• Abimin bir arkadaşı var.
  mesela karısı erkek arkadaslariyla tatile gidebiliyor,karısı başka erkeklerle selfie cekilip snap atabiliyor, karısı canı istediği zaman gece kulublerine gidebiliyor,karısı transparan taytlardan aşağı giymiyor, karısının herseyine aşırı izin veriyor mesela 8 yıldır evliler çocukları yok reklam yapmak için evliler sanki anlamadım gitti.

  Ya da kızin elinde çocuğun gay porno videosu varda çocuğu tehdit mi ediyor anlayamadık.

  Edit:üstelik çocuk antepli annesi babası dindar akpiller de yani.
  6 2 ...
 • Galatasaray için son derece önemli maç. Beşiktaş fenerle, Başakşehir ise deplasmanda Bursa'yla oynuyor. Haftaya Erzurum maçı da rahat ve kolay geçeceği için, Galatasaray'ın bu maçı alması halinde rakiplerine hatırı sayılır bir puan farkı atacağı aşikar. Akhisar'ın bugün krasnodar ile UEFA maçı oynaması da bizim için büyük avantaj.

  Vurduğunuz gol olsun aslanlar.
  5 0 ...
 • 10 şehidimizin olduğu saatlerde trt ile beraber osmangazi köprüsünün hava alanının ve duble yolların ne kadar muhteşem olduğundan bahseden bir kanalımsının icraatleridir. gene terör saldırısı olmuş millet kan ağlarken başkanlık sisteminin ne kaddar muhteşem bir şey olduğunu tartıştırıyordu 4-5 tane kiralık/satılık köşe yazarına. ne bekliyorsunuz ki hala bunlardan ? silin kanal listesinden veya "komedi kanalı" diye kaydedin canınız sıkkın iken açın hokkabazları izleyin neşeniz yerine gelsin. ciddiye alınacak yerler değil yani.
  5 0 ...
 • dünyanın efendisine 400 milyonluk uçağı çok gören nankör halkın alışması ve kabullenmesi gereken bir gerçek. ne yani hollandanın ezik bakanları gibi bisikletle mi gitsin koskoca reisi cumhurumuz sağa sola..

  size üniversiteler açtı.. yurtlar yaptı.. büyük sosyal tesisler kurdu.. belediyeler hiç durmadan çalıştı. şimdi bir uçağa bütün bu hizmetleri unutarak bozuluyorsunuz. bence sizin problemleriniz var.
  2 0 ...
 • diyor ki kuran yalan. şaibeli.

  bunu neye dayanarak söylüyor? abdullah bin mesud böyle söylemiş diyor.

  bu söylemin kaynağı nedir, bu rivayet ne kadar doğrudur ölçütü nedir?

  bir gayrimüslim için kuran ile bir adet rivayeti tarihsel metin olarak yan yana koyunca kuran'ın geçerliliği kat kat fazladır.

  en objektif bakış açısıyla dahi bir rivayetin doğruluğu, hz.osman zamanına kadar yazılan tüm kuran'ların nüshalarının yok edilip üstüne ayet eklenmiş olması ihtimalinin yanında çok düşüktür.

  mesele şark kurnazlığı, soytarılık yapmak olunca bütün disiplinlerden uzaklaşıp şahsi yorumları tarihsel gerçeklermiş gibi aktarmak normaldir.

  ya gerçekten hristiyan, ancak hz. isa'nın ölümünden bilmem kaç sene sonra yazılan metinlere inanmak için kendini kuran da değiştirilmiş gibi bir argümana inandırıp tatmin oluyor, yahut kendini zeki görüp kendi fikirlerini tarihsel gerçeklikmiş gibi addedip dikkat çekmeye çalışıyor.

  sözlük daha ne kadar cins tip görecek acaba.
  8 0 ...
 • sense8

  80.
 • kamera açıları çok güzel. görseller harika. bazen konunun dahi önüne geçecek derecede muazzam çekimler yapılmış. bayıldım.

  konu demişken, bence bu noktada dizi zayıf kalmış. henüz bitirmiş değilim ama çok çok hatta çok daha iyisi yapılabilirmiş. biraz aceleye gelmiş gibi. bitime 5-6 bölüm kaldı. belki bu fikrim değişir.

  diziyi tamamen sunduğu görsel şölen için izliyorum ve sun bak karakteri için.

  sun nasıl bir kralsın reyiz..
  2 0 ...
 • Amazon için gerçekten büyük bir sınav olacaktır. Şahsen amazonda hisselerim varsa hepsini satardım. Çünkü bugün amazonun bitişinin başlangıcı olacak.yada tüm piyasayı silip tek hakimi olacak. Gerçekten büyük bir sınav verecek.

