• e yayınları'nın belkıs çorakçı çevirisi ile okuduğum ve bitirince de altı çizili cümlelerini paylaşmak istediğim betimlemeleri kuvvetli kitap.

--spoiler--

- hepimiz, karşımızdakinin bizi anlamasını isteriz ama ayna gibi içimiz dışımız görünsün istemeyiz.

- aklın, mantığın ötesinde kendim de farkında olmaksızın aşıktım ona.

- aşk dediğin şeyin yeri insanın kalbi değil, kasıklarıdır evladım.

- tek başımıza... dünyayla aramızda gümüş rengi yağmurdan bir perde. el ele tutuşuruz.. konuşmaya ihtiyaç duymayız. yoo, daha iyisi ilişkimiz konuşmanın ötesinde olur.

- "yağmur altında bisiklete binip eve gidemezsin." dedi katya'ya.
    katya da ona; "yarışa girerim, belki de geçerim yağmuru." diyerek cevap verdi. yağmurla yarışırdı zaten katya.

- bazı kalıp sözler gerçeği o kadar iyi tanımlıyor ki onlardan uzak kalmaya olanak yok, ne yazık!

- bir gülümse bana olmaz mı? paylaşacağımız dünya kadar şey var.

- budalalığına engel olamıyorsan bari sakla da gösterme!

- ertelenen acı, azalmış acıdır.

- sevgili çocuğum, kendini her zaman önemsiz saymanı, yerine başkasını bulması kolay biri diye değerlendirmeni istiyorum.

--spoiler--

başarılı satır araları olan kitaptır.
    1 0 ...
  • insanların kendilerini çok bilgili veya üstün görmeleri çok yanlış,çoğu insan eleştiriye de açık değil.Örnek olarak
    100 bin yapan adam niye okuyor abi veya sen bu bölümü okuyorsun senden bi cacık olmaz gibi yaklaşımlar, üniversitede kendini geliştiren insanların hepsinin odtülü,itülü insanlar olduğunu mu sanıyorsunuz,cool story guys .
    3 0 ...
  • son günlerde farkına vardığım uygulamaya çalıştığımdır.Elimde param olsa dahi en iyi markayı değil en uygununa bakıyorum,en iyi bilgisayarı değil benim için yeterli en uygun bilgisayara bakıyorum.Size de tavsiye ederim elinizde iphone olmasa da olur veya polo tshirtünüz olmasa da olur markalara yatırım yapmayın,markalara yatırım yapmak sadece sizin egonuzu tatmin eder ve gerçek dışı tüketmenin mutluluğunu verir.
    7 0 ...
  • fenerbahçe

17631.
  • her zaman olduğu gibi insanları şaşırtmamış ve üçün birini tutmuş takım.

siz kim, şampiyonlar ligi kim aq sefilleri derler adama.
    14 7 ...
  • fenerbahçe

17625.
  • sevmesem de yabancı maçlarda türk takımı olduğu için tuttuğum takımdır. normalde bir galatasaraylı olarak fenerbahçe ile başka bir türk takımının maçında (örneğin fenerbahçe-bursaspor) hep öbür takımı tutarım ancak yabancı maçlarda en azından türkler kazansın diye feneri tutarım.
    9 0 ...
  • https://youtu.be/-uA6BS6cPRo
    Bir oyun oynayalım mı? Herkes söylesin adını...

Yazıp yazıp defalarca silersin, on dakika bomboş tavana bakarsın, o esnada dinlediğin 7-8 şarkının ilk dakikasında değiştirirsin...
    Aslında anlatmayı da dener, bir süre sonra bırakırsın. hatta o farkında bile olmaz içindeki anlatamadıklarını, kırgınlıklarını... (örtersin üzerini, geçti zanneder. Geçmez)
    Gece içine bile atamayacak kadar üzülürsün...

Ülser için atak dönemiyle birlikte metpamidle başlayan günlerini gaviscon şuruplarıyla tamamlamak üzere başlayan festival tadında birkaç gün sürecek olan zamana girersin...(6 saatte bir safra bulantısı nöbetleri de cabası)
    Tek damla su, tek lokma yemek geçmez boğazından, bilirsin ki işe yaramayacak, iyi gelmeyecek kalbe...

