• sözlük yazarlarının çektiği fotoğraflar

  Yağmura yakalanmış bir dünyalı dost . Peygamber devesi oluyor kendileri. Güvenli bir yere alındı .
  9 0 ...
 • iyi aile kızı, erkek olarak normalde sizin ailenizin daha çok beğeneceği ama sizin de daha çok beğeneceğiniz, seveceğiniz, pamuklara saracağınız kız olmalıdır. çünkü evlilik ciddi bir müessesedir. size hanım olacak, evi çekip çevirecek ve sizin de ona saygı, hürmet edebileceğiniz biri olmalıdır. sadece iyi aile kızı hususunda değil,iyi gözüküp ne kötü çıkanlar var tabii ama bunun muhakemesini az çok yapılabilir diye düşünüyorum. ayrıca erkeğin bekar iken her haltı yiyip sonrasında bütün bunlardan elini ayağını çekip, iyi aile kızını hak edeceğini düşünmekte ayrı bir ahmaklıktır. tabii kimin kim olduğunu herkes kendi daha iyi bilir. umarım hayırlı kişilerle karşılaşırız. sapıklığın her geçen gün arttığı şu günlerde hakikatli, normal, düzgün değerlere hasret kaldık.
  17 1 ...
 • Burası hakkında o kadar çeşitli ve spekülatif yorumlar var ki.. siyasi durumu, yeşil hat bölgesi, krizler, yasaklar, yalarlar vs vs.. hiç girmek istemiyorum. Yakın zamana değineceğim.

  kapalı maraşa giriş için ilk girişte mücahit'ler kıbrıslı türk askerler nöbet tutar. Buradan izinle geçebilirsiniz. Sonrasında ise mehmetçiklerin kontrolünden geçilir. Burdan geçmek için özel izin gerekir.

  Bölgede fotoğraf çekimi ve araçtan inmek yasaktır. BM’ askerleri hala bu kontrolü gerçekleştirir. Hatta kontrol öyle sıkı işlemektedir ki (Görenler hatırlayacaktır) sophia loren’in sahil kıyısındaki evinin sağ tarafında askerî lojmanlarda oturan ailelerin çocukları azıcık şehire doğru ilerlese BM askerlerince uyarılır hatta bazen tutulur.

  ilk girişten itibaren yıkık bir kilise karşılar sizi. Maraş ikon kilisesi. Geçtiğimiz yıllara kadar turistler bu kiliseye girebilmekte ancak şehir içinde ilerlememekteydi. Şimdi kiliseye girişte yasak. Şehrin içinde ilerledikçe tek katlı evlerin tepelerine kadar sarmış begonvil tümülüsleri karşılar sizi. Evet, görüntü aynı tümülüsü andırır. Biraz daha ilerledikçe çok katlı binalar ve binaların duvarlarında yüzlerce farklı noktada mermi izleri görürsünüz. Delik deşiktir binalar. Savaşın izlerini takip ederken bir yandan da 70’lerde zamanın durduğu bir şehri izlemektesinizdir. Eski otomobiller, herbiri birbirinden güzel mimari yapılar, büyük oteller, kiliseler, dükkanlar.. hatta yollar. Amerikadaymışsınız hissini uyandırır herbiri. ikinci kontrol noktasına dek zaman makinasına girmiş gibi hissedersiniz.

  kapalı maraş

  Bazen böyle hikayeler duyarsınız.. Harekatın başladığı zaman ocaktaki yemeğini bırakanlar, ziynet eşyalarını almadan kaçanlar, çocuklarını kaybedip kaçanlar.. birçoğunun doğru olduğunu şehre girdiğinizde anlayabilirsiniz. Bazı evlerin hatta otomobillerin kapıları ardına kadar açık, bazı evler yanmış. Arkasında büyük bir dram barındırdığı bariz.. akabinde görüntü değişir. Sofia hanımın evini geçtikten sonra ikinci kontrol noktasına gelirsiniz.

  kapalı maraş

  Özel izinle girilen ikinci kontrol noktasından sonra sahile ulaşırsınız. Eski ve belki de üzerine tek çivi çakılmamış binalarla doludur. Sahil bomboş, bakir, su tertemiz ve göz alıcıdır. Her şey harekatın başladığı o ilk anlarda olduğu şekliyle donmuştur, sık kullanılan otel lobileri bile.

  kapalı maraş
  kapalı maraş
  8 0 ...
 • belçika'da düğün konvoyu yaparak trafiği aksatan 18 türk'e verilen ibretlik cezadır.

  belçika yargısını kutlarım. resmen hukuk dersi vermişler...

