• benim en çok tepki gösterdiğim nokta bunun sanki cumhurbaşkanının kendi cebinden harcayıp halka dağıtmış gibi lanse edilmesidir. halkın parasıyla halka dağıtıyor ama halk bunu fark etmeyip seviniyor. ve sanki kendi cebinden harcamış gibi dağıtanı övüyor. benim takıldığım nokta bu.
  6 1 ...
 • Amerikalı askerlerin savaşlarda ölmesi ve amerikan halkının tepki vermesi , amerikan hükümetini çok zor durumda bırakıyor ve bu emperyalist ülke amaçlarına ulaşmakta zorlanıyordu.

  önce , suçluları orduya alarak bu tepkiyi gidermek istedi ,
  yine tepki gördü..
  sonra kimsesizleri orduya almaya başladı
  yine tepki gördü.
  çünkü amerikan halkı , ölümlere tepki veriyor , amerikalılar ölmemeli diyordu.
  robot askerler projesi çok maliyetli olduğu için amerika ne yapacağını şaşırdı..

  ve sonra çözümü buldular.

  öyle askerler bulmalıydılar ki, onlar öldüklerinde kimse üzülmemeli , hatta sevinmeliydiler.

  Amerika , cia tarafından , müslüman askerleri oluşturdu. bu " aptallar ordusu" islamiyet adına savaştığını zannedip amerikaya hizmet edecek böylece 1 tane bile amerikan askeri ölmeden savaşlar yapılabilecekti. ve bu " apttallar ordusu" ölümlerinde şehit oldukları için aileleri tarafından mutluluk ile karşılanacaktı..

  bu yöntem ile , amerika hem bölgedeki savaşan güçlerden kurtulacak, hem amaçlarına ulaşacak hemde silah ticaretini yapacaktı..

  yıllardır ortadoğuda silahların sadece ve sadece müslümanları öldürmesinin tek sebebi budur.

  kahrolsun amerika deyip , müslümanları öldüren müslümanlar bir gün bile sormadılar kendi kendilerine.. biz neden böyle yapıyoruz diye..

  en son örnek, iran !
  geçen gün iranda yapılan katliamda , bunun sorumlusunun amerika olduğunu ve intikamının amerikan yanlısı müslüman devletlerden alınacağını resmi ağız dile getirdi iranda..
  4 0 ...
 • Bilmeye gerek olmayan şeylerdir. Bilmek gereken cinsel isteği azaltan şeyler. Zira herkesin libido tavan özellikle erkeklerin, milletin karısına kızına salça olanlarla dolu ortalık ve iğrenç olaylardan bahsetmek dahi istemiyorum. Vallahi kafayı cinsellikten bozmuş bir yer haline geldi dünya, keşke grip gibi yaygın bir viris mikrop bir şey çıksa yayıla da herkes bir durulsa. insanlar kafasını daha insani şeylere yorsa. Aklımız fikrimiz uçkurumuzda olmasa. Mağaralarda çıkalı kaç bin yıl olmuş hala cinsel içgüdülerini bastırmaya hayvanlarla uğraşıyoruz.

  "hayvanlardan da özür dilerim, canım hayvanlar kediler, köpekler, kuşlar size hakaret etmek istemedim özür dilerim" insanlığın geldiği nokta tam olarak bu. Hayvanla bile kıyas kabul etmiyor büyük çoğunluk. Bazılarını hayvanla kıyaslamak resmen hayvana hakaret.
  2 1 ...
 • Gereksiz bir fobidir. Minicik böcek neyinden korkar insan anlamam. Şimdi tarantula, akrep de böcek tabi ve onlardan korkan insanları anlayabiliyorum. Sonuçta insanı öldürme felç etme ihtimalleri var. Ancak küçücük hamam böceği, kalorifer böceği ya da uğur böceğinden korkan insan cidden komik.

  Evde böcek görmenin tek korkunç yanı "ulan bu eve yumurtasını falan bırakırsa eve sarar". Gerisi fasa fiso, komik yani.
  2 0 ...
 • kitap okumak

  1056.
 • düşün; 1957 londrasını, 1852 afrika'sında zanzibarı, flor de mar'ı, 1929 new york city'i ve günümüz new york'unu... bunları istiyorsan en güzel cevabın kitaplarda.

  lord of the rings'i izledin ve ezberledin(berat albayrak olan değil lol) gerçek versiyonunu istiyorsun fakat tek kaynak kitaplar. hemingway, tolstoy, williams, shelby, watson, neruda,coelho... nice farklı kalem yardımına koşacak ve seni o dünyaya taşıyacaklar. oku.
  5 0 ...
 • Kendisi de tıraş olacaksa eder 5 kişi. Bir tıraş yarım saat sürse eder 2.5 saat. En iyisi berberi terk edip sonra gitmek.
  2 0 ...
 • Evrensel olmayan farklı insanlar tarafından farklı görüşler benimsenen toplumsal kurallardır.

