• Peşin edit: başlıkta sözü geçen erkek, tamamen cinsiyet belirtmektedir. Tdk normallerinde Mertlik gibi anlamları asla olamaz!

Pazar ritüelim, alıyorum mamayı suyu gidip kedi köpek besleyip geliyorum eve. Evime iki sokak kalmış, dönüyorum. "Erkeğin" biri taş çatlasın 16 yaşında iki kız çocuğunu arabanın içinden süzdü. Süzmekle kalmadı camdan kafayı çıkardı, arkadan da bir güzel izledi.

Arabanın yanından geçerken " boynun kırılacak milletin karısına kızına bakarken" dedim. Ve utanır zannettim.

Ben Ilerlerken arabadan yükselen ses şuydu; "sana kimse böyle bakmadı mı yavvruuum? Gel sana da bakarım."

Ben oralı olmadım. Dönüp cevap versem neyle karşılaşacağımı bilemedim çünkü.

Işte mühim olanı da bu! Olay çıksa, ona bakmadım kıskandı diyrbilirdi mesela, ya da kızlar çok açık giyinmişti kendimi tutamadım da derdi. Ve hatta belki döverdi.

Ve çok sevdiğim ülkemde mutlaka o anguta hak veren birileri çıkardı!

Iş size düşüyor abiler!

Çevrenizde böyle şeyler söyleyen bir "erkek" görüp duyarsanız susmayın!
    10 1 ...
  • ilki çok tutunca ikincisi çekilmiş film gibidir.

(#37287979)

ekonomi çoh eyi olunca tabi normal bunlar. millet baklavayı falan ancak böyle beleş standlarda görüyor. o insan eti görmüş zombi gibi saldıranları tek tek tutup 2 şer dakika röportaj yapsalar keşke. ne cevherler vardır aralarında büyük resimleri görenler dış mihrakları yok edenler her şey çok eyi allaha şükürcüler.. sonra böyle bedavadan bir şeyler çıkınca standları yıkıp birbirlerini eziyorlar. bire bir şahit oldum böylesine boşa atmıyorum. sabahtan akşama benimle ve benim gibi insanlarla tartışan dayılar belediyenin dağıtım kamyonunu deviriyorlardı bedavadan erzak alabilmek adına.
    8 0 ...
  • Amına kodumu çocuğu. Götüm sikilmiş 9 saat, temizliğin ardından kendimi dışarı atıp, merdivenlerde sigaramı yakmışım, elimde kahve gecenin bir yarısı boş boş gökyüzüne bakıyorum, karşıdaki 1888 yapımı binanın altında siyah elbisesi ve topuklularıyla zarif bir kadın boşluğa çemkiriyor asabi bir şekilde, o boş karanlıktan bi ara gözlerim ufak tefek bir lavuk seçiyor, kravatı kafasına takmış, sağa sola sallanıyor, ayakta zor duruyor herif, hala sırıtıyor, birşeyler anlatmaya çalışıyor kadına. Bir süre duruyorlar, sonra arabaya doğru yürüyüp gözden kayboluyorlar.

Kahveye bakıyorum simsiyah, gökyüzü simsiyah, çöp poşetleri ilişiyor gözüme siyah. "Izdırabını sikeyim dünya" diyerek koyuyorum sigarayı ağzıma, alıyorum çöpleri elime, o lüksü düşünüyorum, 2.5 sene olmuş bi kadın eli değeli elime, adam tartışıyor bir de. Ne bileyim, bi ben olduramıyorum sanki şu hayatı.
    2 0 ...
  • korece

67.
  • birkaç haftadır öğrenmek için çabaladığım, telaffuzu kolay, istisnası az, grameri türkçe'ye benzeyen, kimilerinin altaik kimilerinin ise kendine özgü olduğunu söylediği dil.

