklama yapan tüm görevlilerin konuşmaya başlarken kullandığı cümle.
    cumhurbaşkanımızın talimatıyla görev yerine intikal ettik.
    cumhurbaşkanımızın talimatıyla kızılayı görev bölgesine gönderdik.
    cumhurbaşkanımızın talimatıyla çorba dağıtımına başlandı.

sanki talimat gelmese tv başında oturacaklar ve deprem bölgesine gitmeyecekler, yardım etmeyecekler. bari bu ortamda şu şovu yapmayın... işinizi yapın, görevinizi yapın yeter, gerçekten yeter.
    12 0 ...
  • Bunlara gerek yok, en alt katta kolon kesilmiş mi, bakılsın, bana kalırsa yeterli olacaktır. Bunun dışında, binada sıva altında kalan derz aralığının yeri bile belli, bina nizami.

Bir de, inşaat mühendisliğinde, deprem yüklerine mukavemet eden faktörlerin hesaplarında “taşıyıcı olmayan duvar” diye bir tabirimiz var. Bu duvarların yanal yük alamadığı için depremde etkisiz olduğu, sadece kendi kendilerini taşıyacak dayanıma sahip oldukları söyleniyor. Bu yanlış...

Doğrusu; en üst kattan en alt kata kadar mütemadi biçimde devam eden tuğla duvarlar belli bir dayanıma sahiptir. Hatta bu duvarlar sürekliliği bozulursa da, ekstra düzensiz yük olarak değerlendirilir. Peki bu kadar lafı niye anlatıyorum?

Ülkemizde zemin katları ticari ruhsatlı, üstü konut olan karma işlevli yapılar var ve dükkanlar camekan yapmak için bu sistemi bozuyor. Bu binaların zemin katta kesme zorlanmalarına dayanımları çok düşük oluyor; yani böyle katların böyle sandviç gibi birbiri üzerine çökmesi çok daha kolay oluyor.

Deprem yönetmeliğinde yapılacak bir değişiklikle, en azından 6 kat ve yukarısı binalarda zemin kata kadar gelen bu duvarların izi olan noktalarda dükkanlar, çelik ve ince kesitli taşıyıcılarla güçlendirme yapmaya mecbur bırakılmalı. Bu konu neden önemli? Bu nedenle hasar alacak binalardan karot alacaksın, bina sağlam. Yapım tarihine bakacaksın, yönetmelik sonrası. Denetimine bakacaksın, denetim uygun yapılmış. Peki bu binada niye 5 kişi hayatını kaybetti. Çünkü dükkan kendisine verilen hakla, gayet yasal ama binayı zayıflatan bir camekan yaptı.

Tabii yazdıklarımı kim bi yerine takar? Kimse...
    5 0 ...
  • kadim müttefikimiz, dost ülke israil'in şaşırtmayan davranışı.

bir yandan karabağ harekatında can azerbaycan'a destek veren israil, diğer yandan izmir'deki deprem sonrası türkiye'ye acil yardıma hazır olduklarını ve israil silahlı kuvvetleri'nin türkiye'ye yardım hazırlıklarına başladığını bildirdi.

israil başbakan yardıcısı ve savunma bakanı Benny Gantz'ın attığı tweet şöyle;
    deprem sonrası ilk destek mesajı israil den

tercümesi;
    “IDF'ye Türkiye'ye acil yardım hazırlanmasını emrettim. Askeri temsilciler zaten israil'deki Türk askeri ataşesi ile görüştü. israil Devleti ve güvenlik güçleri her yerde yaralı sivillere insani yardıma her zaman ulaşacak, bu bizim manevi görevimizdir...”

sen çok yaşa, varol israil...
    (bkz: shema yisrael adonai eloheinu ve adonai ehad)

bonus; 1999 marmara depreminde de yardımımıza ilk koşan ülke kadim müttefikimiz ve dostumuz israil olmuştu. aşağıdaki videoda türk silahlı kuvvetleri ve israil silahlı kuvvetleri'nin marmara depremi sonrası kaybettiğimiz canlar için yapmış olduğu anma törenini izleyebilirsiniz;
    https://streamable.com/l0l6pz
    22 9 ...
  • Yapılan hareket hiç hoş değil.

Söylenenler hiç hoş değil.

Ben eminim tüm türbanlı kızlarımız içinde en fazla 10'da 1'i böyle düşünüyordur.

