• Kara erik habbesi başta olmak üzere, hakkımızda hayırlısı neyse o olsun diye dua edeceğimiz bir cuma günüdür. Ve hayırlısıyla camilerimiz de dolacak. Aman dikkat. Müslüman kendisi kılmasa hic gitmese bile camiler boş kalınca mahzun olur. O yüzden bu gun güzel bir gün. Allah dilemedikçe yaprak kıpırdamaz bunun bilincinde olarak ve tedbirlerinizi alarak cumaya gidebilirsiniz. Cumamız mübarek olsun.
  3 0 ...
 • hayatta sahip olduğum tek konsol. ps3, ps4 gibi hedeleri bilemem. fakat playstation 2 oynadığım dönemlerde, oyun ne demekmiş onu anladım. diğer hedelere sahip olmasam da, deneyimleme şansı elde etmiştim. fakat yıllar önce ps2'den aldığım zevki, bu hedelerden alamadım.

  "eye toy" diye bir nimet vardı. ne oldu ona bilmiyorum. o yıllara baktığımızda, bu teknoloji devrim niteliğinde idi. çok sağlam, çok eğlenceli ve oynanılası konsept olmasına rağmen, saçma bir şekilde ps2'ye tutunamaması oldukça absürd.

  ps2'de zamanımın %80'i eye toy'da geçmişti. fakat eye toy dışında da, sadece dualshock ile oynanılabilen oyunlarım da vardı. mesela "gran turismo 3" kariyer modu 2.oyun kadar sürükleyici olmasa da, arcade modu oynanılmaya değerdi. sabahlara kadar yarış geçmeye çalışırdım, o muazzam mapleri ve arabaların kilidini açabilmek için.

  bambaşka bir dünyasın playstation 2. hayatımın konsolusun, seni çok seviyorum. umarım ilerleyen zamanlarda yine senin kalitene sahip bir oyun konsolu görebiliriz. ha bu arada, kalite derken bahsettiğim şey grafikler değildi, oyunların yüksek derecede oynanılabilirliğiydi.
  5 0 ...
 • arap ulkesinde olsaydi eger once saglam meydan dayagi yiyecek, isidcilerin yaptigi gibi bogazi kesilerek oldurulecek olan polisti. hatta kellesini de sokak sokak gezdireceklerdi. bence boyle serefsiz orospu cocuklari bunu hak ediyor.
  lan adami etkisiz hale getirmissin iste tak ters kelepceyi. kacabilecek mi sanki ? hadi kacacagini dusunuyorsun tak dizlerine de cirt kelepceyi. cikar yargicin onune, varsa bir cezasi ceker zaten.
  1 1 ...
 • Sabrinin golünü de izlemedim ama nedense kendimi, bunun dedesi (veya dedeleri, bi kaç dedesi aynı görevi ifa etmiş sanırsam zira..) tarafından yazılan, çok heyecanlı, sadık bir vatan evladı olarak gurur verici, askeri istihbarat! (bu kelimenin altını çizmek isterim) raporlarından parçaları okurken buldum.

  Şimdi siz, 'ne gurur duyması yaa??' diye sorabilirsiniz.

  Efenim, bunun baba tarafı 19.yy geç dönem ve 20.yy erken dönem ege-akdeniz ve hatta Erzurum! Askeri konsolosluk ve de istihbarat, raporlama, fitne fücur (galibamsı o da var) görevlerini icra etmişler. Raporlarda o yokluğun içindeki türk evladının, Anadolu halkının disiplin ve dirayetlerinden, akıllı hamlelerden, türk osmanlı subaylarının ağzı sıkılığından, başka ülke raporlarından alıntılar yapılarak da bahsedilmiş!!

  Hayır yani, sevecekseniz sevin de, bunu unutmadan sevin.

  Zati bunun anası bu aktörlük işlerine bulaşırkene 'soyadını değiştir istersen yavrıım' demiş. Oğlundaki potansiyeli görmüş zaar. Ne de olsa kadın da eski oyunculardan...
  0 1 ...
 • sormuyorlar, ümidi kestilerse demek. büyüyünce seni kızıma alcam diyen teyzeler vardı küçükken, onlar da yoklar artık yalancı pezelemenkler.

  kaldık mı evde, kaldık lan. peki umrumda mı, hayır. o zaman ver mehteri.
  cedddiiiin dedeennn neeesssriiin cavaddzaaadeeee.

  turşuluk hıyar bulunur.
  2 2 ...
 • Arif Özdemir Gürbilek. kendisini g.o.r.a. filminden, elinde turşu bidonuyla tanıyoruz. amcamız 16 aralık 2010'da vefat etmiş.

  az önce google görsellerde şu görüntünün az biraz çözünürlüğü yüksek eli yüzü düzgün halini aradım bir şey için, karşıma çıkanlar çamur gibiydi. filmden kendim kırptım en sonunda. eh diğerlerine göre biraz daha iyi oldu, yükleyeyim de google'da arayanlar kullansın. bugünkü iyiliğimi de yapmış olayım. tşk.

  ufo gören masum köylü
  6 0 ...
 • arkadaşlar bir anneye yardım etmek ister misiniz?

  https://youtu.be/ub6lKU_RlLE

  yukarıda paylaştığım videoyu izleyebilir misiniz? çok olmuyorsam da abone olabilir misiniz?

