• gogocu kardeşim, devletçiliğine hayran kaldım.

  gelgelelim devlet türk töresinde, geleneğinde bir baba figürüdür.

  şimdi sen her devletin üstüne düşen şeyde halk olarak insiyatif alın dersen kendinle çelişirsin.

  böyle bir dünya yok.

  sen zaten devlet olarak vergini vatandaştan topluyorsun.

  bu verginin karşılığında yine devlet olarak vermen gereken hizmetler var.

  halkın güvenliğini, sağlığını, refahını sağlaman gereken hizmetler.

  istediğin gibi zammını da yapıyorsun, kimse sokağa çıkıp isyan etmiyor.

  lafın kısası millet devletine zaten azami derecede saygılı.

  kimsenin kimsenin kapısına gidip parasına çökmesine gerek yok, kapıya topla tüfekle gitsen bu vergileri toplayamazsın zaten.

  bir paket sigaraya 20 tl veren adam sıkın kafamıza kurtulalım o zaman der, geçer.

  koskoca devletsin.

  vatandaş devletine muhtaçken ele güne göstere göstere sahip çıkacağın yerde, avare gezen aile üyesi gibi iban gönderirsen yakışmaz.

  hee allah razı olsun, isteyen istediği kadar versin diye buyurmuşsun.

  tuttuğun altın olsun, çok rahatlattın bizi ama vermeyince mabud ne eylesin mahmut diye bir laf vardır.

  yarattığınız kalantor abilerden isteyin.

  mehmet cengiz'ler, nihat özdemir'ler, demirören'ler ne güne duruyor...

  biz hiçbirimiz bunlardan zengin değiliz.

  sana namusum şerefim üstüne yemin ederim kardeşim.
  8 2 ...
 • tayyip erdoğan'ı tayyip erdoğan yapan şey çözüm adamı olmasıydı.

  topçu kışlası mevzusuyla çok büyük bir sorun çıkarttı ve bu özelliğini kaybetmeye başladı.

  uzatmak istemiyorum, sonrası uzun bir gerileme.

  son aşamada kanal istanbul ısrarı. hele ki bu dönemde.

  ve 21.yy vebası sürecinde, ona yardım ettik, buna koltuk çıktık, borç istediler, 25 milyon eu verdiler falan filan derkeeen...

  halka iban verdi.

  şu vaziyette halka iban vermek her şeyden öte tayyip erdoğan'ın ta doksanlara dayanan çözümcü çizgisinden nasıl saptığını göstermiştir.

  ama garip olan bu değil. insanlar yorulur ve bu normal.

  garip olan kendisinde böyle bir otokontrol ve farkındalık yetisi varken bile bile lades demesi.

  kesinlikle kendi tarzına çok aykırı bir hamle oldu.

  gayriresmi olduğu kadar gayriciddi bir pes edişti.
  3 1 ...
 • Personel.
  Personeller.
  "Perrsonel" kelimesi, birden fazla kişi anlamına gelse de, Günlük yaşamda; çok sayıda kişiyi ifade etmek için, "personeller" şeklinde kullanılır. Zaten çoğul olan kelimeye birde "ler" çoğul eki eklenilir.
  personel;
  1. isim. Bir hizmet veya kuruluşun görevlileri, bir iş yerinde çalışanların tümü.
  2. isim. Devlet ve diğer kamu kuruluşlarında çalışan, etkinliğe çeşitli görevleriyle katılan gerçek kişiler.
  Ler, lar ekleri;
  isimlere eklenip, çoğul anlamı bildiren ektir. isimlere; "lar" - "ler" ekleri getirilerek yapılır.
  Kullanımı:
  1. Türkçede birden fazla varlığı ifade etmek için kullanılır. Eklendiği sözcüğün tek olmadığını birden fazla olduğunu belirtir.
  3 0 ...
 • gözlemlediğim kadarıyla insanlar 25'ten sonra çıldırmaya başlarken ben 30'u devirdim hala bu insanım.

  refahın yüksekse hayat her şekilde güzel hacı. şu günleri görebilmek için tam 7 senemi feda ettim, gençliğim heba oldu lakin değdi. dünyaya bir daha gelsem, yine aynısını yapardım.

  bir kere özgürüm ulan, sapına kadar özgür. bir gece sırf netflix'ten izlediğim filmden sıkıldım diye ani bir kararla merso'ya atlayıp istanbul'dan izmir'e sürebiliyorum. orada yeni kadınlarla tanışıp, sevişebiliyor, canım ne zaman isterse o zaman dönebiliyorum. döndüğümde o kadınların hiçbirini hatırlamıyorum bile. ha bir kadınla aynı evi paylaşmayı denemedim mi onu da denedim. hem de defalarca. ama olmuyor arkadaş, vallahi billahi ve de tillahi olmuyor. ilk üç gün ben de destekliyorum, sonra götüm başım ayrı oynamaya başlıyor. şimdi senin ıssız adam triplerini sikeyim diyebilirsiniz, haklısınız ben de sikeyim de olmuyor oğlum olmuyor işte, paylaşmak istemiyorum hayatımı. evimi, arabamı, kişisel eşyalarımı bile çevremdekilerle paylaşıyorum ama hayatımı paylaşamıyorum kimseyle. sinemaya, kahve dükkanına, kadıköy sahile tek başına giden o tuhaf adam benim ve her ne yapıyorsam tek başıma yapmaktan sapıkça bir zevk alıyorum.