  --spoiler--
  belçika'da düğün konvoyu yaparak trafiği aksatan 18 türk'e 5 yıl boyunca trafikten men ve 2000 euro para cezası verildi, ayrıca konvoya katılan araçlara da el konuldu.

  karara itiraz eden türklere hakim şu yanıtı verdi;

  "sadece trafik sıkışıklığına neden olmakla kalmıyorsunuz, aynı zamanda trafikteki diğer insanların sinirlenmesine de sebep oluyorsunuz.
  diğer insanların size sinirlenmesi ırkçılığın artmasına da yol açıyor.
  zaten yeterince ırkçılık var, buna karşı durmamız gerekiyor.
  istediğiniz yerde gidip parti verebilir, eğlence yapabilirsiniz, ama bunun yeri trafik değildir.
  yaptığınız şeyin diktatoryel bir tarafı var.
  yollar hepimize ait ve kimse yolları kendi malı gibi kullanamaz.
  siz yolda kutlama yaparken o sırada hastaneye yetişmeye çalışan birinin vaktini çaldığınızı düşündünüz mü hiç? bu yol avrupa'nın en kalabalık yollarından biri, sizin dans alanınız değil..."
  --spoiler--

  keşke sınırdışı edilselermiş.
  yetmez ama evet.
  24 5 ...
 • "ohal'i kaldırdık" deyip uluslararası piyasayı kandırmaya çalışan çok zeki hükümetimiz yüzünden meydana gelen şey.

  ohal kalkmasına rağmen doların artması

  beyler!
  siz kandıran değil, herkes tarafından kandırılan insanlarsınız.
  bunu ne çabuk unuttunuz?

  mustafa ceceli bile kandırdı sizi, cumhurbaşkanlığı sarayında ezan okuttunuz adama.

  şimdi kalkmış "ohal'i kaldırdık" diye piyasaları kandırmaya uğraşıyorsunuz.

  ohal kalktı, kısmi ohal geldi.
  beyler! kusura bakmayın ama sizin karşınızda da çocuk yok yani.

  yabancı yatırımcı parasını güvenli bir piyasaya yatırmak ister.
  peki bizim piyasamız ne kadar güven veriyor?

  hiç...
  sen kalk damadını ekonominin tek patronu yap, sonra bekle ki yabancı yatırımcı gelsin.

  geliyor mu böyle?

  dua edin ki deniz, kum, güneş var da turist geliyor. o da sizin değil, allah'ın bir hikmeti işte.
  neyse zaten birkaç seneye kadar beton dökmedik sahil bırakmazsınız onlar da gelmez artık.

  çok merak ediyorum, bu kafayla yıl sonuna kadar 180 milyar doları nasıl bulacaksınız?

  edit: (bkz: #39879183) işte beklediğim cevap geldi. sebebi "dış güşler"miş. teşekkürler masklavi.
  15 5 ...
 • Marifetlidir. Arkaşlar her yetkili çaylak olabilir ama her çaylak yetkili olabiliyo mu? olamıyo işte.

  Başarılarının devamını dilerim.
  15 9 ...
 • Küfür ağır hakaretten yine silinen entiri;

  ----
  küfür ve hakaretten silinen entari;

  ayarı yiyince entiriyi sildirten tip. kaç kere bastın acil gammaz butonuna fındık ezmesi.

  https://galeri.uludagsozluk.com/r/1709123/+

  fındık ezmesine mi alındın la su tosbası. biz zall'a yıllardır söverken adamın çıtı çıkmadı. üç günde başımıza ali kıran baş kesen mi kesildin minnoş.

