• La o Alman dediğiniz müsvedde askerler, bizim yanımızda gibi görünüp arkamızdan iş çevirdiler. O von sanders dediğiniz biçimsiz de Çanakkale ye asker sevkiyatı yapmayı geciktirip savaşın kaybedilmesine vesile olacaktı. Amaç burada ingiliz vs orduları zayıflatıp Almanya'yı kurtarmaktı. Tarihi iyi okuyun bence. Hatta tarihte liman komutana silah bile çektiler bu yüzden.
    7 0 ...
  • yaşım gereği kendisinin tarihçiliğinin son demlerini görebildim.

devlet-i 'aliyye serisi ise muazzam.

en çok beğendiğim kısım da goy goy yapmadan belgeler ışığında ciddi olayları yansıtması.

örneğin yavuz sultan selim'in çaldıran ve mercidabık zaferlerini evvela ateşli silahlara bağlayarak doğru bir tespit yapıyor. burası mühim.

ben devlet-i aliyye'nin ilk cildini okuyorum. çok güzel. bir tarihçi olarak söylüyorum.
    9 0 ...
  • Baba evindeyim bugün
    Tepemde dolunay
    Nasıl doluyum
    Birikmiş yalnızlıklar

Ayın umrunda mı
    Cama vurmuş şavkı
    Adamın biri de tutturmuş
    Damar bir şarkı

Belki artık kavuşmak hayâl
    Belki beni çoktan sildin
    Öldürsen iflah olmaz
    Geçmiyor senden ümidim

Canımdan can gitti
    Gel hasretin eritti
    Anladım ki çok muhabbet
    Ayrılık getirdi

Çalsan bir akşam üstü
    Kapımı yeniden
    Ben de sana tavşan kanı
    Bir çay demlesem..

(bkz: Baba evi)
    11 0 ...
  • kimseyi ve hiçbir sektörü küçümsemiyorum kaldı ki küçümsesem ne diye mc donald gibi yerlere başvurayım, ekmeğimizin peşindeyiz, dünya parasız dönmüyor. sadece doğa ananın bize sunduğu hediyeler ve ellerimiz varken gereksiz gördüğüm sektörler var, bunun yanında yandaş ve işini layıkı ile yerine getirmeyenlerle dolu sektörler de var enayi yerine koydukları okuyucularının para kazandırdığı.

ve okumak veya bir meslek sahibi olmak yerine dişiliğini kullanarak kapağı attığı koca sayesinde ya da yakınları sayesinde iş hayatına ilk adımını atıp da devamını torpille getiren bedavacı tiplerin bunlarla övünebilmesi ve hayatında sadece görgüsüzlükte level atlayabilen tiplerin boş boş konuşmaları ve nerede ne zaman ne yapılacağını bilmeden hareket etmeleri ezilmeyi ve küçümsenmeyi hak ettiklerini gösteriyor.

bi dönem devlete ait olan yerlere karşı ön yargılarım vardı fakat özelden sonra içerisine girince hepsi olmasa da birçoğu yıkıldı zira özelde garantin yok ama torpilin varsa veya iyi yalayabilirsen, boyun eğebilirsen uzun yıllar barınabiliyorsun, devlette garantin var ama bir yakının sayesinde geldiysen o yere ne kadar yakının olursa olsun belli bir süre sonra en ufak bir olayda, bir açıkta hiçbir işe yaramıyor.

bugüne kadar neredeyse girmediğim sınav, gitmediğim kurs, katılmadığım eğitim kalmadı ve tabii bunlar için yatırmadığım para da kalmadı. okuduğum okullar da dahil hiçbiri için boşuna çabaladığımı düşünmedim, bundan dolayı da gönlüm rahat. fakat iş hayatında dahi güzelliğin ön planda tutulduğu bir ülkede yaşıyoruz ve aynı ülkede o kadar kenafir gözlü, birinin hakkıyla girebileceği yeri işgal edip veya iş arkadaşının yerine geçmek için ayağını kaydırıp da yaptığı kötülükle dahi övünen tipler var ki içlerinden irin akan, imkânım olsa aynı dünyada yaşamam.

