• Uykusuz.
    Yorgun.
    Kırık ama bunu hakettim.
    Pişman.
    Huzursuz işte en acıtanı bu.

insan böyle zamanlarda çekip gitmeli dersiniz biliyorum ama bir yerden sonra gitmekte işe yaramaz oluyor insanın huzuru kendi içinde olmadıktan sonra dünyanın öbür ucunda olsan ne yazar.
    Hani mahallenin sessizliği
    Yuvanın sıcaklağı sarmalardı seni çocuk
    Bak sabah olmak üzere
    Neden olmuyor.
    0 0 ...
  • cold

21.
  • james blunt'ın 25 ekim 2019'da çıkacak olan altıncı albümü once upon a mind albümünden ilk teklisi.

Klibi you're beautiful'un devamı niteliğinde. Orada cebindekileri ve tişörtünü oraya bırakan james blunt kişisi burada hepsini geri topluyor, tişörtünü de geri giyiyor.* çok hoş olmuş ama.

Bu albüm hakkında da yaptığı en "dürüst" albüm olduğunu söylemiş. Direkt kendi hayat tecrübelerinden gelmiş şarkılar, kişisellermiş. ilk albümü back to bedlam böyleymiş bir de ama bu daha da fazlası.

Şarkı da adı üstünde, sevdiğinden uzakta mecazen üşüyen bir kahramanımız var şarkıda. Ya da james blunt diyelim, kişisel albüm olduğundan. Klipte de bu soğuğu somutlaştırıyor orası da ayrı tabii.

"Beni sıcak tutan bir şeylerin yok olup gitmesini istemiyorum"

Sözleri de şöyle;

It's been lonely, trying get your attention from a thousand miles away
    And you know me, always overthinking the worst possibilities
    Yeah, we both know, in between you and me, there's an ocean
    Castaway in a sea and it's frozen
    I'm exposed, can't you see, all I need is a little warmth

Without your arms around me
    Without you on my skin
    Without you on my body, I'm sorry, I'm sorry
    I don't mean to be desperate, or pretend that I'm not torn
    But I don't want to let go of the things that keep me warm
    Without you I'm just cold

I built a little boat with a sail from the memories I've been collecting
    And I'll hold out for the wind to blow me, take me home the whole way, in your direction
    Yeah, we both know, in between you and me there's an ocean
    And I'm just trying to get a little closer
    Pull me in, cause I'm here and all I need is a little warmth

Without you on my skin

And I need a little fire and you're my gasoline
    Light me up, I'm burning, with all these things I feel
    I'll always hold this flame for you, but it's naked on the breeze
    So let me in, don't lock me out or cast me out to sea

Without you on my skin
    Without you I'm just cold.
    1 1 ...
  • Negatif enerjisi olan insanlardan uzak durun çünkü onlar kimseyi beğenmedikleri gibi kendilerini de pek sevmezler. Bitmeyen şikayetleri yanı sıra verdiğiniz nasihatları asla dinlemezler, fakat beyninizi sikmeye and içmişcesine bu şikayetleri ile sizi boğarlar. Etrafında bulunan bütün canlıları kuruturlar, tüketirler hatta öldürürler. Yaşasın pozitif, güler yüzlü içten insanlar.
    2 1 ...
  • memeler

58.
  • Tabii ki butun memelilerde meme var. ama, bazı insan dişisinde mükemmelleşen adeta bir sanat eseri formunu yakalayan... ellemeye, okşamaya ve emip yalamaya doyamadığım uzuv. Olanların gururla taşımalarını, ve göstermelerini de ziyadesiyle güzel buluyorum.
    memeler
    2 1 ...
  • "Kadınlar; kendini, güçsüz olana bir ödül,güçlü olana bir eşya gibi sunarlar."