  ----

  Modlar da herşeyi onaylamasın. Bi bakın, hakaret var mı diye. Bunlar küfürse, kendisi insanların yedi ceddine söven bi tip. Küfrün ustasıdır o at kafası.
  11 6 ...
 • Başlatmak istediğim kampanya. Karması düşük olan yazarlar başlık açamasın.

  Bu ne kardeşim önüne gelen açıyor, sol frame saçma sapan şeylerle doluyor.

  Benimde karmam düşük, zaten ben de açamayayım hiç önemi yok. Yeter ki şu cinsellik, şerefsizlik, gavatlık, orospu çocukluğu belirteci başlıklardan kurtulalım.
  29 9 ...
 • cidden artık sözlüğü insan içinde açmaya utanır oldum. yani bir yakınım kazara telefonumu alsa, şu başlığı görse hakkımda ne düşünür siz hesap edin... hele galeriye hiç dokunamıyorum zaten am göt memeden başka bir şey yok. sizin yüzünüzden gizli gizli kuytuda köşede giriyorum sözlüğe anasını satayım.

  t: abazan tavsiyesi.
  12 1 ...
 • çanakkale savaşı sırasında siperlerin gerisinde en çok ihtiyaç duyduğumuz ağrı kesici morfindi. doktorlar ağrı kesici bulmakta zorlanıyorlardı. bu yüzden bir nöbet tutuyorlardı. ameliyathane olarak kullanılan çadırın önüne bir masa kurulmuştu.

  uludağ sözlük

  sedye ile getirilen her yaralı, önce o masaya konuluyordu. masanın başında doktor, elinde enjektör, enjektörün içinde ağrı kesici. doktor ilk muayeneyi yapıyordu ve yaşama olasılığı yüksek olan, ameliyat edilirse yaşayabilecek olan hastaya ağrı kesiciyi yapıyordu. oysa gelen her yaralının ağrı kesiciye ihtiyacı vardı. fakat ağrı kesici çok azdı, herkese yapılamazdı.

  masaya bir yaralı asker konuluyor, doktor muayene ediyor, öyle çok zamanı da yok, sedyeciler sırada bekliyor;

  bunu kaldırın!!!

  asker, bağıra çağıra, ağlaya inleye gidiyor. hemen yeni bir yaralı getiriliyor doktorun önüne:

  bunu kaldırın! bunu kaldırın!!!

  bu ameliyat edilirse yaşar, yaşama olasılığı yüksek bir yaralı bu. kararını vererek o' na ağrı kesiciyi yapıyordu.

  her askerin ağrı kesiciye ihtiyacı var ama yok.ağrı kesici çok az.
  yine yaralı bir asker getiriliyor doktorun önüne:

  bunu kaldırın!!!

  baba!!!

  askerin yüzüne bakıyor doktor. oğlu, öz evladı. önünde perişan bir durumda. herkes doktora bakıyor. doktorun elinde ağrı kesici. doktor oğlunun yüzünü okşuyor:

  bunu gölge bir yere kaldırın!!!

  doktor görevini diğer arkadaşına devrettiğinde yaralı askerlerin yanına koşuyor. çoğu çoktan ölmüş. o arada oğlunu buluyor, oğlu son nefesini vermiş.
  doktor oğlunu kucaklıyor, o' na sarılıyor ve göz yaşları içinde diyor ki;

  beni affet oğlum!, babanı bağışla!, ağrı kesiciyi sana yapamazdım. o senin hakkın değildi, oğlum o senin hakkın değildi!!!

  işte bu topraklar, hakkı olmadığı için bir ağrı kesiciyi bile oğlundan esirgeyen, onurlu insanlar tarafından vatan yapılmıştır. bizim çanakkale savaşında kazandığımız o tarihi anlardan biri doktor tarık nusret in hakkı olmadığı için o ağrı kesiciyi öz evladına yapmadığı andır.
  9 2 ...