• akp döneminde ödenen bedellerdir.

yeni bir moda çıktı son yıllarda.
    devlet araç kiralıyor, kamu kuruluşları için bina kiralıyor.

yani devletimiz kiracı oldu.

Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2017 yılında hizmet alımı yöntemiyle kamuya 13.558 taşıt kiralandı.
    Bu taşıtların 9.552 adedi genel bütçe, 3.877 adedi özel bütçe ve 129 adedi de düzenleyici ve denetleyici kurumlar tarafından kiralandı...

2017 yılında kiralanan araçlar için ödenen rakam tam 549 milyon lira.

kamu binaları için ise devlet 2016 yılında 728 milyon lira, 2017'de ise tam 901 milyon lira kira ödemiş.

yani geçen sene devletin kasasından çıkan toplam kiralama bedeli;
    549.000.000 + 910.000.000 = 1.450.000.000 tl (bir milyar dörtyüz elli milyon türk lirası)

devlet 2012 yılından beri yoğun bir şekilde kiralama politikasına gitti.
    yani, bu geçen 6 yıl boyunca yaklaşık 8-9 milyar türk lirası araç ve kamu binası kiralarına gitti.

9 milyar lira, dile kolay.
    bu 9 milyar lira ile tüm kamu binaları yıkılıp yeniden yapılabilir, kamu araç filosu yenilenebilirdi.
    böylece devlet yeni binalara ve yeni araçlara sahip olabilirdi.
    ama bu 9 milyar şimdi buhar oldu gitti.

devletin kasasından çıktı, yandaşların cebine girdi.

yandaş müteahhitler için çok cazip bir durum bu.
    dışı cam giydirmeli çok katlı binaları yapıyorlar, sonra devlete kiraya veriyorlar.
    tabi bu kiralama işleri genelde piyasanın çok üzerinde rakamlarla yapılıyor.
    yani aylık 100 bin lira edecek bir bina, aylık 250 bin liraya devlete kiralanabiliyor.
    bu işten yandaş müteahhit, yandaş emlakçı, yandaş komisyoncu, yandaş aracılar ekmek yiyor.
    tabi binayı kiralayan kamu kuruluşunun üst düzey yöneticisinin yaptığı indıragandi de cabası.

kaynaklar:
    http://www.yenicaggazetes...arac-kiraladi-180535h.htm
    http://t24.com.tr/haber/d...-milyon-lira-odedi,537028
    https://emlakkulisi.com/g...c-ve-bina-kiralama/948216
    9 0 ...
  • bu sefer buraya ciddi bir entry gireyim öhöm şey, kendisinin uzun uzun analiz kastığı entrylere bayılıyorum baya baya iyi yazıları var ki ben normalde uzun yazı okumaya üşenirim. neyse yeter bu kadar sonra şımarıyor.
    7 1 ...
  • Orospu çocuğu söylemi. Mustafa kemal atatürk türk ırkının içerisinden çıkmış en büyük önderlerden biridir. Beyliği yoktur, hanedanı yoktur, kendisine inanan bir avuç asker ile bu memlekette bağımsızlık mücadelesi vermiştir. Bu millete türk olduğunu hatırlatmıştır.

Kendisine ve kendisinin mücadelesine saygı duyan insanlara hakaret eden orospu çocukları, it denen hayvan kadar bile şerefe sahip değildir.
    13 6 ...
  • yarın dipten gelen dalganın tsunamiye dönüşeceği büyük gün.
    millet için, millet ittifakı için sandığa gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız.

oy kullanmadan ve kullanırken yapmamız gereken işlerin sıralı tam listesi:
    1-seçmen kağıdınızı aldınız mı?
    2-Geçici Kimlik Belgesi, nüfus cüzdanı, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi gibi geçerli kimliğiniz hazır mı?
    3-oy kullanacağınız yer ve sandık için bilginiz var mı?
    4-ittifakın sandık görevlilerinin en az birinin kim olduğu bilgisine sahip misiniz ?
    5-oy kullanırken veya oy kullanma noktasında çıkarılacak sorunlara karşı tutanak tutturacak kadar donanımlı mısınız?
    6-sana verilen oy pusulasına ve zarfa bak. mühür yoksa mühürlet veya mühürlüsünü iste ve kullan.
    7-oy kullanacak yakınlarını, özellikle yaşlıları nasıl ve kaç pusula oylayacağını uygulamalı olarak bilgilendirdin mi?

