• evet tam olarak 20 dakika önce yaşadığımdır. oysa hesabım 2016'dan beri var, yeni öğrenmeyi nasıl başarabildim acaba?
    10 2 ...
  • tanıdığım biri vardı. sürekli akp teşkilatına takılırdı. seçim zamanı uğraşır dururdu. bayrak asar broşür dagitirdi. beni bir kuruma yerleştirirler diye kendini 2-3 yıl heba etti. baktı olacağı yok bıraktı gariban.
    8 0 ...
  • 24 haziran genel seçimlerinde hayal kırıklığına uğrayan muhalif yazarlara önümüzdeki dönemler için manifesto niteliğindeki çağrıdır.

merhaba arkadaşlar.
    denedik olmadı, umutlandık umutlarımız kırıldı.
    emin olun ki yanlış bizde değil. yanlışı kimin yaptığı ortada, yanlışı yapanlar yanlışı seçenlerdir.

hiç halkçı görünmemize, halkçı söylemlerde bulunmamıza gerek yok.
    bu millet bu şekilde ne yaparsak yapalım yanlışı seçmekten vazgeçmeyecek. çünkü insanların büyük çoğunluğu çalışarak üreterek bir şeyler başarmayı, bir şeyler elde etmeyi düşünmüyor.
    onlar ne kadar fazla dindar gözükürsek o kadar karnımız doyar derdinde.

bizler hayat standartlarımızdan ve yaşam kalitemizden ödün vermeden normal yaşamlarımıza devam etmeliyiz.
    artık bırakalım, halk yanlışı kendi görsün.
    "eee görmüyorlar" diyeceksiniz. emin olun biz bırakırsak görecekler.

örneğin, dolar kurunun yüksek olduğundan, ekonominin kötü olduğundan bahsetmeyelim.
    şeker fabrikaları satılmış. hiç ilgilenmeyelim.
    şeker fabrikaları satılan illerin tamamında (alpullu hariç) akp tulum çıkardı.

yani orada şeker fabrikası satılmasın diye protesto eylemine katılan şeker pancarı çiftçisi gitti oyunu yine ampule bastı.
    biz onun için mücadele ettik, değdi mi?

ordu'lu, giresun'lu fındık üreticisi, fındık ağaçlarını kesti, kopardı fındık para etmiyor diye, gitti yine akp'ye vurdu mühürü.
    biz onların sorunlarını dile getirdik. değdi mi?

eskişehir alpu'da termik santral kuracaklar, o bölgede tamamen tarım bitecek, halk zehirlenecek dedik. zehirlenecek olan alpu halkı ne yaptı? gitti kendini zehirleyecek olanlara yüzde 63 oy verdi.

soma, reyhanlı ne yaptı?
    suriyelilerle dolu gaziantep, kilis, hatay ne yaptı?

bütün bunları biz konuştuk, onlar için yazdık çizdik ne oldu?
    değdi mi?

şimdi onlar tercihlerini yaptılar.
    kek yemek, millet bahçelerinde yatıp yuvarlanmak istiyorlar.
    doların 7 lira olması onları ilgilendirmiyor.
    patates, soğan 10 lira olsa da oylarını verecekleri yer belli.
    mazot 10 lira olsa bile onlar hep 50 liralık alıyorlar.
    126 ülkeden tarım ürünü ithal etmemiz, gemiler dolusu ithal hayvan getirmemiz onların umurunda değil.

şimdi soruyorum, bu halk için mücadele etmeye değer mi?

benim önerim şu.
    eylemsiz kalın.
    ülkenin sorunlarını görmezden gelin, ilgilenmeyin, ters manyel yapın.

misal, suriyeliler bir olaya mı karıştı?
    suriyelileri destekleyin, "oh reis ne iyi yaptın da getirdin ümmet kardeşlerimizi, birkaç milyon daha getir" deyin. sonuçta suriyeliler size değil, akp'ye oy verenlere zarar veriyor, sizinle değil, onlarla iç içe yaşıyor bunu unutmayın.

bilmem anlatabiliyor muyum ne demek istediğimi?

