• Büyümek, durmadı.
    Durdurmadı beni.
    Elimden çekiştirip zorla büyüttü.

4 yaşımda kalsaydım.

Sararan yapraklarla çığlık atsaydım sokaklarda
    Hep koşsaydım hiç durmasaydım

Ahh büyümek..

Dertli bir yetişkinim
    Ama Yine koşuyorum çatla.
    Hayattan tat alıyorum hala çatla.
    Kahkahalarım insanları gülümsetiyor çatla.

Acıyan yerlerime sonbaharı yapıştırıyorum
    Kışla kar tanelerine tutunup yıldızlara tırmanıyorum
    ilkbaharda gözlerimde çiçekler açıyor
    Yazla güneş göğsümde parıldıyor.

Çocukluğum cebimde taşıdığım gurbetim.
    Hayatın tadı gözlerimde açan çiçeklerim.

Büyümek oyun arkadaşım.
    Beni asla sobeleyemeyecek olan..

Mutluluk çocuk kalbim.
    Asık yüzlere inat.

Realizmi kibritlerimle oynarken kazayla yakabilir miyim *

The avener & kadebostany
    Castle in the snow
    https://youtu.be/2ABNMRWr1Sg

hayattan tat almamak
    13 2 ...
  • kerkük'ün tarihinde %1 bile yer almayan, abd sayesinde oralara çöreklenmeye çalışan kürtlere türkmenler tarafından döşenmiş olan, edirne'den kerkük'e kadar uzanan kalın mı kalın bi' borudur. hadi geçmiş olsun. evet.
    9 0 ...
  • bok çukuru gibi olmuş burası.
    Çok tavsiye aldım şimdiye kadar, kimseye güvenme, kimseye kendini anlatma diyenler çok oldu. Tedbirli davranmasına davrandım tabiki ama adım bilinmiş, fotoğrafım görünmüş çok da umursamadım açıkçası.
    Reelde de katlanamadığım, elimin ayağımın sinirden titremesine sebep olan durumlarım vardır benim, en başta riyakarlık gelir. ne yazık ki burada dedikodu yapmak, insanlar hakkında ileri geri konuşmak normalleşmiş, yüzsüzlüğün dibine vurulmuş. 20 yaşındaki kızlar evli adamlara yürüyormuş, bilmem ne nickli yazarın atlamadığı kız yokmuş, e zaten birşey birşey nickli kız da herkese veriyormuş..
    Bu nedir ya? Hangisini gördünüz diyorum çıt yok, “görmedik ama duyduk” diyorlar, bir de sağlam kaynaklardanmış güya.
    Adım bu bahsettiğim durumların herhangi birinde geçmiyor ama bu tepkisiz kalmam için yeterli bir sebep değil benim.
    Ben buradan da burada ki çoğu insandan da tiksindim. selam verdiğim için kendimden utandığım yazarlar var hatta.
    Takmamak lazım, ama huy işte, sinir yapıyorum dayanamıyorum.
    Siz istediğiniz kadar çizginizi bozmayacağım deyin, sülük gibi tipler gelip yine de bulacaktır sizi burada.

Sözlükmüş..
    Külahıma anlatın onu..

edit: yukarıda yazdım ama tekrarlamak istiyorum. adım herhangi bir dedikodu yahut yalan içinde geçtiği için değil, bunların yapıldığını gördüğüm için sinirim.
    20 4 ...
  • şüphesiz ki şudur;
    melih gökçek in akp lilere ibret olacak tweeti

bak nasıl da kraldan çok kralcıymış sayın gökçek.
    chp'ye güle güle derken, şimdi kendisi güle güle oldu.

bugün bozuk ekonomiye, yerin dibine girmiş dış politikaya, kandırılmalara, suriyeli mültecilere, kürt açılımlarına, fetöcüler ile kucak dansına ses çıkarmayanlar.
    bir gün işi bittiğinde reis sizi de atacak kamyonun kasasından.

biatçılığa son verip gerçekleri görün.

b a t ı y o r u z . . .
    28 6 ...
  • Ülkemizde kadınları anlatan en iyi görsellerden biri bu sanırım.