  Bu adamlar müşteri memnuniyetine canından çok önem veriyor. Buradan bir ürün aldığında eğer bozuk olduğunu dile getirdiğin an hemen yenisini yolluyorlar. sendeki ürünü de geri yollanmasını talep etmiyorlar, çöpe atın o zaman diyorlar.

  E şimdi sen böyle iyi niyetli olursan seni burada ne yaparlar ? Senin burada amına koyarlar amazon. Yani millet sırf oha gerçekten mi diye merak edip, ürünlerinin bozuk olduğunu dile getirecek ve sen yollayacaksın, ve bunu düzenli olarak yapan tipler de olacak hatta bunu ticarete döküp bozuk olmayan ürünü bozuk diyip senin onlara yolladığın ürünü geri sen de satacak. Bunların hepsinin olacağını direk görebiliyorum. Ek olarak hükümetle sıkıntı mı yaşadın, amerikayı protesto mu edecekler, işte o zaman bittin. millet sırf pisliğine senden ürün alacak ve bozuk diyecek. yollamadın mı geri bir şekilde sürekli kötü algılar yaratacaklar üstünde. önlem alman bir şey ifade etmeyecek mutlaka açığını bulacaklar. Burası intikam dolu bir yer en ufak yanlışında iyi niyetini suistimal ederler. ve sen de madem öyle o zaman böyle diyip sıradanlaşırsın.

  Hele kargo sorunlarını hiç anlatmıyorum. her şeyi iyi hoş atlattın diyelim imkansız bir şekilde, o gelmeyen ürünün müşteri üzerinde yaşattığı çileyi nasıl atlatacaksın ? Kendi kargo firmanı mı kuracaksın ?

  Yani itibarına önem veriyorsan amazon bu yaptığın bir intihardır. Çünkü normal amazon.com müşterilerini de kaybetmek demektir bu. hatta yabancı forumlarda da dile getirip, bu kötü özelliklerini, her yerde pisliğine yayacak insanlar ve sadece bu müşteri memnuniyetiyle hakimiyet kurduğun pazardan koltuğunu bırakmak zorunda kalacaksın.

  iyi senaryo olarakta; insanlar senin müşteri hizmetine verdiğin önemden ve buna rağmen kazancından dolayı tüm n11, hepsiburada gibi siteler de ibret alacak ve herkes müşteri memnuniyeti temelli satış yapacak, ülkeye huzur gelecek. alışveriş çılgını olan bu ülkede normal insanlardan daha ucuza satacağın ve güvenilir olduğun için de deli gibi para kazanacaksın.
  2 1 ...
 • in bruges

  96.
 • filmin ilk 20-30 dakikası ve son 10 dakikası çok güzel. geri kalanı at çöpe gitsin. film için internette "brüj'e gitmeden önce kesin izleyin" yorumları yapıyorlar. ben de sırf bunun için izledim. peki beklediğimi buldum mu? nein!

  hep dediğim bir şey var, ingiliz dizileri (özellikle komedi dizileri) ne kadar kaliteliyse, filmleri (yine özellikle komedi olanları) o kadar boktan. neden bu böyle bilmiyorum. belki de dizi konusu olabilecek ve 20-25 dakikadan fazla anlatmaya değer olmayan konuları 2 saatte anlattıkları içindir. belki bu film bir mini seri olsa (şöyle 5-10 bölümlük) daha çok sarabilirdi. ama film olarak? hayır. bence izlemeyin. brüj için de izlemeyin. şehir öyle aman aman ön plana çıkmıyor. sadece baş karakter sürekli şehre bok atıyor. bir kaç tane de şehrin turistlik yapısı görünüyor. hepsi bu. filmin geneli kapalı alanlarda geçiyor zaten. (bar, otel odası vs.) görüntüler başarılı ama, ona diyecek bir şeyim yok.

  her neyse, uzun uzun bahsetmeye gerek yok. izlemeyin.

  notum: 6/10.
  2 0 ...
 • Kur'ân’ın kaç âyet olduğu hususunda âlimler arasında ihtilaf vardır. Fakat bu ihtilaf sadece numaralandırma hususundadır. Kur'ân’ın tümü için herhangi bir ihtilaf mümkün değildir.

