• Sanılanın ve idda edilenin aksine osmanlı imparatorluğu tarihin en ağır sömürgeci devletlerinden biriydi.

Sömürgecilik yanlızca yer üstü ve yer altı zenginliklerini gasp edilerek yapılmaz.

Kaldı ki osmanlı bunu da yapmıştır. Sadece dini inancı farklı olduğu ya da tam adıyla müslüman olmadığı için alınan cizye adında bir vergi vardır. Buna kısaca kafir vergisi denir. Bu vergi sömürgecilikten ve misyonerlikten bile beter bir uygulamadır. Bu gün tüm kadim anadolu halklarını asimile ederek önce müslümanlaştırıp ardından türkleştiren kılıç değil cizyedir. Pontus rum'larını önce müslümanlaştırıp Sonra da tonya'lılaştıran, hemşin ermeni'lerini de önce müslümanlaştırıp sonra da ermenili'ğini unutturup sadece müslüman hemşin'li yapan da cizyedir. Fransa'nın ingiltere'nin sömürgelerinde yaptıkları bu verginin yanında çok masum kalır. Bu vergi bir çok kadim halkın etimolojik yapısını onarılmaz şekilde değiştirmiştir. Ayrıca dinlerinde kalmak için direnen osmanlı'nın gayrimüslim adını verdiği kesimde gene bu vergiden dolayı yeterli sermaye birikimi oluşamamış. avrupa'da refahı sağlayan sanayici burjuva sınıfına benzer bir burjuva sınıfı osmanlı gayrimüslim toplumunda ortaya çıkamamıştır. osmanlı coğrafyasında olup, osmanlı'dan ayrılan refah düzeyi yüksek bir tek devlet gösteremezsiniz. Bir tek biraz slovenya. Bunun nedeni de çok erken tarihlerde osmanlı'dan kopup hasburg imparatorluğuna katıldığı için.

Osmanlı zaten ele geçirdiği ülkelerde ilk önce devletin hazinesine el koyar ülkenin içini boşaltırdı. Osmanlı yanlız yer altı, yer üstü zenginliklerini değil, ele geçirdiği ülkelerin değerli insanlarını da devşirme kul statüsüne sokarak o toplumun insan kaynağını da sömürmüştür ( osmanlı'ya hizmet etmiş yüz önemli şahsiyetin doksanbeşi devşirme kuldur. Kalan beşi ise türk kökenli askerdir. ). Osmanlının yaptığı eserler olarak lanse edilen köprüler hanlar hamamlar tamamen askeri amaçlarla yapılan sefer yolları üzerinde ki yapılardır ve ordunun hızlı ikmal ve iaşesi için tasarlanmışlardır. osmanlı sefer yollarının dışında ki bölgelerde iki çakıl taşını üst üste koymamıştır.

Sömürüye kanun koyan tek sömürgeci ülke osmanlı'dır ( pencik yasası ).

Hazinesini ağzına kadar altınla doldurduğu ile övündüğümüz l selim (yavuz) bu altınları bergama'da ki altın madenlerinden mi çıkardı sizce.

Osmanlı günümüz emperyalist sömürgeci devletlerin protipi ve idolüdür. Bir çoğunun sömürge teşkilatlanması osmanlı eyalet sisteminin ( tımar sistemi ) hemen hemen aynısıdır. Sadece beylerbeyinin yerini sömürge valisi almıştır.

Osmanlı imparatorluğu ( ottoman empire ) tarihte ki en ağır sömürgeci ülkelerden biridir. Coğrafyasında bulunan fakirlik, cehalet ve geri kalmışlık osmanlı'nın bu coğrafya da ki uluslara mirasıdır.

