• suudi arabistan'da bir arap * istiyor diye çocukluğundan ilk gençliğine dek geçen süreçte her yerini sarıp sarmalayıp öyle gezen, türkiye'ye okumaya gelince kabak çiçeği gibi açılıp piyasa kovalayan bir kız tanıyorum. ortamlarda saçını savura savura piyasa yapmasına varan bir özgürlüğü kendisine cephelerde savaşa savaşa veren, seçme-seçilme hakkına sahip olmasını sağlayan, türk bayrağı altında özgürce ve anadilini konuşarak yaşamasına olanak tanıyan, bunları ona verebilmek için cephelerde yeri gelip de aç yatan, kurşun yiyen, can alan can veren bir lideri sevmez. bu tutumunu da "ülkede demokrağsi vağr hölölö..." tarzı söylemlerle açıklar. yani bu özgürlüğü kendisine veren insanı, o özgürlükle vurmaya çalışır. oysa bunu yapabilme ihtimalini ona veren özgürlük, o adamı sevmesi için başlı başına bir sebeptir. atatürk'ü de türk kadınına sarılıp sarmalanmadan sokağa çıkıp gezebilme özgürlüğü verdiği için sevmez. gözündeki mavi plastiklerin suudi arabistan piyasası'nda abayanın * içinde gideri vardır çünkü, türkiye'de değil.

kendisine ve kendisi gibilere sesleniyorum, çok sevdiğiniz suudi arabistan'da "şirk" denilen bok çukurunun içinde dünya kamuoyunun gözleri önünde yıllardır yuvarlanan ve bir de utanmadan islam'ı temsil ettiğini iddia eden araplar ile birlikte yuvarlanmaya gidin. türkiye'den de mustafa kemal atatürk'ten de uzak durun. çünkü onun hayat felsefesi, sizin gibi içinde olduğu bok çukurunu kellem gidecek korkusundan eleştiremeyip türkiye'de bulduğu özgürlüğü o özgürlüğü veren insanı eleştirmek için kullanıp bu yolla yalakalık yapanlara beş beden büyük.
    2 0 ...
  • geceni gündüzünü verirsin, bizim için ter dökersin,
    tüm kusurlarımızı, hatalarımızı, sabırla örtersin,
    hemen çaylak yapmazsın, beklersin, sabredersin,
    öldür de öldüreyim. caaanım moderatör.

ellerin şifadır şu soldaki illete,
    bas geç siliği be! revadır bu millete,
    kimi uslanmıyor işte nus ile, sileceksin ille de,
    senden gelen baş tacıdır, caaanım moderatör.

ah keşke girsem gönül yayınıza birinizin,
    kaybetmesem tek anını ömrümce izinizin,
    tamam kısa kesiyorum, yoksa canı yanacak birimizin,
    gel selam ver de tanışak, caaanım moderatör.

tamam benim de kusurum oluyor zaman zaman bilirim,
    ama sen bilir misin, yalnızlık nedir?
    dur yapma beni çaylak, derdim nicedir.
    gel bana hallarımı sor, caaanım moderatör.

iyi geceler arkadaşlar
    4 0 ...
  • Şarkılarını bırak karakteri iyi değil. Vallah Apo’yu özledik diyen birisi en kral şarkı yapsa ne olur? Bebek katilini özleyen birisi benim gözümde vicdansızdır, vatan hainidir. Şarkılarına şey yapayım yani umrumda olmaz. Kendisini dinleyenleri de artık kâle almıyorum, kimse kusura bakmasın.
    10 2 ...
  • Melodik black metal/senfonik black metal diye çeşitleri de var bu metal türünün. Serttir, şarkılarda ahenk yoktur, duygusuzdur.. black metali black metal yapan da kuşkusuz scream ve brutaldir.

Marduk ve mayhem black metalin kral isimleridir misal. Sonra emperor ve immortal arkalarından gelir. cradle of filth ile venom’da onları kovalar. Darkthrone falan da efsane black metal grubudur. Ulan ne bileyim bir sürü grup var işini hakkıyla yapan. Yalnız black metal cidden metal türlerinin içinde en güzel olanıdır, tabii bu bana göre. Ama sadece black metal dinlemem, death metal dinlerim, progresif, endüstriyel falan filan işte.. yeter ki metal olsun her türlüsü dinlenir anasını satıyım.
    6 0 ...
  • Çözüm süreci ayağına pkklıları şahlandıran kişilerden şaşırtmayan harekettir. Andımızı kaldıran adamların “Türk” kelimesine bile tahammülleri yok. Nasıl düşmanlıksa bilemedik artık. Yazıklar olsun.
    12 1 ...
  • kendisiyle alakalı üzücü olan tek şey asılarak kahramana dönüştürülmesidir. ömür boyu hapse mahkum etseler hak ettiği gibi unutulup giderdi.