bütün bunların arasında devam eden bir kursum var, bir de kpss'ye hazırlanıyorum, direksiyon sınavını da bekliyorum. şanslıyım ki baktığım canlar bana güç veriyor. huzurum ailemden ve çevremden, neşem onlardan geliyor, bitmeyen umudumu da kendimden alıyorum. nefretten değil sevgiden besleniyorum, başkaları için değil de kendim için yaşıyorum.

ve sosyal medyada sürekli birilerine bir şeyleri ispat etmek için çabalayan tipleri görmemek için de sözlük haricinde bir sosyal medya hesabı kullanmıyorum, dışarıda da gördüğümü görmemezlikten geliyorum. yoğunluğun iyi geldiği tek insan benimdir sanırım, hem çok konuşmamı engelliyor, hem sevmediğim tipleri, karşılaşmaktan haz etmediğim olayları daha az görmeme neden oluyor, hem geceleri huzurlu uyumama sebep oluyor, hem de az yemek yememi sağlıyor.
    18 0 ...
  • insanın elini kolunu bağlayan fırsatçı ipne.

annesinin ağzından çıkacak;
    oğlum başkasının malı alınmaz, koy onu yerine, isimli tembihi beklenir durur. eğer anne malsa, gitti süper oyuncak.
    12 0 ...
  • her zaman olduğu gibi oldukça düşüktür. normalde de bir fark yok yani, o kadar zekası düşük olan tipler var ki yükselse dahi belli olmaz. feministleri ve feminizmi ne sanıyorsunuz, haklarında ne kadar bilgiye sahipsiniz, kimin feminist olduğunu nereden biliyorsunuz? sosyal medyada her ''feministim'' diyene inanıyor musunuz? her feministin kadın olduğunu, feminizmin de kocayı buluncaya kadar olduğunu mu düşünüyorsunuz? yanlış düşünüyorsunuz. gerçi kimin ne düşündüğü beni ilgilendirmiyor ama yanlış bilgilere sahip olanlar genelde feminizmi yerlere seren kitleye bakarak hareket eden kesim. femenle feministleri bir tutanlar da aynı kesim. evlenince yaptığınız veya yapacağınız eylemleri ya da eril kafalı evli kadınlardan gördüğünüz kocaya karşı itaati diğer kadınların da gerçekleştireceğini düşünmeniz her kadını bir tutmanızdan kaynaklanıyor.
    21 1 ...
  • Kendi için veya bir başkası için olsun hastanenin kapısından girer girmez yer bildirimi yapan ilgi orospusu tiptir. Ardından gelen yorumlara baka baka orgazm tadında anlar yaşayacaktır.
    8 0 ...
  • avusturya-macaristan imparatorluğu: tarihin en kısa meydan muharebesi ile yerle bir ettiğimiz bir ülke.

rus çarlığı: ülkelerini istila etmeyelim diye kraliçeleri çadıra gelip bizim baltacı mehmet paşaya vermişti.

britanya imparatorluğu: çanakkale ve kut'ul amare'yi tarihlerinden silmek istiyorlar.

fransa: 100 yıl kendilerine içki içmeyi ve dans etmeyi bile yasaklamıştık.

italya: ülkelerini işgal etmeyelim diye papaları her gün bize yalvar yakar mektup yazıyordu.

yunan krallığı: 400 yıl bize köle olarak yaşadılar.

bulgaristan: 400 yıl bize köle olarak yaşadılar.

sırbistan: 400 yıl bize köle olarak yaşadılar.
    17 8 ...
  • kitap okumak

1004.
  • 3-4 aydır okumuyordum, özlemişim.

Filmler, diziler, animeler, oyunlar, çizgi romanlar boş. Kurgu mu? En kralı kitapta var, derinlik mi? En kralı kitapta var, haz mı? En kralı kitapta var.

Ruhunuzu doyurur, zihninizi kesinleştirir, muhakemenizi sağlamlaştırır, hafızanızı kuvvetlendirir, dimağınızı parlaklaştırır... Bunca faydanın yanında okuyucuya tek maliyeti zamandır.
    8 1 ...
  • kelime i şehadeti söylemek isterdim. az önce bir yazı okudum kelime i şehadeti söyleyen imanlı ölüyormuş. allah nasip etsin inşallah.
    7 0 ...