nutuk

216.
  • lisedeyken okumuştum ama gençlik işte çok analiz edemediğimi düşünüyorum, tekrardan okumak istiyorum yapıkredi yayınlarından okuyan var mı aranızda? dili çok ağır diye duydum ama emin olamadım.

iş bankası yayınları biraz basit gibi geldi gözüme.

bilgisi olanlar mesaj kutumu renklendirirse sevinirim.
    0 0 ...
  • Ütopik düşünceye sahip Olan insanların olmak istediği; olamayacağını hissettiğindeyse Kendini kötü biri olarak gördüğü şeydir.

Doğru, her zaman iyiden geçmez. iyi ise çoğunlukla yanlışı barındırır ve bu durumda bir avuntuya dönüşür. Doğrudan vazgeçmeyin arkadaşlar.
    2 0 ...
  • inanmazsak diye fotoğraf da atmış. Bazen insanlar gerçekten ince düşünceli olabiliyor.
    4 0 ...
  • Kekolara yüz vermemeleri adeta yokmuş gibi muhattap olmamaları.

Kızlar ikiye ayrılır kekolara bayılanlar kekoları yok sayanlar.
    6 0 ...
  • su götürmez gerçek...!!!

artık şu sıkıcı maç muhabbetini bıraksanız da, büyük resmi görseniz diyorum...

herkes alman takımı bayern münih'in barcelona'ya 8 atmasını konuşuyor.
    peki bayern neden 8 gol attı barcelona'ya hiç düşündünüz mü???

tabi ki bizi kıskandıkları için.

evet, ya ne olacaktı ya???

alman diplomasisi ve alman gizli servisi bnd bu konuda gerçekten iyi çalışır.
    baktılar ki dünya türkiye'yi konuşuyor, ne yapsak da türkiye'yi gündemden düşürsek diye düşündüler ve bu yöntemi buldular.

evet...bu çok açık değil mi?

dünya şu an ayasofya'yı açmamızı konuşuyor,
    dünya şu an türkiye'nin ekonomik başarısını, berat albayrak'ın verdiği destansı mücadeleyi konuşuyor.
    dünya şu an yerli ve milli otomobilimiz togg'u konuşuyor.
    dünya şu an s400 füzelerimizi konuşuyor.
    dünya şu an kanal istanbul projemizi konuşuyor.
    dünya şu an türkiye'nin covid-19'a karşı başarısını konuşuyor.

ama kimse almanya'yı konuşmuyor.

hal böyle olunca da almanya tabi ki bizi kıskandı.
    siz olsanız kıskanmaz mıydınız?

peki ya bu işi nasıl ayarladılar?
    çok basit. çünkü çaldılar...
    yok lan, o burada kullanılmıyordu.

bakın şöyle ayarladılar.
    ispanya biliyorsunuz krallıkla yönetilen bir ülke.
    ve ispanya'nın kralı 5. filip.

5. filip bourbon hanedanına mensup.
    bourbon hanedanının kökeni ise kutsal roma cermen imparatorluğuna dayanıyor.
    yani ispanya'nın kraliyet hanedan ailesinin bir kolu alman kökenli. hanedanın diğer kolu ise fransız kökenli.

bugün hem almanya bizi kıskanıyor, hem de fransa ile fiili savaş halinde miyiz?
    evet...

ya işte böyle.
    hiçbir şey göründüğü gibi değilmiş değil mi arkadaşlar?

neyse, bu gece de büyük resmi gördük, ülkemiz üzerine oynanan oyunları açığa çıkardık.

bir sonraki büyük resim görüş gününe kadar hoççakalın...
    11 1 ...
  • Hitap etme, akıcı konuşma vs... bir kenara bırakın. Şöyle bir düşünün nice zeki, alanında bilgili insanlar hayatları boyunca öğrendiklerini işlemişler, damıtmışlar ortalama 20 liraya satılan bir kitap haline gelmiş. Dışarı çıksanız bu paraya ancak yarım ekmek tavuk döner menü alırsınız.