  şimdiden teşekkürler.
  3 0 ...
 • Beyler sahiden niye böylesiniz ya? Ne leşsiniz siz ya. Midemi bulandırıyorsunuz. insanda biraz vizyon olur.

  Vip olsa yine iyi, beylikdüzü escortlarına tapacak kadar yıkıksınız lan.
  24 11 ...
 • aleyna tilki

  2513.
 • Hala sabi diyenler var çok ilginç amk.

  Davranışları ve giyimi kaşarca olur ama yaşı daha 18'den küçüktür, sabi denmesine okey. Ya da kız 18'den büyüktür ama davranışları giyimi vs daha çocukçadır, masum ve hanımefendidir, sabi denmesi hadi yine okey. Ama bu kızın hem hareketleri, giyimi vs tam kaşarca, hem de yaşı 20. Neresi sabi bu kızın amk? Aleyna tilki için sabi duyarı kasılmaz kusura bakmayın. Bundan 2, 3 yıl önce olur haklısın, ama şimdi hayır. Buna sabi diyenlerin çoğunun annesi babası muhtemelen 19, 20 yaşlarında anne baba olmuştur eski zamanda. Dedelerimizin çoğu askere gitmeden evleniyordu. Kız gelmiş 20 yaşına, giyiyor mini etekleri, yırtık file çorabını götüne kadar açıyor, kıvırıyor seksi danslar yapıyor, tanga şov yapıyor, bilmediği etmediği bir şey yok, ama hala sabi. Yersen. 20 yaşında bi kız üniversite 3. Veya 4. Sınıfa denk geliyor. Üniversiteli kızlar erkekler sevgili olunca sabi mi oluyor durum? Liselilerin sevgili olması peki? Geçin bu işleri.
  8 0 ...
 • since 1453...

  bugün 567. yıldönümü olan kutlu zafer..

  şu iyi bilinmelidir ki, istanbul'un fethi bir mühendislik başarısıdır.
  kutlu fetih, evliyalarla, dualarla, hurafelerle değil, fatih'in zekasıyla ve fatih'in askerlerinin kılıcıyla gerçekleşmiştir.
  (bkz: fatih sultan mehmet in akşemseddin e verdiği ayar/#35976200)

  fatih sultan mehmet han, iyi bir komutan, iyi bir hakan olmasının yanısıra, esasen iyi de bir mucittir.
  bir savaş zanaatkarıdır.

  istanbul'un fethinin ilk günlerinde marmara'dan dört düşman gemisi bizans'a yardıma geliyordu.
  türk donanması bunlarla savaşa girişti. fakat başarılı olamadı.
  bunu gören fatih sultan mehmet atını denize sürerek emir verdi. çok sinirlenmişti.
  baltaoğlu süleyman bey'e yüz sopa attırarak kaptanlıktan azletti.

  türk donanması haliç'e giremeyince bizans gemilerini batırmak lazım geliyordu.
  düşman donanması galata kulesi önünde demirlemişti.
  türk topçuları düşman donanmasını dövemiyorlardı.
  çünkü beyoğlu sırtlarından atılan mermiler galata'lıların evlerini yıkabilirdi.
  halbuki ortada galatalılarla yapılmış bir dostluk antlaşması vardı ve galata sakinlerinin zarar görmemesi gerekiyordu.

  bu durumu önlemek için fatih sultan mehmet zekasına ve bilgisine müracaat etti.
  tertip ettiği hesap üzerine aşırma gülle atabilen bir top yaptırdı.
  bu topun resmini yaptı.
  tarifi üzerine topu döktürdü.
  bu topların birisinin başına geçen fatih nişan alarak düşman gemilerinden birini batırmaya muvaffak oldu.

  işte fatih'in icat ettiği bu top topçuluk ilminin en önemli bir kolu olan "humbara" usulünün esası oldu. bu toplara daha sonradan "havan topu" denildi.
  istanbul un fethi

  bir türk hakanı istanbul'u fetheden "fatih" olarak tarihe geçtiği gibi, bir "mucit" olarak da tarihe geçti istanbul'un fethiyle.
  https://en.wikipedia.org/wiki/Mortar_(weapon)

  ve yıllar sonra o'nu takip eden bir başka ulu önder dedi ki;
  eğer bir gün benim sözlerim bilimle ters düşerse, bilimi seçin...”

  bunu diyen de istanbul'un son fatihiydi...

  #tarih
  10 3 ...