Edit : cizyenin izini osmanlı tahrir defterlerinden sürebilirsiniz. Bir bölgede nüfus sabit yada artıyor buna karşılık cizye geliri düşüyorsa o bölgede hızlı bir islamlaşma vardır. Bu defterler aynı zamanda bölgenin zenginlik fotokopisidir.
    3 0 ...
  • Sürekli benzer rüyalar görmektir. Bir deniz var. Denize yüzmeye gireceğim. Tam suya gireceğim zaman uyanıyorum. Yaklaşık 10 yıldan beri hep aynı rüya.
    3 0 ...
  • Sürekli benzer rüyalar görmektir. Bir deniz var. Denize yüzmeye gireceğim. Tam suya gireceğim zaman uyanıyorum. Yaklaşık 10 yıldan beri hep aynı rüya.
    3 0 ...
  • Japonya da saatlik en düşük ücret 960 yen

100 yen ise 4 liradan fazla, dolar olarak da 1 dolara yakın.

Yani 1 saat çalışarak 2 paket alır rahat rahat. Türkiye de asgari ücret 1600 yani saatte yaklaşık 6-7 kazanıyor bazı insanlar

Haliyle 2 saate bir paketi anca alır.

Bugün de bir konuya açıklık getirdik ve yine Türkiye çok geri de çıktı hadi ben kaçar.
    10 1 ...
  • velev ki atatürk'ün boyu 1.50.

sorun nedir?

2 tane büyük meydan muharebesi kazanmış, çanakkale savaşının kaderini değiştirmiş.
    boyu 2 metre olsa ne değişecekti?

boyu 1.85 olup önüne gelenin kandırdığı bir insan olacağına.
    boyu 1.60 olsun da vatan kurtarsın...

atatürk'ün boyu ile ilgili çanakkale şehitler abidesinde çok güzel bir ayrıntı var.
    buyrun bakın bilmiyorsanız öğrenin;
    (bkz: çanakkale abidesinin 41 7 metrelik yüksekliği/#39078085)
    8 1 ...
  • şunu şuraya bırakayım.
    alkolik oldum

silahlı tehdite girer bu.
    bunu yazan genco bence akıllı olsun ve alkolik oldum'dan ıslak imzalı bir kağıt alsın bu saatten sonra.

zira alkolik oldum'un başına en ufak bir şey gelse, bu istasyon insanı mıdır nedir, onun kıçından çin şırıngasıyla kan alırlar.

bir şeyleri yazarken iki kere düşünün.
    sonra silseniz de fayda etmiyor.
    12 3 ...
  • bir istek.

evet, amcamın oğlu yıllarca okudu ve imam hatip lisesine müdür oldu.
    kendisi yüzlerce öğrenciden ve onlarca öğretmenden sorumlu tek kişi.

teyzemin kızı da il özel idaresinde stajer memur. on parmak daktilo biliyor.

şu durumda gördüğünüz üzre arkam epey sağlam.
    istersem bir telefonla sözlüğü kapattırabilirim.

ama ben mod olmak istiyorum.
    12 2 ...
  • Emin değilim ama sanki kodoman kıllı bir adam seksapel şeyler yazıp milleti trolluyor gibime geliyor. Adanalı çıkmasında.*
    11 2 ...
  • istanbul beyazıt camisinde bulunan şu taşın başına gelen şey.
    kuşların su içme taşına beton dökmek

ecdadımız bu taşı oraya koyarken, kuşlar bundan su içsin diye özel bir hazne bırakmışlar.
    ama bizim aklı evveller, o taştaki çukurluğa beton dökerek kapatmış.

neden kapatmışlar?
    çünkü orada su birikince etrafa su sıçrıyormuş.

hay ben sizin beyninize sıçratayım.
    15 1 ...
  • Uludağ sözlük yazarlarının işidir.

https://m.uludagsozluk.com/e/40623731/

Şeklinde bir entry giriyorum.
    O entry' deki makarna Adriana lima' nin metin hara icin yaptığı makarna. Yani bunu bilmemek için internete girmemek gerekir ki, maşallah klavyeyi g.tünüzle kullanacak kadar iyisiniz internet konusunda.

Adam altına, fotoğrafı internette aratmis ve beni yakalamış güya. KoptuM resmen ya.

Çen beni mi yakaladın çeen?

Adam olun, biraz espriden anlayın sığırlar.
    9 4 ...