• Evrensel olmayan farklı insanlar tarafından farklı görüşler benimsenen toplumsal kurallardır.

  Örneğin biri sana yemek yerken bacak bacak üstüne atılmaz diyor.
  Kime göre atılmaz neye göre atılmaz?

  Sana ahlaksız gelen birşey bana normal gelebilir?
  Ahlak kurallarını sen mi belirliyorsun?
  Gibi.

  O yüzden toplumun dayattığı bazı kurallar aslında kural değil farklı zihinlerde oluşan düşüncelerdir. Her insanın bakış açısı, ahlak algısı farklıdır. En uyuz olduğum nokta ise emir kipiyle “şunu şunu yapma” diyen insan tipidir. Biz çoban mıyız ki güdülelim? Herkesin ahlak anlayışı farklıdır herkesin her dediğine göre hareket edeceksek ohooo.

  Ama örneğin bir kıza laf atmak ahlaksızlıktır, herkesçe kabul görmüştür. Evrensel sayılır.
  3 0 ...
 • anın görüntüsü

  Gece saat 2 olmuş olmamış demeden iktisat tarihi çalışmalarımıza başlamış bulunuyoruz. Tabii, her zaman olduğu gibi başladığımız yer bizzat kendi hocalarımız.

  Alt metin: Bu ne enerji yiğidim, beni bul.

  Birtakım görüntüler.
  3 0 ...
 • ABD tarafından okyanusun çeşitli bölgelerine özel mikrofonlar döşenmişti, hidrofonlar. Sovyet denizaltılarının sesini duyabilmek için. Fakat soğuk savaş sona erdikten sonra artık bu mikrofonlar bilim insanları tarafından kullanılmaya başlamıştı. Gezegenimizin içinde başka bir gezegen gibi olan okyanusun derinliklerinden gelen seslere, özellikle de balinalardan gelenlere kulak veriliyordu.

  işte 1989’da duyulan o ses, dünyanın en yalnız yaratığının sesi, bu mikrofonlar sayesinde tespit edildi. Ancak onu kaydeden kişi bu kez bir farklılık olduğunu hissetmişti. Teknik ölçümleri yaptıktan sonra bu fark kesinleşti. Sesin frekansı 52 Hertz idi. Oysa balinalar 15-25 Hertz aralığında ses çıkartır. Sonraki yıllarda yapılan ölçümlerde aynı ses defalarca duyulup kaydedildi ve anlaşıldı ki bu ses tek bir kaynaktan geliyor. Tek bir balinadan. Tahminen bir fin balinası ya da mavi balinadan. Belki de ikisinin karışımı hibrit bir tür. Bilim insanları çıkardığı sesin frekansının 52 Hertz olmasından ötürü ona “52 Mavi” adını verdiler. Bazıları da bu frekansta ses çıkaran başka hiç bir balina olmadığı için ona “dünyanın en yalnız balinası” dediler.

  52 Mavi adındaki bizim balina da işte bu sayede yıllardır izleniyor. izleniyor derken bugüne kadar onu görebilen kimse yok. Ama çıkardığı sesler çok tutarlı. Hareketlerinde de herhangi bir gariplik yok. Diğer mavi balinalar gibi günde 30 ila 70 km yol kat ederek Alaska’dan Meksika’ya kadar uzanan göç yollarını takip ediyor. Araştırmacılar onun seslerini tam 12 yıl takip ettikten sonra bilimsel bir rapor yayınlamışlar. Raporda diyor ki:
  “Benzer karakteristiklere sahip başka hiç bir çağrı duyamadık. Her seferinde sadece bir ses. 52 Hertz frekansında bir çağrı. Onunla çakışan herhangi bir cevap çağrısıysa, hiç olmadı.”
  Koskoca okyanusta, tek başına, yapayalnız bir balina. Çıkardığı sesleri diğerleri duyamıyor...
  5 1 ...
 • Sabahın yedi buçuğu daha gözümün birini açamamışım 4-5 yaşlarında zayıfçana sarı bi oğlan scooterla okula gidiyor. Sırtında çok büyük bir sırt çantası var. Kafasında kask var. Çocukla araba sürerken göz göze geldik gülümseyerek gutın morgın dedi.

  Sonra bizim çocuğun okuluna geldik. Bizim sıpanın kapısını açtım, kemerini çözdüm, çantasını taşıdım. işte o an kafama dank etti amk. Bizler kendi çocuklarımıza aşırı koruyucu yaklaşarak aslında gelişimlerine zarar veriyoruz.

  Durum üç aşağı beş yukarı böyle beyler. Varsa pedagoji uzmanı bi kompedan işin kritiğini o yapsın. Ben durumu en somut haliyle anlattım.
  8 0 ...
 • Hemfikir yazmayi becerebilseydin oturur tartisirdik ama tartismaya bile degmezsin.
  7 2 ...
 • Babam, bana verdirdiği tek bir sözle beni hayata dirençli kılan, her zaman en başarılılardan biri olmamı sağlayan o güzel adam, kendi başarısını göremedi. Kazandığım bütün başarılar senindir güzel adam. (bkz: hüzünlendiren başlıklar)
  13 0 ...
 • Ya şu fenerlileri anlamiyorum yarin aksam kazansaniz bile 10.siradasiniz oğlum neyin kafasi tinerciler biz siz gibi ergen sonradan gorme değiliz kazandimizdada alkişlariz kaybettimizdede eyvallah deyip tebrik ederiz filozof hocanizla beraber her hafta başka mazeret çimleri bozukmuşmuşta oyun sistemleri oynayamiyorlarmiş gulelim kotu oynadik 3-0 kaybettik futbolda olabilir ama gs kaybedince bayram ilan ediyorsunuz ne buyuksun GALATASARAYIM oyle buyuksun ki 3-0 yenilince bunlar bayram ediyorlar.
  10 10 ...
 • Sanırım freud söylüyordu bunu anne sevgisinden mahrum büyümüş erkekler ileride kadınlara düşman olurmuş. işte bu sözlükte de sürekli kadınları aşağılayan, erkeğin kadından üstün olduğunu iddia eden erkekler bence küçükken annelerinden yeterince sevgi ve ilgi görmemişler. Hatta belki de dayak yemiş de olabilirler. O yüzden kişilikleri bozulmuş.

  Bir erkek olarak şahsımı rahatsız edendir.
  6 0 ...
 • Sanırım freud söylüyordu bunu anne sevgisinden mahrum büyümüş erkekler ileride kadınlara düşman olurmuş. işte bu sözlükte de sürekli kadınları aşağılayan, erkeğin kadından üstün olduğunu iddia eden erkekler bence küçükken annelerinden yeterince sevgi ve ilgi görmemişler. Hatta belki de dayak yemiş de olabilirler. O yüzden kişilikleri bozulmuş.

  Bir erkek olarak şahsımı rahatsız edendir.
  6 0 ...
 • pazartesi gece saatlerinden itibaren Kuzeybatı yönünden soğuk havanın ülkemize giriş yapması bekleniyor. Sıcaklıklar hissedilir derecede düşecek. Yaklaşık 8 ile 15 derece arasında bir sıcaklık düşüşü yaşanacak. Yağmur, rüzgar soğuk havaya eşlik edecek.
  daha çok ülkemizin kuzey ve batı bölgelerini etkilemesi bekleniyor.
  Bu ani düşüş bir çok hastalığa yol açabilir.
  sıcaklık anomalisi:
  25 eylül 2018 soğuk hava sistemi
  10 günlük beklenen toplam yağış:
  25 eylül 2018 soğuk hava sistemi
  5 0 ...