lagina

3.
 • ay tanrıçası hekate'nin tapınağının bulunduğu, yatağan'a bağlı turgut beldesindeki antik kutsal alan...

  hekate kimdir?
  hekate artemis ve apollon'un ana tarafından kuzenidir.
  yani acıların kadını leto'nun yeğenidir.
  titan olan koios ile phoibe'nin ikiz kızları vardı. birisi leto, diğeri asteria. işte hekate bu asteria'nın perseus ile olan izdivacının meyvesidir. leto ana hekate'nin teyzesidir yani.
  (bkz: leto/#42008703)
  (bkz: hekate/#37989579)

  lagina'daki kutsal alan, ay tanrıçası hekate adına yapılmış en büyük dini merkezdir.

  lagina'daki kazıları başlatan kişi ilk türk müzecisi olan osman hamdi bey'dir. osman hamdi bey'in girişimleri ile 1891 yılında başlayan kazılar sayesinde lagina diğer antik yerleşkelerimiz gibi yağmalanmaktan kurtulmuştur.

  osman hamdi bey lagina kazılarında elde ettiği heykel ve frizleri istanbul'a götürmüş ve buradaki ilk arkeoloji müzesinde sergilemiştir. lagina bu yüzden türk arkeoloji tarihinde önemli bir yere sahiptir.

  lagina'daki kutsal alanda ay tanrıçası hekate adına şenlikler düzenlenmiştir.
  bu şenliklerin en bilineni hekatesia romana şenlikleridir.
  4 yılda bir düzenlenen bu şenlikler bölgenin en önemli dini toplantısı olmuş, batı anadolu'daki hemen hemen tüm şehirlerden bu şenliklere katılımlar olmuştur.
  hekatesia romana şenlikleri ritüeli bir anahtar taşıma törenidir.
  bakire bir genç kız dolunay esnasında tören alayı eşliğinde kutsal anahtarı stratonikeia kentinden lagina kutsal alanına kadar taşır, burada kurbanlar kesilerek ayinler yapılırdı.

  lagina'da dolunay zamanında hala çeşitli etkinlikler yapılmakta, her yıl eylül ayında dolunayda hekate'nin doğum günü kutlanmaktadır.

  giriş kapısı(propylon)
  lagina

  hekate tapınağı;
  lagina
  lagina

  kurban kesim merkezi(sunaklar)
  lagina
  9 1 ...
 • biraz değil harcore yobazdırlar.

  sakallı, cübbeli, şeyhine tapan sözde müslümanla aynı zekaya sahiptir.

  sadece savundukları şey farklı.

  biri şeyhine tapar.
  diğeri bilime tapıp rutin olarak belli periyotlarla dinleri kötüler.
  5 0 ...
 • ateistim der hiçbir şeye inanmam der ama bir taraftan da inanmadığı şeylere hakaret eder, kafayı yemiş bu paranoyak şizofrenler. oğlum madem inanmıyorsun kale almıyorsun niye iki de bir dine saldırıyorsun? insan inanmadığı şeyi kale almaz, onun hakkında yorum yapmaz ama bunların içine şeytan kaçmış, bir yandan inanmam diyorlar öbür taraftan ölümden, mezardan yusuf yusuf kaçıyorlar. bu dünya sizin cennetiniz iyi yaşayın asıl cehennemi ahirette yaşayacaksınız. kıçını temizlemekten aciz mahlukatlar. ne diyor yüce yaradan nerede olursanız olun sağlam kaleler, zırhlar içinde olsanız bile ölüm gelip sizi bulacaktır.
  5 1 ...
 • Tek niteliği, başarısı ve varlık gösterdiği alan okuduğu bölüm ya da mesleği olan, kendine bunu meslek yahut öğrenim olarak görmekten ziyade bir kimlik olarak atayan görmemiş ve görgüsüz insandır.

  Yok doktor kız, yok avukat insan, aman psikolog jojuk, efendim pembiş hemşire, aman efendim şişko diyetisyen. Ne kadar yaratıcı, ne kadar iyi bir kavrayış. Böyle tanımlanıyorsunuz kendinizce? Bu kadar mısınız?
  4 0 ...
 • Estağfurullah kimsenin kafirligi veyahut Müslümanlığı benim yorumum tekelinde değildir.
  Tanım: sabah namazını kıldım iki rekat sünnet iki rekat farz. Dua pek bilmiyorum ama ezberlerim herhalde.
  4 0 ...
 • Norm Ender'in başlattığı ünlülerin fidan bağışı kampanyasını bitimesi hadisesidir. Bir ünlü video çekip fidan bağışlıyor daha sonra başka bir ünlüye pas atıyor o da aynısını devam ettiriyor. Sonra top cem yılmaz'a geliyor ve challenge'ı yapıp kimseye pas vermiyor. Cidden çok karizmatik çok cool ve kimsenin aklına gelmeyen bir hareket. Helal olsun sana cem yılmaz, en marjinal en farklı en sürüye uymayan sensin. Evet.

