• F tipi, l tipi ve açıkta yattım. Her birinin kendine göre şartları değişir. Şimdi hangi birini anlatayım.
  En temizi f tipi. Koğuşun belli. Suçlara göre koğuşlar ayrılır. Yemek hazır geliyor. Görüş günü, kantin günü, telefon günü belli. Paran idarede duruyor. içerde para yasak. Uzun cezalar f tipinde yatar. Saç sakal serbest.

  L tipi bildiğin rezillik. ilçe cezaevi. Malzemeleri aldırıp ( iaşe) Yemeği kendin yapıyorsun. paso mangal :), görüş olayı daha iyi ama hepsi açık görüş. Telefon daha rahat. içerde para yasak. 70li yıllardaki ceZaevleri gibi koğuşlar. Saç sakal serbest.

  Açık cezaevi askerlik gibi. Hangar gibi bahçe. All together takılıyorsun, görüş açık. Telefon gün içinde serbest. Yemek hazır geliyor. 3 ayda bir ev izni var 5 gün. Para serbest. Kantin sürekli açık. Normal hayata alışma öncesi demo sürüm bu. Saç sakal kesilecek.

  Tecrübe iyidir.
  5 0 ...
 • bir beyinsizin sorduğu soru.

  cevap;

  1-Küresel iklim değişikliğine adapte olma şansı en düşük olan kıta Afrika'dır. Bu nedenle Dünya'nın kuzeyinde neredeyse hiç hissedilmeyen en ufak bir mevsimsel ısı değişikliği , Afrika'da şiddetli şekilde hissedilir. Su kaynaklarındaki ani düşüş, tarımı, ekonomiyi ve toplumsal huzuru çökertir. Daha az tarım yapılması, daha çok kıtlık, daha çok iç çatışma ve daha çok hastalık demektir.

  2- Dünya kamuoyunun Afrika'daki gıda sorunuyla ilişkisiz olduğuna inandırılmış olması, Afrika insanının hakettiği sefilliği yaşadığını düşünmesi, kendi ülkesindeki 3-5 kişinin bile ölümüne tahammül edemezken Afrika'da senede 12 milyon çocuğun açlıktan ölmesini normal karşılayacak bir "toplumsal trans" halinde tutulması en önemli bir diğer sebeptir. Çünkü ancak bu sayede açlık halinin kolayca tüm Afrika kıtasına yayılabilen "kıtlık"haline dönüşüp yerleşmesi ve yoğun "toplu ölüm" e sebebiyet vermesi gerçekleşebilir.

  3-Bölgedeki kadınların sürekli açlık halinden kaynaklanan ve sağlıksız doğumlarla ortaya çıkan,
  "biyolojik yeterliliği düşmüş" Afrika'lı nesillerin oluşması.

  4-Açlık riskinin yerel, ulusal ve uluslararası karar vericiler tarafından bir kitle imha silahı olarak
  kullanılabilmesi, politik çalkantılı bölgelerde bir itaat sopası olabilmesi.

  5-Dünya'nın hemen her bölgesinde yoğun toplu ölüm yaratmayacak biçimde süreklilik gösteren veya
  "kriz biçiminde anlık olarak" oluşan açlık halinin, Afirka'da ise öngörülebilir, yaygın ve toplu ölümle sonuçlanan süreklilik göstermesi.
  Felaket kelimesinin tanımında yer alan "öngörülemez olma" ve "doğal nedenlere dayanma" , Afrika'daki açlık için geçerli değildir. Yani Afrika'daki açlık bir felaket değil, planlı ve gelişimi öngörülebilir bir olgudur.

  6-Afrika'daki hükümetlerin ve devlet yapılanmalarının yoğun siyasi etki altında oluşu, kaynakların yanlış kullanımı, tarımsal altyapıların oluşamaması ve/veya düzenli olarak çökmesi, tarımsal üretim planının açlığı hedeflemek yerine ürünlerin mali değerine öncelik vermesi. Tahıl üretiminin devletler tarafından doğrudan veya şirketler tarafından dolaylı olarak engellenmesi, ulusal tarım politikalarının kakao ve kahve gibi endüstri bitkilerini yetiştirip satmayı esas alması.

  7-Siyasi çalkantı ve iç savaşların genellikle açlık kaynaklı tetiklenmesi, durmadan büyümesi ve sonunda bu çalkantı ve iç savaşların açlığı dahada büyütecek şekilde çözümsüz bir sarmala girmesi. Yani açlık ve savaşların birbirlerini beslemesi.

