• bir dünya lideri(!) beyanatı...

  dün bosna'da yaptığı mitingde cumhurbaşkanı erdoğan kendisini dinleyen gurbetçilere böyle seslendi.

  --spoiler--
  Üzerinden önemle durduğumuz konulardan biri de sizler yani, Avrupalı Türklersiniz. Yaşadığınız yerin mutlaka vatandaşlığını alın. Türkiye'deki haklarınızı hiçbir kayıp olmadan kullanabileceğiniz formüller geliştirdik.
  --spoiler--

  bu ne şimdi?
  hani biz "kıskanılan ülke"ydik?
  hani dünya bizi kıskanıyordu, siz de dünya lideriydiniz?
  siz hiç merkel'in "bulunduğunuz ülkenin vatandaşlığını alın" dediğini duydunuz mu almanlara?
  ya da trump'un, ya da putin'in böyle bir beyanatı var mı?

  sen türkiye'yi avrupa seviyesine çıkar ki o seni dinlemeye gelenler tuvalet temizlemeyi bırakıp kendi yurtlarına dönsünler.
  bu sözü, vatandaşlarına başka bir ülkenin vatandaşlığını alın tavsiyesini ancak ve ancak umut vaad etmeyen, ülkesi için umutsuz olan biri söyleyebilir. söyledi de...

  hem avrupa'da yaşayacaklar, hem o ülkelerin vatandaşı olacaklar ama türkiye'de kimin cumhurbaşkanı olacağına, kimin hükümet kuracağına karar vermek için oy kullanacaklar.
  yok ya?

  https://www.takvim.com.tr...n-genel-kurulunda-konustu
  11 3 ...
 • makro ekonomist ve finans tarihçisi russell napier, isviçre’nin neue zürcher zeitung gazetesine verdiği röportajında türkiye'yle ilgili bulunduğu tespittir. napier, türkiye'yi büyük bir krizin beklediğini ileri sürerek “türkiye’nin iflası başladı” dedi.

  makro ekonomist ve finans tarihçisi russell napier, isviçre’nin neue zürcher zeitung gazetesine bir röportaj verdi.

  napier yaptığı analizde, küresel piyasalarda 1980'lerin yeniden yaşanacağını ve türkiye'yi büyük bir krizin beklediğini ileri sürerek “türkiye’nin iflası başladı” dedi.

  “400 milyar doları bulan borcu ödemeyecek durumda”

  cumhuriyet’te yer alan habere göre; en geç seçimlerden sonra, türk lirasının muazzam değer kaybedeceğini söyleyen ekonomist napier, türkiye'nin 400 milyar doları bulan borcunu ödeyemeyecek duruma geldiğini ifade etti. bunun yaratacağı krizin en çok fransız ve italyan bankalarını vuracağını öngören iktisatçı, ab’nin bu bankaları kurtaracağını da ifadelerine ekledi.

  şirketlerin borçları

  özellikle döviz üzerinden borcu olan firmaların borçlarını ödemekte zorlandığını söyleyen ekonomist russell napier, türkiye'den otaş (türk telekom) ve doğuş holding örneklerini vererek bu şirketlerin şimdiden borç yapılandırmasına gittiğinin de altını çizdi.

  global krizin türkiye’nin iflasıyla tetikleneceğini söyleyen napier, daha önce de türk hükümetinin dövize çıkış kontrolü getirmesinin de kaçınılmaz olduğunu iddia etmişti. 1567 sayılı türk parasının kıymetini koruma hakkında kanun'da geçtiğimiz hafta değişikliğe gidilmiş, yasaya aşağıdaki kısım eklenmişti:

  ''kıymetli madenler ve kıymetli taşlarla bunlardan mamul veya bunları muhtevi her nevi eşya ve kıymetlerin kambiyo, nukut, esham, tahvilat ve ticari senetlerle tediyeyi temine yarayan her türlü vasıta ve vesikaların alım satımı ile memleketten ihracı veya memlekete ithalinin tanzim ve tahdidine ve türk parasının kıymetinin korunması zımnında kararlar almaya bakanlar kurulu yetkilidir''

  not: ekşisözlükten aynen kopi-pest olmaktadır..

  edinot: zaytung espirileri pırtlamaya başlamış.. malum merak edip aradıkları da yok..

  insan kitlesine gel amk..

  al sana orijinal kaynak,

  https://www.nzz.ch/finanz...h-stark-werden-ld.1385691

  kendi dilindekini de kendin bul bir zahmet..
  24 8 ...
 • lightsaber

  272.
 • http://www.uludagsozluk.com/e/39475342/

  ahshstgj

  hayatı boyunca ağlayan bir odunun (bkz: fetö) götünü yalamış..

  adnan oktar’ı bilim adamı bellemiş..

  iktidarında ülkesinin kalbi bombalanmışlara oy vermiş..

  bu haysiyetsiz, onursuz, şeref yoksunu fetöcü-akit kırmasının yazdıklarına bakın hele..
  5 0 ...
 • “kadınları anlamak” diye ayrım yapmak doğru gelmiyor bana.

  kadını-erkeği yok ki bu işin. insan çok değişken bir varlık olduğu için her iki cinsi de anlamak zor...

  kısaca, insanoğlunu anlamak zordur!
  9 0 ...
 • Yıllardır Merak edilen konu. Ama yol yapiyeoları geçin bir kere.