bu şekilde akp'ye oy verenlerin uyanmasını sağlayacağız.
    bırakalım ilk taşı onlar atsın.
    bırakalım "açız ulan biz" diye ilk onlar isyan etsin.
    bırakalım "lan ülkede bu kadar imam hatipliyi napacağız" diye onlar sorgulasın.
    bırakalım çocukları işsiz kaldığında, parasız kaldığında cinnet geçirsin.

tepkisiz kalalım.
    bir süre hiç tepki vermezsek, onlar tepki vermeye başlayacaklar.

ama biz her şeye tepki verdikçe, onlar otomatik savunma pozisyonuna geçiyor, biz haklıysak dahi, haksız olanı savunup yanlış yolu seçiyorlar.

çünkü onların tepkileri aslında bize.
    bizim yaşam tarzımıza, bizim hayat standartlarımıza tepkililer.
    bizim gibi yazamıyor, bizim gibi konuşamıyorlar.
    bizim gibi öpüşüp, sevişemiyorlar.
    sen bir kadına 150 karakterli bir mesajla derdini anlatabiliyorken, bir kadına hangi çiçeği alıp onu hangi restorana götüreceğini biliyorken, o kadınla konuşmayı değil tecavüz etmeyi düşünüyor, yapamayınca da gidip kediye köpeğe halleniyor.

yani, bizim yaptıklarımızı yapmak istiyorlar fakat yapamıyorlar, yapmayı deniyorlar fakat olmuyor.
    işte onların bütün meseleleri bu.
    bizim gibi olmak isteyip başaramamaları...

bu vesile ile onlara bir fırsat verelim, en azından bizim gibi düşünebilsinler, sorgulayabilsinşer.
    bunu bir süre deneyelim. sonuç alacağımızdan eminim.

bekleyin, ilk taşı onlar atsın. sonra devreye biz nasılsa gireriz...
    47 13 ...
  • Evet arkadaşlar erdoğan başkan oldu süper gücüz artık meclis de kurtçuklar sayesinde tamam. Kek mek istemiyoruz hemen sadede geçelim.

Girelim pydi bırak fıratın doğusu batısı, almanyadan bile temizleyelim.
    8 0 ...
  • Hitler halka hitap ederken konuşmalarını sabah saatlerinde değil de; insanların yorgun ve düşünemez oldukları akşam saatlerinde yapmaya özen gösterirmiş. Çünkü araştırmaları göstermiş ki; sabah saatleri ve aydınlıkta insanlar sorgulamaya ve düşünmeye daha meyilli oluyorlarmış.

Karanlık ve mümkünse kapalı alanlarda, sadece kendine doğrultulmuş bir projektörle; düşmanlarına bağırarak ve tehditler savurarak yaptığı saatler süren konuşmalarından sonra bile, kendisine sorulan insanlar için dağılmak evlerine dönmek, adeta bu kutsanmış mekanı terketmek ve bu "yarı tanrı" insandan kopmak imkansız hale geliyormuş.

Korku yayıldıysa bir topluma; totolitarizmin "bumerang" etkisi demokrasinin belirsizliğine ağır basar. Ayrıştıkça, ötekileştikçe daha çok korkar, daha muhafazakar hale geliriz. Totaliter devletleri kendi oylarımızla kendimiz besler hale geliriz. insanlar cahil olmasalar bile korkuyla, etik ve doğru olmadığını bildiği davranışları kitleler halinde yaptılar nitekim tarihte. ideoloji ve din iktidarın elinde çok güçlü silahlar haline gelebiliyor bu topraklarda hala hepsi bu.