  ihtiyarlayınca köpekler gibi pişman olacam biliyorum. annem son nefesini verirken hepimiz yanındaydık, iyi kötü eşi çocukları, kardeşleri ve hatta dedem bile başucundaydı. cenazesi de hınca hınç insan doluydu. ama ben muhtemelen yıllarca uğruna it gibi çalıştığım kocaman dayalı döşeli evimde altına sıçmış, kayık bir yüz ifadesiyle ölü bulunacam. cenazemde de kardeşim, yeğenlerim ve ayıp olmasın diye gelen tek tük birkaç kişi olur en fazla. gerçi insanlarda az biraz vefa varsa benim cenazemin ünlü cenazesi gibi olması gerekiyor da neyse, böyle bir beklentiyle yapmıyorum zaten hiçbir şeyi.

  işte tüm bunların farkında olmama rağmen şu an yine de aşırı mutluyum lan. kimseye danışmadan, sormadan, hesap vermeden hayatı yaşıyorum, ayak bağı diye bir şey yok lügatımda. benim kafam götürmüyor artık. insanların derdi, tasası, tribi, dırdırı bana göre işler değil. belki altıma sıçarak, dilim dışarıda, çenem sarkmış bir şekilde ölecem ama ölürken de koca ömür şunları da yapamadık amk diye dövünmeyecem.

  şimdiden ruhuma iki el fatiha okuyun lan, elhamdülillah atayiziz ama ne olur ne olmaz swh.

  50 yıl sonrası için imza: altına sıçarak hayata veda eden sözlük yakışıklısı, kaslısı ve de zengini.
  2 1 ...
 • kadınlar için çok basittir.
  memeni açıyorsun.
  ya da vajinanı kapatacak şekilde bir örtü koyup bacaklarını ayırıyorsun.

  erkeksen de götünü siktir.
  ya da uçakta mastürbasyon yap, akşamına da iftar sofrasının fotoğraflarını paylaş mesela.

  milletimizin zeka seviyesi maalesef biraz düşük.
  kesinlikle fenomensin.
  3 0 ...
 • Artık dileklerim gerçekleşsin diye ay başı bir sürü marteniçka almıştım ve eve hapsoldum. Dileklerimin gerçekleşme olanağı işte ancak bu kadar mümkün oluyor.
  4 0 ...
 • turuncuuu

  76.
 • Arkadaşlar malum günlerdir karantinadayız. Milletçe birlik ve beraberlik içinde olmamız gereken bu günlerde ilgi ve sevgi bekleyenleri ihmal etmeyelim. Herkes birbirinin nick altına bi kalp ilgi ve bi kalp sevgi bırakırsa kimse depresyona girmez.

  Buraya biraz ilgi ve sevgi bırakıyorum.

  5 2 ...
 • Yıllarca söylediklerimin, fikirlerimin ciddiye alınmayacağı önyargısıyla yaşadım. Aslında normalim buydu, böyle büyütüldüm. Söz hakkım yoktu. Yaş biraz büyüyünce bu artık kabullendiğim bir şey oldu. Toplum içinde fikir belirtmedim, muhabbetlere katılmadım, hiç ilginç şeyler anlatmadım. Bir hevesle başlasam bile anlatmaya sonunu getiremeden ses tonum düştü. Tam bunları kabullendiğim bir zamanda bir kişi çıktı beni dikkatle dinledi. Saçmalasam bile söylediklerime önem verdi. Bana sorular sordu, fikrimi aldı. Bu saçma durumu yenmemde emeği çoktur.

  Sene başında bir öğrencimin de bu durumda olduğunu fark ettim. Ne zaman cümleye başlasa ses tonu git gide düşüyor. Cümlesini bitirmeden diğerleri onu bastırıyor. Var ama yok gibi sayıyorlar. Ben de o konuştuğu an dikkatimi ona vermeye, sorular sormaya başladım. Gerekirse herkesi susturdum. Şimdi yavaş yavaş atlatıyor bu süreci. Araya bu virüs belası girmeseydi çok daha iyi olacaktı ama sanırım onun bu eZiklik psikolojisini yenmesinde yardımı dokunan ilk kişi ben olacağım.
  13 3 ...
 • Yalan söyleyemiyorum (ayyu en kötü huyum herkesi kendim gibi sanmam hehehe), bir kulağım diğerine göre çok küçük, sol elimde goccaman ameliyat izi var, burnum kemikli ve bence büyük.

  Kimse bizim kusursuz olduğumuzu savunamaz! (bkz: swh)
  7 1 ...
 • ''ait hissetmeme'' duygusu.

  altında pek çok farklı duygu ve düşünceyi de barındıran insana, nereye giderse gitsin kendisini göçebe hissettiren, içten içe çürüten bu his çok zor öyle sanıyorum ki.
  11 1 ...