• Akplileri sevindirecek gelişmedir. Dayısı olanlar hemen girebilecek işe ama muhalif olanlar da ancak bekleyecek.

--spoiler--

Gelir idaresi Başkanlığının (GiB) internet sitesinde yer alan duyuruya göre, Başkanlıkta açık bulunan kadrolara atanmak üzere 1000 gelir uzman yardımcısı alınacak. Gelir uzman yardımcıları farklı illerde görevlendirilecek. Gelir uzman yardımcılığı giriş sınavının yazılı bölümü 12 Aralık Cumartesi saat 10.00'da Ankara'da yapılacak. Sınav sonuçları, GiB'in internet sitesinden duyurulacak.Bakan Albayrak, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, yılbaşına kadar tedricen alım ilanlarına çıkacaklarını belirterek, "Bakanlığımız 2 bin, kurum içi özel sınavımızla 3 bin kadroya atama yapacağız" ifadelerini kullanmıştı.

--spoiler--
    https://www.sondakika.com...n-yeni-personel-13690262/
    7 0 ...
  • Konfüçyüs der ki: “Büyük insan üç değişik süreçten geçer. Uzaktan bakıldığında sert görünür, yaklaştığınızda sıcakkanlıdır.
    Konuşmaya başladığında ise kararlıdır.”
    5 1 ...
  • elbette israil dedirten başlık. ermenistan kim oluyormuş. rusya'nın askeri üssü gibi bir ülke. bize düşmanlar. ağrı dağı'nda gözleri vardır. onun hayaliyle yaşarlar. azerbaycan türklerini ruslarla işbirliği yapıp öldürdüler, karabağ'ı işgâl ettiler. doğuda kaç tane türkü öldürdüler geçmişte. arap ülkeleri bile filistin'i pek takmazken biz niye bu olaya karışıyoruz dedirtir. o filistin dediğiniz ülke sözde ermeni soykırımını tanımaktadır. pkk'ya ve asala'ya yardım etmiştir geçmişte. geçmişte ingilizlerle işbirliği yaptıkları da malûm. filistin meselesi israil'in iç meselesidir. bizi ilgilendirmeyendir. kaç kere anlatacağız bunu? yahudilere toprak satan adamlardır bunlar. yahudiler haklıdır o konuda. israil, sözde ermeni soykırımını tanımamaktadır. geçmişte osmanlı'nın onlar için yaptıklarını biliyorlar. çanakkale'de de vardılar. bu yüzden yahudilere düşman olmak saçmadır. ümmetçi hükümet yok yere aramızı bozmuştur. mavi marmara olayında öldürülen vatandaşlarımız için yüklü tazminatlar ödemeyi kabul etmişlerdir. gören de bu ülkede hiç amerikan üssü yok, amerika bize karışmıyor dedirtir.
    3 0 ...
  • şevval şahin in cahilliği

Miss Turkey 2018 güzeli Şevval Şahin katıldığı 'Sorgu Sual' programında 'Fahrettin Koca'yı tanıyor musunuz?, 'Atatürk'ün herhangi bir sözünü biliyor musunuz?', 'Türkiye'de kaç coğrafi bölge var?' sorularına yanıt veremeyince stüdyoyu terk etti.

https://tr.sputniknews.co...en-sevval-sahin-studyoyu/
    6 3 ...
  • bütçe açığının sebebinin gariban vatandaş çıkması

Hükümetin Meclis’e sunduğu yıllık ekonomi raporunda bütçe açığının sebebi olarak çarpıcı bir neden gösterildi. Söz konusu raporda giderlerdeki artışa en büyük katkıyı cari transferlerin yaptığı ve bu artışın en önemli nedeninin ise sosyal yardımlar olduğu belirtildi.

https://www.yenicaggazete...runda-yaziyor-310567h.htm
    9 0 ...
  • eğer

33.
  • "eğer..." bir tek bunu diyerek, tek bir kelime ile neler anlatabilirsiniz?

antik yunanistan'da büyük iskender'in babası makedonya kralı filip, bütün yunanistan'ı tek bir bayrak altında toplamak, hakimiyeti altına almak ister...
    büyük bir ordu toplar ve yunan şehir devletlerini tek tek hakimiyeti altına almaya başlar.

atina, megara, tebe, korint, argos, patras, megalopolis, tegea...

bütün yunan şehirleri birer birer makedonyalı filip'in hakimiyeti altın girmiştir.

direnen bir tek şehir vardır; sparta...

filip bütün yunanistan'ı hakimiyeti altında tutabilmek için sparta'nın da ele geçirilmesi gerektiğinin farkındaydı.

ordusunu topladı ve sparta sınırına dayandı.

spartalılar bildiğiniz üzre tarih boyunca cesaretleri ve savaşçılıkları ile nam salmışlardı.

bir de pek konuşmamaları, konuştuklarında da kullandıkları kelimeleri dikkatli seçmeleriyle...

ordusunu sparta sınırlarına dayandıran filip sparta meclisine bir mesaj gönderdi;
    "Eğer hemen teslim olmazsanız, ülkenizi işgal ederim. Ve eğer işgal edersem, sahip olduğunuz herşeyi yağmalayıp yakarım. Ve Lakonya'ya(sparta) girersem büyük şehrinizi yerle bir ederim..."

ertesi gün spartalılar kral filip'e cevap mektuplarını yolladılar.

filip mektubu açtı, sadece tek kelime yazıyordu.