Velhasılıkelam Dün, insanımız da demokrasi yerine gücü tercih etmiş oldu fikrimce. Ve bu bağlamda her geçen gün Korktukça güce daha çok sarılıyoruz.
    25 9 ...
  • 21 yaşımdayım. siyasi görüşüm sizler gibi değil. bunu marjinallikten falan söylemiyorum. cidden öyle. yani ideolojik olarak dünkü partilerin aslında hiç biri benim düşünceme uyan partiler değil. desteklediğim görüş sanırım ülkede yüzde 0.2 falandır. ben bile bilmiyorum o kadar azız.

zaten seçim kağıdında adı bile yoktu.

her şeye rağmen atatürk sevgisi ve saygısı sonsuz olan biriyim.

haziran ayının ilk günlerine gelindiğinde seçimler hakkında hiç bir araştırmam yoktu. millet ittifakı nedir? cumhur ittifakı nedir? dendiğinde lavandulacım (kendisi reelden arkadaşım olan bir yazar) ile yüz yüze gelip ''o ne yaaaa'' kafasındaydık.

dün gece hayatımda ilk defa televizyon başına geçip bir seçim sonucunu ''başından sonuna kadar '' izledim. önceden umudum hiç olmazdı çünkü. sonuç belliydi gözümde.

3 hafta kadar önce araştırmaya başladım. kim kimdir? iyi partiden saadet partiye, muharrem inceden doğu perinçeğe kadar herkesi araştırdım.

miting izlemeyi sevmezdim. hayatımda ilk defa saat 7 olsa da haberler başlasa, bende muharrem inceyi izlesem diye her gün bekledim. inanılmaz zeki biri. kazanamadı o ayrı. bu zekilik siyasi anlamda değil sadece. çok güzel konuşuyor. kültürlü biri olduğunu kim olduğunu bilmeden dahi 10 dakika konuşarak anlayabilirsiniz.

bizim evde de öğretmen var. annem ya da babam işte. dolayısıyla heyecanımı daha da arttırdı.

kazanamasan da bana umut kaynağı olduğun için teşekkür ederim canım öğretmenim.

bu ülkede değil muharrem ince, albert einstein olarak seçimlere girsen yine kazanamazsın.

çünkü bizim ülke bilim ile değil din ile yönetilen bir ülke. maalesef.
    34 9 ...
  • sözde demokrasi ve bütün türkiye'nin cumhurbaşkanı olacağı vaatleri veren cb adayı muharrem ince'nin yürek burkan ifadesi.

güzel abim madem oy çalındığından eminsin, o zaman bu sana inanan, (ben dahil) sana oy veren insanlara büyük bir küfür değil midir? hani tek bir oy bile çalınmayacak, ysk'nın önüne 50 bin avukatla yürünecekti? bekara karı boşamak kolay tabi.

çalınan oyun sayısı 1 bile olsa sen o oyun peşine düşeceksin. çünkü bu insanlar en çok buna güvenerek sana oy verdi, ülkenin başında seni görmek istedi.

ama sen kıytırık bi tweetle yarın açıklama yapıcam deyip gece kıytırık bir konuşma hazırlayıp öğlen de hiçbir şey olmamış gibi televizyonun karşısına çıkıp "adil bir seçim olmadı ve evet çalınan oylar vardı" dersen kusura bakma değil 15 milyon oy 500 bin oyu bile zor toplarsın artık.

"50 günde 15 milyon oy topladık 500 günde ne yapacağımızı siz düşünün" gibi hiçbir dayanağı olmayan, düz mantıkla dile getirilmiş bir ifadeyle de vizyonunun seviyesini tekrar gösterme fırsatı buldu maalesef.

ben sana güvenerek oy verdiysem, 15 milyon sana güvenerek oy verdiyse en azından ysk'nın önüne yürümeliydi bu insanlar haklarını aramak için, "adam kazandı" gibi küfür niteliğinde olan bir tweetle yine hayal kırıklığına uğradığına, yine bir siyasetçi tarafından kandırıldığına şahit olmamalıydı.

neyse; zaten kışa doğru iyice yarrağı yemiş bir vaziyette olacak olan ekonomi ülkenin gündemi olacağından, insanlar işten çıkarıldıkları için hırsızlık rakamları tavan yapacağından, yiyecek yemek bulamayıp komşusuna yakınına saldıracak insanlar meydana çıkacağından, sen de sessizce silineceksin siyaset meydanlarından.
    12 2 ...
  • ismail küçükkaya'yı vurdu öldürdü resmen.

