kader

627.
  • Bir belirlenim olduğuna inanmıyorum ama her şeyin bir vakti olduğunu biliyorum. Bir şeyler mümkün olmuyorsa zamanı değil diyorum zorlamamak gerekir. Hiçbir şeyi aşırılaşarak oldurmaya çalışmıyorum. Başımıza gelen kötü durum, hata veya olumsuzlukların bu zorla oldurma isteğimizden kaynaklandığını düşünüyorum. Kötü veya güç olana olması gerekenden fazla üzülmüyorum çünkü ya zamanında yaşanmamıştır ya da daha iyisini olgunlaştırmak için bir süreçtir. Bu perspektiften baktığım için insanlar beni rahat, fazla rasyonel ve duygusuz olarak tanınmıyorlar. Aslında olması gereken kadar duygusal ve akılcıyım.

Bir bebeğin dünyaya gelmesi bir olgunlaşma içerir. Anne ve babanın sevişmesi, annenin acı çekerek doğurması ve babanın da kadının buhran ve kaygısını çekmesi gerekir. Acı olmaz ise mutluluk olmaz. Mutluluk içinde acıyı barındırır. Haz olan iyi acı olan kötü değildir. Bu ikisinin dengesiyle insan mutlu, kişisel mutlak doğruluğunda ve eyleminde kalabilir.
    0 0 ...
  • Baya iyi iş olmuş. ilk baslarda sakin Belli bir yerden sonra drama dönüşüyor. En güzel yanı oyuncu kadrosu çok çok iyi. Bir gecede bitirdim o kadar sevdim. Dizinin netfilxde olması büyük avantaj çünkü çok fazla duraksama var sanırım tek kötü yanı bu. duraksamalarda sessizlikte ileri alınca sıkmıyor ama diğer türlü izleyeni uzaklaştırabilir.
    0 0 ...
  • Mutlaka konuşulmalı. Seks olmadan aşk olmaz.
    0 1 ...
  • dubrovnik

49.
  • 1365 yılında I. Murat devrinde Balkanlarda hızla ilerleyen Osmanlı orduları karşısında bağımsızlığını koruyamayacağını anlayan şehir, Osmanlı himayesini kabul etmiş ve 500 duka haraç vermeye başlamıştır ancak Varna muharebesinde haçlılara kadırga sağlamasından dolayı bu haraç 1444 yılında bin dukaya çıkarılmıştır. vergi vermesi ve Osmanlı himayesine girmesine karşılık çeşitli imtiyazlardan faydalanarak, Türk topraklarında serbestçe ticaret yapma, yabancı ülkelerde ise tüccarlarının ve ticaret gemilerinin haklarının Osmanlı Devleti tarafından himaye edilmesi haklarını iktisap etmiştir. Bu haklar mucibince, bu şehir Osmanlı Devleti'ne tabiyette tereddüt etmemiş, bunun karşılığında topraklarında Osmanlı garnizonu bulundurulmamıştır.

Osmanlı Devleti, ayrıca, Adriyatik ve Akdeniz'de Venedik'in faaliyetlerini ve gücünü dengelemek adına dubrovniki ilhak etmeden faaliyetlerini serbestçe sürdürmesini daha yararlı bir yol olarak görmüş ve bu muamelat şehir 1808 yılında Napolyon tarafından ele geçirilinceye dek sürdürülmüştür.

yıllık cizyesi, II. Mehmet devrinde tanzim edilen 1478 tarihli ahidname uyarınca 12.500 altın idi. Bundan başka, 2.500 kuruşu gümrük bedeli ve 2.000 kuruş da sadrazama kalemiye olarak resim ve caize verirlerdi. Dubrovnik, bu vergileri üç yılda bir istanbul'a gönderirdi.

Şehir 1808 yılında, 1797'de Venedik'e de son vermiş olan Fransa imparatoru Napolyon tarafından ele geçirildi. Napolyon Savaşları sonrasında Avrupa siyasetini düzenleyen 1815 tarihli Viyana Kongresi'nde ise Avusturya imparatorluğu'na verildi.
    0 0 ...
  • Bıktık be kardeşim eskiden klorlu devirlerde sular mis gibi olurdu önce klorun gitmesini beklerdik sonra temiz gelince yumulurduk içmeye. şimdi leş gibi kurbağa kokuyor. özellikle yıllarca hazır su içiyorsanız çeşme su bildiğiniz kurbağa kokuyor. sonra çeşme suyu için diye demagoji yapıyorlar. kokmayan su verinde içelim. koku var yani bildiğin kurbağa kokusu. demekki yeterince temizlenmiyor bu sular. her türlü virüsü bakteriyi kapma riski var pis sudan.. görüntü berrak ama leş gibi kokuyor ve işin garibi millet çeşme suyu içe içe kokuya alışmışlar kimsenin şikayet ettiği falan yok.
    2 0 ...
  • Kendine saygısı olmayan erkektir.

Feminizm gibi toplum gütme oluşumlarına destek vermek yerine bir erkeğe düşen görev tam eşitlik davası için savaşmak ve feminizme karşı maskülist manifesto yaymaktır.

(bkz: Ya tam eşitlik ya da sonuna kadar maskülizm)

Savaşacağız kazanacağız.
    1 1 ...
  • Ağzına acı biber sürerim. Ne o öyle cennet mahallesi gibi kavgalar.

Şampuan sana ekstremizm ile mücadelende daha fairy play dövüşmeni öneriyorum. Çünkü senin en ufak sivri lafını evirip çevirip başka yerlere çekeceklerdir.

Şekil a sen radikal sağı ve gerici zihniyeti eleştirmişsin adam sana islam'a hakaret etti diyor. Kimden ötürü senden ötürü beya. Kavgayı da cennet mahallesi seviyesine çekip kendine zarar vermişsin. Kınadım...

Lord uzay muhtari ile ilişkiniz 75 den 65 e düştü.

Geliyor bide selam da vermiyor bak hele.

Lord uzay muhtari ile ilişkiniz 65 den 60 a düştü.

https://youtu.be/YbRc_0V-6nQ

Neyse hoş yazsın.
    3 1 ...
  • Müslüman yine bildiğimiz gibi!

Boka haram, ışid gibi topluluklar islami kuralları en iyi şekilde uyguluyanlandır. Islamiyetin nasıl bir din olduğunu anlamak için bunlara bakmanız yeterlidir. Ömründe 1 kere bile inandığı kitabı okumayan insanlar. Bizlere; islamiyet barış dinidir, onlar gerçek müslüman değil diyor! Iyi ki bu topraklarda islami kurallar uygulanmıyor. Bu topraklarda islami kurallar uygulansa. Türklerin yarısından fazlası dini reddeder..
    8 1 ...
  • insanlar koronadan kırılıyor, insanlar can derdinde. ekonomi o kadar kötü ki, insanlar aç, insanlar geçim derdinde. esnaf desen aynı durumda. çoğu batmak üzere. peki tüm bunlar olurken neler oluyor. birileri çıkıp hala eyyy meyy diyor, cehape diyor, bay kemal diyor, gezi diyor. diyor da diyor.

halk ?. halk adına tek bir şey duyamadığım konuşmadır.
    5 0 ...
  • Affedilmeye affedilmez de, ben bu aldatılan tarafın üzülmesine anlam veremiyorum. üzülmesi gereken siz değil karşı taraf dikkatinizi çekerim. özgüveni, özsaygısı yüksen bir insan üzülmemeli.
    8 2 ...