• hala utanma duygusuna sahip kızların var olduğunu gösterir. uzun süredir görmediğim kızdır. kızlar adama sikecek gibi bakıyor.
  3 0 ...
 • osmanlı dönemine ait bir detay...

  evet, yunanlara ayıp olmasın, rumlar gücenmesin diye istanbul'un fethi kutlamaları yasaklanmıştı bu ülkede...

  hem de kimin döneminde biliyor musunuz?
  ikinci abdülhamid döneminde...

  evet, siyasal islamcı, nurcu, fetöcü, süleymancı, gavsçı, reisçi aptülhamit hayranları bunu pek bilmez, çünkü bu gerçek payitaht abdülhamid adlı saçmalıkta gösterilmedi sevgili arkadaşlar.

  buyrun;

  --spoiler--
  sultan abdülhamid zamanında istanbul’un fethinin kutlanması diye birşey sözkonusu değildi, zira hükümdar “rum vatandaşların hislerinin rencide olabileceği” gerekçesi ile kutlamalara izin vermiyordu...

  bunu, abdülhamid’in tahttan indirilmesinden sonra senelerce doktorluğunu yapan ve hükümdarın kayda geçmiş “gerçek” sözlerinin yeraldığı tek eser olma kimliği taşıyan atıf hüseyin bey’in notlarından öğreniyoruz...

  kaynak: murat bardakçı;
  https://www.haberturk.com...amalarina-izin-vermemisti
  --spoiler--

  işte "rumlar rencide olmasın" diye istanbul'un fetih kutlamalarının yasaklanmasına 1911 yılında son verilmiş, ittihat ve terakki partisi istanbul'un fethi kutlamalarını yeniden başlatmış, hatta şu bildirge ile bunu bütün dünyaya ilan etmiştir;
  yunanlara ayıp olur diye fetih kutlamamak

  abdülhamid'in yasakladığı fetih kutlamaları ittihat ve terakki partisi tarafından başlatılmış, ve cumhuriyet döneminde de kutlanmaya devam etmiştir.

  ama sonra yeniden yasaklanmıştır...

  evet, biliyorum şaşırıyorsunuz ama malesef tarihi gerçekler bunlar.

  istanbul'un fethi kutlamalarının 2. defa yasaklanması da demokrat parti döneminde olmuştur.
  demokrat parti iktidarı da tıpkı abdülhamid gibi, "yunanlara ayıp olur" gerekçesiyle istanbul'un fethi kutlamalarını iptal etmiştir.
  (bkz: istanbul un fethi kutlamasını yasaklayan iktidar/#39536374)

  aynı demokrat parti iktidarı, "ingilizler'e ayıp olmasın" diyerek kutül amare zaferimizin kutlandığı kut bayramı'nı da yasaklamıştır.

  #tarih
  11 1 ...
 • Kapağın sesi buraya kadar geldi...

  şevket çoruh un gazeteciye verdiği ayar
  şevket çoruh un gazeteciye verdiği ayar

  iktidara yakınlığıyla bilinen Sabah gazetesi yazarı Mevlüt Tezel, koronavirüs salgını nedeniyle 17 Mart'ta perde kapatan tiyatroların emekçileri tarafından başlatılan 'Tiyatromuz Yaşasın' kampanyasına ilişkin  yazdığı yazıda, "Salgından önce özel tiyatrolar altın çağını yaşıyordu, kenara hiç mi para koymadınız” ifadelerini kullandı.

  Tezel'in bu ifadelerine oyuncu Şevket Çoruh tepki gösterdi. Hükümet tarafından başlatılan yardım kampanyasına göndermede bulunan Çoruh,

  "Hiç mi kenara para koymadınız Ülke altın çağını yaşarken halka iban gönderiyorsunuz" dedi.

  https://www.cumhuriyet.co...rina-ibanli-yanit-1741845
  17 2 ...
 • Dikkat çekmeye çalışan, kim bilir kimin feyki. Kız olduğuna dahi hemen inanmayın amk. Kızsa da ağır Kezban. Hem de öyle böyle değil.
  6 0 ...
 • fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler
  fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler
  fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler
  fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler
  fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler
  fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler
  fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler
  fatih sultan mehmet in çocukken çizdiği resimler

