• ilginç bir kafa...
    tabi ki; (bkz: akp döneminde olmuştur)

hulusi akar açıklamış, "idlip'te hava sahasının açılması için ruslarla görüşmeler yapıyoruz" diye.
    https://tr.sputniknews.co...cin-ruslarla-gorusuyoruz/

ruslarla görüşüyorlar.
    ne için?
    rusları vurmak için.

sevgili rusya, bize hava sahasını açın da, biz de uçaklarımızla sizin uçaklarınızı vuralım, sizin askerlerinizi, araçlarınızı vuralım ve size karşılık verelim...

şaka gibi.
    bu adam bir de orgeneraldi, genelkurmay başkanlığı bile yaptı 15 temmuz 2016'ya kadar. (15 temmuzda esir olduğu için o günden sonra ben kendisini genelkurmay başkanı, hatta bir asker olarak tanımıyorum)

babacım, şu saçma idlip operasyonuna başladığınız günden beri yazıyoruz burada, hava desteği olmadan böyle bir operasyon yapmak deliliktir, şehit veririz diye.--->(#42885729)

siz ya milletin aklıyla dalga geçiyorsunuz, yahut da bu işten zerre anlamıyorsunuz.
    sizin bu saçma inatlarınız yüzünden idlip'te son zamanlarda kaç şehit verdik.

yazık değil mi?
    sizin allahınız kitabınız yok mu?
    şu mübarek kandil gününde taşak mı geçiyorsunuz bizle?

rusya ile görüşüyorlarmış.
    neyi görüşüyorsun rusya ile?
    binlerce askerimiz orada ruslar tarafından bombalanma riski ile karşı karşıya, sen düşmandan izin istiyorsun.
    madem böyle bir harekata giriştin, rusya karşı taraf, sana izin verir mi?
    yiyorsa uçurursun uçaklarını havadan desteğini verirsin. yok yapamıyorsan da oradaki mehmetçiğimizi rusların insafına bırakmaz, geri çekersin.
    20 2 ...
  • Bakınız, bu da Cinsiyetçi bir söylemdir.
    Erkek adam neden ağlamasınmış?
    insan değil mi bu? Acısı kederi yok mu?
    Bana Yusuf miroğlu gibi takılan odunlar itici gelir. insani özelliği olmayan insandan hoşlanmıyorum sanırsam.

Kadın erkek fark etmez, Önemli olan ağladıktan sonra gözyaşını silip kaldığı yerden devam edebilme gücü bulabilmek.
    7 0 ...
  • Az önce kaavede yaşlı bir amca tarafından sorulan soru.
    Merak etmiş bilen varsa anlatsın diyor.
    Eğer serbest değilse 'allah, din, kitap diyenler nasıl hırsızlık yapıyor?' diye de soruyor.

Ne cevap versek bilemedik...
    4 1 ...
  • Kanuni Sultan Süleyman'ın 1529'da Viyana seferi sırasında fethedilen ESTERGON isimli bu çetin Tuna kalesine Kanuni bizzat kendi eliyle sancağını vermiştir. Kalenin kaybından sonra 3.2mt ye1.85 mt lik bu muhteşem sancak ancak 1948'de Sn. Kazım TAŞKENT tarafından Macaristan'da bulunarak Türkiye'ye getirilebilmiştir (bu gerçekten önemli bir hizmet ve başarıdır). Sancak; aşırı yıpranmış ve kurtarılması zor bir halde iken konusunda uzman Japon sanatçılardan oluşan bir ekip üzerinde titizlikle çalışmış ve aslına uygun biçimde restore edilmiştir. Sancağın üzerinde ; bir daire içinde Sultan Süleyman'ın 8 köşeli yıldız mühürü, başka daireler içinde Kur'andan ayetler, tam göbekte boydan boya Zülfikar ve üzerinde fetih suresi ile iki yanında 4 halifenin adı yazılı daireler ve Osmanlının simgesi lale figürleri bulunmaktadır.

estergon kalesi sancağı
    3 0 ...
  • (bkz: nick koymayi unuttum)
    (bkz: traveler of secret moments)

şu 2 pasif gaya son zamanlarda aşırı ayar olmaya başladım. sözlükte bunlardan biri kimle kavga etse diğeri hemen nick altında beliriyor. bide sürekli milleti eleştirip her şeyi ben bilirim havasında takılıyorlar. ayrıca sürekli seni sildiririm, seni çaylak yaptırırım gibi sözlerle yazarları tehdit ediyorlar.

siz kimsiniz amk? aynen.
    12 2 ...
  • Sonunda. Atakan hakkında yorumunu bekledigim tek isimdi. Ne diyor? Atakan asperger sendromlu bir çocuk diyor. Neden diyor? Kendisi asperger sendromlu. Anlamama ihtimali yok.

https://m.uludagsozluk.com/e/42879297/

En baştan çocuğun asperger sendromlu olduğunu söylemiştim. Karşılık olarak çocuğun içine cin girdiğinden tutun deccal olduğuna kadar yorum yapılmıştı. Söylenecek çok şey var. Bu yorumlar birçok aspergerlinin canını eminim korkunç şekilde yaktı. Dışlanmışlık zordur. Diliyorum 60 doğumda bir dünyaya gelen aspergerli-otizmli çocuklardan biri size denk gelmesin.

Umarım dersimizi alırız ve otizmli çocukları daha net görmeye başlarız. Biraz daha sakin yaklaşmayı başarırız. Bence ders olsun. Olmalı.

