• h.nihal atsız’ın benito mussolini’ye yazdığı mektubun bir bölümü:

buyursunlar... bizim için savaş düğündür;
    din arab'ın, hukuk sizin, harp türk'lüğündür.
    açlar nasıl bir istekle koşarsa aşa
    türk eri de öyle gider kanlı savaşa.
    7 1 ...
  • Her kekin aslında 5 ana hammaddesi vardır ve kek pişirmek her yemekte olduğu gibi kimyasal bir reaksiyondur.

“Un, yumurta, şeker,yağ ve hava”. Bu malzemelerden un ve yumurta “yapı kurucu” iken, şeker ve yağ ise “yapı zayıflatıcı” olarak görev yapıyor. Undaki nişasta ve gluten ile yumurtadaki protein kekin iskeletini oluştururken şeker ve yağ sayesinde keke lezzet katıyor ve en önemlisi hava sayesinde kekimizi kabartıyoruz.

Kek de önemli olan yaptığımız işlemler sırasında bu hava kabarcıklarını söndürmemek ve muhafaza etmektir. Bir çok yöntem olsada en faydalı olanı şeker ve yağın uzun süre çırpılmasıdır. Şeker havayı taşıyor, Yağ şekerin taşıdığı hava kürelerinin etrafını kaplayarak onların kaçmamasını sağlıyor, Yağ şekerin taşıdığı havanın etrafını köpük şeklinde sarıyor. Aynı zamanda undaki nişasta ve proteinleri de kaplayarak pişme esnasında çok sertleşmesini engelliyor. Kırılan yumurta keki iskeletini oluşturup onu ayakta tutmayı sağlıyor. Unu cıvık kek karışımına karıştırırken çok dikkatli olmak şart, bir anda karıştırır ve çırparsanız bütün o hava kürecikleri patlayabilir. Unu bu karışıma nazikçe ve parça parça karıştırmanız tavsiye edilir .

Unun içerisindeki unun kası olarak belirtilen gluten yapısı , kekin elastikliğini sağlar. Yani Keke sünger gibi bastırıp çekince eski halini alması gibi. Bu elastik yapıyı gluten oksidasyon ile sağlar. Glutenin yapabileceği en iyi oksidasyon hava ile sağlanır bu yüzden kek karışımına unun havalandırarak dökülmesi tavsiye edilir.

"Genleşme: Fırına konulan kek karışımının cıvık hamuru bu aşamada genleşebildiği kadar genleşir. Sıcaklık hava küreciklerinin içindeki havanın (aynı hava balonlarındaki gibi) genleşmesini sağlar ve yaklaşık 60 santigrat derece sıcaklıkta (fırın değil, hamurun sıcaklığı) su buharı da artar ve hava kürecikleri iyice genleşir. Genleşen binlerce küre kek hamurunu yavaş yavaş kabartır.

b.Dokunun oluşması:Hava kürecikleri genleşirken etrafındaki yumurta proteinleri de yavaş yavaş katılaşır, 70-80 derece sıcaklığa gelindiğinde yumurta karışımı katılaşır, undaki nişasta suyu emer, şişer ve jelleşir ve gluten uyapısı elastikiyetini kaybeder. Yani kekinizi kestiğinizde oluşan doku bu esnada son halini alır. Eğer şekeri biraz fazla koyduysanız bu doku oluşumu sıcaklığı 100 dereceye kadar çıkabilir çünkü şeker protein katılaşması ve nişastanın şişmesini geciktirir. Bu aşamada hava küreleri artık son hacimnlerine ulaşmıştır ve gluten ile yumurta sayesinde kek soğusa bile çökmezler"

"Yalnız bu son pişirme aşamasının en önemli adımı baştan fırının sıcaklığını çok doğru ayarlamak lazım. Tavsiye edilen sıcaklık aralığı 175-190 derecedir, fırınınızı iyi tanırsanız doğru sıcaklığı bir iki kerede yakalayabilirsiniz. Eğer gerektiğinden soğuk olursa ilk sıcaklık, hava kürecikleri daha genleşmeden birleşip sönük ve kaskatı bir kek ortaya çıkarır. Daha yüksek sıcaklıkta ise kürecikler çok hızlı genleşeceği için içi pişmemiş, fazla kabarmış ve üst tarafı aşırı kızarmış bir kekiniz olur.

Kek pişirmek bir mutfakta yapılabilecek en güzel, en keyifli şeylerden biri. Hazırlaması esnasında tatmak, pişerken çıkardığı kokular ve sonrasında yemeden önce soğumasını beklemek. Ama yalnız başınıza kek yapmanın hiçbir anlamı yoktur, bunları paylaşamadıktan sonra. ama yanınızdaysa sevdiğiniz eğer, kekiniz kabarmasa da, istediğiniz gibi pişmese de dert etmeyin. Afiyet olsun"!