-cesare pavese.
    4 0 ...
  • Bacım omzu kıllı ve sivilceli ferhat güzel tipli erkeklere layık değilsin.
    Bir dost.
    7 2 ...
  • gecenin tablosu

Artemisia Gentileschi-judith slaying holofernes(judith'in holofernes'i katletmesi)-1614.
    158,8 x 125.5 cm yağlıboya tablo...

tabloda judith'in babil ordusu komutanı holofernes'i katletmesi betimlenmiş.
    bu hikaye eski ahit'te geçer.

judith genç ve güzel bir duldur.
    holofernes ise kudüs'ü işgal eden yakıp yıkan, pek çok katliam yapan babil ordusu'nun komutanı.

judith babil işgaline direnmeyen yahudilere kızar ve kendi başına birşeyler yapmaya karar verir.
    bir gece süslenir ve "direnişçi yahudilerin yerini söyleyeceğim" diyerek holofernes'in çadırına girer. birlikte içki içerler, holofernes sarhoş olur ve judith holofernes'i öldürür.

bu olay ile birlikte judith ulusal bir kahraman haline gelir. zira judith'in yaptığı şey yahudileri cesaretlendirir, birlik olup babil ordusunu yenerler ve kudüs'ü kurtarırlar...

bu tabloda aslında artemisia gentileschi kendi hayatını yansıtmakta bir intikam almaktadır.
    zira sanatçı henüz 19 yaşındayken ressam hocası agostino tassi'nin tecavüzüne uğrar.
    tecavüz sonrası hocasına elindeki bıçakla saldırır fakat başarısız olur. tecavüzcü ufak bir yara ile kurtulur.
    tecavüzcü hoca'yı şikayet ederler, mahkeme hocaya az bir ceza verir ve tecavüzcü kurtulur.
    tabi artemisia bu durum karşısında kahrolur.
    intikam almak istemektedir, lakin çaresizdir.
    bunun üzerine intikamını sanatını kullanarak almaya karar verir ve bu tabloyu yapar.

tabloda betimlediği judith artemisia'nın ta kendisidir, holofornes ise ona tecavüz eden hocası.
    tabloda bir 3. kişi var, o da genç bir kadın. hizmetçi olarak geçiyor ama bence muhtemelen başka bir tecavüz mağdurunun betimlemesi o figür de...

not: sanatçı bu tablodan 2 tane yapmış, diğer tabloda judith'in holofornes'in başını kestiği kılıç daha büyük.

#resim
    #sanat
    #tarih
    10 1 ...
  • gecenin tablosu

Artemisia Gentileschi-judith slaying holofernes(judith'in holofernes'i katletmesi)-1614.
    158,8 x 125.5 cm yağlıboya tablo...

tabloda judith'in babil ordusu komutanı holofernes'i katletmesi betimlenmiş.
    bu hikaye eski ahit'te geçer.

judith genç ve güzel bir duldur.
    holofernes ise kudüs'ü işgal eden yakıp yıkan, pek çok katliam yapan babil ordusu'nun komutanı.

judith babil işgaline direnmeyen yahudilere kızar ve kendi başına birşeyler yapmaya karar verir.
    bir gece süslenir ve "direnişçi yahudilerin yerini söyleyeceğim" diyerek holofernes'in çadırına girer. birlikte içki içerler, holofernes sarhoş olur ve judith holofernes'i öldürür.

bu olay ile birlikte judith ulusal bir kahraman haline gelir. zira judith'in yaptığı şey yahudileri cesaretlendirir, birlik olup babil ordusunu yenerler ve kudüs'ü kurtarırlar...

bu tabloda aslında artemisia gentileschi kendi hayatını yansıtmakta bir intikam almaktadır.
    zira sanatçı henüz 19 yaşındayken ressam hocası agostino tassi'nin tecavüzüne uğrar.
    tecavüz sonrası hocasına elindeki bıçakla saldırır fakat başarısız olur. tecavüzcü ufak bir yara ile kurtulur.
    tecavüzcü hoca'yı şikayet ederler, mahkeme hocaya az bir ceza verir ve tecavüzcü kurtulur.
    tabi artemisia bu durum karşısında kahrolur.
    intikam almak istemektedir, lakin çaresizdir.
    bunun üzerine intikamını sanatını kullanarak almaya karar verir ve bu tabloyu yapar.

tabloda betimlediği judith artemisia'nın ta kendisidir, holofornes ise ona tecavüz eden hocası.
    tabloda bir 3. kişi var, o da genç bir kadın. hizmetçi olarak geçiyor ama bence muhtemelen başka bir tecavüz mağdurunun betimlemesi o figür de...

not: sanatçı bu tablodan 2 tane yapmış, diğer tabloda judith'in holofornes'in başını kestiği kılıç daha büyük.

