• Yönetmenliğini Kamil Aydin'ın yaptığı, başrollerinde Emre Kıvılcım, Levent Özdilek, Ece Çeşmioğlu gibi başarılı oyuncuların yer aldığı sinema filmi. uzun süredir merakla bekliyordum. Bugün vizyona girdi. Bu da hafta sonu için planlarımı değiştirmemi gerektiriyor.
  10 0
 • baba sevgisidir. çocukken pek çok şeyi kaçırmana ve pek çok ukteye sebep olur yokluğu. maddi olarak sıkıntı yaşatmayan ama manevi olarak kırıntı bile vermeyen bir baba mesela. arkadaşların attıkları her adımda iyi veya kötü baba desteği görürken sen görmezsin. veli toplantılarına annen ablan veya abin gelir. her erkek çocuğu gibi futbolcu olma hayalleri kurarsın mesela. yeteneğinde vardır ama sırtını sıvazlayan bir baba yoktur ardında. açılış maçında herkesin ailesi kenardan oğluna bağırırken senin gözün kenara hiç gitmez, gidemez. herkes takdir etse bile hiç tatmin olamazsın. çünkü o takdir edenlerin arasında baba yoktur. sıkıntılar yaşarsın kolun bacağın kırılır destek beklerken ilgi beklerken "ben sana bırak bu işleri demedim mi" diye azar işitirsin. kırık kemikten/kemiklerden daha fazla acıtır. zamanla ağlayamazsın artık kaskatı olursun hislerin değişir adım adım.

  yaş aldıkça uktelerde artar. okul yaşantın yukarılara doğru devam ederken gene aynı yoklukları çekersin. yediğin önünde yemediğin arkandadır ama manevi olarak kocaman bir boşluk yaşarsın. annen, abin/ablan destek olurlar sana ama hep bir şeyler eksiktir. hep "hadi oğlum yaparsın sen bunu" diyen bir rol model ararsın. erkek evlat için anne kadar önemlidir baba. belki daha fazla. ama sadece görüntü olarak değil babalık yapan bir baba. illa pozitif destek olmasına da gerek yoktur bazen. kızsa azarlasa biraz o bile iter seni alır gidersin. mükemmel yaptığın her işte de veya sıçıp batırdığın her işte de gözlerin hep sağındaki solundaki o boşluğa kitlenir durur. keşke dersin keşke kızsa bağırsa hatta tokatlasa ama yanımızda olsa.

  hemcinslerim erkekler; eğer evlenebilmiş iseniz ve size bir veya birkaç çocuk bahşedilmiş ise onları, ailenizi dünyanızın merkezine koyun. kızın bağırın çağırın sevin okşayın. yeter ki yanlarında olun. sevgisiz büyüyen çocuklar hep eksik kalırlar. o evliliği ve o çocukları yaptı iseniz gereğini de yapacaksınız arkadaş ötesi yok. iyi yetiştirin güzel yetiştirin ama yanlarında olarak yetiştirin.
  7 0 ...
 • atatürk kuran'ın türkçesini yazdırınca kuran'ı tek bilen ve okuyan bu kesimin havaları söndü ve artık okuyup üflemekten para ve haysiyet kazanamaz oldular. bir yasin okumak için evlere davet edilip sığır gibi yemek yerlerdi.
  yani kul allah'ı ile başbaşa kalınca bunlar gereksiz oldu.
  4 1 ...
 • Efsane falan olmayan nesildir. Küçükken temple run oynayanlar şimdi olsa olsa 18-20 yaş aralığındadır. Daha kendi parasını kazanmayan nesil nasıl efsane olsun.

  Asıl efsane nesiller ;

  Pacman oynayanlardır,
  Final fight - haggar oynayanlardır,
  Wizard of war oynayanlardır,
  Silkworm oynayanlardır,
  Atari oynayanlardır,
  Commodore da tornavida ile ayar yapanlardır,
  Super frog oynayanlardır,
  Goal, sensible soccer oynayanlardır.

