• fransız la depeche gazetesinde yayınlanan tarihi gerçek.
  La Depeche gazetesi, 25 Aralıkta kutlanan Hristiyanların Milat Yortusu yani Noel bayramı dolayısıyla çam ağacı süslemesinin aslında Orta Asya’da Türk kabilelerinden gelen bir Türk geleneği olduğunu yazdı.
  noel ağacı süslemek bir türk geleneğidir

  bir senenin daha sonuna geldik.
  aralık ayındayız.

  bizim binlerce yıllık bir geleneğimiz var.
  (bkz: nardugan bayramı)

  biliyorsunuz ki türkler binlerce yıldır 21 aralık'ı, 22 aralık'a bağlayan geceyi kutsal sayarlar ve bunu karanlıktan, aydınlığa çıkış olarak "nardugan bayramı" adı altında kutlarlar.

  işte fransız gazetesi de türklerin binlerce yıllık çam ağacı süsleme geleneğine yer vermiş ve noel için süslenen çam ağaçlarının esasen bir türk adeti olduğunu yazmış.

  --spoiler--
  Noel Ağacı dünyada her zaman bir yaşam ağacı olarak kabul edilmiştir.
  Süslenen çam ağacının Mesih ile hiçbir ilgisi yoktu, sadece kış gündönümü zamanında “güneşin yeniden doğuşunun” şöleni idi. Türk kabileleri, yalnızca Türkistan’da yetişen beyaz bir köknar ağacını seçmişlerdi.
  “Geceye karşı savaşacak ışık tanrısını, karanlığın ilahiyatını temsil etmek için en güzel ağaçlardan birini alıyoruz “ diyorlardı...
  Işığın zaferinin kutlaması, yani yılın ilk gününe “Nardugan Partisi “ denirdi. Türk boyları bu günü “beyaz köknar ağacı” altında kutlar, kurdeleler ile süsler, ağacın altına hediyeler koyar, tanrılara adak adarlar. Daha sonra pastalarla birlikte bulacağımız festival ekmekleri, Saint-Basile çörekleri...
  Tüm aile yakınları olarak bir araya gelinir ve ziyafetler düzenlenirdi...
  Nar Noel zamanda her yerde bulunur. Bu bir güç ve bereket sembolü ve Ortodoks Hristiyanlar ve Müslümanlar arasında bulunur.
  --spoiler--

  işte noel ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu böyle işlemiş fransız gazetesi.

  biz bunu yıllardır yazıyoruz;
  (bkz: nardugan bayramı için çam ağacı süslemek/#38471407)

  malesef bugün geldiğimiz noktada binlerce yıllık bir türk geleneğini uygulayanlara, bu geleneğimizi canlı tutanlara "kafir" diyen şerefsizler var.
  bugün avrupa bile çam ağacı süslemenin bir türk geleneği olduğunu söylerken, güya türk olan bazı cahiller binlerce yıllık geleneğimizi bir hristiyan geleneği olarak kabul ediyor ve çam ağacı süsleyen türklerin hristiyanlaştığını iddia ediyor.

  yahu sizin hristiyan dediklerinizin tarihi kaç sene?
  2000.

  peki ya türk tarihi?
  en az 16.000 sene...

  binlerce yıllık bir türk geleneğini hristiyan geleneği olarak kabul etmek, sadece 2000 yıllık tarihi olan hristiyanlara karşı ezikliğini kabul etmek demektir.
  biz her sene bu geleneğimize sahip çıkıyoruz çok şükür...

  fransız gazetesinin haberinin linki;
  https://www.ladepeche.fr/...ion-venue-de-turquie.html
  9 0 ...
 • ikisine de bir şey dediğinde çaylak oluyorsun.

  Memeleriyle aldıkları ilgiyle ego mastürbasyonu yapıyorlar. ikisi de acınası.

  Olm acaba ne zaman çaylak olacağım lan?
  11 0 ...
 • Kardiyolog olmak istiyordum. Doktor olacağım ben demiyordum kardiyolog diyordum direkt.

  Büyüdükçe bende o kapasite olmadığını anlamam zaman almadı. Lisede radyo tv bıraktım.

  20 yaş hâlâ çocuk sayılıyorsa birkaç opsiyonum var. Artık kardiyolog olmak istemiyorum. Sağlık hayallerimden vazgeçmiş değilim. Ölü olur diri olur bebek olur farketmez.

  Otopsi yardımcılığı, hemşirelik veya ebelik diyorum.

  Hâlâ bir bok olamadım ama çabalıyorum. Umarım bir gün buraya olduğumu da yazarım.
  7 2 ...
 • interpol şube müdürünün ibbde daire başkanı olması
  interpol şube müdürünün ibbde daire başkanı olması

  istanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem imamoğlu, Ulaşım Daire Başkanlığı görevinden istifa eden Taylan Engin'in yerine Doç. Dr. Mustafa Gürsoy'u getirdi. Destek Hizmetleri Daire Başkanı Osman Savaş da görevden alınarak yerine 2006'da Interpol Merkez Dairesi'nde Uluslararası Araştırma Şube Müdürlüğü yapan Mansur Güneş atandı.