  Sadece bir ürünü kabataslak hesaplayalım.

  Sigaranın fiyatının yarısı vergiden oluşur. Bir sigara 10 TL olsa 5 tlsi vergi. Sadece benim günde 1 paket bitiren onlarca tanıdığım var.

  Günde yaklaşık 15 milyon sigara paketi satılıyormuş yani buradan bize 150 milyon para gelir ki 75 milyonu devletin kasasına giriyor. Sadece bir sigara vergisini aldık 75 milyon kasaya girdi.

  Lan tüm ülkeye yol yapsan 1 aylık sigaradan aldığın vergi yeter. Daha bunun fiyatının yarısı vergiden oluşan telefonları teknolojik aletlerini saymıyorum.

  20 günde 1 milyarı aşan bir vergi sadece sigaradan geliyor. Bizim ülkenin safları da şu kadar milyona, milyara şu yapıldı diyor. Lan senelerce o yaptıklarının parasını bu adamlar 1 ayda çıkarıyor zaten.

  Geriye kalan paralar nerede? Yok hastane yapıyorlar şunu yapıyor bunu yapıyorlar. 1 hastanenin fiyatı 1 milyar dolar falan herhalde yoksa bu para 1-2 hastanede nasıl bitiyor. Açılan çoğu hastane artık özel hastane zaten. Hastane sıkıntısı olduğu da biliniyor ülkemizde.

  Bu para bütçesi nereye ayrılır nereye gider merak uyandırıcı.
  7 0 ...
 • sabahlara kadar kpss ye çalışan akp arkadaşlarımızın buna da muhtemelen canı sağolsun diyeceği durumdur.
  ancak onlar sussun ben onların yerine geçen kul hakkını haram ediyorum.

  --spoiler--
  2015'ten beri AKP Ankara il başkanının danışmanlığını yapan Asri Elbay, önce ‘istisnai' kadrodan memur yapıldı. AKP'li Gölbaşı Belediyesi'nde görevlendirilen Elbay, ardından da Sosyal Güvenlik Kurumu'na (SGK) Daire Başkanı olarak atandı.
  --spoiler--

  https://www.vaziyet.com.t...z-yukselisine-h31408.html
  8 0 ...
 • Gora filmindeki fazla dikkat çekiyorsun yapma repliğini akillara getiren durum. Tengir amca iyidir hoştur ama andropozu biraz agir geçiriyor bu sebeple bazı fevri hareketlerini gormezden gelip ona destek olmak gerek.
  7 2 ...
 • şu rivayeti hatırlatır:

  Osmanlı’nın son demlerinde Van’daki okullar kışa girerken yakıtsız kalmış. Vali hazretleri istanbul’daki “Maarif Nezareti Celilesine” resmi bir yazı göndererek “yakacak parası” istemiş. Yakacak olarak da bölgede kömür bulunmadığından “tezek alınacağı” bilgisini, gönderdiği resmi yazıya eklemiş. istanbul’daki nezaret kalemi tezeği bilemediğinden cevabi bir yazı yazmış.“Tezek nedir, bölgedeki miktarı ne kadardır? Enerji kalorisi kaçtır?”

  Bunları bilecek ki şehre ne kadar yakacak parası göndereceğine karar verecek. istanbul’un Anadolu gerçeklerinden bu kadar habersiz olması Vali Bey’in canını sıkmış. Postaneye koşup, bizzat telgraf makinesinin karşısına geçmiş ve istanbul’a hak ettiği cevabı vermiş.

  “Tezek boktur. Miktarı çoktur. Kalorisi yoktur.”
  7 0 ...
 • dolar kuru

  109.
 • Tamam ben ikna oldum.
  Hadi diyelim Bu dış güçlerin oyunu.
  Peki dış güçlerin bu oyunu oynamasına izin verenler niye aradan sıyrılıyor kaçıyor.
  Üretim tesislerini satıp insanları tüketim çılgınlığına teşvik eden avm avm gezdirip lüx yaşantıya özendiren politika bu hükümetin eseri.
  inşaat ya resulullah diyen hükümetin cingöz müteahhitleri de bu arada yine dolar artışından voleyi vuruyor.

  Şimdi bazı andaval aktroller dolar kurunu özel ve lüx tüketim malları arttırıyor deyip ekonomistliğe soyunmuş.
  Bisiktrollun gidin.
  7 1 ...
 • kendinizi flört döneminde açık etmeyin. flört döneminde sakin ve huzurlu olun. nişandan sonra da sapıtmayın, nişanın bir esprisi yok dönülebilir. ilk nişanlandığım kadın kendini açık etmişti nişandan dönmüştük, ikinci nişanlandığım kadın kendini hiç açık etmedi, evlendikten sonra gerçek yüzünü ortaya çıkardı. kandırıldım ben de.
  15 2 ...