Not : evet işime aşığım.
    7 1 ...
  • cok yanlis bir onermedir. surekli tavsan gibi ureyip devletin butun imkanlarini somuren kitle gittigi icin kalanlar insan gibi is, as, egitim, saglik kosullari ile yasiyabileceklerdir.

edit : ama cok istiyorlarsa gidip ermenistan'in ekonomisini ihya (!) edebilirler essiz genel kultur ve bilgi birikimleri ile. eminim ermeni dostlarimiz kapilarini sevgi ile acar bu super ultra mega halka.
    15 1 ...
  • Ahlaksız olduğu için mi evlenememiş? Bak sen şu terbiyesize.
    Ortalama 22-24 yaşında üniversite bitirilen ve güzel bir iş bulmanın zaman aldığı bir dönemde 23 yaşında halen bekar olması gayet normaldir. Bazıları o yaşta üç çocuk kasarken bu kızımız kariyer kasıyordur. Evet aferin ona.
    10 1 ...
  • masanizda 1 60 boyunda bir kiz varsa once onun karnini doyurun sandalyeden inmesine yardimci olun.
    cocuklarin erisemeyecegi guvenli bir yere koyun.
    --mission complete--

simdi sira bizde huzur icinde kahvaltimizi yapabiliriz.
    5 2 ...
  • Bu hissi yaşa diye üretilen şeyler vardır ya. Yaşa ki bu hissi konuşma, düşünme diye bir şeyler üretirler. Dondurma mesela ya da daha yaygını sigara. Sigara iç de zevk al. Bu zevki almak için çalış mesela. Bir şey seni sinirlendirince, üzünce, mutlu edince sigara yak bi tane. Herhangi insani bir hissiyata kapılında sigara iç ki hislerinden para kazanılsın. Öyle bedavadan bir şeyler hissetme. Acaba en son ne hissederken birilerine para kazandırmadık? Hissetmek yahu hissetmek diyorum. Dünyanın en kişisel şeyi olmalı. En özgür olduğun yer kendindir. Öyle midir acaba? Sorguluyor musun şu anda bir şeyleri? E sigarayla birlikte yapsana. Dertli misin? Rakı koy. iş bütün vaktini aldığı için etkinliklere gidemiyor musun? Çay demle evde. Karşılığında para ödeyebildiğin şeylerle birlikte bir şeyler hissedersen dünya da dönmeye devam eder. Dünya dönmeye devam etsin diye de belirli bir çerçevede kalırsan iyi olur. Çıkıntılık yapma yani tamam? Sorun değil ya zevk verecek şeyler üretildi zaten. Sigara, çay, kola, lunapark, arkadaşlarla akşam bi cafede oturmak, müzik dinlemek, aşık olduğun mesleğini icra etmek... böyle şeylerden birini ya da birkaçını yapmayı sev. Onlarla oyalan ondan sonra da öl.
    6 0 ...
  • millet uykusunu almış yeni yeni kalkarken sizin hiç uyumamış olmanızdır.
    uyku düzeninin karman çorman olmasının bir sonucudur.
    3 0 ...
  • Sözlüğü boş beleş düşüncelerle doldurmaktan yeğdir. Keşke herkes böyle sikse sözlüğü.
    4 0 ...
  • saat sabahın beşi, oturmuşum scorp izliyorum. bir ayağımı duvara dayamış diğer ayağımı dizime koymuşum. bu duvar da yazın serinlemek kışın yine serinlemek için bire bir, her daim işime yarıyor tırtıklı duvarım. her neyse izlemeye devam ediyorum, kimi duyar kasmış kimi göğüs dekoltesi ile konuşmuş vs. gezinirken birine denk geldim çok da tanıdık geldi. girdim profiline, diğer scorplarına baktım, baya da komikti. şu komikti yalanına da tavım he, ne komiği ya baya bildiğin yakışıklıydı. Naluu dedim ne yap et tanış bu yüzyılın en yakışıklı beyaz tişörtlü erkeği ile. çocuk hakkında az çok fikir sahibi olabilmek adına neredeyse ergenlik dönemlerinde attığı scoplarına kadar izledim. izlerken darwin'in evrim teorisine kanıt da buldum, çocuk kurbağadan maymuna maymundan insana dönüşmüş resmen. hadi bilimsel yönünü sal gitsin, gelecekte daha güzel bi kadın olacağıma olan inancım ikiye katlandı, beş dakika sonra yersiz bir özgüven sahibi oldum. bu özgüvenle geldim ve diyorum ki " imam hatipler kapansın"
    10 0 ...
  • genelde herkes tarafından mütevazi olarak kullanılır ama doğrusu mütavazı dır. onun anlamı başka.

alçak gönüllü, gösterişsiz.
    4 0 ...