"adam kazandı mesajımı haber yapacağını düşünmemiştim. demek ki dostça mesaj attığın kişileri iyi seçmek lazımmış."
    13 0 ...
  • selamın aleyküm.
    malesef an itibariyle bu başıma geldi arkadaşlar.
    haşofmanla sokaktayım şu an, arabanın anahtarı da evde kaldı.

aslında bu sabah her şey güzel başlamıştı.
    tüm olumsuzlukları, seçimi kaybetmeyi bir kenara bırakıp sisteme ayak uydurma kararı, onlardan biri gibi davranma kararı almıştım.

yengeniz de çok üzüldü tabi dün gece. şimdi sabah kalkınca ben de dün geceki sloganı tekrarladım ve "adam kazandı" dedim, aşırı tepki verdi, aslında buna çok kızmadı da, "istikrar sürsün, türkiye büyüsün" deyince baya bir sinirlendi.
    son olarak öğleden sonra parka gidip kek yemeyi teklif edince de evden kovdu.

paralar, dolarlar, altınlar, arabanın anahtarı falan evde.

ne yapayım? bir akıl verin. bu chp'liler de bir türlü yenilgiyi hazmedemiyorlar.

ben cumaya gidiyorum. hadi allah'a emanet.
    16 8 ...
  • bir beyan. kendi kendime verdiğim söz. 28 yaşındayım oy kullanmaya başladığımdan beri hep akp karşıtıydım, her seçimde büyük umutlarla oy kullandım kendi çapımda yapabileceğim ne varsa yaptım.

ama artık yeter ! yeter lan. geçen seçimlerden de çok umutluydum koalisyon çıktığı seçimde "tamam bu iş artık bitti" dedim olmadı, hiç olmadı ve olmayacak. benim artık umudum kalmadı.

en büyük umudum inceydi, adamın hitabeti güçlü, umut vaaediyordu, ekonomi kötüydü, terör zirveydi, 16 yıllık hükümetin açıkları çoktu. ince çok güzel anlattı her şeyi çok güzel ifade etti.

ama olmadı. kılıçdar denen vasıfsız yıllardır koltuğu eskiteceğine "yapamadım arkadaş" dese bırakıp gitse belke daha farklı olurdu ki büyük ihtimal yine kendimi kandırıyorum.

ben yoruldum artık ben bittim. akşam ki yaşadığım moral bozukluğunu tarif edemem. ulan kan damarlarımdan çekildi.

bülent tezcan'ı dinliyorum 2. tur diyor hani bülent nerede 2. tur ? dışarda korna çalan adamlara kızıyordum "durun daha bitmedi sandıklar açılmadı " diyordum sandıklar açıldı değişen yok.

sözde aa manipülasyon yapıyordu. hani ? nerede ? heriflerin verdiği sonuçlar çıktı.

dip dalgası dedik, millet sıkıldı, yoruldu dedik. adam gene ezdi geçti. olmuyor arkadaş bu adam yenilmiyor. bu adam bu işi biliyor. yaşam şartları kötü demek ki muhalefet olarak hiç güven veremiyoruz. millet kötüye razı.

ince bu işin zirvesiydi, bu adamın yaptığı muhalefeti yapacak 50 günde 100 üstü miting yapacak adam bir daha gelmez hoş chp nin başına da geçemez hani geçse yine bir umut ama yok.

tek güzel yanı iyi parti barajı geçti tek tesellim bu ama yartın akp ye geçmeyecekleri yani vekillerin akp ye geçmeyeceği ne malum. 2 sağ parti çok kolay anlaşır.

ben yoruldum, öyle umutlana umutlana gittim ki oy kullanmaya ince bu işin zirvesiydi ben bittim artık.

bu adam yenilmiyor, en umutlu olduğum seçimde ezdi geçti. bu adam ölene kadar tek başına iktidar bu topraklarda bu kesin. halk bu adama güveniyor.

ben kendime söz verdim bir daha bu adama muhalefet etmeyeceğim yok arkadaş anca giden benden gidiyor. sip dalgası, değişecek, sandıklar açılmadı, 2. tur akşam yaşadığım stresi ömrümde hiç yaşamadım.

genç yaşta ihtiyar oldum yaşlandım lan. bir daha rte ye muhalefet filan yok. ancaa stres oluyorum.
    14 4 ...