• öncelikle: (bkz: posilac zehiri içeren yerli ve milli süt/#39895461)

dünya sıvı süt pazarının toplam yüzde 65'ine sahip olan süt şeysi.
    şeysi diyorum, çünkü uht süt, süt değildir.

neden değildir?
    çünkü uht süt elde edilmesi için süt 135-140 derece sıcaklıkta 3 ila 6 saniye endüstriyel işlem görür.
    buna pastörizasyon diyorlar ama yanlış.
    zira pastörizasyon farklı bir şey.
    pastörize işleminde süt 70-75 derecede 15 ila 30 saniye arası endüstriyel işlem görür, uht işleminde ise daha farklı.
    pastörizasyon işleminde sütün içindeki yararlı bakterilerin çoğu kalıyor, ama uht işleminde tüm bakteriler ölüyor. içinde hiçbir bakteri bulunmayan ambalajlanmış uht sütler de 4 ay gibi uzun bir raf ömrüne sahip oluyorlar.
    işte uht işleminde sütün ani ve yüksek sıcaklarda kaynatılması ile sütün içindeki bütün yararlı bakteriler(probiyotikler) ölüyor. sütün protein miktarı sıfıra düşüyor. ve insanlar en önemli protein kaynaklarından biri olan sütten hiç protein alamıyorlar...

üreticiler neden pastörize süt değil de uht süt üretiyorlar.
    çünkü pastörize sütün raf ömrü en fazla 4-5 gün, ama uht sütün raf ömrü 4 ay.
    pastörize süt soğuk zincir istiyor, uht süt için buna gerek yok.

yani tamamen ticari ve pazarlama için.
    sağlığa bir faydası olup olmaması kimsenin umurunda değil.
    güya süt üretip satıyorlar işte.

peki ne yapmalı? süt içmeyelim mi?

tabi ki süt içeceğiz, süt bizim temel ihtiyacımız.
    ama marketlerde satılan uht'li sütleri içmeyeceğiz.
    her mahallede bir şarküteri vardır, mandıra ürünleri satan bir yer vardır. işte buralara her gün günlük taze inek sütü geliyor.
    alın onlardan tüketin. bir o sütü için, bir de kutu sütü için, aradaki farkı göreceksiniz.
    8 0 ...
  • Bizim şairlerimizde şöyle bir durum var.
    Batı'ya gidip, oranın edebi akımlarını içselleştirip bütün konseptlerini değiştiriyorlar.

Her iyi şairin yazmaya ilk başladığı dönem ve olgunluk dönemi çok farklıdır ancak; iki Fransız şairle sohbet ettin diye de şiir düzenini komple değiştirmek garip geliyor.

Ha Ahmet Haşim iyi bir şair midir? Bütün o kasvetli, insanı bunalımlarlara sürükleyen, yahu bu boktan dünyada ben neden yaşıyorum diye kendini sorgulatan şiir yazma anlayışına sahip olsa da Türk edebiyat tarihinin en iyilerindendir.
    8 3 ...
  • seçimden önce, bu kadın sadece ak partinin oylarını bölmek için kullanılacak bir piyondur dediğimizde bizi linç eden tayfayı piste almamızı gerektirecek istifadır.
    3 0 ...
  • Arabadır. Bi araba sahibi olmak istediğin zaman bir devlete bir kendine alıyosun yaşasın uzun adam.
    8 0 ...
  • intihar

1985.
  • Birçok rus sanatçı yazar olmasaydı muhtemelen intihar ederdi.

Ama baktılar para tatlı. iç sıkıntılarını yazarak hafifletmeye başladılar, para her kapıyı açmaya başladı, eee aq dediler. Madem romanlarımdaki karakterleri intihar ettirebiliyorum ben neden edeyim ki dediler. Onlar yazdıkça gerçek hayatta aşk, yalnızlık, parasızlık sıkıntısı çekenler kafasına sıktı, yüksekten atladı.

Kendileri yerine birilerini eksilttiler yani dünyadan. intihar doğal seleksiyondur. Daha az şanslı olduğunu hissedip çabalayacak gücün kalmamışsa yaşamına son vermeyi seçersin.
    9 3 ...
  • <----alıntı---->
    ismail Kahraman Meclis'ten gitmiyor.
    <----alıntı---->
    https://www.gazeteduvar.c...raman-meclisten-gitmiyor/

hani çok inatçı b.klar vardır, sifonu çekersin, çekersin bir türlü gitmez. bir an onları hatırladım...
    3 0 ...
  • Söylenmek istenilenlerin söylenemeyip de yazıya dökülmüş halidir.bana onu hatırlatan başlıktır.
    Ben bu yazıyı sana yazdım.

10 yıl olmuş görüşmeyeli. Bir ay önce face den seni aradım, bulamadım. Kardeşinin adından girdim. orada da bulamadım adını. Kardeşinin arkadaş listesinde sizinle aynı soyadına sahip bir bayan buldum. Girdim sayfasına. Eşinmiş.

O zamana kadar umrumda olmayan seni kıskandım nedense. Bütün nefretime rağmen. Yıllar geçmiş ama bende daha küllenmemiş anılar.
    Meğer sevgim de duruyormus nefretim de.
    Eşini kıskandığımda başta ne kadar sevdiğimi ve çabalarımı hatırladım. Sonra sonumuzu düşündüm ve nefret ettim bir kez daha senden.
    Şu an düşünüyorum da iyiki yoksun, hiçsin.
    5 0 ...
  • arabada koca haydar yerine 20 cm lik kibarlığıyla bundan sonra taşımayı düşündüğü savunma aracı.

uzun yola çıkınca belki lazım olur diye düşündüm, belli mi olur belki yolda karşıma aylaklar, ısırganlar, aksak beyinliler, it herifler, dolaşanlar, zombiler veya domuzda çıkabilir. (evet çok fazla The Walking Dead izledim...)

biraz önce alışveriş sitelerinden birinde 39 liraya fenerli, lazerli ve güçlü şok özellikli bir tane buldum ve attım sepete.

Şimdi ben bunu gelince kendimde denemeye de korkarım, malum korkaklıktan alıyorum zaten. Bu cihazı daha önce deneyen olduysa etkisi hakkında bilgi vermesini isterim...
    1 0 ...
  • 1929’da madrid elçiliğine atanan yahya kemal bey ispanyol bir arkadaşına hala dillere desten olmuş bir raks gecesi yaşamadığından bahseder ve akabinde endülüs’e davet edilir. Şiirin ilk dizeleri daha o gece şekillenir.

Zil, şal ve gül. Bu bahçede raksın bütün hızı...

Şevk akşamında Endülüs üç defa kırmızı...”

tatlı raks gecesi önce şiire sonra münir nurettin selçuk vasıtasıyla melodilere dökülmüş nihayetinde o nahif ilhama bizler için bir pencere açılmıştır.

https://youtu.be/9viIsMhv25M
    6 1 ...
  • Saat olmus bilmem kac. Edebimle dalgasina yazayim diyorum. Gelip ne ana birakiyorsunuz ne baci. Tiksiniyorum arkadasim. Elini sikine alan buraya geliyor. Tiksiniyorum. Ben senin namusuna laf ettim mi. Anana bacina mi sövdüm. Arkandan iş mi cevirdim. ?! Ne bu hadsizlik. Siz ve sizin gibilerden tiksiniyorum. Sirf tiksindim diye orospu mu oluyorum anlamadim ? Bence aynaya bakın. Umarim sizede birgun hakaret edenler olur durduk yere. Umarim bu kisi kariniz yada ananiz yada bacıniz olmaz. Iyi geceler !
    12 5 ...