• Üstad yılmaz özdil'in Türkiye'nin ne hale getirildiğini somut bilgilerle ortaya kıyan, sonlarına doğru akapelilerle maytap geçip rencide ettiği güzel yazıdır.

  --spoiler--
  Asrın liderimiz açıkladı.
  “insansız” tank yapacağız.
  *
  Türkiye, Birleşmiş Milletler “insani” gelişme endeksinde yine geriledi, 188 ülke arasında 72'nci sıraya düştü.
  Türkiye, Freedom House'ın “insani” özgürlükler raporunda, puanı en çok düşürülen ülke oldu, tarihimizde ilk kez kısmen özgür ülkeler kategorisinden, özgür olmayan ülkeler kategorisine düştük.
  Türkiye, “insani” gelişmenin en önemli göstergelerinden olan Dünya Adalet Projesi'nin hukukun üstünlüğü endeksinde yine geriledi, 113 ülke arasında 99'uncu sıraya düştü.
  Türkiye “insani” gelişmenin en önemli göstergelerinden olan dünya basın özgürlüğü endeksinde yine geriledi, 155'inci sıraya düştü.
  Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu'nun “insani” sermaye endeksinde yine geriledi, 122 ülke arasında 68'inci sıraya düştü.
  Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu'nun küresel “insani” rekabet endeksinde yine geriledi, 100 ülke arasında 51'inci sıraya düştü.
  Türkiye, insan Hakları izleme Örgütü'nün raporlarına göre, “insani” hakları her yıl endişe verici derecede gerileyen tek ülke.
  Türkiye'deki çalışma şartlarının “insani” mi, yoksa kölelik mi olduğunu göstermesi açısından çok önemli, Uluslararası Çalışma Örgütü'nün raporuna göre, işçi sömürüsünde Avrupa şampiyonuyuz.
  Türkiye, “insani” kalkınmanın en önemli engellerinden biri olan, Uluslararası Şeffaflık Örgütü'nün yolsuzluk endeksinde 28 basamak geriledi, 180 ülke arasında 81'inci sıraya düştü.
  Türkiye, uluslararası PISA testi sonuçlarına göre “insani” eğitim endeksinde yine geriledi, 72 ülke arasında 50'nci sıraya düştü.
  Türkiye, Dünya Ekonomik Forumu'nun kadın erkek arasındaki “insani” eşitsizlik endeksinde yine geriledi, 144 ülke arasında 130'uncu sıraya düştü.
  *
  “insansız” ülke yaratıldığına göre…
  insansız tank kolay.
  *
  Kolomb Küba'da cami görmüştü.
  Marmaray'ı Abdülmecid çizmişti.
  Hazreti Nuh cep telefonuyla konuşuyordu.
  Google'ı Abdülhamid'in icat ettiği açıklandı.
  E, insansız tank yapmazsak ayıp zaten.
  --spoiler--

  Kaynak: http://www.sozcu.com.tr/2...il/insansiz-tank-2241434/
  4 0 ...
 • Gülüşler evinden yeni çıktım
  Suyun patikasında gördüm seni
  Durgun bir fırtına gibiydin
  Kokuyordu saçların dağ yeli
  Gür elmalar içinde sarışın bir gövdeydin
  Hülyalı bir aralıktan aralar görürdüm gözlerini
  Ah karaydı onlar
  Umutsuz kara ırmaklar gibi kara
  Ve neydi bana söylediğin
  Bir fısıltı anlaşılmaz sözler dolu
  Ufak bir ürperti sözle
  Ya da parmak uçlarınla bir dokunduğunda

  Artık yanıyor tapınakların
  Gezinmiyor meleğin pembe yolda
  Ne olursa olsun artık gün sona mi erecek yoksa
  Ağlayan bir meleği mi duyacağım bu gece
  Beklemeyi de bilmiyor bu yürek
  Parçalanıp ayrılmış yakut yollara

