• 299+

tereddütsüz.

not:seks için dünyanın en zevkli şeyi diyen adam dümdüz, görmemiş bir aptaldır. turnosol olarak kullanın bu bilgiyi.
    0 0 ...
  • newyork post'un haberine göre, ABD savunma bakanı Mark esper, Aramco'ya yapılan saldırılar sonrasında tırmanan gerginlik yüzünden, suudi arabistan'ın çağrısı ve başkan Trump'ın onayı ile körfeze hava savunma kuvveti gönderileceğini açıkladı.

Kaynak:

https://nypost.com/2019/0...ia-in-wake-of-oil-attack/

Savaş yaklaşıyor mu dersiniz ?
    2 0 ...
  • Kök hücre bağışı ile ilgili detaylı bilgi vermek istiyorum.

ilk önce sizden 3 tüp kan alınır ve bu kan bilgisayar ortamında taranarak, sağlık bakanlığı kök hücre veri tabanına atılır.

Diyelim ki sizin kök hücreleriniz bir kişi ile % 100 uyum sağladı.
    Sağlık bakanlığı sizi arayıp uyumlu bir hastaya kök hücre verip veremeyeceğinizi sorar.

Diyelim ki evet dediniz. Sağlık bakanlığı size bir ambulans tahsis ediyor. Evinizden alıp kök hücrenin alınacağı hastaneye götürüyor.
    Eğer çalışıyorsanız sizin adınıza işyerinizden rapor alıyor.

Hastanede bir tane de refakatçiniz olması gerekiyor. Sağlık bakanlığı aynı sizin olduğu gibi onun da yeme, içme ve barınma masraflarının tamamını karşılıyor.

Sonra size 5 gün boyunca her gün iğne veriliyor. Kök hücrelerinizin 2 katına çıkarılması sağlanıyor.

Aynı zamanda kök hücrenin transfer edileceği hastanın da mevcut kök hücreleri olabildiğince zayıflatılıyor ki uyumsuzluk ihtimali iyice düşsün.
    Burası işin en kritik noktası. Bu aşama, hastanın ölme riski en yüksek olduğu aşama.
    Eğer siz bu aşamada "ben vazgeçtim, kök hücre vermeyeceğim" derseniz büyük ihtimalle bu hasta kısa süre içinde ölüyor. Yani ben vazgeçtim, oynamıyorum demenizin bedeli çok ağır olabilir.

6. Gün doktor sizi bir makineye bağlıyor. Bu makine 3 saat boyunca bir kolunuzdan kanı alıyor, kanın içindeki kök hücreleri ayrıştırıp diğer koldan geri veriyor.

Uygun miktara ulaşılınca işlem bitiyor.

Ancak % 10'luk başka bir ihtimal de var.
    Doktor kök hücrelerinizi koldan alınan kandan değil de direk ilikten de almak zorunda kalabiliyor.
    Bu durumda sizi genel anestezi ile uyutuyorlar. Kalçanızdan girilen bir iğne ile iliğinizden yeterli kök hücre alınıp hastaya naklediliyor.
    Yaklaşık 2 saat Sonra uyandırılıyorsunuz.

Tüm işlemler bittikten sonra 4 gün daha gözlem altında tutuluyorsunuz.
    Kök hücre değerlerinizin tekrar yükseltilmesi için ilaç veya iğne takviyesi alıyorsunuz.
    10. Gün yine sağlık bakanlığının ambulansı sizi evinize kadar getirip bırakıyor.

Olabildiğince detaylı anlatmaya çalıştım. Çok meşakatli bir iş ama nihayetinde bir insanın canını kurtarmak da çok kolay bir şey değil ve de çok kutsal, çok insani bir görev.

Kök hücre bağışı, sanıldığı gibi 3 tüp kan vermek demek değil yani.
    5 0 ...
  • böylece nefret kusacağınız biri daha azaldı. insanın şakacıktan ölemeyeceğini öğrendik mi? kimse dikkat çekmek için bacağını kestirmezdi. "neden sürekli gülüyorsun" diye sorulacak biri de kalmadı nihayetinde. iyice sindirdik mi; "şov yapıyor"ları, "sıktı artık ölecekse ölsün"leri? hepsi tamamsa ağzımızı doldura doldura; "sıradaki" diye bağıralım bence. ee şimdi kimin hayat enerjisini ve inancını sömürüyoruz?

