• sen hiç conkbayırını gördün mü ulan?
  bir kez olsun gittin mi conkbayırına?

  çanakkale'nin her yeri farklı, her yeri anlamlı da.
  bu conkbayırı bambaşka...

  sen hiç gittin mi oraya?

  bak şöyle göstereyim sana, bilale gösterir gibi;
  10 ağustos 1915 conkbayırı taarruzu

  bu vatanın kaderinin çizildiği yerdir conkbayırı.
  tutunacak son toprak parçası.
  tutundun tutundun, tutunamadın ne gelibolu kalacaktı elde, ne ötesi, ne de istanbul.

  conkbayırı böyle bir yer.
  anladın mı?

  sen hiç gittin mi conkbayırına?
  hiç bir siperin içine girip iki dakika kapadın mı gözlerini.
  gözlerini kapayıp 10 metre ileride senin boğazını kesecek kimi hindu, kimi yamyam, kimi bilmem ne bela bir düşmanın varlığını düşündün mü?

  düşünemezsin.
  çünkü sende ve senin gibilerde o milli ruh yok.
  sizde deve sidiği ruhu var.

  o yüzden de anadolu'dan gelen yiğitler yerine, gökten indiğini zannettiğiniz sarıklıları anıyorsunuz.
  çünkü hepiniz yavşaksınız...
  7 1 ...
 • kendisinin varlığından vefatından sonra haberdar oldum. ilk izlediğim videosunda mental retarde bir çocukla beraber lüks bmwsinin etrafında dolanıyordu şarkı dinleyip arabayla geziyorlardı. bende ilk bıraktığı izlenim pek iyi olmadı. gösteriş yapan görmemiş birisi olduğunu düşünmüştüm.

  daha sonra ani bir kararla kronolojik sıra ile tüm videolarını izleme kararı aldım. ilk 300 videosu falan tamamen arabesk şarkı üzerine kendi fotoğraf slaytlarından oluşuyordu. sonra yavaş yavaş araba kullanıp sigara içerken kendisini çekmeye başladı ama hala konuşmuyordu. bir gün çalıştığı postane kamyonuyla giderken mazilerinden bişeyler anlatmaya başladı. “canım çoh gıvıttırmak istedi şöle duram da ıcıh gıvıttıram” dedi. bir sonraki videoya geçtim ne göreyim. kamyonu sağa çekmiş, hatasız kul olmaz’ı açmış, kamerayı arabanın torpidosuna koymuş, arabanın önüne geçmiş dans ediyor.

  işte o gün bu gündür ali abimi izlemediğim gün yok. hayatını o kadar güzel yaşamış ki. kim ne der diye bi düşüncesi hiç yokmuş. içinden ne geliyorsa onu yapan, boynuna kocaman nazar boncuğu takan, kollarında zincirleriyle parmağında yüzükleriyle yarını düşünmeden anın tadını çıkartan, yüreğinde sadece iyilik olan bir insan.

  abartmıyorum hayatımda gördüğüm en iyi yürekli en temiz insan kendisidir. her insan kendi doğrularına göre yaşar ama ali abinin hayat dolu kişiliği, anlattıkları, olaylar karşısındaki tutumları bazen insanın kendi doğrularını da sorgulatıyor.

  senden çok şeyler öğrendim ali abim. inşallah olduğun yerde daha mutlusundur. allah seni orada burdakinden daha da mutlu etsin. sen kendine “ben cahilim benden çok kim okumuşsa ona öyle bir saygı duyarım ki önünde eğilirim” diyordun ama aslında sen gerçek bir öğretmendin.

  sana dua eden binlerce kardeşin var, keşke seninle tanışabilseydim. hayatımda çok büyük izler bıraktın. ilk fırsatta kabrine geleceğim abim. ruhun şad olsun!
  3 0 ...
 • Yüzbaşı Kâzım Efendi