demokrasiden anladığı tek şey çok oy alan partinin istediği her şeyi yapabileceğini düşünmek olan siyasal islamcı sığırlara vatan cephesini, tahkikat komisyonlarını, meclis kürsüsünden inönü'ye edilen hakaretleri, karısını elinden rahatça alabilmek için sürgün edilen emniyet müdürünü, feribota binerken halkın önünde tutuklanan chp'li vekilleri anlatarak çenemizi yorduğumuza değmez.

temsil hakkı sadece en çok oy alana değil herkese haktır. menderes o hakka tecavüz ederek demokrasiye ilk darbeyi kendisi vurmuştur zaten.
    7 3 ...
  • Az önce sözlükte gördüğüm cumhuriyet gazetesi haberi. https://www.cumhuriyet.co...cezasi-verilecekti-304594

O dönem hazırlanan raporun ne kadar doğru olduğunu, bulunan çözümün ise ne kadar yerinde olduğunu görmüş bulunmaktayız. Erbakan denen şahıs o dönem oy almamış ve hükümeti kuramamış olsaydı belki bu çözüm uygulanacaktı.

Ey sözlük ahalisi! Tarihe not düşüyorum, en geç 10 sene sonra bugün bize faşist diyenler o gün geldiğinde keşke dinleseydik diyecekler.
    6 2 ...
  • Opeth’in can alıcı şarkılarından birisidir. Öyle güzel ki, öyle etkileyici ki saatlerce dinlesen bıkmazsın, usanmazsın. Şarkıdaki geçişler şahane, ahenk kulak pası silici, arada atılan brutaller muazzam, enstrüman kalitesi on numara. Vallahi şu progresif metali bunlardan iyi yapan nadir grup var piyasada. Ne diyelim ki, buna da düştük. Güzel düştük hem de..
    (bkz: progresif metal)
    (bkz: blackwater park)

Şarkının Türkçe çevirisi:

--spoiler--
    Perde Yıkılır

Lütfen karışıklığıma ilaç ol ve beni güne doğru ittir.
    inzivanının sessizliği geceyi, söylediklerine getiriyor.

Beni yine alaşağı et ve acıya sürükle.

Geceleyin saatleri sayıyorum; uğrak rüyalarda, boğuk görüşler var.
    Titreyerek sönükleşen güçlerin ne sakladığını belli ediyor.

Beni yine alaşağı et ve sürükle.

içten içe bir çöküş var, bu sınavda ısrarcı olamam.
    Bu bilmece esir aldı, burda hiçbir ölçü istenmiyor.

Çelengimi ölümcül kalıplar yaptı; senin izinde başarılılar.
    Solgun bir hayalet köşede bir dokunuş konduruyor omuzlarına.

Şaşırtan akıllı masumiyet yoğun bir medcezir yaratıyor.
    içteki mezarların içine dalıyor, pençeler acıdan kanıyor.

Kalben zayıf olan için bu bir son!
    Her zaman aynı!
    Her şeyini kaybeden için bir ninni; içten içe tekrar edip duran.

Kolyendeki parlayan gözlerim yansıtıyor ilkel pişmanlıklara dik dik bakışı.

Arkanı döndün ve çektin gittin...
    Bir daha asla!
    Kıvrılarak yerin altına.

Güz ayrılıklarının, göçüp gitmek için uyanmaya bırakılması gibi
    Senin sesinle uyanıyor yine ve mutsuzluğun yollarından geçiyor.
    --spoiler--

https://youtu.be/YeTNkPXRrVY
    10 0 ...
  • esra erol

933.
  • Enfes konular işliyor. Her program birini kınıyorlar. Kavgalar küfürler havada uçuşuyor. Müge anlıyı o kadar sevmiyorum mesela olayları anlamaya zekam yetmiyor ama bu tam benim kalemim.
    3 0 ...
  • emir timur

220.
  • tarihi kadir mısırpüskülü'nden öğrenmeye çalışan muaviyeci iblislerin sevmediği türk hakanı...

bu muaviyeci pislikler emir timur'un sürekli müslüman ve türklerle savaştıklarını ve islam düşmanı olduğunu söylerler.

timur'un yıldırım'a işkence ettiğini, o'nu kafeslerde dolaştırdığını söylerler.

hepsi yalanlar ve palavralardan ibarettir.
    emir timur'a iftira atarak türk'ün özüne düşmanlığı körüklemek ana hedeftir.

oysa ki emir timur da bir müslümandır.
    ve müslümanlığa en büyük kötülüğü yapan muaviye ve oğlu yezit'in mezarlarını yıktırmış, yezit'in kemiklerini çıkartarak türkmen atlarına çiğnetip kırdırmış ve akabinde yaktırmıştır.