  Fatih Sultan Mehmet'in Çocukluk Defteri

  Günümüzden 567 yıl önce bugün yani 29 Mayıs 1453'te 2. Mehmet, kendinden önce sayısız kere kuşatma altına alınan ancak tüm kuşatmaları püskürtmeyi başaran Constantinepolis'i cihan imparatorluğuna kattı. Fetihten sonraki dönemlerde ''Konstantiniyye'', ''Stanpolis'', ''Dersaadet'', ''Asitane'', vs. gibi isimler ile anılan kadim şehir istanbul, imparatorluğa başkentlik yapmış ve yalnız islam aleminin değil Napolyon Bonapart'ın ”Dünya bir devlet olsa başkenti istanbul olur” sözünden yola çıkarak adeta dünyanın da gözbebeği olmuştur.

  Ancak biz bugün islam alemi için kutlu zafer olarak nitelendirilen fethi konuşmayacağız. Bu kutlu zaferin mimarı, genç hükümdar 2. Mehmet'e ait olduğu düşünülen çocukluk defterinden bahsedeceğiz. Çünkü istanbul'un fethi, bu şehzadenin defterindeki çizimlerde yatıyor.

  1940'lı yıllar,... Ord. Prof. Dr. Süheyl Ünver, Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde yaptığı araştırmalar sırasında içinde çeşitli çizimlerin bulunduğu bir defter bulur. ilk gördüğünde onu etkilemeyen defterin sonraki yıllarda çalışmaları sırasında üç kez daha eline ilişmesi Ünver'in defterle ilgilenmesini sağlar. Defteri etraflıca incelemeye karar veren Süheyl Ünver, defter yapraklarındaki gelişigüzel çizimlerde; at başları, baykuş, kartal, leylek, balık çizimleri, Doğulu ve Batılı özellikler taşıyan portre çalışmaları, Osmanlıca ve Grekçe alfabe ile Farsça iyi okunamayan yazıların olduğunu görür. Bunun yanında; defterin şehzade Mehmet' ait olabileceğini düşündüğü çeşitli tuğra çizimlerine de rastlar. Fatih'in kimi yarım, kimi tamamlanmış tuğra çalışmalarında "Mehmed b. Murad Han" namı okunmaktadır. Bunun yanında; Ünver'in defterle ilgili yaptığı incelemeler neticesinde, defterin ön ve arka kapağından, II. Abdülhamid döneminde yeniden ciltlendiği ve bazı resimlerin alttan kesilmesi nedeniyle sayfaların boyutlarının küçüldüğü anlaşılmıştır. Ayrıca Ünver, olası bir kaydın veya notun da bu ciltlenme sırasında yok edilmiş olabileceğini belirtmektedir.

  Nitekim, Süheyl Ünver 1961 yılında "Fatihin Çocukluk Defteri" adıyla ele aldığı makalesinde defterle ilgili olarak "Ahersiz lâkin mührelenmiş ham beyaz kağıt üzerine yeni cilt. Kağıtların üst ve alttan küflenmiş bir defter. XV. asırdan kalma, Fatih'in şehzadelik veya saltanatının ilk senelerine ait müsvedde defteri gibi de telakki olunabilir. Bu gibi vesikalara da kıymet vermeği düşünenlerce iyice tetkik edildikten sonra hükmolunmak için düşünülmeğe değer" ifadelerini kullanmıştır.

  Şehzade Mehmet'in Edirne Sarayı yıllarındaki eğitimi hakkında bilgi sunan 22x29x5 cm boyutlarında ve 180 sayfalık defterin yalnızca 30 sayfası dolu olup diğer sayfaları boştur.
  H. 2324 numaralı defter, günümüzde Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi'nde yer almaktadır.

  https://m.facebook.com/st...91&id=478336065887783
  7 2 ...
 • Falih rıfkı atay'a ait olmayan uydurma bir söz. internette her gördüğünüz şeye inanmayın sazan gibi.