ailesine sabır diliyorum. az önce kardeşim yazdı neslican'ın öldüğünü. daha bikaç saat önce kendisinden bahsetmiştik. kötü bir tesadüf oldu.

ama ailesi çok güzel bir evlat yetiştirmiş. direndi, savaştı ve kazandı. ölmek oyunu bitirmez. neslican biçok insanla hikayesini paylaşma, kendini özgürce sunma cesareti gösterdi. biçoğumuzun katiyen boğuşamayacağı, bıkıp teslim olacağı tonla şey yaşadı. yaşamayı başardı. aldığı her nefesi hak etti. yaşı mühim değil. kansere yenildi ama bir hayatın nasıl yaşanması gerektiğini öğretme vazifesini layıkıyla yerine getirdi.

hepsi bu.
    6 0 ...
  • ezan

398.
  • ille de arapça okunulacak diye baskı kurulan islam dini'nin namaza çağrısı.

neden arapça okunacak? her ulus kendi dilinde okusun.
    yok olmaz...
    neden? çünkü ilk ezan arapça, kuran arapça, o yüzden ezan arapça okunacak...

vay be, faşizme bak.

ezan ille de arapça okunacak diyenler, peki madem öyle ezan arabistan'dan mı çıkmış? ezan arapların mı? müslümanların mı?

okuyun anlatıcam...

öncelikle islam dininde ezan nasıl ortaya çıktı, ilk nasıl okundu onu hatırlayalım.

biliyorsunuz hz muhammed ve müslümanlar medine'ye hicret ettikten sonra ilk camiyi yaptılar, ibadetlerini bu camide yapmaya başladılar.
    fakat namaz vakitlerinde tüm müslümanlar camiye toplanamıyor, cami kısmen boş kalıyordu.
    müslümanları namaz vaktinden haberdar edecek bir çağrı yöntemi aramaya başladılar.
    "çan" teklif edildi, ama çan hristiyanların kiliselerinde kullanıldığı için uygun bulunmadı.
    yahudilerin boynuz şeklindeki borusu (şofar-shofar) da yahudi nüfusunun çok olduğu medine'de (bkz: yesrib) kullanılamazdı.
    "ateş yakalım", "bayrak asalım" gibi teklifler de ortaya atıldı.
    hiç biri kabul görmedi.
    hz muhammed sahabeden bilal habeşi'ye ezan okumasını söyledi, bilal habeşi de ezan okudu ve bilal habeşi'nin bu çağrısı bundan böyle namaza çağrı olarak kullanılmaya başlandı...(bir rivayete göre bilal habeşi ezanı okuduktan sonra nereden aklına geldiği sorulmuş, o da "rüyamda gördüm" demiş.)

peki neydi ezan?
    ezan bir çağrı, bir bildiriydi.
    kökeni de bugünkü etiyopya, yani o dönemki ismi ile habeşistan'dı...

habeşistan'da ms 100 yılında aksum krallığı diye bir devlet kuruldu.
    aksum kralı abraha ms 330 yılında hristiyanlığı kabul etti, devletin resmi dinini de hristiyanlık yaptı.
    aksum krallığı dünyadaki ilk hristiyan devletlerden biridir.

işte bu ilk hristiyan aksum kralı olan abraha'nın asıl adı "ezana"dır. kral ezana, hristiyan olduktan sonra adını "ibrahim peygamber"e atıfla abraha(ebrehe) olarak değiştirmiştir.
    ezan

işte hristiyanlığa geçen aksum kralı ezana, hristiyanlığı tüm ülkesinde yaymak istiyordu.
    kral, artık isminin ebrehe olduğunu, krallığın resmi dininin hristiyanlık(ortodoks) olduğunu tıpkı islam'daki ezan gibi, insan sesi ile ve günün belli saatlerinde aralıklı olarak sürekli tekrarlatmak suretiyle ilan etti.
    ve halk da okunan bu ilana "kral ezana'nın bildirisi" anlamına gelen "ezan" dedi.

hülasa, islam'da ilk ezanın bilal habeşi tarafından okunması bilal habeşi'nin sesinin gür olması, güzel olması, bunu rüyasında görmesi ile alakalı değil, bilal habeşi'nin bizzat habeş kökenli olması ve atalarından gelen bu gelenekten haberdar olmasından kaynaklıdır.

