• cinsiyetin boy ile bir ilgisi yoktur... xy kromozomu olan her insan erkektir...
    5 0 ...
  • ayet olarak böyle bir şey yok, zira allah böyle bir ayet indirmeye gerek duymamış. zira din evrenseldir ve "insanlar anladığı dilde ibadet eder" diye düşünmüştür...

lakin bununla ilgili bir hadisler var.

selman-ı farisi, hz peygamber'in cennetle müjdelediği 3 kişiden biridir.

--spoiler--
    cennet üç kişiye iştiyak (şiddetli arzu) duymaktadır: alî, ammâr ve selman...
    --spoiler--

ve kendisi bizzat hz muhammed tarafından "ev halkı"ndan sayılmıştır.

hz peygamber'e bu kadar yakın ve o'nun tarafından bu kadar sevilen bir sahabe olan selman-ı farisi, adından da anlaşılacağı üzere iranlıdır.

o'na iranlılara islamı öğretmesi söylenmiştir.
    lakin iranlılar, arapça anlamamakta, bu yüzden selmanı farisi'nin anlattıklarına ilgi göstermemektedir. bunun üzerine o da hz muhammed'e gider ve islamı farsça anlatmak için izin ister.
    daha sonra da iranlıların talebi üzerine fatiha suresini farsça'ya çevirip onlara anlatır.

--spoiler--
    iranlılar selman-ı fârisî'den, kur'ân'ın birinci sûresi olan fâtiha'yı acemce (farsça) yazıp kendilerine göndermesini istemişler. selman'da bu sûreyi acemce yazıp kendilerine göndermiş ve bunlar dilleri arapçaya yatıncaya kadar namazlarda fâtiha'yı farsça okumuşlardır.
    --spoiler--

bundan başka, imamı azam ve ebu hanife'nin de ana dilde ibadet ile ilgili içtihatları vardır.

ama günümüzde dini insanları sömürme aracı olarak kullanan siyasal islamcı zındıklar, müslümanların inandıkları dini anlayıp, ana dilde ibadet etmesine müsade etmezler.
    insanları anlamadıkları bir lisanda ibadete zorlayıp korkuturlar.

hiç şüphesiz ki 1400 sene önceki dönem bugünden çok daha moderndi. işte bu yüzden o döneme asr-ı saadet deniliyor...

hülasa, bugün kendini müslüman olarak tanımlayan, lakin benim ana dilimde ibadet etmeme, islamı ana dilimde öğrenmeme müsade etmeyenler kesinlikle müslüman değil, birer kafirdir. o yüzden onlarla aynı dinde olmam mümkün değil.

allah onları kahretsin...

Bir ülke ki camiinde Türkçe ezan okunur,
    Köylü anlar mânasını namazdaki duanın...
    Bir ülke ki mektebinde Türkçe Kuran okunur
    Küçük büyük herkes bilir buyruğunu Huda'nın...
    Ey Türk oğlu, işte senin orasıdır vatanın!
    (ziya gökalp)
    --------------------------------------
    --------------------------
    not:
    sevgili arkadaşlar, her kim ki size "ezan arapça okunmak zorunda, başka dilde okunmaz" diyorsa o şeytana uşaklık ediyordur, aldanmayın.
    ezan kelimesinin aslının bile islamla alakası yoktur, etiyopya kralı ezana'dan gelmektedir ezan ismi. ezan aslında bir pagan, daha sonra da bir hristiyan adetidir.

lütfen buyrun okuyunuz;
    (bkz: ezan/#42172776)
    10 3 ...
  • Az evvel yan apartmanın camından alt komşumun ışık yansımasına bakıp evde olmadığını görünce evin içinde ip atladım.
    Vallahi Yaşıyorum bu hayatı. Millet neler yapıyor, bizim çılgınlığa bak.
    Ufak minnoş bir şey de değilim. inşallah bir alt kattaki teyze duymamıştır. Bir şey derlerse çocuk ip atladı derim artık.
    Ananın da hayırlısı bu devirde...
    17 3 ...
  • sık sık ülkemizden vandalizm örnekleri veriyoruz.
    (bkz: türkiye den vandalizm örnekleri/#40516983)

malesef vandalizm sınır tanımıyor.
    bilim çağında, teknoloji çağında insanoğlu ileriye gideceğine, doğaya, sanata, tarihi eserlere zarar verip vandalizm örnekleri sergiliyor.

daha ne yapabilirler? ne kadar ileri gidebilirler? diye düşünürken, her gördüğüm örnekte biraz daha şaşırıyorum.

evet...
    arkadaşlar şu aşağıdaki yer, marmaris'te cennet adasında bulunan fosforlu mağara.
    tekne ile mağaraya gidip yazı yazan vandallar

mağara adını, içindeki ve dışındaki turkuaz renkli denizin yansıması sayesinde ışıl ışıl bir görüntü oluşturmasından alıyor.

buraya kara yolu bağlantısı yok.
    karadan gidilmesi mümkün değil.

buraya sadece teknelerle ulaşabiliyorsunuz.

ve bakın vandallar ne yapmışlar;

ben artık eminim...
    bu doğa düşmanları, bu tarih düşmanları yazı yazılacak yer, sprey sıkılacak yer gökyüzünde olsa kanat takıp gider orada vandalizmlerini yaparlar.

#vandalizm

edit: aynı cennet adasında 12.000 yıllık yerleşim izleri barındıran nimara mağarası var, orada da vandalizm örnekleri görmüş ve paylaşmıştık.
    (bkz: nimera mağarası/#39654416)
    12 0 ...
  • O da zaten Türkçe konuşuyorum kimse tınlamıyor, bari ingilizce konuşayım da belki araştırır öğrenir anlar söz dinler kaale alırlar diye düşünmüş olmalı..