Edit: burada hocama özel eğitim konusunda katılmıyorum. Bu çocuklar devlet okulunda eğitimlerine devam edebilecek durumda olsalar dahi, sosyal hayata uyum, vücut okuma, mimik çalışma ve ses tonu konusunda elbette eğitim almalı.

Ediş: başlık açıp açıp kaçıp gitmeyin ama. Yorum şurada.

https://youtu.be/Ij0RyooQ9ZI
    3 0 ...
  • dolar

1554.
  • gün itibariyle bir adedi 6.17 adet türk lirasına eşit olan amerikan parası...

peki amerikan parası ne kadar amerikan?

16. yüzyılda almanya'da tedavülde olan gümüş paralar, bohemya'nın joachimsthal kentinde basılmıştı.
    bu paralara halk arasında "joachimsthalers" deniliyordu.
    dolar

zamanla bu paralara verilen joachimsthalers adı kısaltılarak "thalers" haline geldi ve bu paralara thalers denilmeye başlandı.
    ingilizce'de bu kelime "dollars" adını aldı ve 1792'de abd'nin bağımsızlığını kazanmasından sonra bu ad abd'nin parasına verildi ve "dolar" adını aldı.

doların sembolü olan "$" işaretinin ise ayrı bir hikayesi vardır.

bu "$" sembolü fransa kralı 14. louis'in torunu olan ispanya kralı 5. phillippe tarafından konmuştur.
    dolar

genç kral phillippe, herkül'ün ayaklarının bastığı kabul edilen cebelitarık boğazı'nın her iki yakasını (cebelitarık ve septe) (bkz: herkül sütunları) harita üzerinde bir kurdela ile işaretlemiş ve bu "$" sembolü bu vesileyle ortaya çıkmıştır.
    dolar

cebelitarık boğazının her iki yakasını temsil eden herkül sütunları bugün ispanya bayrağında yer almaktadır.
    dolar

bu işaretinin de abd dolarına geçmesi yineispanyollar` sayesindedir.

amerika'daki ispanyol kolonileri ile amerikan kolonileri arasında yapılan ticaret sözleşmelerinde ispanyollar sözleşmeyi tasdik etmek için bu "$" işaretini kullanırlardı.
    bu işaret zamanla bir güven logosuna dönüştü ve amerika birleşik devletleri kurulunca da bu sembol, abd parasının güvenilir olduğunu belirtmek için kullanılmaya başlanmıştır...
    10 0 ...
  • sayın cumhurbaşkanımızın yerli uçak ve uçak motoru üretimi ile ilgili yapmış olduğu tarihi açıklamadır.

cumhurbaşkanımız şöyle demiştir;

--- spoiler ---
    bundan sonrası için bütün uçaklarımızın ve motorlarının ülkemizde yapılması ve savaş sanayimizin bu temele göre geliştirilmesi gerekir.
    --- spoiler ---

cumhurbaşkanımız bu sözleri 1 kasım 1937'de söylemiştir, söyleyen cumhurbaşkanımız da tabi ki mareşal gazi mustafa kemal atatürk'tür.

ya kim olacaktı?

şimdi yerli uçaktan bahsedenler anca boşa sallıyor, temsili bilet kesiyorlarl. kestikleri biletin günü geldiğinde de pişkin pişkin sırıtıyorlar.
    (bkz: ilk yerli yolcu uçağı 2019 da uçacak)

ne fabrika var ne bir şey. anca boş laf salatası...

not: bu sözlerin söylendiği yer türk hava kurumu'nun etimesgut uçak fabrikalasıdır. ulu önder bu sözleri fabrikanın temel atma töreninde sarf etmiştir.
    fabrika 1941 yılında üretime başlamış, marshall yardımı ile birlikte türkiye'nin abd himayesine girmesi ve tsk'nın 1950'den sonra sipariş vermemesi nedeniyle 1952'de kapatılmıştır.
    (bkz: kayseri tayyare fabrikası)
    (bkz: etimesgut tayyare fabrikası)
    13 1 ...
  • bakkalarda kendine ait standında, çeşit çeşit camekanlı teneke kutuların içinde, taneyle satıldığını görmüş efsane nesildir.

bunlar yok artık. tekrar gelmeyecek. bugünkü çocuklar bunu görmeyecek. bisküvileri taneyle yemedikleri için belki de, tüketmeyi çok kolay sanacaklar.

bisküvinin teneke kutuda satıldığını görmüş nesil
    8 0 ...
  • konuşmanın tamamı şu şekil.

--spoiler--
    bunu özellikle anlatmak istiyorum. biz sizin paranızı harcıyoruz. bakmayın kocaman sıfatlar yakıştırılmasına, protokolde oturulmasına falan. bizim herhangi bir memurdan farkımız yok. maaşımızı da siz ödüyorsunuz. yaptığımız bütün işlerin parası da sizden çıkıyor.

devlet yönetiminin asla ve asla sizin üzerinizde bir şey olmadığını ve sizin anayasada verdiğiniz yetkiyle sizi yönettiğini bilerek... öyle koca koca arabalarla ve korumalarla gidenere bakmayın. onlar haksızlık yapıyorlar
    --spoiler--

ben herhalde 15 dakika, başka hiçbir şey yapmadan bu yazıya bakacağım.

dipnot: adam chp'den seçilmiş olabilir ama ülkücü. yedek tekerleklere benzemeyen safkan bir ülkücü.
    8 1 ...