  8-Sayıca Dünya'daki en fazla aç insan Asya kıtasında bulunmasına rağmen, oransal olarak ise açlığın en yoğun olduğu yerin Afrika oluşu ve bu oransal durum nedeniyle Afrika'da "ülke içi yardımlaşma yada gıda transferinin" yapılamaması, gıda fiyatlarının çok yüksek oluşu.

  sonuç: aklı sıra allahı suçluyor afrikadaki insanların açlığına. komşun açlıktan ölüyorsa bunun suçlusu allah değil sensin birader. yardım etmiyorsan ölmesine müsade ediyorsan sensin suçlu.
  5 0 ...
 • --spoiler--
  istanbul’da adamın biri taksi şoförlüğü yapmaktadır. Bir gün bu taksi şoförünün arabasına bir adam biner. Takside, klasik herkeste olduğu gibi radyo var ve şarkı çalıyor. Taksiye binen adam şoföre tepkili bir şekilde, “Yahu birader bu radyoyu ne diye çalıyorsun bu şeytan işi Peygamber Efendimizin (s.a.a.) zamanında radyo mu vardı” diyerek adama kızar. O an taksi şoförü adama hiç cevap vermeden arabayı durdurur. Şaşkınlık içinde ki adam taksi şoförüne sorar, “Neden durdunuz?” Taksi şoförü, “Buyurun inin beyefendi, Peygamber Efendimizin zamanında taksi de yoktu, sizi gideceğiniz yere deve götürsün” diyerek adamı taksiden indirir.
  --spoiler--
  6 0 ...
 • Protein tozları gülerken, Rus edebiyatı ağlıyordu.
  Vurma diyordu dostoyevski,
  Hayır diyordu kadın.
  Karbonhidata, şekere hayır diyordu.
  Şiire sanata hayır.
  Yaşasın adonisler, kahrolsun edebiyat.
  10 1 ...
 • afrin'deki kahramanlarımız, günün anlam ve önemine binaen bir tarihi fotoğrafın daha canlandırmasını yapmışlar.

  103 yıl önce, 103 yıl sonra.

  --spoiler--
  Ecdâdımızın heybeti ma'rûf-u cihândır.
  Fıtrat değişir sanma bu kan yine o kandır...
  (Vatan Şarkısı-Namık Kemal)
  --spoiler--

  18 mart 1915 çanakkale 18 mart 2018 afrin
  15 4 ...
 • 1916 yılında çanakkale cephesinde, anafartalar'da avusturyalı ressam wilhelm victor krausz tarafından yapılan portredir.
  atatürk ün bilinen ilk portresi

  bu portre atatürk'ün yapıldığı bilinen ilk portresidir.

  o dönem savaşlarda cephede cephe komutanlarının portrelerini yapan görevli ressamlar bulunurdu.

  victor krausz'da cephede görevli iki ressamdan biriydi. (not: çanakkale cephesinde görevli diğer ressam ise hayri çizel'dir.)

  bu ressamlar cephede önemli komutanların(genelde paşalar) tablolarını yaparlardı.

  mustafa kemal, henüz paşa olmasa da fiziği ile, duruşu ile avusturyalı ressamın ilgisini çekmiş, ressam mustafa kemal'den portresini yapmak için izin istemiş, mustafa kemal de kendisine izin vermiş, başına enveriyesini de takarak unutulmayacak bu pozu vermiştir...

  bu portre her şeyiyle bir ilkler portresidir.

  cephede ilk defa paşa olmayan bir komutanın portresi yapılmıştır.
  11 3 ...
 • sen hiç conkbayırını gördün mü ulan?
  bir kez olsun gittin mi conkbayırına?

  çanakkale'nin her yeri farklı, her yeri anlamlı da.
  bu conkbayırı bambaşka...

  sen hiç gittin mi oraya?

  bak şöyle göstereyim sana, bilale gösterir gibi;
  10 ağustos 1915 conkbayırı taarruzu

  bu vatanın kaderinin çizildiği yerdir conkbayırı.
  tutunacak son toprak parçası.
  tutundun tutundun, tutunamadın ne gelibolu kalacaktı elde, ne ötesi, ne de istanbul.

  conkbayırı böyle bir yer.
  anladın mı?

  sen hiç gittin mi conkbayırına?
  hiç bir siperin içine girip iki dakika kapadın mı gözlerini.
  gözlerini kapayıp 10 metre ileride senin boğazını kesecek kimi hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela bir düşmanın varlığını düşündün mü?

  düşünemezsin.
  çünkü sende ve senin gibilerde o milli ruh yok.
  sizde deve sidiği ruhu var.