türkçe kaynak olarak bunu:

https://www.asialogy.com/

yabancı kaynak olarak da bunu önerebilirim:

https://talktomeinkorean.com/
    1 0 ...
  • Gözlemlemek. At gözlüğüyle değil, her tarafıyla. Bir insan gelip size başkası hakkında atıp tutuyorsa o insandan, sizin hakkınızda da atıp tutacağını bekleyin. O an size anlatıyor diye sizin hakkınızda atıp tutmuyor diye bir şey düşünmeyin. Mimikler, tepkiler, düşünceler. insanın ne olduğunu az çok ortaya çıkarıyor. En azından ben insanları iyi çözüyorum gözlemleyince. Bugüne kadar yanıldığım olmadı pek. Yanıldıklarım da tanımaya tenezzül etmediğim insanlardı. Ha bi de öfke anı var. Gerçekten insan orda şuurunu kaybeder ve aklındakileri ortaya döker. iyi açık bulunur o anda.
    3 1 ...
  • Gözlemlemek. At gözlüğüyle değil, her tarafıyla. Bir insan gelip size başkası hakkında atıp tutuyorsa o insandan, sizin hakkınızda da atıp tutacağını bekleyin. O an size anlatıyor diye sizin hakkınızda atıp tutmuyor diye bir şey düşünmeyin. Mimikler, tepkiler, düşünceler. insanın ne olduğunu az çok ortaya çıkarıyor. En azından ben insanları iyi çözüyorum gözlemleyince. Bugüne kadar yanıldığım olmadı pek. Yanıldıklarım da tanımaya tenezzül etmediğim insanlardı. Ha bi de öfke anı var. Gerçekten insan orda şuurunu kaybeder ve aklındakileri ortaya döker. iyi açık bulunur o anda.
    3 1 ...
  • Oytunkaran'ın iletişim kurma konusunda yaşadığı zorluktan dolayı ilginç bir deneyim olacaktır.

-merhaba, oytunkaran dimi?
    +evet, evet.
    -nasılsınız oytun bey?
    +iyiyim, evet.
    -oytun bey niçin sürekli evet diyorsunuz anlamadım.. sinirlenmeye de başlıyorum şunu keser misiniz?
    +hayır, evet. Hahahahassiktir evet.
    -hoaaaydaaa kardeşim hasta mısın lan sen?
    +hayır, evet. Hahahahsssiktir. Evet. Ya yani hayır, evet.
    -bak s.kicem ama şimdi evetini de hayırını da düzgün konuş laaaan
    +hahahahassiktir konuşmaya çalışıcam, evet. *
    4 1 ...
  • farsça

132.
  • iyi derecede hakim olan biri olarak söylüyorum, bildiğinizde kürtçeyi anlamayacağınız dil. ben duyunca anlamıyorum. ana dil olarak konuşan arkadaşlar da anlamıyor. zaten muhtemelen türkiyede kurmanci denen lehçeyi konuşan biri iran'daki lori konuşan kürtleri de anlamayacaktır. ya da siz ne kadar yakutça falan anlıyorsanız o kadar anlayacaktır, farsçanın hiç şansı yok. insanları yanlış bilgilendirmeyelim.
    3 0 ...
  • Çocuğun anlattığı(çekmesi için önerdiği) senaryo üzerine elmas’ın “Ben bunu 1 dakikalık video yerine film çeksem izin verir misin” mesajından sonra çocuktan gelen “gerçekten mi” sorusunun masumluğu..... gerçekten yürek dağladı
    4 1 ...
  • "doğada matematik yokken" diyen arkadaş herhalde kendi bile dediğine inanmıyordur.

nitekim allah u teala' nın yarattığı her bir sanat eseri belli bir ölçüyle intizamla yaratılmıştır. yaratılan mahluklarında kainata koyulan kanunlarında belli bir mizanı vardır, hiçbiri rastgele değildir. yaratılanların arasındaki en büyük ve bana kalırsa en mükemmel matematiksel örnek ise gezegenler arasındadır. kütle çekim kuvvetiyle herbir sayısız kütle sahibi birbirini çekmesine rağmen intizam bozulmuyor aralarında belirli bir denge varedilmiş. düşünsenize güneş' in dünyayı çektiği gibi güneş' in 100 katı hatta 100 000 katı büyüklükte olan yıldızlar, gezegenlerde dünya' ya bir çekim uyguluyor ve o kadar çok kütle bir düzene sokulmuş. üniversite sınavına hazırlanırken hatırlayın 3- 4 gezegenin birbirlerine uyguladıkları çekim kuvvetini bulmak ve kütle sahibine düşen hangi yöndeyse kuvveti hesaplamak bile ne kadar yorucu idi. birde milyarlarca kütleyi ve aradaki muazzam uzaklıkları ve muazzam çekim kuvvetlerini ve hızlarını ve birbirlerine çarpmayışlarını karşılaştırın bakalım.
    sıfır matematiğin ve hayatın ta kendisidir
    2 0 ...