  cem yılmaz ın fidan challenge ı bitirmesi
  8 3 ...
 • Güneş ile evrendeki her atom, nasıl kendi kendini tamamlayan bir yuvarlak ise, her atom, nasıl parçalanmaz bir bütün olarak insanın özüne varamayacağı bir şeyse, kişilik de aynı biçimde kendine özgü amaçlar taşıyan bir şeydir. Bunun nedeni, insanın zekasının kavrayamayacağı genel bir amaca yönlenmiş olması, ona hizmet etmesidir.

  Çiçeğin üzerinde bulunan arı, bir çocuğu sokar. Çocuk arıdan korkar ve arının amacının insanları sokmak olduğunu söyler. Şair, çiçeğin tacına konan arıyı zevkle seyreder ve "arının amacı çiçeğin kokusunu özümsemektir." der. Arı yetiştiren bir başka insan, kovandaki yaşayışı daha yakından inceledikten sonra "arının amacı, arı beyini ve yavruları beslemek, daha açıkçası arı türünün sürekliliğini sağlamaktır." der. Botanik bilgini, arının katmerli bir çiçekten ayrılıp, ayaklarında polen tozu ile bir başka bitkiye konduğunu ve orada bir birleşme meydana geldiğini görür ve "işte arının amacı budur." Der. Bir başkası bitkilerin oradan oraya yayıldığını incelerken, arının buna yardım ettiğini görür ve bu yeni gözlemci belki arının asıl amacının bu olduğunu ileri sürer. Ama arının nihai amacı, bu saydıklarımızın hiçbiri değildir. -insan aklı, ancak bu amaçları kavrayabilecek niteliktedir. insan aklı, bu amaçlar dizisini araştıra araştıra yükselirken kendisi için en son amacın kavranılamayacak bir şey olduğunu daha büyük bir kesinlikle anlar. insan ancak, arının hayattaki başka olaylara uyan özelliklerini gözleyebilir.

  tarihte rol oynamış kişilerin ve halkların amaçları konusunda da durum farksızdır.

  Savaş ve barış, tolstoy.
  9 0 ...
 • Giderek bir beyinsizlik hakim oluyor sözlükte. Aldatmak hastalıklı bir insan davranışıdır, bunu yapan kişinin cümlealeme rezil edilmesi gerekir. ilişkiden bunalmışsa ayrılacak veya boşanacak. Aldatamaz. Kimsenin böyle bir hakkı yok.
  3 0 ...
 • birbirlerine karşı antrenörlük dönemlerinde karşılaştıkları 8 maçta aykut kocaman 2, fatih terim 1 galibiyet alırken 5 maç berabere bitmiştir.

  geçen sezon gs konyaspor'a karşı 1-0 galipken 90.dakikada verilen o hayasızca penaltı, hüseyin göçek ve halis özkahya'nın hakemliklerinin askıya alınması ve kulüpler birliği'nin bu hakem bozmalarına sahip çıkarak mesleğe döndürdükleri o maç da berabere biten maçlardan biri olmuştur.

  inşallah bu akşam türk medyasındaki gereksiz kanser bir istatistik mıncıklamasından kurtulacağız bu akşam. senelerdir "aykut kocaman fatih terim'e yalnızca bir kez yenildi, kocaman terim'e karşı duvar, engel" bilmem ne abidik gubidik başlıklar.

  ulan aldığı galibiyet sayısı zaten 1 tane fazla. 8 maçta 2 kez kazanmış sanki ambargo koymuş anasını saytayım.

  geçen sene hakem kastıyla 1-1 biten konya maçı hele.
  hepsini geçtim berabere biten maçlardan 3 tanesi kadıköy'de.
  gs'nin 2-2 ile 9 puan farkla lider çıktığı maç
  gs'nin 0-0 ile 12 mayıs 2012'de şampiyon olduğu maç.
  gs'nin 2017-18 sezonunda 0-0 biten ve 6 puan farkla gidip farkı koruduğu ve fb'nin işinin bittiği maç.

  kupa sayısında falan zaten fatih terim önde.
  ama bu gazeteci istatistik mıncıklamasından tiksiniyorum.
  gs bu akşam koysun, hocam da bu saçmasapan haberlerden kurtulsun.
  2 0 ...
 • dolaba, kışlıkların arasına kaldırın arkadaş. taşımayın yanınızda öyle şeyler. ben şahsen yanımda hiç ereksiyon taşımam. kızgınlık anında ne olacağı belli olmaz. şeytan doldurur.
  7 0 ...