8-oy pusulasının arkasında ki mühür özellikle cumhur ittifakının arkasına bol mürekkepli olarak basılmışsa
    ön tarafa da çıkacağından oyunun geçersiz sayılma ihtimali olduğunu biliyor musun ?

9-oyunu erken saatte kullanıp, sandıklar kapanmadan en geç saat 16' da tekrar sandık koruması için sandığa dönmeye hazır mısın ?
    10-sandıktan çıkan oy sayımına mutlaka millet ittfakı sandık görevlileri ile refakat etmeye hazır mısın?
    11-cep telefonuyla seçim sonucu tutanağını fotoğraflamanın hakkın olduğunu biliyor musun ?
    12- millet ittifakı sandık görevlileri oy sayımı tutanağını " millet ajansı" na gönderdi mi ?

16 nisanı unutma !!! ve unutmayın sadece oy verirsek değil, oylarımızı da " hırsız kedi "lerden korursak kazanırız.

not: 16 nisan refarandumunda aa % 65 ile evet' in açık ara önde olduğu algısını yaratarak meydanları boşalttı. ve mühürsüz oy ve zarflar sahneye çıktı. 2 gün önce aa' nın yine aynı çalışma içinde olduğu ortaya çıktı ve " sehven " dedi.
    9 0 ...
  • biziz. allahtan sahil ayağımızın dibinde. kayalık falanda var bol bol. yiyecekleri poşetlere koyar ağızlarını iple bağlar kayalara tuttururduk akıntıya kapılıp gitmesin diye. 1 saat sonra soğurdu çıkartıp yirdik. telefon falanda yoktu yakındaki eş dost ile dumanlaşarak haberleşir uzaktakiler için posta güvercinleri beslerdik evde. zor günlerdi..
    9 0 ...
  • millet ve memleket aşığı insanlardır. hani bu insanlara ( ben de dahil ) şerefsiz falan demeden önce kendi içinde bayağı ciddi bir şeref muhasebesi yapmak ve memleket için bu insanlardan fazlasını yapmış olmak lazım. bunlar yoksa o kapçık ağzını hiç açmazsın olur biter. evinde götünün üstünde oturup hiçbir şeye faydası olmayanlar en çok boş konuşanlar, vatan millet sakarya edebiyatı yapanlar oluyor genelde. ekseriyet ile asker kaçağı bedelli bekleyen akp aşıkları, yalakaları.
    10 0 ...
  • yalnızlık

9523.
  • yalnızlık
    birini aradığım yok aslında,
    kendi kendime rakı içmeyi öğreneli uzun zaman oldu,

artık yedi yıldır alıştım gelip geçmeyen yalnızlıklara,
    evim sessiz gelmiyor bana kafamın içinde hep koşturan, konuşan bir çocuk var,
    hayali bir sevgili yaptım kendime prenses azize karolina diyorum.

tuzlugu uzatır mısın diye sesleniyorum,
    çay yapayim balkonda içeriz,
    Sana nazım'dan "hoş geldin kadınım" şiirini de okurum.

Ya da yıldızlara bakarken neruda' dan "hüzün şiiri" ni müşfik Kenter gibi okumaya çalışırım.

Evde sessizlik olmaz dedim değil mi.
    Kadın terliği aldım iki çift, biri siyah önü açık, üstünde küçük bir kedi tüyü var. Biraz da topuklu (hani ev de gün düzenlenir de, komşularını çağırır, bana telefon açar, şu şu eksik gelirken getirirmisin hayatım dersin diye).

