• uzun süredir bu 20'li yaşlarda saçlı sakallı herifin uyuma melodisi, ninnisi. Sevdiği kadının sesinden elbette, siz grup çığ ile yetinin.

  Şurada: https://youtu.be/BfMtgXNLwb8
  2 0 ...
 • 1 Yıl sonra sözlüğe girdikten sonra eski entrylerimi okuyup insan ne kadar değişiyormuş diye düşündüm. Eski yazdıklarımı okuyup gülmek takdir etmek hatta dalga geçmek bile çok iyi hissettirdi şimdi. Bi de adımı neden sinifinkazmasi yaptığımı hatırladım. Baya değişmişim ben ya. Bu sözlük iyi ki var. Insanı geçmişiyle iyi yüzleştiriyor
  3 0 ...
 • küçüklüğümden beri karanlıktan korkmuşumdur. elbet çok kişi yaşamıştır bunu, çocukken kendi odamdan salona doğru giderken koridor karanlık diye hep koşarak geçerdim koridoru. tabii artık koridoru yürüyerek geçebiliyorum, atlattım o evreleri ama hala karanlık yerlerde uzun süre kalmaktan çekinirim.

  okul tatilde olduğu için memlekete, bursa'ya geldim ve burada pek arkadaşımın olmaması sebebiyle bir süre sadece evde hayatımı sürdürdükten sonra artık bundan bunaldım ve akşamları yürüyüşlere çıkmaya başladım. tek başıma yaşadığım ilçeyi turlayıp eve dönüyordum. geçenlerde babam da bana eşlik etmek istedi ve birlikte eve yakın olan ve uludağa doğru çıkan bi yol boyunca yürüyelim geri döneriz dedik. ancak bu yol epeyce takip ettikten sonra küçük bir köye çıkan bir yol ve yol boyunca aydınlatma kesinlikle yok, sadece 2-3 dakikada bir yoldan geçen herhangi bir aracın farları var. karanlık öyle ki yol boyunca 100 metre yürüyüp biraz şehir dışına çıkmaya başladığımız anda babamı görmemi sağlayan tek şey ay ışığı olmaya başlıyor. ki ben daha önce pek tecrübe etmediğimden ay ışığının gece hatırı sayılır bir ışık saçabileceğine hiç inanmıyordum. tabii bu karanlığı engellemiyor ama en azından babamı görebiliyordum. şehirden uzaklaştıkça başlarda 3-5 tane olan görünür yıldız sayısı fark ettim ki onar onar artıyordu. artık şehir ışıklarının görülmemeye başladığı yerlere vardığımızda gökyüzü tümüyle yıldızlar, ay ve aynı anda görülebilir olan 3-4 uçaktan oluşmuştu. hayatımda ilk kez gökyüzünü böylesine güzel gördüm. üstelik yanıbaşımdaymış yıllardır, erişebilirmişim ama hiç farkına varmamışım.

  şimdilerde akşam yürüyüş rotamı değiştirdim. tek başıma o köye doğru uzanan, uludağ'ın yamaçlarındaki yol boyunca yürüyorum. bi an önce şehir ışıklarından uzaklaşıp, dik yokuşa gelmeden önceki köşede yolun bariyerlerine oturup dakikalarca gökyüzünü izlemeyi öylesine istiyorum ki... şu son bir haftada oraya gidip de o kadar fazla kafamı kurcalayan şey düşündüm ve bu öyle sağlıklı bir düşünmeydi ki artık gün boyu havanın hemen kararmasını bekliyorum.

  ha işte buraya kadar her şey güzel ama tek sorun yolu giderken değil de dönerken karanlık korkumun bastırması. o yarım saatlik karanlık yolu heyecanla giderken hiçbir şeyin farkında olmuyorum ama dönerken neredeyse koşar adım dönüyorum. ''lütfen yoldan geçen araba sıklığı artsın, far görmek istiyorum far görmek istiyorum'' diye içimden tekrarlıyorum. küçükken o karanlık koridorda koşarken vakit göreceli olarak çok uzun gelirdi. şimdi düşünüyorum da bu yaşımdaki yarım saatlik o geri dönüş yoluyla, küçükken koridorda kat ettiğim yol aşağı yukarı aynı mesafeye denk geliyor rölativitede. sanırım bazı şeyler hiç değişmeyecek. 23 yaşındaysanız ve karanlıktan korkuyorsanız, hala o koridoru koşuyorsunuz.
  9 1 ...
 • iphone telefonları kırarak abd'yi protesto eden, şoka sokan, abd borsasına dip yaptıran vatansever insanlarımızı barındıran sıralı listedir.

  işte ülkemiz bu yerli ve milli vatandaşlarımızın yüzü suyu hürmetine dönüyor.