Amma bu başlık nedir bilader?

Bilader ben bizim bu sözlükçü insancıklarımızı hiç anlamıyorum ya.

Vallahi billahi anlayamıyor bu abiniz insan kisvesi altında bölücülük yapanları.

Bak vallahi diyorum o derece anlamlandıramıyorum.

Harbiden yazıktır, günahtır.

Başı açık PKK'lı Kürt kızları gibisinden, Başı açık Dhkpc'li Alevi kızları gibisinden başlık açılmıyor ama türbanlı tiktok kızı diye başlık açılıyor.

Nasıl iştir bilmem ki.

Sizin niyetiniz başka be bilader.

Sizin niyetiniz insanları türbanlılara karşı kışkırtmak, aynı Türbanlı Dindar düşmanı Alevilerin bir çoğu gibi herkesin türbanlılardan nefret etmesine sebep olmaya çalışmıyorsanız ben neyim.

Bıkmadılar türbanlılarla uğraşmaktan anlayamıyorum valla.

Her koyun kendi bacağından asılır amma sizin bir koyundan farkınız yoksa eğer insanın taktığı küpeye, uzattığı saça bakıp, bütün uzun saçlı küpelileri vatan haini ibne de sanarsınız.

Bütün dövmeli kardeşlerimizi dinsiz de sanarsınız.

Sırf bir tanesinin buraya Atatürk ya da Türk düşmanı videosunu atıp uzun saçlı küpelinin Türklerle ilgili açıklaması yazsam ne olur?

Sırf bir tane Din düşmanı dövmeli Alevinin videosunun atarken Dövmeli Alevinin Din konusunda açıklamaları yazsam ne olur?

Her birini aynı mı sanacaksınız?

Koyun olmayın.

Durumunuz çok tehlikeli.

Yapılan hiç hoş değil.
    8 2 ...
  • Yapılan hareket hiç hoş değil.

Söylenenler hiç hoş değil.

Ben eminim tüm türbanlı kızlarımız içinde en fazla 10'da 1'i böyle düşünüyordur.

Amma bu başlık nedir bilader?

Bilader ben bizim bu sözlükçü insancıklarımızı hiç anlamıyorum ya.

Vallahi billahi anlayamıyor bu abiniz insan kisvesi altında bölücülük yapanları.

Bak vallahi diyorum o derece anlamlandıramıyorum.

Harbiden yazıktır, günahtır.

Başı açık PKK'lı Kürt kızları gibisinden, Başı açık Dhkpc'li Alevi kızları gibisinden başlık açılmıyor ama türbanlı tiktok kızı diye başlık açılıyor.

Nasıl iştir bilmem ki.

Sizin niyetiniz başka be bilader.

Sizin niyetiniz insanları türbanlılara karşı kışkırtmak, aynı Türbanlı Dindar düşmanı Alevilerin bir çoğu gibi herkesin türbanlılardan nefret etmesine sebep olmaya çalışmıyorsanız ben neyim.

Bıkmadılar türbanlılarla uğraşmaktan anlayamıyorum valla.

Her koyun kendi bacağından asılır amma sizin bir koyundan farkınız yoksa eğer insanın taktığı küpeye, uzattığı saça bakıp, bütün uzun saçlı küpelileri vatan haini ibne de sanarsınız.

Bütün dövmeli kardeşlerimizi dinsiz de sanarsınız.

Sırf bir tanesinin buraya Atatürk ya da Türk düşmanı videosunu atıp uzun saçlı küpelinin Türklerle ilgili açıklaması yazsam ne olur?

Sırf bir tane Din düşmanı dövmeli Alevinin videosunun atarken Dövmeli Alevinin Din konusunda açıklamaları yazsam ne olur?

Her birini aynı mı sanacaksınız?

Koyun olmayın.

Durumunuz çok tehlikeli.