Ama Ne kadar kızsakta, tepki göstersekte bir yerde hemcinsimizdeki suçuda görmeliyiz. Malum erkekleri yetiştirende yine biz kadınlarız. Zamanında bazı şeyleri verememişsek demek ki.

kadınların ülkemizde hiç sayılması
    13 4 ...
  • -mandalinalar/tangerines-

Yıl 1992. Kafkasya'nın abhazya kısmında çeçenler ve gürcüler arasında savaşın başlamasıyla birlikte bir köydeki estonyalılar atalarının vatanlarına doğru göç etmeye başlarlar. Sadece iki yaşlı, bulundukları köyü terk edemez. Ivo ve komşusu margus. Maddi sıkıntılar yüzünden göç etmeye cesaret edemeyen bu iki yaşlı adam, savaşın ortasında kalır.

Gürcü yönetmen zaza urushadze tarafından yazılan ve yönetilen film estonya'nın altın küre ve akademi ödülleri adayı oldu. Pek çok eleştirmene göre büyük ödüller hak etti. Bildiğimiz şaşalı savaş filmlerinden değil mandalinalar. "Savaşın kazananı yoktur" diyor.

-yan pencere/medianeras-

Bazı filmler vardır; kendinize kalsın, hiç kimse bilmesin istersiniz.
    Arjantinli yönetmen gustavo taretto'nun ilk uzun metrajlı filmi "medianeras" tam da bu kategoride bir yapım. "Belki benim param döne dolaşa senin cebine girmiştir." hikayesini barındırıyor.

Mariana ve martin buenos aries'te şehir hayatının yoğunluğu içinde yaşamlarını küçük dairelerinde tek başlarına sürdüren, birbirinden habersiz iki komşudur. Aslında birbirlerine o kadar çok benzemektedirler ki! Tek problem ve aslında en büyük problem bir türlü denk gelemiyor olmaktır.

Her gün teğet geçtiğimiz insanların aslında doğru kişi olduğunu bilmeden yaşıyor olmamız bizim suçumuz mu? " ne aradığımızı biliyorken onu bulamıyorsak, bu kaosta ne aradığımızı bilmeden onu nasıl bulacağız?" sorusunun cevabı film boyunca mariana bile birlikte arayıp duruyoruz.

-eğitmenler/the edukators-

Genç yönetmen hans weingartner'in yazdığı ve yönettiği 2005 yapımı film, uzun yıllar sonra almanya'dan altın palmiye'ye aday oldu. Düşük bütçesiyle çekilmiş olmasına rağmen konusuyla klasik bir gençlik filmi değil. Bu filmde kendilerine belirli misyon edinmiş gençler mevcut sisteme dair düşünüyor, eleştiriyor ve ne yapabiliriz diyor. Kapitalizme baş kaldıran üç genç arkadaş, zenginlerin evlerine girerek onlara ders vermek isterler. Amaçları çalmak değil, eşyaların yerlerini belirli bir sistem içinde değiştirerek zengin fakir arasındaki uçurumu vurgulamak, adaletsizlikten ve fırsat eşitliğinden bahsedilmektedir. Bir gün evine girdikleri kişi tarafından fark edilmeleriyle birlikte olaylar hiç düşünmedikleri şekilde ilerler ve kendilerini suça karışmış bulurlar.

-bahçe/zahrada-

Slovak sinemasının en iyilerinden. Sade diyaloglarıyla ilgi çeken, kısa ve masal gibi bir film.

Jakub, babasıyla sorunlar yaşamaktadır. Babası sürekli onun işe yaramaz birisi olduğunu söylüyordur. Sonunda ipler kopma noktasına geldiğinde, dedesinin eski evini satıp parasıyla yeni bir daire alarak yanından ayrılmasını ister. Jakub olanları düşünmek ve kafasını toplamak için birkaç günlüğüne dedesinin köy evine gider. Bahçeyle ilgilenirken tatsız hayatından kaçabildiğini görür. Satmak yerine buraya yerleşme fikri günde güne daha cazip bir hale gelir. Bu fikre kapılmasında değişik bir kadın, hatta gerçek bir melek olarak nitelendirilebilecek helena büyük etken olur. Ilk başta bütün gün yataktan çıkmayan, miskin bir şekilde gününü sonlandıran jakub'a helena, mistizm dolu farkındalıklar yaşatır. Zaman geçtikçe köy evine ve ortama daha çok bağlanmaya başlayan jakub, hayata dair sorular da sormaya başlar.
    Ve şu replik filmin ne anlattığını çok iyi özetliyor:

"Gerçek hayatı yaşayan doğa adamı, gerçek hisleri kendine rehber alır, artık var olmayan sosyal konforları değil."
    8 2 ...
  • yakın gelecekte ırak bize bahmiğir diye ağlayacak heval zırıltısı içeren başlık...
    15 3 ...
  • Akp lilerin Dava dava dedikleri şeyin recep Tayyip Erdoğan a biat etmek olduğunu herkese gösteren ibretlik bir satış.