şimdi hal böyle iken, bir habeşistan geleneği olan ezanı alınıp islam'a adapte edilirken, bu ezanın arapça okunma dayatması nedendir?
    ezan araplardan, arabistan'dan çıkmış bir şey değil ki?
    özünde hristiyanlık çağrısı olan bir gelenek. islam'ın etiyopya'dan devşirdiği ezan neden benim kendi dilimde okunamaz?

not-1: habeş kralı ezana'nın babası olan kral ousanas'ın ünvanı ella allada'dir. bu kralın bir diğer ünvanı da ella amida'dır.(hamd edilen, hamd).

not-2: aksum-habeş kralları arasında bir tane daha ella amida mevcut. bu ella amida'nın babası ise kral kaleb'dir. kendisi hem kral, hem de bir hristiyan azizidir.
    ezan

kaleb bu bölgenin yerel dillerinde köpek anlamına geliyor, fakat hükümdar kaleb'in adının anlamı; "tanrıya adanmış, tanrıya bağlı, tanrının temsilcisi ve yeryüzündeki halifesi" anlamına gelir.

yani; kaleb--->caliph--->halife...

not-3: kuran'da fil suresinde bahsi geçen filleri ile kabe'ye saldıran ebrehe ile kral ebrehe farklı kişilerdir. fil suresinde geçen ebrehe aksum krallığının yemen valisi olan bir generaldir, kral ezana(ebrehe) ile alakası yoktur. ayrıca mekke'liler yemen'i de "habeşistan" olarak tanımlardı.

not-4:bakınız burası çokomelli, etiyopya ortodoks hristiyanları tewahedo kiliselerine bağlıdırlar, ilk tewahedo kilisesi kral ezana tarafından yaptırılmıştır.
    tewahedo'nun tevhid anlamına geldiğini yazmamıza gerek var mı? yok.
    ezan

islam mitolojisinde habeşistan etkisi çok daha fazladır, bu ayrı bir yazı konusu tabi. ben ezan'ın kökeni hakkında bilgi vermeye çalıştım biraz.

ekler;
    etiyopya'daki ezana taşı(obelisk);
    ezan

bir diğer ezana obeliski;
    ezan

yemen'in başkenti sana'da bulunan al qalis kilisesi, burası "kaaba abraha" olarak biliniyor.
    ezan

aksum kralları listesi;
    ezan

#tarih
    #din
    6 1 ...
  • her şey bacağındaki ağrılarla başlamış basketbol oynadığı için bu ağrılar sıradan gelmiş başta...
    fen lisesi mezunu olan bu kızcağızın geleceği de çok parlak gözüküyordu ne hayalleri vardı belki de.
    hangimizin yok ki.
    sonra biliyorsunuz bacağı alındı.
    genç bir kızsınız ve bacağınız alınıyor. halbuki her birimiz için dış görünüş ne kadar değerli.
    insanların garip bakışları...
    ameliyat sonrası bir uyanıyorsun artık bacağın yok.
    başta o da umutsuzluğa düşüyor balkonda otururken mermere konan kuşun bir bacağının olmadığını görünce sımsıkı sarılmış işte hayata.
    çok az insan yapabilir bunu sanıyorum.
    yeni bir düzen belki biraz alışmak ne kadar olabilirse sonrasında yine nüksediyor akciğerine sıçrıyor.
    yine yaşama sarılıyor bir şekilde bu nüks de öteleniyor.
    umut olmayı sürdürüyor belki saçma sapan şeylere oturup hayata kendini zindan etmeyi beceren birçok insana.
    ve sonra nüksediyor yine.
    ve bizlerden onu alıyor.
    belki o da yorulmuştur belki onunda çilesiydi ve sonlandı.
    21 yıla ne de güzel bir hayat sığdırdın be güzellik. imrenmemek elde değil.
    Allah rahmet eylesin.
    mekanın cennet olsun.
    9 1 ...
  • Ne zaman bir ölüm haberi alsam, babam geliyor aklıma.

Babam Yaklaşık 20 yıldır hasta, 10 yıldır yatakta... Düzelme ihtimali yok.
    insanlar bazen, acı çekmeden gitse keşke diyor. işte o zaman boğazıma bir yumru oturuyor.

Sapasağlam amcam, bir gece trafik kazasında öldü.
    Babaneme taziyeye gelenler, hasta olan mı dediler bana. Yok dedim, büyük olan.
    Tuh dediler...

