• şiddet, taciz vesaire diye kategorize etmenin doğru olduğunu düşünmüyorum.

  çocuk denilen canlı o kadar hassas ki bazen bir göz hareketi, ufak bir mimik bile travmaya yol açar. bu konuda freud'un babasıyla yaşadığı bir olay vardır. ırkçılığın yükseldiği dönemlerde babasıyla sokakta yürürken yahudi oldukları için yoldan geçen bir adam, babasına kaldırımdan yürümeye hakkı olmadığını söyler ve freud'un babası da kaldırımdan iner. o an o küçük çocuğun aklına kazınmıştır ve freud yıllar sonra dahi bu anıyı anlatır. güçlü baba figürü yıkılmıştır.

  goethe'nin "insan kendini yalnızca insanda tanır" sözünden yola çıkalım. tıpkı lacan'ın ötekisi gibi. çocuk da kendisini bakıcısında, çoğu zaman annedir bu kişi, tanır. annenin bakışları üzerine sevilmeye değer biri olup olmadığına karar verir. ilgisiz, sevgisiz bir anne ona hiçbir şekilde kötü davranmasa bile yavrusunun ruhunu sakatlar. dokunulmayan, sevilmeyen bebeklerin öldüğünü kanıtlayan deneyler vardır mesela. ilgisiz bir anne, çoğu zaman çocuğunu döven bir zalimden daha zararlıdır.

  şiddetin alt metnine girmek dahi istemiyorum. savunmasız bir çocuğa bunu yapanlar hakkında konuşmak içimi acıtıyor. ne yazık ki hayat herkese eşit değil. bazılarını daha çocukken kırıp döküyor. umarım yaralarınızı sararsınız ve hayat sizden esirgediği sevgiyi bir gün karşınıza çıkarır.
  5 0 ...
 • Tıpkı ispanya gibi italyada da ocak ayında bir şehrin atık su numunelerinin (daha önce başka bir nedenle alınmış) haziranda tekrar incelenmesi sonucu covid-19 bulgularına rastlanmış.

  Bu şu demek, ya avrupadan yayıldı. Fakat tek taraflı olamaz. Yada çinle eşzamanlı olarak karşı tarafın hamlesi ile avrupada başlatıldı. Her iki tez de biyolojik savaş ihtimalini güçlendiriyor. Yani yarasalar masum.
  6 0 ...
 • yine sosyal medya şovenistliğinin sonucu olarak ortaya çıkan hadise.

  muhalif kesimin en mahremine kadar hakaret etmeyi, ufak bir muhalifliği bile vatan hainliği ile asmayla öldürmeyle eş değer tutan zihniyetin yarattığı bu sosyal medya çirkinliği döndü dolaştı kendilerine sıçradı.

  olan da hakaret edenlere oldu, klasik türkiye adaleti daha önceden herkes ağzına geleni herkese söyledi iş kendilerine dayanınca ve sosyal medyada ooooov sesileri çıkınca hooop 11 kişi gözaltı, muhtemelen tutuklananlar da olacaktır.