Yapılan hiç hoş değil.
    8 2 ...
  • Uyuyordum. Suratima tokat vurulmuş gibi uyandım.
    Kitaplıklar devrildi surgulu dolaplar bozulup açılmış. Kardeşim evde sanıyordum koşup bağırdım adını evdeki tek kişi benmisim. Bu sefer tamam dedim duvarlar üstüme inecek.
    Yaşamadan korkusu da acısı da bilinmiyormuş.
    Umarım bir daha bunlar yaşanmaz.
    7 0 ...
  • kadınları pozitif ayrımcılıkla ödüllendirmeliyiz. kadınlar her zaman haklı ve masumdur. o nedenle istanbul sözleşmesiyle kadınlara birçok hak vermeliyiz. erkekler her zaman haksızdır.

https://www.ensonhaber.co...e-girdi-kocasini-oldurttu

bu olayda da kocasının erkek kardeşiyle yani kaynıyla sikişen kadın, bununla da yetinmeyerek amın beyin üzerindeki etkisini kullanıp kaynına kocasını öldürtüyor. böylece hem ikisiyle de seks yapıp amını şenlendiriyor hem de ikisinden birden kurtulup yeni maceralara yelken açıyor.

Haberi ekşi sözlükten gördüm. Yukardaki paragraf da başlığı açan yazarın olayla ilgili yorumu. Çok beğendiğim için aynen kopyalayıp buraya yapıştırdım. Bu olay sonrası maalesef ekşi sözlükte yer yerinden oynamayacak, twitter yıkılmayacak, sokaklarda eylem yapılmayacak, show haberi sunan ve ancak halkın en az %90'nının hemfikir olduğu konularda ahkam kesmeye bi tarafları yiyen kadın prim üstüne prim yapmayacak. Tam tersi olsaydı yani olayın başrolü erkek olsaydı o zaman gümbürtüyü seyreyleyecektik.

istisnalar kaideyi bozmaz, kadının başrolde olduğu bu tarz olaylar çok çok nadirdir mi diyorsunuz? o zaman sizi şöyle alalım:

son birkaç ayda meydana gelen, kadınların başrolde olduğu suçlar derleme: (bkz: #43669032)

edit: aramızda halen ''kadın suçlu evet ama abisinin eşiyle ilişki yaşayıp abisini öldüren erkeğin masum olduğunu savunacak kadar kadın düşmanısınız.'' diyenler var. bu tarz beyinsizleri erkeğin başrolde olduğu olaylarda ''erkek suçlu evet ama onu aldatan veya katil haline getiren kadının masum olduğunu savunacak kadar erkek düşmanısınız'' derken asla göremezsiniz. çünkü içlerindeki feministlik ve pasif meriçlik ruhu bu gerçeği görüp mantıklı argümanlar sunmalarını engeller.

Evet suçun kadını erkeği yoktur. Ancak bu söylemlerinizi erkeklerin işlediği kadın cinayetleri için ''maganda terörü'' tabiri yerine ''erkek terörü'' tabirinin kullanıldığı başlıklarda/gönderilerde de görmek isteriz.
    11 1 ...
  • Seyirci - ibne hakem! ibne hakem! Gözüne gözlük, başına tarak, götüne yarak!

Hakem - aaay çok teşekkür ederim ayol!

Seyirci - hönk! Ulan biz şimdi hakeme nasıl küfür edeceğiz?

Fedarasyon - bu kötü tezahürat sayılmaz. Hakem zaten ibne. Şimdi seyirciye ceza versek hakemin cinsel tercihi yüzünden ayrımcılık yapıyoruz onun kişisel tercihlerini suç sayıyormuşuz gibi olacak.

Vatandaş - hanım, oğlan futbola meraklı. ibne mi olacak ne?
    3 1 ...
  • tıpkı çakallı denen yerde menemen yeyip ballandıra ballandıra anlatan tiple aynı kişidir. bunlar fakir olduğu için nusrete gidip ölüsü 750 tl verip et yiyemezler boğazda lüks restaurant ta balık yeme şerefine nail olamamışlardır. üç domates bi soğan iki yumurta kırılan menemeni yer aaaaaaaaaa nasılda güzeldi der durur avanak..
    5 2 ...
  • birtakım kişilerdir...

evet, gerek ulu önder mareşal gazi mustafa kemal atatürk döneminde, gerekse tayyip erdoğan döneminde ülkemize yurtdışından pek çok kişi getirilmiştir.

ama atatürk döneminde getirilen kişiler ile tayyip erdoğan döneminde getirilenlerin profillerini incelediğimizde ortaya türkiye'nin bugün neden bu halde olduğunun yansıması çıkacaktır.

şimdi her iki dönemde de ülkeye getirilen kişileri inceleyelim.