  Kur'an âyetlerinin sayısı hakkında tam bir mutabakat yoktur. Bunun bazı sebepleri vardır:

  1. Âyetlerin tamamında veya Kur'an'ın umumunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Yani Kur'an'ın tamamı bellidir. Fakat alimler arasında âyet sayısında bir görüş ayrılığı mevcuttur. Şöyleki, Kur'anı açtığınızda âyetlerin yerini tayin eden yuvarlak işaretler vardır. işte bazı âlimlere göre, bu iki yuvarlak arasındaki ifadeler âyettir. Fakat bazı âlimlere göre, bu iki yuvarlakların aralarındaki ifadelerin bazısı bir âyet değil, iki veya daha fazla âyettir. Bu görüş ayrılığından dolayı, âyet sayısında farklılık olabilir. Yoksa Kur'an'ın tamamında veya âyetlerin kendilerinde herhangi bir anlaşmazlık veya terslik söz konusu değildir.

  2. Şafiî âlimleri besmele-i şerifi, başında zikredilen sure ile bir bütün olarak saydıkları hâlde, Hanefi âlimleri besmeleyi ayrı bir âyet olarak saymışlardır. Sure başlarındaki “yasin, ha mim” gibi huruf-u mukattaa için de benzer durum geçerlidir.

  3. Ayrıca, Kur'an'da bulunan “durmayınız” anlamına gelen “LA” işaretinin olduğu yerlerin de birer âyet sayılıp sayılmayacağı da bu farklılığın başka bir nedeni olabilir.

  Bu ve benzeri nedenlerle Kur’an’ın bir harfinde bile değişiklik olmadığı hâlde, ne kadar âyet olduğu konusu tam netlik kazanmamıştır. Elinizde bir kitap olsa kaç parağraf veya cümleden meydana geldiği sorulsa, değişik anlayışlara göre farklı rakamlar çıkacaktır. Bu anlayış farklılığı kitabın azalacağı veya fazlalaşacağı anlamına gelmez. işte Kur'an da esas olarak içindeki her şey ile meydandadır. Ancak değerlendirme farklılığından rakamlar da farklı çıkmaktadır.

  Bu farklı sayımın bir sonucu olarak; ibn-i Abbas 6.616, Nafi, 6.217, Şeybe, 6.214, Mısır âlimleri 6.226, Zemahşeri, ibn-i Huzeyme, Şeyhulislam ibn-i Kemal ve Bediüzzaman Said Nursi ise 6.666 âyet olduğunu söyler.

  Bugün elimizde olan ve dünyanın her tarafında bulunan Mushafların nizamı, Küfî ekolü âlimlerinin Hz. Ali’den rivâyetle Peygamberimiz (a.s.m)’e dayandırdıkları bir tertiptir. Bu Kur’an’daki mevcut âyet sayısı, 6.236’dır. Bu, bizim de bizzat âyetleri sayarak elde ettiğimiz bir sayıdır.

  Âyetlerin sayısı elbette pek çok hikmete bakıyor. Fakat bu hikmetler, sadece yekun olarak 6.236 sayısına değil, aynı zamanda Kur’an’da kullanılan kelimelerin tekrarı, bu tekrarların yapıldığı âyetlerin sayısı, bir suredeki âyetlerin belli kriterlere göre ayarlanması, Allah’ın isim ve sıfatlarının belli bir adede uygun olarak belli bir sayıdaki âyetlerde yer alması gibi bir çok ince hikmetleri vardır.

  https://sorularlaislamiye...t-var-6666-ayet-var-midir
  6 0 ...
 • 8 saat aralıksız tutulan nöbetin ardından dinlenmek için koğuşa giderken karşılaşılan kız.
  su perisi gibi bir şey.
  pembe bir gecelik var üzerinde, aynanın karşısında makyaj yapıyor.

  izlendiğini farkedince "ne bakıyon lan yarrrraam" diyip kayboluyor.

  güneşin altında 8 saat nöbet, çelik yelekli.
  16 2 ...