ölmüş veyahut hala yaşıyor olan yazarların kitabını alıp okuyorsun. O insanın iç dünyasına kendi zihninde yolculuğa çıkıyorsun. Şu an kim dostoyevski ya da oğuz atay ile sohbet edebilir?
    6 4 ...
  • Bu melunlar bizden aldıkları kanı laboratuvara götürüp uzaylıların insanoğlu üzerindeki gen çalışmalarına uşaklık etmektedir. Evet.
    7 0 ...
  • kardeş senin ne renkli bi hayatın var aq. saatlerdir sikmediğin tür delik kalmadı. boşal boşal bitiremedin içindekileri. keşke biri yatırıp seni sikse de çenen kapansa.
    9 2 ...
  • Geçmişim koca bir çöp. Bütün her şeyi kağıt gibi buruşturup üzerinde tepinip sonra kolanya döküp ateşe vermek istiyorum sonra diyorum ki çok iş yorma kendini. Bir insan hep mi yanlış kararlar alır sonunda hiç mi bir şey kalmaz elinde hayret doğrusu. Buraya şey yazmışım kendine aşık insanları anlayamıyorum falan şimdi çok iyi anlıyorum. Gidin aynada kendinizi öpün oh mis gibi.
    6 1 ...
  • Arapları birleştirip bir millet haline getirmek ve Arap toplumunda yanlış gördüğü şeyleri ortadan kaldırmak. Tabi bazen kendi çıkarına uygun ayetler de yazmıştır.

Muhammed aslında olayları çok iyi kavrayıp çözümleyebilen, kitlelerin psikolojisinden gayet iyi anlayan, insan içgüdüsünü anlayıp tasnif edebilen bir adamdır. Bu yüzden de başarılı olmuştur. Misalen,

Ey iman edenler! benim ve sizin düşmanınız olan kimseleri kendilerine sevgi göstererek dost edinmeyin, Eğer benim yolumda savaşmak ve hoşnutluğumu kazanmak üzere yola çıkmışsanız. Onlar size gelen gerçeği inkâr ettiler; üstelik rabbiniz Allah’a inanıyorsunuz diye peygamberi ve sizi yurdunuzdan çıkarıyorlar. Ben sizin gizlediklerinizi de açıkladıklarınızı da bildiğim halde onlara gizliden gizliye sevgi besliyorsunuz. içinizden kim bunu yaparsa bilsin ki doğru yoldan sapmış demektir.(Mumtehine 1)

ibrahim ve onunla birlikte olanlarda sizin için güzel bir örnek vardır. Hani kendi kavimlerine demişlerdi ki: 'Biz, sizlerden ve Allah'ın dışında taptıklarınızdan gerçekten uzağız. Sizi (artık) tanımayıp-inkar ettik. Sizinle aramızda, Allah'a bir olarak iman edinceye kadar ebedi bir düşmanlık ve bir kin baş göstermiştir.' Ancak ibrahim'in babasına: 'Sana bağışlanma dileyeceğim, ama Allah'tan gelecek herhangi bir şeye karşı senin için gücüm yetmez.' demesi hariç. 'Ey Rabbimiz, biz sana tevekkül ettik ve 'içten sana yöneldik.' Dönüş sanadır.' (Mumtehine 4)

O size kitapta şunu indirmiştir: Allah’ın âyetlerinin inkâr edildiğini yahut onların alaya alındığını işittiğiniz zaman, onlar başka bir söze geçmedikçe kendileriyle beraber oturmayın; aksi takdirde şüphesiz siz de onlar gibi olursunuz. Allah elbette münafıkların ve kâfirlerin tamamını cehennemde bir araya getirecektir. (Nisa 140)

Muhammed kâfir dost ve akrabalarla bütün sevgi bağının kesilmesini sağlamıştır ki mücadele esnasında araya bir duygusallık girmesin, mücadeleyi sekteye uğratmasın. Kâfirlerin müslümanlarla dalga geçtiği yerlerden müslümanların uzak durmasını sağlamıştır ki onurları kırılıp inançlarını sorgulamasınlar. ilk görüldüğünde basit gelebilir lakin tarihe açıp baktığımızda çok az lider bu şekilde bir sosyal disiplini sağlayabilmiştir.
    5 3 ...