• yanlış anlaşılmasın. iki hatta değil tek hat ile gerçekleşiyor bu olay. faturasız gibi dilediğin şekilde kullanıyorsun, ödemeni de faturalı gibi ay sonu yapıyorsun. turkcell'in rahat hattı işte böyle bir şey. adı gibi rahat bir kullanım sağlıyor.

  tıpkı adı gibi "rahat" bir uygulama. yok pakatim bitti mi yok internetim kaldı mı yok liralar yetecek mi gibi bir durum yok. kullanıyorsun ve ödüyorsun. büyük kolaylık sağlayacak bu rahat denen hadise.

  insan kafası rahat olsun istiyor. telefon kullanırken de durum böyle. bu yüzden turkcell'in rahatı on numara bir hizmet olmuş. sadece konus, internetini kullan, sosyal medyada takıl, gerisini düşünme diyor resmen. çoğumuzun ihtiyacıda zaten bu.

  Turkcellin yeni sunduğu telefon kullanmanın rahatlığının ön planda olduğu bir hat. Taahhüt deyince herkes bir korkuyordu artık o dert kalmamış kafamız raHAT.
  10 0
 • cok nadir dizi izleyen birisiyim. bu nadir dizilerden bir tanesi de la casa de papel.
  hali hazirda hafta sonu yapacak bir sey bulamayinca oturup 3´üncü sezonu komple izledim.

  "zaten bir dizi. hayal ürünü. mantik hatasi aramak sacmaliktir." diyenler olabilir.

  sürekli yakalanmak üzereyken sans eseri kurtulma gibi mantik hatalarindan bahsetmiyorum. daha cok gercek hayatta imkansiz olan ama dizide var olan hatalardan bahsetmek isterim.

  bunlardan bir tanesine örnek vermek istiyorum.

  --spoiler--
  3. sezonda altin kasasina girisi gerceklestiriyorlar. kasa su dolu (kapali bir sistem). dalgic su dolu kasa icerisine c4 yerlestiriyor ve kendisini korumak icin altin külceler arkasina saklaniyor. daha sonraki sahnelerde dalgica hicbir sey olmamis gibi tekrar görüyoruz.
  --spoiler--

  la casa de papel deki mantık hataları

  mühendislik okuyanlar bilir. (bkz: Akışkanlar mekaniği)

  sivilar basinci aynen iletir ve sikismazlar. yani; sivi dolu kapali bir sistem icerisine basinc uygulandiginda bu basinc her tarafta esittir (bkz. asagidaki resimler).

  la casa de papel deki mantık hataları

  la casa de papel deki mantık hataları

  Bu durumda c4´ün aniden ortaya cikarttigi basınç o kasa icerisinde her tarafa ayni sekilde etki edeceginden, dalgici bir mucize bile kurtaramaz.
  öncelikle; dalgicin burada etkili bir c4 kullandigini düsünürsek; akışkanlar mekaniğine göre sivi icerisinde bulunan dalgicin birebir o enerjinin olusturmus oldugu basinca maruz kalacagi icin; yasamasinin imkani yok.

  piroteknikte patlayicilarin birimi kilogram tnt (kgtnt) veya megajoule (MJ) ile ölcülür (1 kgtnt = 4,184 MJ)
  c4´ün etkisi tnt´nin 1,35 katidir (bkz: TNT eşdeğeri).

  bu durumda c4; 1,35 kgtnt´ye esittir.

  c4´ün aciga cikarttigi enerji: 1,35 * 4,184 J = 5,648 MJ´dür (5648000 joule = 5648000 n*m). bu enerji 200mm´lik celik bir levhayi deforme etmeye yetecek derecede.

  bu enerjinin aniden aciga ciktigini unutmayalim.

  Kasanin hacminin 150 m³ oldugunu varsayalim. kalin bir kasa ve yerin bilmem ne kac metre derinliklerinde.

  Gibbs serbest enerjisine göre;

  E = -p*V <-> p = -(E/V) -> -(5648000 N*m / 150 m³) = -37653,33 N/m² ~ 376,53 mbar ortamda olusan basinc farki.

  bu basinc farki; basinc dalgasinin olusumunu sagliyor ve yaklasik olarak bir otomobilin yüksek bir yerden atilmasiyla olusan basinc ile neredeyse ayni. Yani bu basinci dalgic o sivi icerisinde nereye saklanirsa saklansin hisseder.