  Yıldız Teknik Üniversitesi'nde ulaştırma alanında yüksek lisans ve doktora yapan Gürsoy, demiryolu ve karayolu mühendislikleri ile kent içi ulaştırma sistemleri, ulaştırma ekonomisi, yük taşımacılığı planlaması konularında akademik çalışma yapıyor.

  imamoğlu, son olarak 23 yıldır belediyenin çeşitli birimlerinde çalışan, son 5 yıldır de Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı yapan Osman Savaş’ı görevden aldı. Savaş'ın yerine Mansur Güneş atandı. 

  Destek Hizmetleri Dairesi'nin yeni başkanı Mansur Güneş eski bir emniyet mensubu. 2006 yılında Interpol Merkez Dairesi’nde Uluslararası Araştırma Şube Müdürlüğü yapan Güneş, aynı daireden ikinci kez şark tayini çıkınca 2007 yılında kendi isteğiyle meslekten ayrıldı.

  Kaynak: sputniknews.
  6 0 ...
 • niye 4. ayetide yazmadın.

  Ancak kendileriyle antlaşma yaptığınız müşriklerden size karşı herhangi bir eksiklik yapmayan ve aleyhinize kimseyle yardımlaşmayanlar müstesnadır. Onlarla olan antlaşmanızı belirlenmiş süreye kadar devam ettirin. Allah sakınanları sever.

  ortada bir savaş durumundan bahsediyor görüldüğü üzere. ateistin çomarıda çekilmiyor.
  9 2 ...
 • iyi niyetli lakin Acıyla gülümseten istek.
  Sözlüğe çok değil, şöyle 10 dakika göz atan bir insan, bunun ütopik bi hayal olduğunu şakkadanak diye anlar.

  Sabahattin ali başlığında kuş uçmaz, kervan geçmezken, dünyanın ayakta alkışladığı fazıl say yerden yere vurulurken, idil biret başlığı yüzyıllardir hortlatılmamışken, amiyane tabirle " am, göt, meme" başlıklarına hunharca entry giriliyor ve uplanıyorken, bu mecrada sanattan konuşmayı, sanata saygısızlık sayarım, içim elvermez.

  Şu sözlükte, botticelli adını, çikolata markası sanan kaç yazar vardır ya da " botticelli kim amk" diyecek yazar sayısını bi düşünün bakalım.
  Ben düşündüm ve durum iç açıcı gelmedi dostum!
  5 1 ...
 • biyolojik saat alıştığı için çalar saatsiz kalkıyor vücut ama kafa kalkmıyor. erkenden işleri halledeyim pazar pazar sonra uyurum.

  hava da amma sisli yahu. strateji oyunları gibi, ilerledikçe açılıyor harita. level %12.
  1 1 ...
 • burger king

  1736.
 • Sadece soğan halkası ve çıtır peynirini yerim.

  Dışarıda hamburger yemek mi? Siz delirdiniz herhalde, açlıktan mı kırılıyordunuz yerken?

  Çocukluğumda yemişliğim çoktur gerçi. Çocuktum burger’ın oyuncağına kandım! Kız anne bana neler yedirmişsin ya. Yimeseydim keşke.

  Yimen guzum.
  5 2 ...
 • hepiniz yaşamsal sonuçlarını yazmışsınız fakat kimse onursal problemlerden bahsetmemiş.

  öldürülme, öldürme, sakat kalma/bırakılma gibi etkileri olmasa etik yani?

  yarım saatlik zevkleriniz için olmayan karakterinizden harcamayın be kardeşim.

  karısından kocasından memnun olmayan da siktirsin(mecaz kullanılmıştır) gitsin boşansın.

  bunu yapan erkeğin de buna müsamaha gösteren kadının da ağzına sıçayım. haysiyetsizler.
  9 6 ...
 • Onu anlamak kadar, okumakta zor değil mi? Anlamak, anlatmak için mi? Yoksa kendi kendimize öğretmek için mi onun yaşam boyu yaşadıklarını, idealarını ve elbette öğretilerini? Bence en başta kendimize bir ilke edinmek içindir. Gelgelelim george wilhelm friedrich hegel‘in klasik sanat anlayışındaki üsluba; “ idealin kavramsal olarak tamuygun sunumunu, güzelin alanının tamama ermesini” olarak dile getiriyor evvela. Sonrasında yine kendi deyimiyle, hiç bir şey daha güzel olamaz ya da güzel hale gelemez.” Onun klasik sanat yorumu en net bu şekilde.
  0 2 ...