  adalet benim çocuğuma ya da aileme küfredildiği zaman berat albayrak ile eşit şartlarda kanuni hakka sahip olmaktır. adil yargı ve vatandaşlık hakkı bunu gerektirir.
  7 0 ...
 • uzun süredir Uludağ sözlük'de yazmıyordum. sözlük cok mutsuzum, çok kırgın ve üzgün. öyle bir aşk acısı çekiyorum ki beni her geçen gün daha da eritip bitiriyor. son aylar bir izdirap gibi geçti. kalbimin sizlamasindan o kadar biktim ki, boğazım dügümleniyor. dünyada milyonlarca dert var biliyorum, aşk acısıyla kimsenin başını şişirmek istemiyorum ama bu acı dayanılmaz bir boyuta ulaştı. ağlamaktan yoruldum. onu öylesine özlüyorum ki, tarif edemiyorum. biliyorum asla kavuşmayız, bitti gitti ama bunu kalbim anlamıyor. ölmek isteyecek şekilde acı çekiyorum. aşk yüzünden insan ölmek ister mi demesn kimse, demek ki isteseye biliyormuş.
  3 2 ...
 • kontrolsüz medya, medya değildir. Şuan da PKK ve fetö sosyal medyada popüler hesapları ele geçirmiş ve algı yaparak genç kuşağa yön vermektedir. Özellikle YouTube gibi herkesin kendi kanalını açabildiği ve milyonlara anında ulaşabildiği bir mecra düşünülemez. Twitter ve Facebook keza sanal gazete olmuş, provakasyona çok açık iki platform. Ya tc kimlik numaraları ile bu mecralara giriş yapılma zorunluluğu getirilip, kontroller sağlanmalı ya da kökten tüm bu platformlara erişim engellenmeli.
  2 6 ...
 • Hafta içi 9-10da haftasonu ise 11-12 de uyuyan bir insan olarak benimdir. Ben sabah insanıyım. Sabah enerjik uyanmayı, güne başlamayı çok seviyorum ama içten içe ben uyurken acaba ülkede ve dünyada bir şey oluyor mu, bir şey kaçırır mıyım acaba diye düşünmeden de edemiyorum. Buradan yetkililere ve bu ülkenin insanlarına ve doğa olaylarına sesleniyorum, bir şey olacak ise onu gündüz yapabilir miyiz? Gece uyuyorum da. sonra heyecanı kalmıyor.
  10 2 ...
 • Bende bütün karantina süreci boyunca yazmadı. Kontörlü hat olunca demek çok umursanmıyoruz. Olsak da olur hatta olmasak daha iyi.
  3 0 ...
 • Her insanın aslında başlangıçta bir penise sahibi olduğunu ve daha sonra bir şekilde kadınlardakinin iğdiş edildiğini savunan teori. Bu komplekste erkek babası tarafından iğdiş edileceğini düşünür.
  (bkz: Kastrasyon anksiyetesi). Kız çocuğu ise annesi tarafından çoktan iğdiş edilmiştir. çocuk bunu reddetmeye ya da penis yerine geçebilecek başka bir şey bulmaya çalışır ( genellikle klitoris). Fallik döneme ait bir olaydır. bu Dönemde kadının erkeğin penisini kıskandığı öne sürülür.
  1 1 ...
 • dark

  178.
 • oldukça uzun bir süre izle diretmelerine dayanarak final sezonuna üç kala başladığım ve bu gece itibariyle, hiçbir tekrar izlemeye gerek kalmaksızın, bitirdiğim dizi.

  Spoiler vermeden ifade etmem gerekirse, ilk sezonun ilk bölümleri güzelliğinden çok gizemliydi, ilk sezonun sonu ve 2.sezonun tamamında benim için parçalar oturmuş harika bir dizi halini aldı. Son sezon içinse ilk bölümleri biraz durgun olup, yeni eklenen konuyla ilgili ne gerek vardı düşünceleriyle geçti. Fakat son 4 bölüm öyle iyiydi öyle güzeldi ki, bütün olumsuzlukları, kafamdaki eleştirileri götürdü.

  Bu dizi olmuş abi, dizinin kalitesinin yarısı finalini güzel yapmasıdır. deutschland über alles.

  Müzikleri de hoştur: https://www.youtube.com/watch?v=ooXxU878ils+.
  4 0 ...
 • her şeyden habersiz güne uyanılmıştır, ilk 15 dakikaya kadar sorun yoktur ama birazdan garip duygular karmaşası yaşanacaktır. perdenizi çeker biraz oyalanır yatağınızı toplarsınız sonra onun yokluğunu, sessizliğini hisseder bir yanınız. allah allah deyip aramaya koyulursunuz. ve onu ya bir kanepede yerde ya da kafesinde hareketsiz öylece yatarken görürsünüz. artık o beden bir can taşımamaktadır. belki dakikalarca bir bakakalırsınız. öyle sadece bakarsanız. derin bir sessizliğe boğulur dünya. iki hareketsiz canlı yanyanadır. biri yatmakta diğeri izlemektedir.

  onunla geçirdiğimiz zamanlar çok hızlı bir şekilde film şeridi gibi geçer gözünüzden. ağlarsınız, illa ki ağlarsınız, gözyaşınızın dışarı akması gerekmez bazen o an içinize dökülür.

  o gün işte öyledir, durgun, acı, değişik.

  tatsız tutsuz bir şekilde geçer günün kalanı.
  7 0 ...