  Ne çok oyun oynamışız küçükken.
  7 0 ...
 • hemen hemen maddi olarak her şeyin erkeğe yıkılmasıdır. illa ki kadında zorluklar yaşıyor inkar edilemez. ancak çoğu evlilikte ( yüzde 70 kadarı diyebiliriz ) kız evi naz evidir diyerek damat adayının anası ağlatılıyor. kız buna ( zorluk yaratılmasına ) razı gelmese bile ( çoğu gayet güzel razı geliyor hatta onuda isterim bunu da isterim diye iyice müşküle sokuyorlar ) ailesi kendisine görev edinip damada girişiyorlar. hali ile damat adayı da baba destekli veya kendi geliri ile maddi olarak rahat birisi değilse ya vazgeçiyor ya büyük bir borcun altına sokuluyor. sonrasında sorunlar sıkıntılar alıp başını gidiyor.

  oysa ki burada olması gereken amaç yuva kurmak isteyen iki kişiye elden gelen tüm desteğin verilmesi ve evliliğe teşvik edilmeleri.

  - oğlunuz ne iş yapıyor ?
  + x firmasında x görevinde
  - evi var mı ? arabası var mı ? maaşı ne kadar ?

  tamam iyi güzel ama sizin kız ne iş yapıyor ? evi var mı ? arabası var mı ? maaşı ne kadar ? tamam evladınızın sıkıntı çekmesini istemiyorsunuz bu en doğal hakkınız ama erkeği de bu kadar ezmek doğru değil. hayatı boyunca kirada oturmuş dar gelirli bir aile düşük gelir ile çalışan kızlarına talip olan adamın ( 25 yaşında uğraşıp borcun altına girip ev sahibi olmuş ama beğenmiyorlar ) 2.evi, arabası yok diye kızı vermiyorlar arkadaş. sen niye yapamadın o istediklerini o yaşına kadar otur da bir düşün önce.
  6 1 ...
 • Ülkemizde her geçen gün evlenme oranları azalıyor ve bekar olarak yaşayan fert sayısı artmaktadır.Herkes evlenmeyenleri niye evlenmiyorsun diye boş cümlelerle eleştiriyor.Halbuki olayın özüne inince kız isteme,söz,nişan,nikah,kına,düğün,balayı....sonu gelmeyen gelenekler. Birde son zamanlarda bu geleneklere ev ve araba sahibi olma kriteri eklenince evlilik çoğusu için hayal oldu.Gösterişin ön planda olduğu günümüz evlilikleri zengin geleneği olma yolunda ilerliyor. Çoğusu evlenip yıllarca geleceğini ipotek altına alarak kredi borcu ödeyeceğine bekar kalmayı yeğliyor. En iyi ihtimal mütevazi bir köylü kızıyla sade bir törenle evlenmek. Eminim ki oda bu şartları fazlasıyla isteyecektir.
  5 0 ...
 • kuran ı kerim in ilk türkçe çevirisi

  Kuran’ın ilk Türkçe tercümesi Karahanlı Devleti döneminde yapıldı.11 YY ait olan bu Türkçe çeviride Allah kelimesi yerine Tanrı ve Yaratkan (Yaradan) kelimeleri kullanılmıştır. Çeviri Türkçe Arapça ve Farsça olup 3 dillidir.

  Günümüze kadar gelebilmiş mealler içinde en eski Türkçe Kuran meali Muhammed bin el-Hac Devletşah eş-Şirazi tarafından hazırlanan bu 902 sayfalık tercümedir. Bu nüsha Türk islam Eserleri Müzesi (TiEM) No. 73’te kayıtlıdır.

  Bunun ötesinde Hoca Ahmet Yesevi, Kaşgarlı Mahmud, Yusuf Has Hacip, Yunus Emre eserlerinde Allah yerine Tanrı ve Çalap kelimelerini kullanmışlardır.
  8 1 ...
 • artık kanaat getirdiğim durumdur. porno paylaşan hesaplar dururken ben islami sayfaları takip edip beğenince hesabım kapanıyor. feministlere siyonistlere laf edince anında sildiriyor o yazıları. twitterın türkiyedeki adminleri hain belli ki. hükümetimizin bu duruma el atması lazım. şu teröristi şikayet ettikten hemen sonra hesabımı kapattı twitter

  https://twitter.com/siyabend322
  4 4 ...
 • essy

  2109.
 • bir yazar.

  söylediğine göre oğlu ve kızı kendisine ''rambo anne'' diye sesleniyorlarmış, sebebi ise mumbar ayıklarken ağızında hep bıçak tutarmış.