  Sevgili kardeşim,

     Ben vatan ve millet uğrunda bana düşen vazifeyi ifa ettim. Artık gerisini size terk ediyorum. Cümlenize hakkımı helal ettim, tabiidir ki siz de helal edersiniz. Hemşiremin, Ziya'nın Kemal'i hasretle gözlerinden öperim. Muhterem amcamın ellerinden öperek dualarını her zaman beklerim. Çoluk çocuğumu evvel Cenab-ı Hak'ka sonra vatan ve millete ve sizlere emanet ederim. Sevgili valideme, aileme, çocuklara güzel bakınız. Tahsillerine himmet ediniz. Maaşlarının tahsisi, icap eden muamelenin ifası için arkadaşlardan alayımızın tabur kâtibi ve aynı zamanda alay naibi bulunan Hasan Efendi’ye yazdım. Bulunduğum fırkanın kumandanı Miralay Remzi Bey, alay kumandanı Binbaşı Halil Bey’dir. Bu isimler size lazım olursa kendileriyle muhabere edersiniz. Binbaşımız Şevki Bey de benim gibi tehlikede bulunduğu için sağ kalırsa ona da müracaat edersiniz. Kolordu kumandanımız malum olduğu üzere Esat Paşa Hazretleri’dir. Hayvanım hakkında lazım gelen muamele için de kâtip efendiye yazdım. Oradaki hakkımı da çocuklarım için ararsınız. Sana çok rica ederim, efrad-ı ailemi, validemi hiçbir vakit üzme. Daima rıfk ile muamele et. Bana acımasınlar. Ben mukaddes vatan vazifem uğrunda terk-i can ettim, bahtiyarım. Cenab-ı Hak sizleri de bahtiyar buyursun. Baki cümlenizi Cenabı Hak'ka emanet ederim sevgili kardeşim. Ruhumu şâd edin yeter.
  3 0 ...
 • beni de yaz (bkz: gethere)

  %10 kadar az bulunan iyi kürt olan kürt kardeşlerimiz alınmasın onlarla derdim yok. benim derdim kürdistan hayalleri ile yaşayan, ekmeği yiyip çanağına sıçan, devlete yararı olmayan bölücü orospu çocukları.
  9 5 ...
 • sabah ezanı

  1727.
 • An itibarı ile işitilen arapça bağırtıdır,

  Eski bir put olan allah putunu yüceltiyor (allaha akbar),ve
  ondan başka tanrı olmadığına, muhammedin onun elçisi olduğuna şahitlik ettiğini söylüyor (eşhedu anna la ilaha illallah / eşhedu anna muhammadan rasulullah),
  ardından namaz uykudan daha hayırlıdır (assalatu hayrun minannavm) diyerek tehdit ediyor.

  Ve bu aralarında 200-500 metre mesafe olan ibadethanelerden aynı anda yükselen bir ses. Kuzeydan güneyden doğudan batıdan, her yerden megafonlar ile haykırıyorlar,
  neden ?
  4 6 ...
 • Şimdi hangi birini sayayım. 3 yıl önce yurtdışı tatile çıktım. 2 yıl önce beyaz eşyaları ve elektronik ürünleri yeniledim. En son arabayı değiştirdim. Şaka değil.
  10.000 lira ile Eylül ayından bu zamana ayrıca yaptığım bir kasa vardı. sadece hafta sonları basarak şubatta 67.000i gördüm. Parça parça çektim.
  2013 insignia vardı onu sattım üstüne ekledim şubat sonunda insignia grandsport aldım.

  (bkz: haydan gelen huya gider) (bkz: haram para bir yerden çıkar) gibi loser tesellisi sözlere inanmıyorum. Baya baya çatır çutur harcanıyor.
  11 2 ...
 • iyi güzel dedik de yağ yakmak için en iyi yöntemler, sivilcelere ne iyi gelir gibi içerikleri neden bana gösteriyorsunuz diye düşündüren platformdur; gece gece spora başlatma potansiyeline sahip.
  2 0 ...
 • Peynirli poğaçanın içinde peynir mi varmış? Ben kokusundan dolayı peynirli diyorlar sanıyordum
  4 0 ...
 • Çok büyük oyuncu bence. Bunu skora katkılarından dolayı söylemiyorum. Herif tam bir centilmen. Maç içinde de dışında da gayet sempatik, sevecen saygılı, çalışkan, başarılı da. Bence genç futbolcuların örnek alması gereken bir adam kesinlikle.
  7 1 ...
 • bitik bir topçudur. fb ye geldiğinde ''fb ye gelince şampiyon yapcam fb yi eheh'' diyordu aha geldin işte sakat herif ne yapabildin ? ki misal eğer fb şampiyon olsa bile senin hiçbir katkın olmayacağı aşikar kardeşim.
  boş paket ezik bir araba gibisin. iyi ki beşiktaş a gelmemişsin.
  4 1 ...