*bruno taut: almanya'da nazi zulmünden kaçıp türkiye'ye sığınan mimar. türkiye'deki modern mimarinin babası, mimari bilgiler adlı eserin sahibi, türkiye'ye pek çok eser kazandırmış kişi. -atatürk döneminde getirilmiştir-
    atatürk ve rte tarafından ülkeye getirilen kişiler

**naci şerifi zindaşti: uluslararası uyuşturucu baronu. türkiye'de her türlü pis işi yaptı, siyasetçilerle samimi fotoğrafları ortaya çıktı, iktidar partisinin çok önemli isimleri tarafından korunup kollandı. -tayyip erdoğan döneminde getirilmiştir-

*karl strupp: hukukçu, hukuk profesörü, nazi zulmünden kaçarak türkiye'ye sığındı, lahey uluslararası hukuk akademisinde profesörlük yaptı, ülkemizi temsil etti. -atatürk döneminde getirilmiştir-

**tarık haşimi: ırak eski cumhurbaşkanı yardımcısı, ırak islam partisi lideri, ülkesinde “terörist gruplarla bağlantısı olduğu” gerekçesiyle yurtdışına çıkış yasağı ve tutuklama emri çıkardı. yakalanması için ınterpol tarafından kırmızı bülten çıkarıldı. kendisi türkiye'ye sığındı, oturma izni verildi. ayrıca istanbul büyükşehir belediyesi tarafından kendisine şoförlü makam aracı tahsis edildi. bu uluslararası suçluyu sakladığımız, ekrem imamoğlu'nun belediye başkanı seçilmesiyle ortaya çıktı. -tayyip erdoğan döneminde getirilmiştir-

*alexander rüstow ve oğlu dankwart rüstow: baba alexander alman sosyolog ve ekonomist. istanbul üniversitesi'nde ekonomik coğrafya ve tarih konularında kürsü sahibi oldu. başyapıtı olarak kabul edilen ve bir medeniyet eleştirisi olan ortsbestimmung der gegenwart'ı da bu dönemde yazdı.
    oğul dankwart rüstow ise siyaset bilimci ve sosyoloji profesörü, her ikisi de nazi zulmünden kaçarak türkiye'ye sığındılar. -atatürk döneminde getirilmişlerdir-

**cemal abdüssettar: müslüman kardeşler terör örgütü liderlerinden. kendisi dahil 7 müslüman kardeşler lideri türkiye'den sığınma talep etti ve kabul edildiler. -tayyip erdoğan döneminde getirilmiştir-

*fritz neumark: iktisat profesörü, vergi ve hesap uzmanı. türkiye'de vergi sisteminin altyapısını kuran adam. -atatürk döneminde getirilmişlerdir-

**amr derac: ihvancı teröristlerin uluslararası yöneticisi. dünyadaki tüm müslüman ülkelerden kovuldu, türkiye'de kolayca oturma izni aldı. -tayyip erdoğan döneminde getirilmiştir-

*erich frank: tıp profesörü, iç hastalıkları uzmanı. insülini bulan adam. nazi zulmünden kaçıp türkiye'ye sığındı, tıp fakültelerimizde dersler verdi, türk tababetine önemli hizmetleri dokundu. -atatürk döneminde getirilmiştir-

**şeyh abdullah el haznevi: suriye kökenli haznevi tarikatı'nın lideri. hiç zorluk çekmeden türkiye'ye kabul edildi. devlet tarafından her türlü kolaylık sağlandı, türkiye'de kendisine pek çok taraftar buldu. şu an gaziantep'te devasa bir külliye-dergah inşa ediyorlar. -tayyip erdoğan döneminde getirilmiştir-

*şeyh ahmet sunusi: libya'daki sunusilerin lideri. trablusgarp savaşında osmanlı ile birlikte vatanını müdafaa etti, türkiye işgal edilince beraberindekilerle birlikte kuvayi milliye'ye katıldı. mustafa kemal ile birlikte milli mücadeleye katılmanın farz olduğuna dair bildiri yayınladı. sakarya'dan büyük taarruza kadar kurtuluş savaşımızın her evresinde başkomutanının yanında yer aldı.

ülkesine döndüğünde türkiye ve libya halkı arasındaki ilişkilerin korunmasını sağladı, libya'nın ilk kralı kral idris şeyh ahmet sunusi'nin kuzenidir, libya'nın ilk başbakanı da emekli bir türk valisi olan sadullah koloğlu'dur. işte tüm bunlar mustafa kemal paşa'nın silah arkadaşı şeyh ahmet sunusi'nin eseridir. -atatürk döneminde getirilmiştir-

ve diğerleri...
    atatürk başka kimleri, kimleri getirdi...