Diğeri kırmızı stiletto benzeri aldım.
    işte karı koca misafir gelir bir kahve içmeye, benim ki kırmızı stiletto giyer misafire siyah terliği bırakır.

Salatanın tuzu ve limonunu bırakırken, yıllar önce yaptığım gibi kıvam tuttururum.

Ama şimdi prenses azize karolina' ya soruyorum,
    "Ekşisi nasıl olsun"
    Genelde farketmez dediğini duyar gibiyim.

Hiç yalnızlık çekmiyor hiç yalnız yatmıyorum.

Bursa yününden iki yastığım var.
    Ben yatağın sol baş ucunu seviyorum.
    Yastığımı bolca şişirip kafamı koyduktan sonra öbür yastığı sol yanıma uzatıyorum,
    Yüz üstü yatarken elimi bırakıyorum üstüne.
    Açık parfümcüden Chanel 5 aldım, pek benzemese de orijinaline yine de kadın kokusu olduğu belli.
    Sol yanımdaki yastıkta Chanel 5 kokuyor.

Bir de pembe diş fırçası bıraktım banyoya,

Ben ara sıra prenses azize karolina' ya kızıyorum,

Neden diş macunu tüpünü ortadan sıktın diye,

Yani günler yalnız geçmiyor..

"Şiiren"
    23 1 ...
  • lightsaber

339.
  • iranlı hatunlara meraklıysa çok da şey yapılmaması lazım.
    gerçi en aşağılıklarına meraklıymış, ama zevkler ve renkler tartışılmaz.

dinci nurcu da olsa hormanlar durmuyor azizim.
    sobayla konuşan adama günahlarının bedelini öder artık.
    7 2 ...
  • rizeli recep beyanıdır. batı işi gücü bırakmış 3 üncü havalimanına kafayı takmış durumda.
    avrupa parlementosu acil toplanma kararı almış 3 üncü havaalanının kritiğini yapıyorlar.
    avrupalılar türk konsoloslukları önünde türkiye vatandaşı olmak için kuyruk oluşturmuş.

http://www.sondakika.com/...mani-aciklamasi-10977342/
    11 4 ...
  • -gece baş parmağımla diğer tırnaklarıma hafif bir baskı yapmadan rahat uyuyamam.

-aniden hızlı yürüyüp, aniden yavaşlayabilirim.

-etrafa çok bakıp hiç bakmıyormuş gibi dururum ve yanımda birisi varsa onun çevrede etkileşime girebileceği “lavabo, aradığı mağaza, dükkan, herhangi bir şey” unsurları hemen gözümle tedarik ederim. Yanımdaki kişinin bir şeye ihtiyacı olursa onu hemen gidermek isterim.

-düzensiz ortamlarda huzursuz ve depresif olurum. Düzenli ve ferah yerlerde ise tam tersi bir sonuç alırım.

-Pipomun, cigarettomun veya sigaramın ilk dumanını tüketmem.

-arabada seyir halinde olduğum vakit çoğu zaman her anı hikayeleştirir ve hayal ederim.

-günümün ortalama olarak dörtte üçü müzikle geçer.

-Okuduğum kitabın kaldığım sayfasını hatırlayamazsam (düşük bir ihtimal) kitaba baştan başlarım.

-seneler boyunca kurguladığım onlarca hikaye vardır. Özellikleri ise hepsini uykuya dalma evresinde hayal etmemdir. Her gece yatarken bu hikayelerden birini seçip kaldığım yerden devam ederim.

-uçağa bindiğimde eğer birlikte oturmak istemediğim bir insan denk gelirse ekonomi bölümündeki bir gençle yer değiştiririm, kabul ederse.

-kitap okurken eğer yavaş okursam içim daralır. Bu yüzden hep bir sonraki cümleye hızlıca atlamaya odaklı okurum, bu yüzden hızlı okurum.

-çıkardığım giysileri katladıktan sonra koklarım çoğu zaman. Kendi kokumu severim.

-ayaklardan tiskinirim, elleri ise çok severim. El fetişim vardır.
    6 2 ...