  o yüzden de anadolu'dan gelen yiğitler yerine, gökten indiğini zannettiğiniz sarıklıları anıyorsunuz.
  çünkü hepiniz yavşaksınız...
  17 7 ...
 • kendisinin varlığından vefatından sonra haberdar oldum. ilk izlediğim videosunda mental retarde bir çocukla beraber lüks bmwsinin etrafında dolanıyordu şarkı dinleyip arabayla geziyorlardı. bende ilk bıraktığı izlenim pek iyi olmadı. gösteriş yapan görmemiş birisi olduğunu düşünmüştüm.

  daha sonra ani bir kararla kronolojik sıra ile tüm videolarını izleme kararı aldım. ilk 300 videosu falan tamamen arabesk şarkı üzerine kendi fotoğraf slaytlarından oluşuyordu. sonra yavaş yavaş araba kullanıp sigara içerken kendisini çekmeye başladı ama hala konuşmuyordu. bir gün çalıştığı postane kamyonuyla giderken mazilerinden bişeyler anlatmaya başladı. “canım çoh gıvıttırmak istedi şöle duram da ıcıh gıvıttıram” dedi. bir sonraki videoya geçtim ne göreyim. kamyonu sağa çekmiş, hatasız kul olmaz’ı açmış, kamerayı arabanın torpidosuna koymuş, arabanın önüne geçmiş dans ediyor.

  işte o gün bu gündür ali abimi izlemediğim gün yok. hayatını o kadar güzel yaşamış ki. kim ne der diye bi düşüncesi hiç yokmuş. içinden ne geliyorsa onu yapan, boynuna kocaman nazar boncuğu takan, kollarında zincirleriyle parmağında yüzükleriyle yarını düşünmeden anın tadını çıkartan, yüreğinde sadece iyilik olan bir insan.

  abartmıyorum hayatımda gördüğüm en iyi yürekli en temiz insan kendisidir. her insan kendi doğrularına göre yaşar ama ali abinin hayat dolu kişiliği, anlattıkları, olaylar karşısındaki tutumları bazen insanın kendi doğrularını da sorgulatıyor.

  senden çok şeyler öğrendim ali abim. inşallah olduğun yerde daha mutlusundur. allah seni orada burdakinden daha da mutlu etsin. sen kendine “ben cahilim benden çok kim okumuşsa ona öyle bir saygı duyarım ki önünde eğilirim” diyordun ama aslında sen gerçek bir öğretmendin.

  sana dua eden binlerce kardeşin var, keşke seninle tanışabilseydim. hayatımda çok büyük izler bıraktın. ilk fırsatta kabrine geleceğim abim. ruhun şad olsun!
  3 0 ...
 • Yüzbaşı Kâzım Efendi

  Sevgili kardeşim,

     Ben vatan ve millet uğrunda bana düşen vazifeyi ifa ettim. Artık gerisini size terk ediyorum. Cümlenize hakkımı helal ettim, tabiidir ki siz de helal edersiniz. Hemşiremin, Ziya'nın Kemal'i hasretle gözlerinden öperim. Muhterem amcamın ellerinden öperek dualarını her zaman beklerim. Çoluk çocuğumu evvel Cenab-ı Hak'ka sonra vatan ve millete ve sizlere emanet ederim. Sevgili valideme, aileme, çocuklara güzel bakınız. Tahsillerine himmet ediniz. Maaşlarının tahsisi, icap eden muamelenin ifası için arkadaşlardan alayımızın tabur kâtibi ve aynı zamanda alay naibi bulunan Hasan Efendi’ye yazdım. Bulunduğum fırkanın kumandanı Miralay Remzi Bey, alay kumandanı Binbaşı Halil Bey’dir. Bu isimler size lazım olursa kendileriyle muhabere edersiniz. Binbaşımız Şevki Bey de benim gibi tehlikede bulunduğu için sağ kalırsa ona da müracaat edersiniz. Kolordu kumandanımız malum olduğu üzere Esat Paşa Hazretleri’dir. Hayvanım hakkında lazım gelen muamele için de kâtip efendiye yazdım. Oradaki hakkımı da çocuklarım için ararsınız. Sana çok rica ederim, efrad-ı ailemi, validemi hiçbir vakit üzme. Daima rıfk ile muamele et. Bana acımasınlar. Ben mukaddes vatan vazifem uğrunda terk-i can ettim, bahtiyarım. Cenab-ı Hak sizleri de bahtiyar buyursun. Baki cümlenizi Cenabı Hak'ka emanet ederim sevgili kardeşim. Ruhumu şâd edin yeter.
  7 0 ...
 • beni de yaz (bkz: gethere)

  %10 kadar az bulunan iyi kürt olan kürt kardeşlerimiz alınmasın onlarla derdim yok. benim derdim kürdistan hayalleri ile yaşayan, ekmeği yiyip çanağına sıçan, devlete yararı olmayan bölücü orospu çocukları.
  9 6 ...