işte kadir mısırpüskülü fanı olan muaviye dini mensuplarının emir timur'a olan nefretinin sebebi budur.

gelelim, yıldırım'ı kafesle dolaştırıp işkence ettiği yalanına...

bu yalanın kaynağı, venedikli ressam andrea celesti'nin 1700 tarihli "tamerlan und bajazet" tablosudur.
    https://galeri.uludagsozluk.com/r/2121901/+

tabloda ankara savaşı sonrasında esir edilen yıldırım bayezid bir kafeste resmedilmiş.
    sultanın sırp kökenli eşi olivera despina, rivayete göre yarı çıplak halde timur'a servise, hizmet etmeye zorlanmıştır. bu tablo bu anı anlatmaktadır.

işte "timur, yıldırım'ı kafesle dolaştırdı" hatta, "timur, yıldırım'ın eşine tecavüz etti" gibi çirkin iddiaların sebebi bu tablodur.

söz konusu tabloyu yapan ressam, türk düşmanlığını adeta tuvale aktarmış, sanat vasıtasıyla yüzyıllar boyu sürecek nefret tohumlarının ekilmesine sebep olmuştur.

oysa ki timur, yıldırım'a zulmetmemiş, ona kötü davranmamıştır.
    hatta timur'un yıldırım'ı yanına alma sebebi osmanlı hanedanını yok olomaktan kurtarmaktır.

evet, timur osmanlı'yı yok olmaktan kurtarmıştır, zira ortada osmanlı'nın görmezden geldiği bir beka sorunu vardır.

o beka sorunu da yıldırım'ın kayınbiraderi olan sırp despotu stefan lazarevic'tir.

stefan lazarevic, bir sırp milli kahramanıdır.
    aynı zamanda da fatih sultan mehmet'in dedesinin babasıdır...

evet, stefan lazarevic her ne kadar yıldırım beyazıt'ın kaynı ve müttefiki olsa da, emelleri farklıydı.
    yıldırım ile olan akrabalık bağına istinaden osmanlı tahtını ele geçirmek ve devleti yönetmek ana hedefiydi.

işte anadolu'ya giren emir timur'a karşı da bu yüzden koştura koştura eniştesine yardıma gelmişti.

dile kolay, stefan lazarevic ankara savaşına tam 20.000 kişilik bir sırp ordusu ile iştirak etmişti.

her neyse.
    1402 yılında ankara savaşı başlar ve osmanlı ordusu emir timur karşısında kaçınılmaz bir bozguna uğrar.
    koskoca devlet-i ali osmaniye'nin ordusunda bozulmayan tek unsur işte bu stefan lazarevic'in komutasındaki sırp birlikleriydi.
    savaşın sonuna kadar da yıldırım'ın yanında kaldılar üstelik.

fakat bu durum emir timur'un hoşuna gitmemişti.
    emir timur'un yanında bulunan bursa'da bulunmuş bir horasanlı eren'in sağladığı istihbarat gösteriyordu ki sırplar yıldırım'ı ele geçirip osmanlı hanedanına çökmek niyetindeydi.

şüphesiz ki böyle bir son timur'un istemediği bir şeydi.
    zira onun niyeti osmanlı'yı yıkmak değil, osmanlı'nın bekasını sağlayıp batı sınırlarını güvence altına almak ve yeniden doğuya yönelmekti.

işte bu yüzden yıldırım'ın ve şehzadelerin ele geçirilmesi osmanlı'nın devamı için zaruri hal almıştı.

emir timur anadolu türklüğünün bekası için çok önemli olan bu vazifenin hal'ini derhal muzaffer komutanı issen buga'ya iletti ve issen buga osmanlı ordusunun merkezine saldırarak yıldırım'ın etrafındaki lazarevic kuvvetlerini dağıttı ve yıldırım beyazıt'ı sağ salim ele geçirdi.
    issen buga'nın darbesi ile dağılan sırp kuvvetleri ancak meriç nehri kenarında bir araya gelebildi ve sırbistan'a geri döndüler.

işte timur'un yıldırım'ı ele geçirip yanına almasındaki gerçek sebep budur.
    timur osmanlının sırp kontrolüne geçmesini önlemiştir.

ha bir de son olarak sürekli türklerle, müslümanlarla savaştı diyen sığırlara şunu sormak istiyorum; izmir'i kim fethetti?

emir timur izmir'i kimlerden aldı? bir bakın bakalım tarihe...

yahut, hindistan'da, çin'de, tibet'te kimlerle savaştı bu adam? müslümanlarla mı?
    hindistan'ı yüzlerce yıl hakimiyet altında tutan babürler timur'un soyundan değil miydi?

#tarih
    8 0 ...