  1-)mhp milletvekili cemal enginyurt ve il başkanının iphone kırması.
  iphone kırıp abd yi protesto edenler sıralı liste

  2-)tam 5 tane iphone'u "allahuekber" diyerek kıran reisçi gençler.
  https://streamable.com/agead

  3-)"allahuekber" diyerek iphone'u idam eden adam;
  https://streamable.com/uqctm

  4-)"amuğa goduğum ayfonu" diyerek iphone'u yere atıp parçalayan adam;
  https://streamable.com/gti2m

  5-)dombıralı erdoğan marşı eşliğinde iphone yakan vatandaşımız;
  https://streamable.com/kryg4

  6-)dombıra eşliğinde iphone'u kurşunlayan vatandaşımız;
  https://streamable.com/ovlug

  7-)şu vatandaşımız da "bizim allahımız var" diyerek iphone'u parçalamış.
  iphone ve allah ne alaka?
  iphone kırıp abd yi protesto edenler sıralı liste

  8-)investing chat sayfasında doların artışına kızıp iphone parçalamış şu vatandaşımız da;
  iphone kırıp abd yi protesto edenler sıralı liste

  9-)ey turamp, gör bunları gör, analar ne yiğitler doğuruyor;
  iphone kırıp abd yi protesto edenler sıralı liste

  son olarak şu vatandaşımız da ıphone'u kırmış, ama güzel bir mesaj da vermiş;
  https://streamable.com/aejt6

  şüphesiz ki başka bir ülkede yaşayamam...
  21 4 ...
 • islamcı Hayri Kırbaşoğlu diyor ki:

  "islamcılar Amerikan'ın projesi dahilinde kullanıldı.O zaman solcular sizin kabeniz 6. Filo diyordu biz kızıyorduk onlara ama haklı olduklarını sonradan gördük."

  https://www.youtube.com/watch?v=PCmUChXczSE+

  Üstelik namaz kılıp karşılamışlardı 6.Filoyu.
  "Kanlı Pazar" olayı öncesinde de namaz kılıp,
  ellerine tabanca, taş, bıçak, sopa, bomba...
  ne buldularsa yanlarına alıp, Solcuların 6. Filo'yu protesto yürüyüşüne karşı yola koyulmuşlardı.
  Başını da iSMAiL KAHRAMAN çekiyordu.

  oturmuşsun deniz kıyısına,
  bakıyorsun limana giren amerikan zırhlısına.
  hastasın, açsın, öfkelisin.
  o da bakıyor sana,
  hem de nasıl,
  efendinmiş,
  patronunmuş,
  sahibinmiş gibi itoğlu it.

  nazım hikmet
  7 0 ...
 • umarım kesilmez dediğim boğadır.
  rte ye hediye edilecek ay yıldızlı kurbanlık boğa

  --- spoiler ---
  kayseri'de 850 kilogram olan 2 yaşındaki cesur adlı boğa sahipleri tarafından üzerinde ay yıldız bulunduğu için başkan erdoğan'a hediye edilecek. kaynak: ay yıldızlı boğa erdoğan'a hediye edilecek
  https://www.bolgegundem.c...diye-edilecek-529855h.htm
  --- spoiler ---

  gerçi bunlara güvenilmez.
  kuran'ı kerimli pastayı da bir güzel kesip afiyetle yemişlerdi.
  8 0 ...
 • Öğrenciyken bir defasında Bursa'daki ev arkadaşımın ankara'da öğrenci olan erkek arkadaşının evine hafta sonu misafir olduk. Geleceğimizden haberleri olan ve Üç erkek öğrencinin yaşadığı bu ev, benim hayatımda gördüğüm en pis evdi.

  Kapıdan girdiğimizde arkadaşımın bana, "ayakkabılarını sakın çıkarma" demesine fırsat kalmadan ben ayakkabılarımı çoktan çıkarmıştım. Ve yere basmamla birlikte çorabım yere yapıştı. Hala daha Ne olduğunu düşünmek bile istemediğim yerdeki o yapışkan şeyden çorabımı alarak bir peçeteye sarıp cebime tıkıştırdım. çıplak ayak ayakkabılarımı geri giydim. Eve girerken ki, o kesif ve ekşi kokuyu bastırmak için sıkılmış erkek parfümünü hatırlamak bile istemiyorum. Yerlerde sprey boyalarla boyanmış hamam böcekleri geziyordu ve her birinin isimleri vardı. Çünkü Yılda bir kez yıkayarak temizledikleri evlerinin yıkanmasına bir kaç ay kaldığı için artık evcilleştiklerini düşündükleri hayvancıkların bir iki ay daha yaşamalarına karar vermişler. Perde sadece salonda vardı ve mutfak penceresi gri bir boyayla boyanmıştı. Evin diğer odalarının pencereleri de sanırım aynı şekilde perdeden tasarruf edilmişti.