  yolum geçen yaz şırnağa düşmüştü ve essy teyzeyi ziyarete gitmiştim, şırdan ve mumbarı ince ince kıyıp kıyma kıvamına getirmiş bunu da un ekmeğinin içine doldurmuş, ben şırdan yemem falan diyince
  ''o kadar uğraştım lan onun için ırzı bozuk'' diyerek duvarındaki kalaşnikofun kabzasıyla kafama vurmuştu.

  zorla da olsa yedirdi yani onu bana, yola çıkarken de yanıma köy yumurtası vermişti.
  3 1 ...
 • essy

  4.
 • bir yazar.

  söylediğine göre oğlu ve kızı kendisine ''rambo anne'' diye sesleniyorlarmış, sebebi ise mumbar ayıklarken ağızında hep bıçak tutarmış.

  yolum geçen yaz şırnağa düşmüştü ve essy teyzeyi ziyarete gitmiştim, şırdan ve mumbarı ince ince kıyıp kıyma kıvamına getirmiş bunu da un ekmeğinin içine doldurmuş, ben şırdan yemem falan diyince
  ''o kadar uğraştım lan onun için ırzı bozuk'' diyerek duvarındaki kalaşnikofun kabzasıyla kafama vurmuştu.

  zorla da olsa yedirdi yani onu bana, yola çıkarken de yanıma köy yumurtası vermişti.
  3 1 ...
 • uzun araştırmalar ve gözlemler sonucunda vardığım kandırı arkadaşlar. bakınız sümer mitolojisinden, mısır mitolojisine, mısır'dan, yunan mitolojisine oradan türk mitolojisine kabalaya ve iskandinav mitolojisine kadar birbirleriyle hiç bağlantıları olamayacak coğrafyalarda yaşayan insanların 12 tanrı ve tanrıların göklerde bulunması onların çocuklarının farklı görevlerde bulunması ve devlerin varlığı gibi birçok ortak nokta keşfetmiş bulunmaktayım. teorime iki farklı uzaylı grubu vardı. birisi titanlar dediğimiz devleri oluşturan grup ve bu devlerden kabalada nefilim diye bahsedilir yunan'da titan, kuzey avrupada dev ve orta asya'da tepegöz diye bahsedilir. diğer bir gurup da göklerden gelen tanrılardır.

  uzun boylu dev diye tabir edilen yaratıklar uzaydan gelmiş ilk gruptur ve bunlar insanları çalıştırıp eziyet ederek doğal kaynakları dünya dışına götürüyorlardı. sümer'lerdeki annunakilerden bahsediyorum evet. daha sonra farklı bir grup geldi dünya'ya. daha çok insana benzeyen ama doğa olaylarını kontrol edebilen ve insanı, devlere göre daha çok seven medeni bir uzaylı grubu. tabii öyle uzay gemisiyle falan gelmediler farklı bir doğa olayıyla geldiler dünya'ya ve devleri yendikten sonra bir grup dünya'da kaldı. ve her toplum bu 12-13 kişiden oluşan gruba farklı isimler verdiler. onlar da insanlara yardım etmeye başladılar. kültür, sanat, günlük yaşam, bilim ve tarım gibi konularda. sonra da gittiler. aradan yüzyıllar geçtikten sonra bir tanesi gelip eskiden olan olaylar hakkında seçtikleri bazı insanları bilgilendirmeye başladılar. ve bu anlattıkları hikaye kendi gezegenlerinin kralının insanlığı yarattığına dair hikayelerdi. tabii bunlar uzaylıların uydurmasıydı. ama insanlar karşılarında doğa üstü gücü olan bu yaratıkların anlattıklarına inandılar. hatta bu yaratıklar kitaplar yazıp seçtikleri insanlara verdiler. kendi gezegenlerine götürüp bak burası cennet bile dediler. yani uzaylılar insanları kandırdı ve bu nesillerce devam etti.

  peki bu uzaylılar şimdi gelmiyorlar mı? geliyorlar ama artık insanoğlu eski çağlardaki kadar saf ve güçsüz olmadığı için o gezegenden gelen elçileri ya yakalayıp öldürdüler ya da esir tutup konuşturuyorlar.
  1 0 ...