Doktor mideni anlarken, kalbinin kırıldığını anlayamaz haliyle.
    Sebebi bellidir; insanın önce ruhu hastalanır zira sonra da bedeni...

Peki kalbi ne ara kırılmıştır?

Ruhla bedenin artık anlaşamadığı o küçücük "dışlanmışlık" anını hissettiğinde...

Sahi, halen iyi midir geceler sözlük?
    15 1 ...
  • yerli ve milli partimizin yaptığı hadisedir.
    sebebi ise fetönün gazına gelmeleri.
    fethullah ne kadar fabrika varsa kapattırdı bu kerizlere, herşeye tamam dediler şu an tütünü geçtim saman bile ithal.
    şu sigaraların güzelliğine bak.

tekeli satıp millete amerikan sigarası içirmek
    9 0 ...
  • Keşke yapmasaydın. Kuzenin şimdi erkek merkek dinlemeyip seni sikecek. En büyük hazineni kaybettin haşmet. Sen şimdi ibrikleri hazırla abdest için lazım olacak.
    10 3 ...
  • Hayatında gördüğü tek işletme mahalle bakkalı olanlarca yapılmış gerzekçe çıkarımı.

Bak şimdi güzel evladım; son kullanıcıya sunulan ürüne mamül denir. Vestel firması Türk olduğu için son kullanıcıya yönelik çıkarttığı Vestel z20 venüs de %100 türk’tür.

Bu türk ürününü meydana getiren işlemci, rom, pcb, ekran vs. Gibi parçalar ise ancak bir yarı mamüldür. Vestel 2100₺ Gibi bir fiyatla satışa çıkardığı bu telefon için taş çatlasın 800-900₺ maliyete katlanır ki bunun içerisindeki abd menşeili parçaların maliyeti belki 400₺’dir. Dolayısıyla sen bir son kullanıcısın ve son kullanıcı ürünü alıyorsun. iphone 8 alırken türkiye’ye direkt üretimde dönecek 5 krş bırakmazken abd’ye 6500₺ bırakıyorsun venüs alırken Türkiye’ye 2100₺ bırakırken abd’ye ise yalnızca 400₺ bırakıyorsun.

Şimdi bunun muhakemesini nasıl oluyor da yapamıyorsun inanılır gibi değil.
    8 4 ...
  • eserlerinde tüm dünyanın bir kurgu olduğunu, medyanın ve ana akımların hepsinin bu kurgudan uyanmamamızı kendilerine görev biçtiklerini, insanların köleleştirildiğini ve kurgulanmış bir yerdeyken bunun farkında olamadıklarını yazmıştır.

benim en çok ilgimi çeken eserlerinden biri olan amerika adlı eserinde çok iyi bir gözlemleme ile amerika-avrupa karşılaştırması yapar. 1993 yılında gittiği amerika'da tahlilleriyle amerikanın gerçek yüzünü ortaya koyar. mesela, amerikan demokrasisi'nden bahsederken, avrupa’nın nice kıyım ve yıkımın ardından vardığı demokrasiyi, amerika’nın şıp diye benimseyip içselleştirdiğini söyler. disneyland ve hollywood hakkında söyledikleri de dikkat çekicidir.

özellikle de amerika’daki kozmolit yapıya odaklanır… ayrıca los angeles ile new york arasında da karşılaştırmalarda bulunur. los angeles yataylıklar kenti, new york dikeylikler kentidir… daha sonra seminer için geldiği türkiye'de istanbul hakkında da şöyle der;

"istanbul, jeolojik olarak da pek çok uygarlığın, kültürün dibe çökmesiyle oluşmuş bir tortu kenti. amerikan kentlerinde yukarı, istanbul'da ise derine doğru bir dikeylik söz konusu. aynı şey roma için de söylenebilir. ama rio ya da new york gibi kentler için geçerli değil. istanbul, new york'un aynadaki yansıması gibi. belki psikolojik, bilinçaltı değil ama, bir tür derin zamansallık anlamında, düşler biçiminde de olsa kendini hissettiren tüm o fosil kültürlerden yayılan bir sızıntı söz konusu."
    8 0 ...