• Sözlüğe gerçek anlamda emek veren, yazma eylemini ciddiye alan, format bilen, aklı selim her yazarı ve insanı rahatsız edecek seviyesizlikte bir kıvam aldığı tartışılmaz bir gerçektir ve ne acıdır ki, o denli zıvanadan çıkmıştır ki, eylem meylem kâr etmiyor artık, füze atsak bile, bu seviyesizlik, başıbozukluk ölmüyor, ölmez.

Yaprak dökümünün alâsını yaşayan sözlük, eli kalem tutan, yazdığı okunur, fikri dinlenir birçok yazarın gidişini, öyle ebleh gibi izlemiştir sadece!
    Kılını kıpırdatmadan!

Am, göt, meme muhabbetlerinin ayyuka çıktığı, en uygunsuz dille yazılıp çizildiği, bacağını, memesini, kullandığı doğum kontrol hapını ağzımıza sokmakta hiçbir sakınca görmeyen, sözlük kadınlarına, beyinsiz, orospu..vb iğrenç yakıştırmalarla başlık açan birçok varlığın yuvası haline gelmiştir.

Bu vehametten, sen, ben, o dan çok Zall rahatsız olmalıdır.
    Kurucusu olduğu, emek verdiği ve adıyla anılan, ismail alpen rahatsız olmalı ve kükremelidir!
    Adının itibarını en çok o düşünmelidir.
    Her şeyin tıklanma sayısı, para olmadığını, itibarın parayla satın alınamayacağını yazmaya mecalim yok eyy romalılar!

Üç gün yazmayacağım elbette, hiç sorun değil.
    Faydası olacağına inansam değil üç gün, üç ay yazmam!
    Ama nafile, edepsizi hiçbir eylem durdurmuyor ne yazık ki!

Sevgili " yasak merve" ne hoş yazmış, altına imzamı atıyorum.
    Bunlar, troll filan değil, bildiğiniz edep yoksunu ruh hastaları.
    Klavye pehlivanları.
    Acınası!
    5 0 ...
  • Umut fakirin ekmeği sözünün futboldaki yankısı tespittir.. nedense alınan yeni oyuncular daha gelmeden sahada fırtına gibi eser helikopterden helikoptere atlarken rövaşata golü atar falan.. ilginç. Kimse demez lan bundan bi cacık çıkmaz boşa para harcıyorlar diye..
    2 0 ...
  • Uykusuzluğun yitikliğinde...
    Sabaha, sabahın kendisine, sabaha karşı olmak zorunda değil. Güneşin ilk ışıklarını imzaladım, flaşların gözünü aldığı bir hollywood ünlüsü gibi. Kendi içimde bir o kadar popülerim. Ya dışımda?

Dışımda iki yüzlü değilim, binlerce yüzüm var benim birbirinden habersiz. Üstümde ise derin bir sigara kokusu. Hafif bir karanfil eşliğinde -djarum black- dans ediyor.

Mavi dumanların arasından küçükken bana sonsuzmuş gibi gelen göğe bakıyorum. Gök de bana bakıp boktan hayatın en az bir o kadar boktan yeni gününe "günaydın," diyor.

Halbuki hiç uyumadım ve ben bu yazıyı sabaha yazdım. Asıl sana "günaydın!" Sabahın bütün ümitlerine günaydın, ümidi üstünde bir hırka gibi taşıyan bütün kurgulara günaydın, 5. Günün şafağına günaydın.

Ben bu yazıyı sabaha yazdım; ancak gönlümdeki şarkı geceye ait. Rakının süslediği masaların gecesine ait. belki de birkaç biranın, mutlu eden manzaraya karşı...
    "...Bir ince pusudayım
    Bu gece zehir zemberek
    Bir yolun sonundayım
    Sessizce tükenerek..."
    0 0 ...
  • sabah ezanı

1710.
  • Şimdi aklımdan sabah ezanını düşünürken bu başlığı görmem beni şoke etti. Az önce bitti.

Gelelim benim için önemine bu sessizlikte sabah ezanı bana hep hayatımı sorgulatıyor, bana ölümü hatırlatıyor, dünya üzerindeki onlarca insanı hatırlatıyor farklı ülkelerdeki farklı kişileri. herkes bir şey peşinde bir şey başarmaya çalışıyor şu an kimi uyurken kimi güneşe merhaba diyor. kimi ölürken kimi doğuyor.

Ama en çokta her şeyin aslında ne kadar boş olduğunu hatırlatıyor yaptığımız binalar bindiğimiz arabalar yaşadığımız çevre hepsi bomboş ve bir gün kıyamet kopup bu şeylerin hepsi yok olacak.

bir yanda odamda bulunan saatin o tık tık tık işleyen sesi bir tarafta ezan sesi beni hep derin düşüncelere itiyor sanırım bundan sonra müslüman olacağım ve daha iyi bir insan olmaya çabalayacağım sorun şu ki nereden başlayacağım bilmiyorum.

Bu kesinlikle bir mucize allah kesinlikle var allah kesinlikle var!
    3 0 ...
  • ophelia

32.
  • ophelia

Hikayeyi bilsen de (filmde farklılıklar var) her saniyesini dolu gözlerle izlediğin bir film oluyor yine de.

https://youtu.be/g8SBmCLSkSM

"Doubt thou the stars are fire
    Doubt the sun doth move
    Doubt the truth to be a liar
    But never doubt my love."

Filmi izledikten sonra Kendinize engel olamayıp hamlet'te size en çok dokunan tiradı tekrar okuyup ağlamaya engel olamazsınız...