Ölmediğine üzüldükleri benim babam...
    insan çekmeden gitsin diyemiyor kendi babası olunca. Belki de bencillik.

Şimdi beni tanımasa da varlığı yeter gibi.
    Soğuk Toprakta olacağına, sıcak yatağında olsun.

Ne zaman bir ölüm haberi alsam, kararıyor işte içim. Sanki kendi babamı kaybetmişim gibi.
    23 1 ...
  • terörirsttir. adil bir hukuk devletinde yaşıyor olsaydık alayı guantanamo benzeri yerlerde işkence çektirilerek idam edilmiş, cesetleri de okyanusa atılmıştı. ama malesef idam edemiyoruz, neden edemiyoruz? yok mu bir babayiğit çıkıp idam getirecek?
    11 5 ...
  • hayırlı destekler, hayırlı müjdeler...

bizim bir tarım bakanımız var, bekir pakdemirli.
    gelmiş geçmiş en başarısız tarım bakanı olur kendileri. kardeşi de fethullahçı terör örgütüne üye olduğundan dolayı cezaevinde ayrıca.

bakan bey dün bir müjde verdi.
    bakan beyin verdiği müjdeye göre bugün(20.09.2019) tarihinde saat 18.00'den sonra çiftçilere tc kimlik numaralarına göre tarım desteği ödemeleri yapılmaya başlanacaktı.
    https://www.dha.com.tr/ek...-aciklamasi/haber-1712095

başlanmadı mı? başlandı.
    ödemeler yapılmadı mı? yapılıyor...

fakat yapılan ödemeler 2018 yılına ait.
    yani, bakan bey'in müjde olarak verdiği tarım desteği ödemeleri aslında hükümetin geçen sene çiftçiye ödemesi gereken destekler.

2018 ödemelerini 2019'un eylül ayında yapıyorlar, 2019 desteklerinin ne zaman yapılacağı meçhul.
    ve bakan bey bunu "müjde" olarak sunuyor.
    tarım bakanının tarım destek müjdesi

milleti aptal yerine, keriz yerine koyuyorlar resmen.

şimdi akp'liler gelip "destek vermek zorunda mıyız" diyebilirler.
    peşinen onları da yanıtlayayım.
    evet hükümet çiftçiye destek vermek zorunda, bu ödemeleri yapmak zorunda, bu keyfi bir uygulama değil, anayasal bir zorunluluk.

bakan bey ve akp'liler bilmiyor olabilir, ama bakınız 5488 sayılı tarım kanunu'nun 21. maddesi gayet açık.

--spoiler--
    madde 21 – tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. bütçeden ayrılacak kaynak, gayrisafi millî hasılanın yüzde birinden az olamaz.
    --spoiler--

yani çiftçiye yapılacak olan destekler anayasal bir zorunluluk, seve seve değil, seve seve destekleyeceksiniz çiftçilerimizi.

ama bakın burası çokomelli, yasaya göre hükümet tarım desteğini gsmh'nin yüzde 1'inden az olmayacak şekilde yapmalı iken, akp hükümeti 2017 yılında tarım desteği olarak gsmh'nin yüzde 1'inin yarısından daha az bir meblağ destekleme yapmış. yani çiftçinin hakkını gasp etmiş.

yazdık bunları daha evvel;
    (bkz: devletin tarıma verdiği destek/#40505134)

ha bu hakkı gasp edilen çiftçi yine gidip bunlara oy veriyor ya, onlara da müstehak aslında...

kendi yasal hakkını aramayan, kendi yasal hakkının gasp edilmesine ses çıkarmayan çiftçilere, 2018 desteğini 2019'da ödemek, bunu da "müjde" olarak sunmak da normal bence.
    onu da vermeseler, ona da ses çıkarmayıp "din elden gitmesin" diyerek akp'ye oy vermeye devam edecek milyonlar var bu ülkede.
    9 0 ...
  • kendisine yönelik bir övgü halinde dahi, bu hale bürünüyorsa, iyi bir insan olma özelliği tahminini doğru çıkaracak olan tiptir. hele bu bir de sevgili falansa tadından yenmez. herhangi bir konu üzerine, ne utanmazmışsın be, yazıklar olsun diyeceklerine; aslında çokta utanılacak olmayan bir konu üzerine, ne utanıyorsun canım, utanılacak ne var ki bunda desinler.
    10 0 ...