• islama göre allah evrenin dışındaki arşta bulunur. Yani en az 150 milyar ışık yılı uzaklıktadır. Evrenin genişliği hakkında farklı kaynaklar farklı bilgiler veriyor. Kimi 90 milyar ışık yılı, kimi 100 ve kimi 150 diyor. Arş ve evren arasındaki mesafeyi anlamanız için şu resmi atayım şuraya
  allah evrenin içinde mi

  Yani bir varlık evrenden çıkmak için ışık hızı(300.000km/saniye) ile en az 150.000.000.000(yüz elli milyar) yol katetmelidir.
  Burası tamam. Evrenin dışına çıkmak işin bu şartlar gerekli anladık.
  Mearic suresi 4. Ayet:
  "Melekler ve ruh o'na(allah) bir günde çıkarlar. O bir günün süresi, elli bin yıldır" diyor.
  islama göre melekler Nurdan yaratılmadırlar. Yani ışıktan.
  Ruh da nurdandır. Allah insanlara kendi nurundan öflemiştir islama göre. Yani ikisi de ışıktandır. Işığın hızını yukarıda belirttik. Işık hızı ile 50 bin yılda yani 50 bin ışık yılı sürmüş allah'a varmaları. Ama biz biliyoruz ki sadece evrenin genişliği 150.000.000.000 ışık yılı. 50.000 nerde, 150.000.000.000 nerde. Hata olmasın Bizim bir günümüz onların 50.000 yılı. Bizim zamanımıza göre oranlasakta evrenden çıkmak için yetersiz bir mesafe. Allah bu hesaba göre evrenin içinde kalıyor. Ama allah zaman ve mekandan münezzeh değil mi? Nasıl evrenin içinde olur?
  7 1 ...
 • Buradaki Kişiler sanal karketer olduğu için bir sonuç çıkmaz.
  Ancak bilinen kişilere; adı sanı açıkça belli olan kişilere yapılan hakaret tehdit benzeri suçlar tecziye edilir.
  Örnek: Kenan imirzalıoğlu
  Ahu Tuğba
  Hülya Avşar
  Orhan Gencebay
  Nihat doğan
  Acun Ilıcalı.
  Rte

  Her türlü eleştiri yapılabilir ama hakaret Yok. Tehdit Yok.

  Başıma geldi ordan biliyorum.
  5 0 ...
 • anın görüntüsü
  Şöyle bir diyalog ile güne başladım sözlük.

  + öğretmenim bir şey söyleyebilir miyim?
  - evet emir tabi ki.
  +ama söylemiyim kıskanıp para biriktirip alırsın.
  - emir çok merak ettim hadi söyle.
  + bizim evde üç tane altın var.
  20 4 ...
 • Miladi takvime göre 21 marttır, yani yeni gün, yani nevruzdur.

  Nevruz Mezopotamya eşeklerinin terörize edeceği bir gün değil, türkistan'dan anadolu'ya kadar büyük bir coğrafyanın ortak bir değeridir

  Türk'ün bayramı nevruz kutlu olsun.
  8 0 ...
 • diego forlan, lugano ve müsaite düştüklerinde godin, muslera gibi ünlü futbolcular ile halı saha maçı ayarlıyordur. para bok nasıl olsa uruguay gibi bir ülkede ye ye bitmez. millette burada inek tavuk falan bekliyor hala.

  şu ülkeden çıkan sahtekar, hırsız, yolsuz kadar adam dünyanın kalanından çıkandan fazladır. ancak daha yakın geçmişte ve günümüzde birçok örneği varken insanlar hala 1 koyup 3 alacağız diye ellerindeki birikimleri bu hırsızlara veriyorlar. akrabası olarak borç isteyin 3 saat dil dökerler şöyle zordayım böyle bitiğim diye sana bana vermezler ama böyle tosunlara gidip sorgusuz sualsiz yatırırlar.
  8 1 ...
 • uyku felci