  Attila ilhan
  6 0 ...
 • sabah ezanı

  1719.
 • Okunduğu makam yüzünden çocukluğumuzdan beri psikolojimizde derin izler bırakmış ezan türü.
  eskiden sürekli korktuğum için sabah ezanının neden diğer ezanlardan korkutucu olduğunu çözmeye çalışırdım, sonradan öğrendim ki farklı makamdan okuyorlarmış sabahları içimize korku düşsün diye. burdan imamlara sesleniyorum; şu sabah ezanını düzgün okuyun, her günüm kötü başlamak zorunda değil, islamiyet'i biraz sevimli hale getirin, şu ezanı okurken bile insanlığı düşünseniz islam coğrafyası daha güzel bir yer olacak.
  Yazık, günah değil mi bu kadar çocuk ezan saati korkuyla yastığına sarılarak uyuyamaz hale geliyor? Bir de bu korkunun çaresi olmadığını, ilahi bir dayatma olduğunu, ailemizin bir şey yapamayacağını düşünerek o yaşta psikolojimizin nasıl bir hal alacağını düşündünüz mü hiç?
  22 yaşındayım, hala sabah ezanı duyunca yeniden o 4 yaşındaki çocuk oluyorum.
  Günah.
  8 3 ...
 • Bir anadolu takımı tutan ve istanbul takımlarından sadece birine hafif sempati duyan biri olarak tarafsızca söylüyorum;

  Şu zamana kadar görmediğim taraftar grubu kalmadı, anadoludaki düşman takımın taraftar grubu dahil olmak üzere türkiye'nin gelmiş geçmiş en aptal en pislik en çirkef taraftar grubu tartışmasız trabzonspor taraftarıdır.

  Konu karadenizlikte değil aga, rize de geldi giresun da geldi, hiçbir sıkıntı olmadı.

  Ama ben koca stada sırf 20 lira vermemek için dışardan tırmana tırmana giren, her golde sahaya atlayan, futbolcular arasındaki en ufak arbadede ortalığı yıkan başka bir topluluk görmedim.

  Keşke ligden düşselerde topyekün kurtulsak.
  2 1 ...
 • Siz sanki dünya güzelsiniz. Feminik türk kızı gel şu entryi okuda bi cevap ver bana bakalım.
  Lafa gelince benim bedenim benim kararım diye cırlayan siz, güçlü kadınım ben rerörö diye bağıran siz, ama boşanma esnasında bizim kadar sizinde çocuğunuz olan çocuğa bakmak için bir kamyon nafaka isteyen yine siz? Senin bedenin senin kararın doğurmasaydın? Bana mı sordun? Hadi eyvallah ortak aldığımız bir karar olsun, madem güçlü kadınım edebiyatı çekiyorsun git ne iş olsa yap bak çocuklarına? Neden o güçlü kadın halinle bir erkeğin vereceği sadakaya kalıyorsun? Yada bakmıyorsan ver çocuklarımı ben bakayım? Neden illa ben sana seninle hiçbir bağım kalmadığı halde sana haraç vermek zorundayım? ikiyüzlü riyakar sahtekarsınız, dahada beteri hırsızsınız. Yüzünüz güzel olsa ne, yılana rahmet okutursunuz siz.
  6 1 ...
 • Gece gece canım çekti. Üniversiteleri mesken edinen bu tiz sesli kevaşeleri tutup tek yumrukta yere devireceksin, sonra o kara kafasına kalın bot ile bir tane çakıp ördek yumurtası gibi patlatacaksın.

