• çok kozmopolit bir halk olduğunu gördüğümüz bir ırkın kadim tarihi. bir akad, bir med, bir hititli oluyorlar durduramıyoruz efendim. az daha kassak mısır'a kadar uzanacak tarihleri hewallerin.
  4 0 ...
 • adamdır adam. aşure diye üstünde nar taneleri yüzen çorba getiriyor ifritler zaten. hiç gelmesin daha iyi kendimiz yapar kendimiz yeriz. zaten komşulara da veriyoruz gözleri aşure görsün. aşureye kaşuğu daldırınca böyle lönnk diye oturacak kaşığa malzemesi ile beraber arkadaş. sıvı olmayacak öyle.
  6 0 ...
 • Siyasetin yıllardır "böyle insanlar oy vermesin" tartışmasını haklı çıkaran bir durum. Yahu gerçekten bu entrylerin oylamasını sadece iq testinden belirli bi puanı geçmiş yazarlar yapabiliyo olsaydı uludağ sözlük istatistikleri bu kadar can çekişiyo olmazdı.

  Bazen gerçekten çok sağlam espriler görüyorum, mümkün olduğunda yazara açık oy veriyorum veya mesaj atıp "hohahahah yarıldım krdş" diyip motive etmeye çalışıyorum (götü kalksın gaza gelsin daha güzellerini yazsın diye) ama bi bakıyorum 2 iyi oy verilmiş, 7 tane malak eksi oy vermiş.

  Akıllı kardeşlerimi tenzih ediyorum ama sözlükte bu ara kimle iki lafın belini kırsam 18,19 yaşında olduğunu söylüyo. Bu gençler bluevelveleri, hicbiseyebosunaiclenmeyenadamlari, kuklaları, merhababenpembetolgaları, gecmis zaman olurkileri bilmediklerinden sözlüğün fenomenlerinin jargonuyla yoğurulmadıkları için olayı tam ayıkamıyolar. Olay da orda kopuyo.

  Aldığım ekran görüntüsüne sözlük istatistiklerine girerek dünyadaki her vatandaş özdeş koşullarda erişebilir,
  Çünkü geçen haftanın en beğenilen entrylerinde 1.sırada eşek gibi şu duruyo
  en beğenilen entry adaletsizliği
  Yav adamın muhabbet kuşu kaçmış. Bu da sonra muhabbet kuşunu bulmuş çok mutlu olmuş.

  Olm 4-5 sene önce böyle bi entry girilse ne diyo la bu mantığıyla seri eksi yağmuruna tutulurdu böyle bi yazı. *

  Ama waaaauuwww boncuk geri döndü diye sevinip iyi oy veren 43 tane bebe çıkmış. Helal olsun.

  Sözlüğün anasını siktiniz anasını.
  13 9 ...
 • Başlığı görünce yazmak istedim. Kilolu olmanın dezavantajları her yaşta var ama genç yaşlarda çok daha vahim.

  Üniversitedeyken en yakın arkadaşlarımdan biri epey kiloluydu. Sınıfta da yakışıklı olduğu için her boku yapmayı kendinde hak gören bi öküz vardı. Bir gün bu çocuğun canı sıkıldı ve arkadaşıma bulaştı. Ben hemen atıldım tabii ki. Defol git şuradan vs. Dedim. Arkadaşıma dönüp; "11 haziran'ı ne zaman yiyeceksin çok merak ediyorum, zaten çıtı pıtı seni doyurmaz dombili" dedi. Kendi gibi rezil tıyneyli birkaç kişi güldü. Sonra bana dönüp; "Her şişmanın yanında güzel ve zayıf bir kız olur. Sen de işini biliyorsun ha, şu danayı yanında gezdirerek kendini daha da ön plana çıkarıyorsun." gibi şeyler söyledi.

  Kitabı alıp kafasına fırlattım, biraz gözünün altı kanamıştı. Yazarken bile sinirlendim. Çok kalpsiz insanlar var. Sırf kilolu diye birini onlarca insanın içinde rencide etmek insafsızca.
  6 1 ...
 • yerli ve milli üretimimiz olan uçaktır.
  uçak, iran ile imzalanan dostluk antlaşmasının bir işareti olarak türkiye tarafından iran'a hediye edilmiştir.

  evet,
  yıl 1934.
  genç türkiye cumhuriyeti, kayseri'de kurulan tayyare fabrikasında kendi uçağını üretiyor.
  üretilen o uçaklardan biri de iran'a hediye ediliyor.
  uçak hediye ediliyor, ama hediye edilen uçağın belgeleri de devletin arşivlerindeki yerini alıyor.

  belge-1)
  atatürk döneminde iran a hibe edilen uçak

  belge-2)
  atatürk döneminde iran a hibe edilen uçak

  şimdi dönelim günümüze.
  katar'dan bir süper lüks uçak alınıyor. soranlara da "bu uçak bize katar tarafından hediye edildi" deniliyor.
  burası muz cumhuriyeti mi?
  madem hediye edildi, hibe edildi bunun bir belgesi olur.
  bak 1934'te hibe edilen uçağın belgesi var, çıkarıp masaya vuruyoruz. peki 2018'de hediye edilen uçağın belgesi nerede?
  8 3 ...
 • koskoca valilik emniyet nasıl yalan açıklama yapabilir diyerek sümen altı edilmeye çalışılan açıklamadır. koskoca valiliği emniyeti boş ver koskoca başbakan koskoca bakanlar ve "en üst" makamdaki bile tek ayak üzerinde 40 tane yalan söylerken ne valisi ne emniyeti.