Aslında konya sana söylüyorum türkiye sen anla..
    14 0 ...
  • son 3 yılı ele aldığımızda açık seçik ortada olan gerçektir. ve olanlar olacakların teminatıdır.

türkiye'de ortalama bir işte çalışan ortalama bir bireyin maaşı 3000-3500 civarında. aslında miktarlar bir sembol, bir kandırmaca. önemli olan gelir-gider dengesi ve terazinin hangi yönde olduğudur.

kaç entrydir yazıyorum, türk lirası son 2 yılda %50 değer kaybetti. 2018 ocak ayında 1800 lira asgari ücret alan kişi şimdi 3500 lira alanla eşit durumda. şimdilerde 2300 lira alan asgari ücretlinin parası ise hiç bir işe yaramıyor.

bir düşünün, sabah gidip akşam geliyorsunuz, elektrik, su, doğalgaz, çocuğun masrafı, evdeki dırdır ve bunlar da yetmezmiş gibi kapitalist sistemin gözünüze sokup elzem bir ihtiyaçmış gibi öne sürdüğü sürüyle ürün, sürüyle yenilik. bütün bunları elde etmek için sabah akşam çılgınlar gibi çalışıyorsunuz ama bir türlü sonu gelmiyor, bir türlü düze çıkamıyorsunuz. "şu iş bitsin rahat bir nefes alacağım" kafasıyla ömrünüzü harcıyorsunuz ama o nefesi bir türlü alamıyorsunuz. emekli olduğunuzda ise elinize bir baston veriyorlar, emekli olunca hayalini kurduğunuz şeyleri şu güzel coğrafyada gerçekleştirecek paraya da sahip olmuyorsunuz. burnunuzun dibindeki o cenneti andıran tatil beldelerinde sizin yerinize, değersiz paranız sayesinde yabancı turistler hayatın tadını doyasıya çıkarıyor.

sabahın 6 buçuğunda uyanıp, otobüs kuyruklarında aç ve uykulu bir halde sıra beklerken ve kendi talihinizin neden kara olduğunu düşünürken nasıl bir çarkı döndürmekte olduğunuzu anlamıyor olabilirsiniz.

fakat yukarıdaki anlattıklarımın üzerine koyun ve düşünün biraz dostlar..

öyle bir sistem ki bu, bir işte hayatınız boyunca çalışıyorsunuz ve karşılığında para aldığınız halde hayat yolunda bir arpa boyu yol ilerleyemiyorsunuz. aldığınız para da yine bu sistemin size sunduğu ürünlere, güya ihtiyaç olan saçmalıklara gidiyor. yani sizi çalıştırdıkları yetmezmiş gibi bir de verdikleri parayı farklı yollarla sizden fazlasıyla geri alıyorlar. kazanan sadece sistem oluyor, siz sadece bu sistemin basit bir halkasısınız.

işte bu sebeple ve özetle, türkiye'de, özellikle günümüz şartlarında, ki gelecek bunun daha kötüsünü vadediyor, siz sadece bir tabak aş için çalışan köleden farksızsınız.
    7 0 ...
  • Bizim manav Osman amca var, a.k ben onun ! Hep onun yüzünden artıyor bu dolar. Asıl onu indirmek lazım.

Manav Osman amcayı indirmek için oylar RTE ye !

Mallar için daha açıklayıcı entry : iktidar değişince doların düşeceğinin garantisi tabiki yok. Ama iktidar değişmezse doların artacağının, her gün dahada fakirleşeceğimizin garantisi var.
    7 3 ...
  • O Sözün aslı "turan olalım dedik, viran olduk" dur. Enver paşaya aittir. Memleketi terk ederken Cemal yahut talat paşaya söylenmiş, sultan hamidi indiren ittihatçıların pişmanlık vesikasıdır. Aslında günümüze de ışık tutar mahiyettedir bir yönüyle. Zira osmanlıyı diriltmeye kalkan ama 2. Abdülhamidi beğenmeyen hayalperest akılsız ittihatçıların koca imparatorluğu nasıl parçaladıklarını ifade eder tek cümleyle. Kaldı ki bugün de kafalar hala değişmemiş hep aynı. Ucuz kahramanlıklarla Tüm dünyaya kafa tutup Cin olmadan adam çarpmaya kalkıyoruz. Nerede görülmüş viranelerin üzerine kâşâneler (saray) inşaa edildiği? 5.000 bin yıllık türk tarihinin hangi devrinde görülmüş yıkılan bir devletin tekrar dirildiği? Toz pembe hayallerle uçuyoruz. 100 yıldır savaş görmedik imparatorluk hayalleri kuruyoruz. Bedelini ödemeden o parsayı yedirmezler. Bırak Eldeki de gitmesin de..
    4 0 ...
  • Gökhan gönül'e o ilk maçta dolar atan ibnelerin ta a*ına koyarak yuvana hoş geldin diyorum kalbi güzel insan.

Bjk tv'deki soruya Fenerbahçe tek kelime ile anlatılmaz diye cevap veren adam.. inşallah futbol yaşantının son baharında kalbimizdeki yerini daha da devleştirecek başarılara imza atarsın.
    https://twitter.com/7repo.../1291349287687925761?s=09
    3 0 ...
  • bu da demek oluyorki bana tam tamına 57 bin 902 lira borçlular. hadi 902 lirayı almıyorum. 57 bin tl yi banka hesabıma yatırın lütfen. ulan 10 yıldır köpek gibidir entry giriyorum, resmen burada yaşlandım. millet sevgilisi ile gününü gün ederken ben burada entry giriyordum. yani diyeceğim şu ki anamın ak sütü gibi helal o para bana. yetkililerin benle bir an önce iletişime geçmesini bekliyorum.
    4 0 ...