#resim
    #sanat
    #tarih
    10 1 ...
  • hayırlı başarılar.

türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmıyor, bu önerme bir kez daha kanıtlandı ne yazık ki...

adı: sencer solakoğlu.
    bursa-karacabey'de faaliyet gösteren feyz süt fitmasının sahibi.

kendisi ile ilgili 4-5 ay önce yazmış, nasıl biri olduğunu anlatmıştık;
    (bkz: sencer solakoğlu/#41626701)

yurtdışında eğitim görüp türkiye'ye döndü ve sıfırdan bir çiftlik kurarak süt ineği yetiştirmeye, süt üretimine başladı.

tarlasını kendi ekti biçti, hayvanlarına yemi kendisi yaptı, elektriğini güneş panellerinden üretti.

türkiye'de ortalama süt verimi bir inekten 22 litre iken, sencer solakoğlu'nun inekleri günde 39.5 litre süt veriyor.
    üstelik bu sütlerin protein oranı ve yağ oranları da türkiye ortalamasının üzerinde. yani çok ürün elde ediyor ama aynı zamanda kaliteli ürün elde ediyor.

türkiye'de dekar başına mısır üretimi 1000 kg iken, sencer solakoğlu'nun tarlalarında dekar başına 2000 kg üzerinde.

adamın tarlalarında yetişen buğday, arpa, fiy, kuru ot gibi ürünler türkiye ortalamasının 2-3 misli ürün veriyor.

tarım bakanlığı sencer bey'in çiftliğini "örnek tesis" olarak gösteriyor ve ab yetkililerine bu çiftlikte sunum yaparak "ab denetimi" belgesi alıyor.
    ama aynı tarım bakanlığı "örnek tesis" olarak gösterdiği bu işletmeye "tüm tarımsal desteklerden 5 yıl men" cezası veriyor.

neden?

çünkü sencer solakoğlu yaptığı tv programlarında, katıldığı konferanslarda, üniversite söyleşilerinde tarım bakanlığı politikalarını eleştiriyor.

ben birkaç eleştirisini dinledim. her konuda haklı. youtube'da pek çok video var, isteyen girip izleyebilir, adamın söylediği haksız olan tek bir cümle yok.

şayet benim elimde bir imkan olsa bu geceden itibaren tarım bakanlığı'nı kendisine emanet ederim, o kadar işini seven, donanımlı ve bilimsel çalışan biri.

ama ödüllendirmek bir yana, devletimiz bu başarılı çiftçiye ceza verdi.
    türkiye de hiçbir başarı cezasız kalmaz

cidden çok yazık. malesef ülkemiz kendi bacağına sıkmaya devam ediyor.
    türkiye'de gerçekten hiçbir başarı cezasız kalmıyor...

not: sencer bey'i kesinlikle tanımam, siyasi görüşünü bilmem. kendisini 4-5 ay önce fox tv'ye çıktığında tanıdım, daha sonra youtube'da programlarını izledim, üniversite söyleşilerini izledim ve hayran oldum hepsi bu.
    bu ülke için kim bir tek çivi çakarsa başımın üstünde yeri var, ama kim çalışana, başarılı olana köstek oluyor, onu iş yapamaz hale getiriyorsa ona da söyleyecek laflarımız var.

edit: ulan şu entryi girdiğimin 30. saniyesinde eksileyen it. ne zaman okudun da neye göre eksiledin?
    14 3 ...
  • (#42152586)
    ilk foto: sag altta ucan martilar var. en solda da istanbul bogazi. istanbul'a gidiyorsun.
    ikinci foto: akcigerlerine dikkat et.
    ucuncu foto: ailede biri hamile. fetus o.

tabii ki gotumden salliyorum ama cikabilir de. gotume guvenirim. bu konuda netim.
    13 0 ...