*andreas schwarz: hukuk profesörü.
    *wilhelm röpke: ekonomist.
    *gerhard kessler: ekonomist.
    *umberto ricci: iktisatçı.
    *fritz arndt: kimya profesörü.
    *hans reichenbach: mantık-felsefe profesörü.
    *curt kosswig: zoolog.
    *wilhelm liepman: dünyaca ünlü jinekolog.
    *benno landsberger: asurolog, sümerolog-tarihçi.
    *georg rohde: filoloji profesörü.
    *alfred heilbronn: botanikçi.
    *richard von mises: matematik profesörü.
    *clemens holzmeister: mimar.
    *ernst hirsch: hukuk profesörü.
    *rudolf belling: heykeltraş.
    *alfred isaac: iktisat profesörü.
    *herbert louis: coğrafya profesörü.
    *erich auerbach: filolog.
    *traugott fuchs: filolog.
    *karl steuerwald: filolog.
    *karl menges: filolog.
    *clemens möller: filolog.
    *felix haurowitz: kimya profesörü.
    *hubert melzig: filolog.
    *philip schwartz: tıp profesörü.
    *rudolf nissen: tıp profesörü.
    *wilhelm salomon-calvi: jeolog
    *harry dember: fizik profesörü.
    *paul hindemith: besteci-müzisyen.
    *eduard zuckmayer: müzisyen.
    *gustov oelsner: şehir plancısı, mimar.
    *alfred marchionin: ankara üniversitesi tıp fakültesi'nin kurucusu.
    *joseph ıgersheimer: profesör, göz mütehassısı.
    *carl ebert: opera sanatçısı. profesör.
    *kurt bittel: arkeolog.
    *hans güstav: arkeolog.
    *alfred kantorowicz: istanbul dişçilik fakültesi'nin kurucusu profesör.
    *leo spitzer: edebiyat profesörü.
    *erwin freundlich: astronomi profesörü.
    *ernst von aster: felsefe tarihçisi profesör.
    *wilhelm peters: psikolog profesör.
    *gustov güterbock: hititoloji profesörü.
    *ernst rudolf reuter: şehir plancısı-mimar.(daha sonra batı berlin'in ilk belediye başkanı)
    *walter ruben: arkeolog-tarihçi.
    *wolfram eberhard: sinolog.
    *annemarie von gabain: sinolog.

--------------------------------------------

ve tayyip erdoğan'ın getirdikleri...

5 milyon suriyeli.
    afganlar, pakistanlılar, iranlılar, ıraklılar...

hiçbir işe yaramaz topluma ve ülkeye zerre faydası olmayan, ülkemizin milyarlarca dolarını emen ve halkımızı fakirleştiren sair organizmalar...

hiç unutmam, terör örgütü ypg lideri salih müslim'i de havalimanına kırımızı halı serip kabul ettiler ülkemize...

ve şimdi tayyip erdoğan, fransa'daki radikal islamcıları türkiye'ye getirmeye hazırlanıyor.
    bunun için ilk adım atıldı ve fransa'daki ışid destekçisi kapatılan baraka city derneğinin başkanı idriss sihamedi ve arkadaşlarını ülkeye getirecekler.
    (bkz: akp nin fransa dan kabul ettiği radikal islamcılar)

bir zamanlar doktorlar, mühendisler, mimarlar, bilim adamları bu ülkeye gelmek istiyorlardı, şimdi elimizdeki doktorlar istifa edip gitmesinler diye istifa etmelerini yasaklıyoruz.
    biraz takkenizi önünüze atıp bir düşünsenize.
    neden oluyor bunlar?
    bir zamanlar bilim adamlarının getirildiği, oturma izni verildiği, vatandaş yapıldığı ülkemizi terör örgütlerinin, radikal islamcıların, müslüman kardeşlerin, ihvanın cazibe merkezi haline getirenler kimler???

bir ülke 80 yılda ancak bu kadar 180 derece değişebilirdi. akp sayesinde o değişimi de ne yazık ki bizler gözlemlemek zorunda kalan nesil olduk...

yazık oldu bizlere be...
    çok yazık oldu bu güzel ülkeye...
    18 4 ...