  Örneğin biri sana yemek yerken bacak bacak üstüne atılmaz diyor.
  Kime göre atılmaz neye göre atılmaz?

  Sana ahlaksız gelen birşey bana normal gelebilir?
  Ahlak kurallarını sen mi belirliyorsun?
  Gibi.

  O yüzden toplumun dayattığı bazı kurallar aslında kural değil farklı zihinlerde oluşan düşüncelerdir. Her insanın bakış açısı, ahlak algısı farklıdır. En uyuz olduğum nokta ise emir kipiyle “şunu şunu yapma” diyen insan tipidir. Biz çoban mıyız ki güdülelim? Herkesin ahlak anlayışı farklıdır herkesin her dediğine göre hareket edeceksek ohooo.

  Ama örneğin bir kıza laf atmak ahlaksızlıktır, herkesçe kabul görmüştür. Evrensel sayılır.
  3 0 ...
 • anın görüntüsü

  Gece saat 2 olmuş olmamış demeden iktisat tarihi çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Tabii, her zaman olduğu gibi başladığımız yer bizzat kendi hocalarımız.

  Alt metin: Bu ne enerji yiğidim, beni bul.

  Birtakım görüntüler.
  4 0 ...
 • ABD tarafından okyanusun çeşitli bölgelerine özel mikrofonlar döşenmişti, hidrofonlar. Sovyet denizaltılarının sesini duyabilmek için. Fakat soğuk savaş sona erdikten sonra artık bu mikrofonlar bilim insanları tarafından kullanılmaya başlamıştı. Gezegenimizin içinde başka bir gezegen gibi olan okyanusun derinliklerinden gelen seslere, özellikle de balinalardan gelenlere kulak veriliyordu.

  işte 1989’da duyulan o ses, dünyanın en yalnız yaratığının sesi, bu mikrofonlar sayesinde tespit edildi. Ancak onu kaydeden kişi bu kez bir farklılık olduğunu hissetmişti. Teknik ölçümleri yaptıktan sonra bu fark kesinleşti. Sesin frekansı 52 Hertz idi. Oysa balinalar 15-25 Hertz aralığında ses çıkartır. Sonraki yıllarda yapılan ölçümlerde aynı ses defalarca duyulup kaydedildi ve anlaşıldı ki bu ses tek bir kaynaktan geliyor. Tek bir balinadan. Tahminen bir fin balinası ya da mavi balinadan. Belki de ikisinin karışımı hibrit bir tür. Bilim insanları çıkardığı sesin frekansının 52 Hertz olmasından ötürü ona “52 Mavi” adını verdiler. Bazıları da bu frekansta ses çıkaran başka hiç bir balina olmadığı için ona “dünyanın en yalnız balinası” dediler.

  52 Mavi adındaki bizim balina da işte bu sayede yıllardır izleniyor. izleniyor derken bugüne kadar onu görebilen kimse yok. Ama çıkardığı sesler çok tutarlı. Hareketlerinde de herhangi bir gariplik yok. Diğer mavi balinalar gibi günde 30 ila 70 km yol kat ederek Alaska’dan Meksika’ya kadar uzanan göç yollarını takip ediyor. Araştırmacılar onun seslerini tam 12 yıl takip ettikten sonra bilimsel bir rapor yayınlamışlar. Raporda diyor ki:
  “Benzer karakteristiklere sahip başka hiç bir çağrı duyamadık. Her seferinde sadece bir ses. 52 Hertz frekansında bir çağrı. Onunla çakışan herhangi bir cevap çağrısıysa, hiç olmadı.”
  Koskoca okyanusta, tek başına, yapayalnız bir balina. Çıkardığı sesleri diğerleri duyamıyor...
  6 1 ...
 • Sabahın yedi buçuğu daha gözümün birini açamamışım 4-5 yaşlarında zayıfçana sarı bi oğlan scooterla okula gidiyor. Sırtında çok büyük bir sırt çantası var. Kafasında kask var. Çocukla araba sürerken göz göze geldik gülümseyerek gutın morgın dedi.

  Sonra bizim çocuğun okuluna geldik. Bizim sıpanın kapısını açtım, kemerini çözdüm, çantasını taşıdım. işte o an kafama dank etti amk. Bizler kendi çocuklarımıza aşırı koruyucu yaklaşarak aslında gelişimlerine zarar veriyoruz.

  Durum üç aşağı beş yukarı böyle beyler. Varsa pedagoji uzmanı bi kompedan işin kritiğini o yapsın. Ben durumu en somut haliyle anlattım.
  10 0 ...