  Dizide de karakterin yasamaya devam etmesi senaryo yazarinin mantik hatasi yaptigini göstermektedir.

  not: eger hatali bir hesaplama veya hesapta sahsim bir mantik hatasi yapmis isem düzeltmem icin; lütfen mesaj kutusunu isiklandirin.
  8 0 ...
 • Bunlar Adnan Menderes'i neden seviyor sanıyorsunuz siz?

  Bu adam köy enstitülerini kapatıp halk bilinçleniyor çok tehlikeli diyen bir adam.

  Bu adam tüm devlet ürünlerini, yerli ürünleri satmaya ve ABD'ye bağımlı olmaya ardından da Rusya'ya bağımlı olmaya çalışan bir adam.

  Cahiller köy enstitüsünü de uçak fabrikasını da CHP kapattı diyor. gerçek ise CHP köy enstitüsü kapatılmasın dediği için Adnan Menderes ve tayfası meclisten istifa ediyor (öneren ve isteyenler bunlar) ve yeni parti kurup köy enstitüsünü kapattırıyor.

  Daha sonra da 1950 yılında dp döneminde anlaşma yapılarak (menderes hükümeti anlaşma yapıyor) ülkenin uçak fabrikasını kapattırıyorlar.

  Adnan Menderes zihniyetinin devamı ülkede kim hepimiz biliyoruz değil mi? Bilmeye gerek yok ki kendileri biz onun devamıyız diyor zaten.

  Bu ülkeyi yediniz yedi.

  Ek: Yahudi sermaye sahibi rockfeller açıklaması

  "Mesela Türkiye’yi ele alalım. Türkler’de yıllar boyu komünizme karşı savaşmıştır.
  1950’lerde ülke yönetimine bizim desteğimizle Adnan Menderes gelmişti. Aslında Menderes bizimle başta gayet güzel bir diyalog kurmuştu.
  Bizden seçimde aldığı destek karşılığında, Marshall yardımı adı altında devamlı borç alıyor ve ülkesinde yatırımlar yaparak sanayi yapısını geliştiriyordu.”
  13 0 ...
 • chp seçmininde turan kemiği var mı

  kesin vardır dediklerinin de kimisi böyle kimisi türklüğe tepki olarak doğmuş gürcü göçmeni falan. ee nasıl olacak bu işler ?
  10 0 ...
 • bu yıl 147 milyon ders kitabı dağıtılacak, geçen yıl 168 milyon kitap dağıtılmıştı. her yıl öncekiler çöp oluyor. şu ana kadar bu yüzden 6 milyon ağaç kesildi ve ihalelerle 4 milyar tl harcandı/dağıtıldı!

  oysa Almanya, Fransa, Hollanda (bkz: ) ve birçok ülkede uygulanan bir çözüm var.

  kitaplar yine ücretsiz ve yıl sonunda öğrenci kitabı okula geri veriyor. kitabı sıranın/okulun gibi düşünebilirsiniz. öğrenci eğer kitabı kaybetmişse veya kötü kullanmışsa ceza olarak ücretini ödüyor.

  ek bilgi
  bu konuda geri dönüşüm çözüm değil, geri dönüşüm çöpler için yapılır. yıllarca kullanılabilecek kitaplar çöp değildir. geri dönüşümde verimlilik değişkendir, tüm kitapları geri dönüşüme göndermeyi başarsanız bile yüz binlerce ağaç yine de kesilir!