"Olmak ya da olmamak, işte bütün mesele bu!
    düşüncemizin katlanması mı güzel,
    zalim kaderin yumruklarına, oklarına,
    yoksa diretip bela denizlerine kaşı
    dur, yeter! demesi mi?
    ölmek, uyumak sadece! düşünün ki uyumakla yalnız
    bitebilir bütün acıları yüreğin,
    çektiği bütün kahırlar insanoğlunun.
    uyumak, ama düş görebilirsin uykuda, o kötü!
    çünkü o ölüm uykularında,
    sıyrıldığımız zaman yaşamak kaygısından,
    ne düşler görebilir insan, düşünmeli bunu.
    bu düşüncedir uzun yaşamayı cehennem eden.
    kim dayanabilir zamanın kırbacına?
    zorbanın kahrına, gururunun çiğnenmesine,
    sevgisinin kepaze edilmesine,
    kanunların bu kadar yavaş
    yüzsüzlüğün bu kadar çabuk yürümesine,
    kötülere kul olmasına iyi insanın
    bir bıçak saplayıp göğsüne kurtulmak varken?
    kim ister bütün bunlara katlanmak
    ağır bir hayatın altından inleyip terlemek,
    ölümden sonraki bir şeyden korkmasa,
    o kimsenin gidip de dönmediği bilinmez dünya
    ürkütmese yüreğini?
    bilmediğimiz belalara atılmaktansa
    çektiklerine razı etmese insanı?
    bilinç böyle korkak ediyor hepimizi:
    düşüncenin soluk ışığı bulandırıyor
    yürekten gelenin doğal rengini.
    ve nice büyük, yiğitçe atılışlar
    yollarını değiştirip bu yüzden,
    bir iş, bir eylem olma gücünü yitiriyorlar."
    5 0 ...
  • umut.

victor hugo'nun bir idam mahkumunun son günü adlı eseri okumanızı tavsiye ederim.

müebbet hapis almasından ziyade, insanın genel olarak yaşama motivasyonudur umut etmek.
    4 0 ...
  • abbas adında güzel bir şiiri vardır, ne vakit karşıma çıksa içimi yakar. hikayesi de ilginçtir ya, onu da bir ara yazacağım.

--spoiler--
    Haydi abbas, vakit tamam;
    Akşam diyordun işte oldu akşam.
    Kur bakalım çilingir soframızı;
    Dinsin artık bu kalp ağrısı.
    Şu ağacın gölgesinde olsun;
    Tam kenarında havuzun.
    Aya haber Sal çıksın bu gece;
    Görünsün şöyle gönlümce.
    Bas kırbacı sihirli seccadeye,
    Göster hükmettiğini mesafeye
    Ve zamana.
    Katıp tozu dumana,
    Var git,
    Böyle ferman etti Cahit,
    Al getir ilk sevgiliyi Beşiktaş'tan;
    Yaşamak istiyorum gençliğimi yeni baştan..
    --spoiler--
    6 0 ...
  • hitchcock:

“ailem tiyatroyu pek severdi. son derece farklı bir aile olduğumuzu düşünüyorum. ‘uslu’ çocuklar vardır ya, işte ben onlardan biriydim. aile toplantılarında bir köşeye çekilir, saatlerce uslu uslu otururdum. olup bitenleri izlerdim. bu sayede iyi bir gözlemci oldum. hayâl gücü geniş ama yalnız bir çocuktum. oyun oynamak için tek bir arkadaş bile bulamadığımı hatırlıyorum. ben de kendi oyunlarımı keşfederek tek başıma oynardım.”
    7 0 ...
  • 24-27 temmuz tarihleri arasında, 24 temmuz saat 00:00 dan itibaren 26 temmuz 23:59a kadar kadar uludağ sözlüğe entry girmeme eylemidir.

uludağ sözlükte hep bozuk bir yapı vardı yıllardır fakat belli ölçüdeydi. ama son dönemde meme ve benzeri foto paylaşanlar dışında konuşulan ve yazılan hiç bir şey neredeyse hiç yok. yönetim ise bu olanlara karşı sessizliğini yaklaşık 3 yıldır korumakta ve böyle de kalacak gibi.

demem o dur ki saçma sapan başlıklara pirim verir tarzda entry girenler haricinde adam akıllı yazan yazarlar sözlükten 3 günlüğüne çekilirse uludağ sözlük kısa süre de olsa kan kaybedecektir.

bir sözlük düşünün.. dışarıdan okuyucu olarak giriyorsunuz ve meme, kahve, saç, el ve ayak fotosu paylaşan ve bunlarla ilgili yazanlar, sadece kadın ve erkekler hakkında tabulardan arınmış zihinleri bile felç eden cinsten entry girenlerin olduğu bir sözlük.. 3 gün yazmaz iseniz sözlük böyle gözükecek ve tık sayısı da düşecektir.

bunu yönetim elbette dikkate alacaktır ki almak da zorundadır.

haydi uludağ sözlüğün emektar yazarları! gelin devrim edelim!

şimdilik, katılımcılar;

eskinickliyazar

oytunkaran

keyf kahyasi

profesyonel kamikaze pilotu ii

sezenist a feminist

katmir

david gilmourun parmaklari

omen tanrem

koala amma ne fayda

merveyitavla11

kurmay albay

lavandula

golgebeyi

yorgungeceyolcusu

serrano

nazli yarim fena salmis

asin

hey gambitto

asypleth

scratch

seymour glass iii

endless pain

ve ismini gizlemeyi tercih eden birkaç kişi daha.

not: listeye gün sonuna kadar ekleme yapılacaktır.
    44 18 ...
  • kendini ön plana almak milleti güldürmek için baskasını ezenlere,
    kendini olduğundan farklı gösterenlere,
    borcu olup sağa sola para harcayıp borcunu ödemeyenlere,
    arabamı emanet isteyip, alıp, sonra yıkatmadan getirenlere ayar olurum.
    10 1 ...