  Tüm bunları gördükten sonra "Aç mısınız?" Sorusu karşısındaki çaresizliğimizi düşününce, paramız olmamasına rağmen arkadaşımın neden ısrarla yolda yemek istediğini net bir şekilde anlamıştım artık. Oturulacak en sağlıklı yer olan plastik bir sandalye bulup oturduktan sonra, saatlerce kaynamaktan akışkanlık kazanarak adeta bir kum saati şekline dönüşmüş bir çaydanlıktan çay dolduruldu kupalarımıza. Buz gibi olan bu evde, ısınmak için yapılabilecek tek şey o çayı içmek gibi görünüyordu. Çaresiz, Burnumdan solunum yapmayı bırakarak, o evde yediğim tek şey olan bir gofret eşliğinde o çayı içtim.

  Gecenin ilerleyen saatlerinde Yorgan yapmak için çıkarmak zorunda kaldığım Montum hariç üzerimdeki hiçbir şeyi çıkarmadan bir kanepeye kıvrılıp uyumaya çalıştım. Ertesi sabah Çok şükür gezi programı dışarıda kahvaltı ile başladı. Akşam ise bu gecede kendisinde kalmam için çok ısrar eden lise arkadaşımı kıramazdım elbette.
  25 11 ...
 • Hande fırat'a ait olan ve asrın liderimizin o darbe gecesi facetime ile bağlanarak "siz meydanlara inin ben de meydanlarda olacağım" dediği, hayin fetöcü darbeyi durduran iphone'dur.
  15 temmuz demokrasi ve şehitler iphone u

  Bu iphone için ne babayiğitler ne paralar teklif etti de vermediler.

  Acaba şimdi bu iphone'un durumu ne olacak?
  Simdi bu iphone da hayin amerikan malları sınıfına mı girecek?

  Evet söz sende reyisim.
  20 1 ...
 • gratis

  339.
 • bir ıslak mendil almaya kalkışmamla birlikte kadınların genelinde nasıl bir sorumsuzluk, gevşeklik ve vurdumduymazlık olduğunu yeniden gösteren mağazadır. ulan kasaya yürüyordum. 2 kişi geldiğimi görüp koşarak önüme geçti. ve daha ne almak istediklerine bile karar vermemişler.

  -şurdaki kaç lira? dokuz biraz fazla değil mi ya, yedi lira olanı mı alsam o zaman? öyle yapayım değil mi? o yanındaki nedir? o güzel değilmiş.

  teyze gidiyor arkasındaki kızlar başlıyor.

  -ya bir de şunu almak istiyordum ben, o ne kadar? yedi lira mı? o zaman onu da gratis kartımdaki çip paramdan düşelim. ha aynı anda ödeyemiyor muyum? tamam kalsın o zaman. ya da ayrı ayrı ödeyeyim. ha tek başına geçmiyor mu? hmm... n'apsak ki?.. bir daha deneyelim.

  yahu sikicem yedi liranı, ya çıkar ver ya iki dakika çekil. bir ıslak mendil için tam on beş dakika bekledim sonra da almadan çıkıp gittim. ne zaman gelsem aynı şey. geçen defa da bir kadının çocuğu kasadaki şekerden istedi. kadın beş dakika boyunca onu alamayacağını açıkladı. orada, işini çoktan bitirdiği kasanın önünde. çok mu zor anlamıyorum ya, ne istediğine karar vereceksin, aklına takılan varsa kasaya değil yandaki danışman kıza soracaksın, sonra da ihtiyacını alıp cehennem olup gideceksin. yani söyleyince hakkını savun o zaman diyorlar ama illa uyarıp yabancılarla muhatap olmak zorunda mıyım ben?

  sırf kadınlar da değil. artık nefret ediyorum şu memleketten ya. koridorlarda soldan yürüyüp yol vermemi bekleyenler, otobüste bir yanlışlıkla açıklanamayacak kadar uzun süre ve peş peşe enseme geğiren yaşlı adamlar, sıramı gasp edenler, metroya çamur içinde girip bir de bacaklarını ayırarak oturanlar, çocuğunu ayakkabıyla lokanta koltuğunda gezdirenler, köpeğine kucağıma tırmanana kadar müdahale etmeyenler, tuvaleti temizlemeyenler, yere sakız atanlar, işini doğru yapmaya çalışmayanlar... ulan sizin yanlışlıklarınız küçük olabilir ama günde sizin gibi iki yüz kişinin yanından geçiyorum, bıktım düşüncesizliğinizi ve görgüsüzlüğünüzü çekmekten. yahu kültür bile gerekmiyor doğru yaşamak için, senin pisliğini çekmek zorunda olmayanların yolundan çekileceksin. bu kadar basit.

  yine sinirlenip alakası olmayan yerlere taşıdım konuyu. gratis diyordum. 8.75'e ıslak mendil mi satılır allahsızlar?
  12 7 ...
 • Türkiye'nin yaptığı ithalattır. Bu ülkede sanki badem ağacı yok, fındık yok, antepfıstığı yok da Amerikan çiftçisinin cebine milyon dolarları üfürüyoruz.

  https://www.bloomberght.c...halatina-72-milyon-odedik
  5 1 ...