  imza için
  ~~https://www.change.org/p/...m_campaign=share_petition
  8 0 ...
 • bu şehirde yaşamak insanı ev kuşuna çeviriyor. yollarda trafik çilesi çekeceğime aman mis gibi evimde otururum moduna giriyorsun. yine de kendimce yaşamımı konforlu hale getirmek için bazı basit şeyler yapıyorum. mesela yaz günü deniz kenarı dururken çoluğunu çocuğunu avm'ye tıkan ailelere aşırı sinirleniyorum ihtiyacın varsa da sabahtan hallet git! akşama kadar gezip soluğu hamburgercide alıyor çoğu.. yazık, üzülüyorum. avm kalabalığına denk gelmemek için saah erkenden işimi halledip eve dönerim en güzeli. mutfak alışverişini de cuma akşamı halledip hafta sonu o işlere hiç bulaşmam. yine de efor sarfediyoruz konfora ulaşmak için yazarken yoruldum. kalleş istanbul!
  7 0 ...
 • Bakan Selçuk, barınaktan alınan ve bakanlığın meclisinde bakmakta oldukları "pergel" adlı köpeğin fotoğraflarını sosyal medya hesaplarında paylaşarak güzel bir haber müjdeledi. bu güzel haber şöyle açıkladı.

  pergel’i barınaktan alıp bakanlığın bahçesine getirdik ve okullar da alabilsin diye bir kampanyanın çalışmalarını başlattık. dediler ki “bir bu mu kaldı?” emin olun müfredattaki kitaplara hayvan sevgisini anlatan bir paragraf koymakla, okul bahçesine isteyen çocuğun sevebileceği, su verebileceği, günaydın diyebileceği bir can koymak arasında sevgi kadar büyük bir fark var. okullarının bahçelerine hayvanları misafir eden yönetici ve öğretmen arkadaşlarım fotoğraflarını bizimle paylaştıkça bunun müthiş bir gönüllülük hareketi olduğunu görüyorum. inşallah okullar açıldığında her okulumuzda hayvan dostlarımızı görmek dileğiyle...
  8 1 ...
 • "pembe panter", serinin ilk filminde (1963) bahsi geçen pembe renkli bir elmasın ismidir, ve hikayeye göre bu taşa dikkatlice bakıldığında ortasında hoplayıp zıplayan bir panter figürü görülebileceği iddia edilir. malum çizgi karakter de bu masalsılığa bir başka boyut kazandırmak ve açılıştaki yazıları cazip kılmak için tasarlanmış bir animasyondur.

  ortada ne bir doğal olma kaygısı ne de gökkuşağının tüm renklerini içeren lgbt+ sembolüne bir gönderme vardır; üstelik pembe lgbt+ 'den ziyade kadınlara atfedilen bir renktir. panter hayvanının ille de erkek olması gerektiği, ve dolayısıyla pembeler içinde tasvir edildiği zaman eşcinsel bir imaja büründüğünü tahayyül etmek en hafif tabiriyle garip bir zihniyetin mahsulüdür.
  5 0 ...
 • o içi boş kafasını ezmek istiyorum.
  bir şeyi neden on kere anlattırır bir insan?
  allah’ına kavuşturmak istşyorum onu. allah’ına!
  2 0 ...
 • valla adamlara helal olsun. baktılar ki, turkiyedeki türkler enayiler.
  300bin kıbrıslının 6liraya bira, 5 liraya benzin, ucuz otomobil almasını sağlıyorlar vergileriyle, devlette buna çanak tutuyor, doğuda kürtler elektrik kullanmıyorlar onuda batıdaki türkler ödüyor, ve gayet memnunlar halen daha vatan-millet populizmine kanıyorlar. ee şunların sırtına bide biz binelim din kardeşi bahanesiyle diye düşündüler sanırım.
  halen daha sırtımızdalar.

  ben kendimi tam olarak enayi gibi hissediyorum türkiyede yaşayan bir türk olarak.

  evet, vatan millet bayrak din edebiyatına tam gaz devam, kıbrıslılar, kürtler, suriyeliler, başka gelecek var mı? onada bakarız, nede olsa enayiyiz. sesimiz çıkmıyor, devletde kafamıza vurup zam yapıyor/vergi alıyor.
  4 1 ...
 • Hitchcock:

  “Kiracı ilk gerçek Hitchcock filmiydi. Teknik bilgimin kökü, ‘Kiracı’daki çalışmama kadar uzanır. işin doğrusu, o zamanlarda ögrendiğim teknikler ve kamera kuralları, daha sonra da bana hizmet etmeye devam ettiler.”
  4 0 ...