  hani şu millete gavat diyip sonra gavat demedim kavas dedim diyen amca gibi valiler mi yalan söylemeyecek ? yoksa kendi vatandaşı için "kulağından tutar geçmişini sker atarım" diyen valiler mi ? yoksa gözaltına alınan insanların cep telefonlarına "şehven" teröristlerin telefon numaralarını kaydeden emniyet mi yalan söylemeyecek. hani şu binlerce polisin fetöcü ( terörist ) olmaktan meslekten ihraç edildiği emniyet. hakikatten hiç yalan söyleyecek insanlar değiller bak günah alıyoruz bizde yok yere..
  11 0 ...
 • Peşin edit: başlıkta sözü geçen erkek, tamamen cinsiyet belirtmektedir. Tdk normallerinde Mertlik gibi anlamları asla olamaz!

  Pazar ritüelim, alıyorum mamayı suyu gidip kedi köpek besleyip geliyorum eve. Evime iki sokak kalmış, dönüyorum. "Erkeğin" biri taş çatlasın 16 yaşında iki kız çocuğunu arabanın içinden süzdü. Süzmekle kalmadı camdan kafayı çıkardı, arkadan da bir güzel izledi.

  Arabanın yanından geçerken " boynun kırılacak milletin karısına kızına bakarken" dedim. Ve utanır zannettim.

  Ben Ilerlerken arabadan yükselen ses şuydu; "sana kimse böyle bakmadı mı yavvruuum? Gel sana da bakarım."

  Ben oralı olmadım. Dönüp cevap versem neyle karşılaşacağımı bilemedim çünkü.

  Işte mühim olanı da bu! Olay çıksa, ona bakmadım kıskandı diyrbilirdi mesela, ya da kızlar çok açık giyinmişti kendimi tutamadım da derdi. Ve hatta belki döverdi.

  Ve çok sevdiğim ülkemde mutlaka o anguta hak veren birileri çıkardı!

  Iş size düşüyor abiler!

  Çevrenizde böyle şeyler söyleyen bir "erkek" görüp duyarsanız susmayın!
  12 1 ...
 • ilki çok tutunca ikincisi çekilmiş film gibidir.

  (#37287979)

  ekonomi çoh eyi olunca tabi normal bunlar. millet baklavayı falan ancak böyle beleş standlarda görüyor. o insan eti görmüş zombi gibi saldıranları tek tek tutup 2 şer dakika röportaj yapsalar keşke. ne cevherler vardır aralarında büyük resimleri görenler dış mihrakları yok edenler her şey çok eyi allaha şükürcüler.. sonra böyle bedavadan bir şeyler çıkınca standları yıkıp birbirlerini eziyorlar. bire bir şahit oldum böylesine boşa atmıyorum. sabahtan akşama benimle ve benim gibi insanlarla tartışan dayılar belediyenin dağıtım kamyonunu deviriyorlardı bedavadan erzak alabilmek adına.
  12 0 ...
 • Amına kodumu çocuğu. Götüm sikilmiş 9 saat, temizliğin ardından kendimi dışarı atıp, merdivenlerde sigaramı yakmışım, elimde kahve gecenin bir yarısı boş boş gökyüzüne bakıyorum, karşıdaki 1888 yapımı binanın altında siyah elbisesi ve topuklularıyla zarif bir kadın boşluğa çemkiriyor asabi bir şekilde, o boş karanlıktan bi ara gözlerim ufak tefek bir lavuk seçiyor, kravatı kafasına takmış, sağa sola sallanıyor, ayakta zor duruyor herif, hala sırıtıyor, birşeyler anlatmaya çalışıyor kadına. Bir süre duruyorlar, sonra arabaya doğru yürüyüp gözden kayboluyorlar.

  Kahveye bakıyorum simsiyah, gökyüzü simsiyah, çöp poşetleri ilişiyor gözüme siyah. "Izdırabını sikeyim dünya" diyerek koyuyorum sigarayı ağzıma, alıyorum çöpleri elime, o lüksü düşünüyorum, 2.5 sene olmuş bi kadın eli değeli elime, adam tartışıyor bir de. Ne bileyim, bi ben olduramıyorum sanki şu hayatı.
  4 0 ...
 • korece

  67.
 • birkaç haftadır öğrenmek için çabaladığım, telaffuzu kolay, istisnası az, grameri türkçe'ye benzeyen, kimilerinin altaik kimilerinin ise kendine özgü olduğunu söylediği dil.

  türkçe kaynak olarak bunu:

  https://www.asialogy.com/

  yabancı kaynak olarak da bunu önerebilirim:

  https://talktomeinkorean.com/
  3 0 ...