Twitter a bakın, 1 tane normal AKP liyi bırak, troller dahi savunmuyor Melih Gökçek i. işte bunların davası budur, bu kadardır. Erdoğan la aran iyiyse ne ala, bozulursa anında satış. Ama olsun yol yabdı!!!
    12 2 ...
  • genellikle güldüren itiraflardır. Mesela şöyle yazıyorlar.

Geçen gün hukuk fakültesinden çıkıp iktisata giden, kantinde iki arkadaşıyla konuşan, elinde yeşil çayla ordan çıkıp fotokopiciye doğru giden sarı saçlı, uzun boylu, peluş mont giyen, kırmızı rujlu, güzel gülüşlü kız seni arıyorum. Lütfen bu gönderiyi beğen.

Ya bu nedir beyler allah aşkına? Hahahahahaha. Bir de erkeklere detaycı değil dersiniz.
    22 3 ...
  • galatasaray

19677.
  • 19 farklı oyuncu ile oynamış sekiz haftalık periyodu.

beşiktaş 20, fenerbahçe 24 farklı oyuncu ile oynamış. bunlardan en çok skor ve defansif katkıyı alan takım olmuş.
    20 gol atarak ligin en çok gol atan, 6 gol yiyerek ligin en az gol yiyen takımı olmuş durumda. +10 averaj yapan tek takım. en yakın takipçisi ibb +5 averajda.

maç başına 10,6 şut denemesi yapmış.
    bunlardan 5,8 kaleyi bulmuş. maç başına en çok kaleyi bulan şut atan takım konumunda.
    maç başına en çok kaleyi yoklayan takım sıralamasında 5.
    yüzde 61 ile topa en çok sahip olan iki takımdan biri. diğeri fenerbahçe. yüzde 84,4 ile en çok başarılı pas yüzdesine sahip takım. ikinci fenerbahçe yüzde 84,2 ile. maç başına 459 pas yaparak bu alanda da lider. ikili mücadele kazanmada 5. sırada. ama hava topu kazanmada lider..

antalyaspor deplasmanında korner kullanamamış olmasına rağmen 5,9 korner ile bu alanda da lider.
    kaleyi bulan 5,8 şutun 2,5 yani yarısı gol olan tek takım. bu alanda 2,1 ile göztepe arkasında. içeride ve dışarıda en çok puan toplayan ekip. yenilmemiş tek takım.

maç başına 19,9 top çalma ve 8,1 adam geçme istatistiğine sahip.

ceza sahası içinde (altı pas dışından) 8,4 şut çekiyor takım. (bu şu ana kadar en yüksek oran)
    ceza sahası dışından ise 5,1 şut çekiyor.
    altıpas içinden ise 0,8 şut çekiyor takım.

maç başına 12 faul yapılıyor takıma.
    takım ise 14 faul yapıyor...
    10,8 kilit pas atıyor takım (deneme değil isabetli kilit pas. belhanda 2,5 kilit pas atmış)

topa dokunduğu halde kazanılmayan toplar bir hayli fazla. maç başına 11,8'lik bir değer var. 12 top kaybı ile oynuyor takım maç başına ki bu değer son derece iyi. ikinci topları kazanma yüzdesi 77 ile ligin lideri. avrupa'nın beş büyük liginde 8.

sol kanattan yüzde 34 ile sağ kanattan yüzde 38 ile merkezden ise yüzde 28 ile hücum ediyor.
    kendi sahasında topla yüzde 25 oynarken ikinci ve üçüncü bölgede yüzde 75 ile oynamakta. buna rağmen iki kanattan çektiği şutların yüzde 31'ini kapsarken merkezden yüzde 69 şut yollamış rakip kaleye. açık oyunda 13 gol atan duran toptan 5 gol bulmuş durumda.

ali palabıyık 22 faul ile en çok faul çalan hakem olmuş durumda.
    kasımpaşa'yı 2-0 yendiği karşılaşmada. 3 maçta gol yemezken gol atamadığı maç şu ana kadar yok.
    en çok +2 farklı kazanmış maçlarını. halis özkahya iki maçını yönetmiş 1g, 1b almış takım. 16 sarı kart görmüş. maç başına 2 sarı kart ortalaması var. galatasaray her iki 45 dakikada da 3'er gol yemiş. galatasaray kırmızı kart görmemiş 3 takımdan biri. diğer ikisi göztepe ve bursaspor.
    6 1 ...