"eğer..."

eğer

----------------------------------
    not: bu hikaye, 9 eylül 1922'de izmir'in işgalden kurtarılmasının ardından ordumuza çanakkale üzerine yürüme talimatı veren ulu önder mareşal gazi mustafa kemal atatürk'e, ingilizlerin ultimatom vermesinin ardından çanakkale'ye yürüme kararından vazgeçilmesi yönünde ısrarcı olan kişilere anlatılmıştır.

ordumuzun çanakkale'ye yürüme talimatından sonra ingilizler; "eğer türk ordusu çanakkale müstahkem mevkiine girerse savaş kaçınılmazdır, ordunuzu yok ederiz" şeklinde ultimatom vermiştir.
    ingilizlerin bu ultimatomu izmir'de bulunan atatürk'ün çevresinde rahatsızlık yaratmış ve harekattan vazgeçilmesi istenmiş.

işte atatürk yanındakilere binlerce yıl önce spartalıların verdiği bu cevabı vermiş; "eğer..."

işte atatürk "eğer" diyerek kararlı duruş sergilemiş, ordumuz çanakkale müstahkem mevkiini geçmiş, ingilizleri ve sair işgal kuvvetlerini mudanya'da mütareke masasına oturmaya zorunlu bırakmıştır.

peki ya bizi mahvedeceği şeklinde ultimatom veren ingilizlere ne olmuş biliyor musunuz?

ordumuzun çanakkale'ye girmesiyle lloyd george hükümeti savaş kararı almış, ama ingiliz dominyonları bu karara uymayacaklarını, yeni bir savaş için asker göndermeyeceklerini belirtmiş, bu da ingiltere'de krize sebep olmuş ve lloyd george hükümeti istifa etmek zorunda kalmıştır.

bu olay da tarihte "çanakkale krizi" olarak geçer. (bkz: chanak affair)
    5 2 ...
  • gog

8.
  • italyan edebiyatı'nın güçlü kalemi giovanni papini'nin kitabı. yalnızca amerikalı bir milyarderin dünyayı anlamlandırma çabası değil, çok katmanlı ve derin yer yer deneme, yer yer eleştiri, yer yer tadına doyum olmaz bir öykü derlemesi, bazen de tarihin tozlu sayfalarından çıkmış şiirsel bir metin niteliğinde. asla okudum bitti kitaplığıma kaldırabilirim diyebileceğim bir eser olmayacak. dönüp dönüp okunması, incelenmesi, anlaşılması gereken köklü bir yapıt. yirminci yüzyılın ilk yarısını anlamaya, sonraki yarısını tahmin etmeye yetecek güce ve donanıma sahip. modern dünyayı anlatan en yetkin eserlerden biri bence. mutlaka tavsiyemdir.

"insan daha doğar doğmaz ölmeye başlar. fizikçilere ve doktorlara göre her gün bizden bir parça yok olmaktadır. demek hayat, düşünüldüğü gibi ölüme bir karşı koyma değil, onun bir gündelik kabulü, yani bir çeşit ölüm biçimidir."
    3 1 ...
  • manisa

405.
  • Türkiye'de dengeli büyüyebilmiş nadir illerden.

Manisa merkez nüfusu (merkez şehzadeler ve merkez Yunusemre ilçeleri): 417 bin.

Akhisar: 173 bin,
    Turgutlu: 166 bin,
    Salihli: 162 bin,
    Soma: 109 bin,
    Alaşehir: 104 bin.

100 bin üstü nüfusa sahip ilçelerin merkeze uzaklığı
    Akhisar 48 km,
    Turgutlu 31 km,
    Salihli 71 km,
    Soma 87 km,
    Alaşehir 109 km.

Konum + nüfus itibariyle Salihli ve Alaşehir il olmaya uygun iki ilçesi olarak ön plana çıkıyor.
    Soma neden aday değil; bir yandan Akhisar, diğer yanda izmir/Bergama arasında kısmen silik bir ilçe.

Tnm: Ege'nin en güzel illerinden biri.
    2 2 ...
  • Acılarımı alıp uzaklaştırmak isteyen biri olabilir mi? Mümkün mü birinin beni sabırsızlık ve merak içinde beklemesi, pırıl pırıl gözlerle uzaktan beni izlemesi, yaklaşan adımlarımı nefesini tutarak dinlemesi? En sıradan sözlerimin hatırlanması, küçük bir bakışımın mutluluk vermesi mümkün mü? Hayatın hediyesini kazanma hakkı için doğru ne yaptım? Cimri bir kadının mücevherlerini saklaması gibi ızdıraplarını saklayan utangaç bir şairden başka neyim ki ben? Bir şey başardım mı? insanlara küçük endişelerini dahi unutturdum mu? şu hâlde, beni sevecek ne olabilir ki?
    Senin ruhuna acı çektirme hakkını bana verecek rezil, tatminsiz ruhumda ne bulabilirsin ki? Bana öyle bakma, bu kadar sıkı tutma elimi.
    Biliyorsun seni seviyorum ve seni sevmek istemiyorum...

t:italyan şair ve yazar.
    2 1 ...
  • Sayın f. Koca gitse yerine başka bir bakan gelse yine başarısızlık olacak, zira ülke gerçekten eğitimsiz.

Covid-19 vakalı insanlar karantinadan kaçıp kahveye eş dost ziyaretine gittiğini gördük.

Kendisinin ve eşinin testlerinin pozitif olmasına rağmen sünnet düğününü iptal etmeyim eş dost akrabaları çağırıp sünnet düğünü yapanı gördük.

Pazarda maske takmayan esnafa dur demeyen zabıta gördük... yani gördük de gördük halkın sike sürülecek aklı yok pandemi Yönetimi eleştirmek için bakan eleştirilmez. F. Kocayı çok mu severim aslından hiç sevmem onu savunduğumdan değil halkın gerçekten çileden çıkaracak kadar cahil davranışlar sergilemesi.
    4 2 ...