  Ha her ne kadar islam denince akla hemen çorap kokusu gelmese de camilerin çorap koktuğu bir gerçektir.
  5 2 ...
 • gerçekler bilinmediği için gerçek olmayan gerçektir. çok gerçek dedim ama anca tanıma girdi.

  essy evli ve 3 çocuk anası bir hanımdır. hatta bir tane çocuğuna beni çok sevdiği için gibson ismini bile verdi. yaşadığı şehir içerisinde biraz tuhaf karşılandı ama o bunu bile göze alacak kadar irade gösterdi sağ olsun.
  12 1 ...
 • "ben şehzadeyim, fatih'in, abdülhamid'in torunuyum" diye ortalarda gezinen, trt'ye danışmanlık yapıp paraları cukkalayan orhan osmanoğlu isimli şahsın istanbul'un fetih yıldönümü dolayısıyla attığı tweettir.

  tweet;
  https://twitter.com/ORHAN...tatus/1265776835339718667

  ekran görüntüsü;
  orhan osmanoğlu nun istanbul un fethi tweeti

  alt tarafı iki cümlelik bir tweet, ama bir sürü yanlış var.

  1)doğu roma'yı katolik olarak yazmış, papalığı da ortodoks.
  2)papalığın yardımını istemeyen kişiyi piskopos yapmış, oysa ki o sözü söyleyen kişi bizans'ın başbakanı olan megadük notaras'tı ve notaras piskopos değildi.
  3)kardinal serpuşu yazmış, kardinal serpuşu değil, latin külahı olacak o dediğin.

  ve ne yazık ki bu cahilin, bu rezilin attığı tweeti 2000 kişi beğenmiş.

  ulan "ben osmanlı şehzadesiyim" diye ortada dolanıyorsun. osmanlı tarihindeki en önemli olayın son derece basit birkaç ayrıntısını dahi bilmiyorsun.

  işte, cumhuriyetimiz olmasaydı bunun gibi rezil ve cahil biri bugün başımızda padişah ve halife olarak duracaktı.

  yazık...
  dahi bilim adamı, mühendis, aydın bir hakan olan fatih'in soyundan geliyor bu.
  bunu bana kimse inandıramaz.
  bunun damarlarında dolaşan kanın fatih ile zerre alakası olduğunu sanmıyorum.

  not: bu cahil herif trt'deki payitaht abdülhamid dizisinne danışmanlık yapıp dünya kadar para alıyor.
  orhan osmanoğlu nun istanbul un fethi tweeti
  32 10 ...
 • Kara erik habbesi başta olmak üzere, hakkımızda hayırlısı neyse o olsun diye dua edeceğimiz bir cuma günüdür. Ve hayırlısıyla camilerimiz de dolacak. Aman dikkat. Müslüman kendisi kılmasa hic gitmese bile camiler boş kalınca mahzun olur. O yüzden bu gun güzel bir gün. Allah dilemedikçe yaprak kıpırdamaz bunun bilincinde olarak ve tedbirlerinizi alarak cumaya gidebilirsiniz. Cumamız mübarek olsun.
  10 2 ...
 • hayatta sahip olduğum tek konsol. ps3, ps4 gibi hedeleri bilemem. fakat playstation 2 oynadığım dönemlerde, oyun ne demekmiş onu anladım. diğer hedelere sahip olmasam da, deneyimleme şansı elde etmiştim. fakat yıllar önce ps2'den aldığım zevki, bu hedelerden alamadım.

  "eye toy" diye bir nimet vardı. ne oldu ona bilmiyorum. o yıllara baktığımızda, bu teknoloji devrim niteliğinde idi. çok sağlam, çok eğlenceli ve oynanılası konsept olmasına rağmen, saçma bir şekilde ps2'ye tutunamaması oldukça absürd.

  ps2'de zamanımın %80'i eye toy'da geçmişti. fakat eye toy dışında da, sadece dualshock ile oynanılabilen oyunlarım da vardı. mesela "gran turismo 3" kariyer modu 2.oyun kadar sürükleyici olmasa da, arcade modu oynanılmaya değerdi. sabahlara kadar yarış geçmeye çalışırdım, o muazzam mapleri ve arabaların kilidini açabilmek için.

  bambaşka bir dünyasın playstation 2. hayatımın konsolusun, seni çok seviyorum. umarım ilerleyen zamanlarda yine senin kalitene sahip bir oyun konsolu görebiliriz. ha bu arada, kalite derken bahsettiğim şey grafikler değildi, oyunların yüksek derecede oynanılabilirliğiydi.
  6 0 ...