  Devletin polisi bunu yapmaz ama alttan alta halkı örgütlesinler. Benim gibi canilere gereken yetkiyi verin, üniversiteleri tertemiz yapalım. Hitler'in de böyle halk arasındaki hainleri temizleyen devlet destekli serseri çeteleri vardı ya, hah işte benzeri bir oluşum bize de lazım. Eğer olursa ilk ben kaydımı yaptırırım.
  5 3 ...
 • Aklımızı kaçırmamak için elimizden geleni yapıyorduk.
  O bile bırakıp gitmek istiyordu diğer tüm gidenler gibi.
  Öyle fragmanında gösterdikleri pek bir eğlencesi yoktu hayatın.
  Sevmiyorduk yaşamayı.
  Ölmekten yok olmaktan korkuyorduk yinede.
  iki arada bir derede ite kaka ilerleyerek canımızın istemediği şeyleri yapıyor ve bunları ruhumuza kabul ettirmekte güçlükler yaşıyorduk.
  Ruh dediğin şımarık küçük bir çocuk.
  Zorunda olduklarımızı anlaması mümkün olmayan bir deha.
  Ona göre yaşam içten geldiğince yaşanmalı ve dönük olduğun yörüngeden dışarı çıkılmamalı.
  Eveleyip geveledikçe gitmişti herkes tek başımıza kalmıştık gidenleri teker teker hatırlayarak.
  Her yeni yüz geçmişte oynanan oyunlarda kalan eski hatıralardı.
  Şarap içip gitar dinlemek ve yazılar yazıp bize kendimizden miras kalmıştı.
  En çok bunları yapmaktan hoşlanıyor kaldığımız yerde hayatı devam ediyor zannediyorduk.
  Belki de aklımız çoktan çıkıp gitmişti.
  Akılsız ve çaresiz kalmıştık.
  Bir zamanlar herkes buradaydı.
  Şimdi herkes burada değildi.
  Alışıyor insan her şeye.
  Seviyorum kendimi ve yalnızlığımı.
  3 1 ...
 • bir insan tanımadığı bir insandan medet umar mi ya, onun ne zaman geleceğini ümit ederek yaşar mi ? belki hiç gelmeyecek, belki de sensindir kendi hayatını kökten değiştirecek. azıcık bir cesaret be, hiç mi dizin kanarken oyun oynamaya çalışmadın? küçükken mi daha cesaretliydin kanayan yaraya bakmaya yoksa o kadar derin mi değildi? ne zaman böyle oldun sen ya, neyin ertelemesi bu hayat geçip gidiyor, arkana baktığında koca bir pişmanlık enkazı mi görmek istiyorsun? kimse sana gelip sihirli değnekle dokunmayacak ya da al bu hayat senin bak tam da hayal ettiğin gibi demeyecek. senden başka seni daha iyi anlayan yok bunu kafana sok. üşengeçliğinden bazen karşındakine laf bile anlatamiyorsun. sen onlara acımaya devam et. bir gün sen acınacak hale geleceksin haberin yok.
  2 0 ...
 • Genellikle muhafazakar Anadolu'nun köylerinde yaşayan, şalvarlarıyla tam bir köylü kadın imajı sergileyen ve fakat kocasının amca oğluyla ilişkiye girip oğluna yakalanınca sevgilisine oğlunu öldürten, kaynanasına yakalanınca nehre attıran, kocasını sevgilisine öldürtüp gömen kadındır.

  Çok ilginçtir; Yukarıdaki olayların hiçbirisi izmir, Muğla, aydın ve Trakya bölgesi kadınları tarafından yapılmıyor. Ancak sosyal medyadaki çomarlar ne hikmetse sabah akşam izmir kızlarını konuşuyor.

  Tamam Anadolu çok muhafazakar, kadınları tam köylü kadını. Herkes ana, baba, bacı, gardaş. Yersen...
  19 7 ...
 • aldığı bir şeyi getirmeyen ayıp eden insandır.

  ulan bende emanet bir şey olduğunda (almam ama nadir de olsa oluyor) ya da birisi bende bir şey unuttuğunda onu en güzel yerlerde saklayıp sürekli kontrol ederim ve bir an önce sahibine verip içimin rahat etmesini sağlarım. milletteki bu rahatlık, umursamamazlık, rahatlık nereden geliyor merak ediyorum. arayıp, mesaj atıp istemeye de çekiniyor insan. az insan olun aq.
  8 0 ...