  129.
 • 9 yaşlarında başlamıştı. yanımda dikilen garip bir varlığı hala hatırlıyorum. kafamı çeviremiyodum nefes alamıyordum ağzımı bile açamıyodum. sonra bi sabah uyandığımda kapı üzerinde değişik değişik hareket eden bir gölge gördüm. 10 dakika kadar sürdü tabi benim hissettiğim. yine hareket edemiyordum. anneme anlatsam bildiğin duaları oku der hala. tamam okuyim ama bi bana mı geliyor bu karabasan? kardeşlerim dua falan bilmez yani onlara niye gelmiyor. bu aralar yine sıklaştı bu durum. bu gece uykumun içine etmiştir. insan uyumaya korkar mı ya? bugün ilk felçte rüyamda sevdiğim köpek beni kovalıyodu. uyandığımı hissediyorum televizyonun sesini duyuyorum ama yok kalkamıyorum. evdekileri tembihledim uyurken garip sesler çıkarıyosam hemen beni sarsın kaldırın diye. bu durumu yaşarken avaz avaz bağırdığımı sanıyorum ama annem hafif bir inilti duyunca farkettiğini söyledi. nasıl lan? ha birde geçen gece yaşadığımda ayet el kürsi okumaya başladım hemen. ama o çok farklıydı sanki biri kulağıma ve karnıma tekme atıyordu. ben duayı devam ettirdikçe daha sert hissettim bunu. kalkıp kendime geldiğimde ise karnımda ve kulağımda garip bir ağrı vardı. gelelim bugün ikinci olarak yaşadığım uyku felcine. tam uykuya dalarken yaşlı ama tanıdık bir erkek sesi adımı söyledi. birden irkildim tam uykuya geçiş zamanı böyle. dedim aha geliyorlar. tam kalkcak gibi oldum. yine kitlendim. ağlayarak uyandım ama bu kısa sürdü. şimdi anlamadığım bu durum dini bi şey mi yoksa bi hastalık mı? şu aralar çok stresliyim uykusuzum ve yemek duzenim yok. bunlara bağlı olarak mı sıklaşıyor bu lanet durum. yoksa üç harfliler mi geliyor? aman allahım neden ama.. tam 10 yıldır bunun korkusuyla uyumaktan bıktım ya. tedavisi vardır umarım.
  2 0 ...
 • gerçekten takım gibi takım olmuş durumdalar. 1 2 yıldız var evet ama tüm parçalar çok iyi oynuyor yıldızlardan biri olmayınca bile maç kazanabiliyorlar.

  az önce tamamlanan orlando magic maçının son çeyreğine 10 sayı kadar geride girip maçı 10 sayı kadar farkla kazanmayı başardılar. çok iyi top çevirdiler.

  bu arada 10 sayı geriye düştüklerinde wsbets te toronto maçı kazanırın oranı 3.25 lere kadar yükseldi bunu da hatırlatmak gerek. canlı bahiste bu adamlar çılgın oranlar açıyorlar.
  1 0 ...
 • Eğer ders çalışmaktan kasıt sistemi araç olarak kullanmaksa yazık oluyor gençliğimize.Fakat ideallerimiz uğruna savaşmak için amaç olarak kullanırsak durum farklı.Şöyle ki sadece maddi açıdan vizyonsuzluk edip memur olmak veya rutin bir işte çalışmak için günlerini heba etmek dünyanın en mantıksız işlerinden olsa gerek.Tabi ki yok kardeşim ben bu işi seviyorum benim hayat felsefem bu sevdiğim kendi istediğim sakin
  bir hayat istiyorum ve insanlığa bu şekilde en iyi katkı yaparım diyorsan zaten kaybettiğin bir şey yok. Para odaklı düşünürsek eğer neden hala bu işle uğraştasın diye sorarlar adama.Çünkü okumadan da hem idealist hem zengin insan olunabiliyor. (bkz: Steve Jobs) (bkz: Bill Gates) (bkz: Mark Zuckerberg).Ama yok ben dünyayı değiştirmek,insanlığa faydalı olmak ve sıradan insanlardan farklı olmak istiyorum ve bunu kendi imkanlarım ve yeteneklerim çerçevesinde sadece ders çalışmayla yapabiliyorum diyorsan o zaman oku kardeşim oku daha gidilecek yerlerimiz var.
  1 0 ...
 • Bütün gönderilen mesajların silinmesi olayıdır.

  Peki ya gönderemediklerimiz? Onları da kalbimizden silebilir misin zall????
  12 2 ...