• Gerçekten çok uzun bir süreç ve irade gerektirir. Valla yeniden birini tanıyıp hayatima almayi onu kabul edip kendimi tanıtıp karakterime alıştırmayı düşününce yeniden birini tanımaktan soğuyorum, ugrasasim cabalayasim gelmiyor içim çekiliyor böyle.
    0 0 ...
  • efe aydal

319.
  • Zaman zaman milliyetçiliğin bokunu çıkaran insan kişisi.
    Baya içinden çomar çıkıyor adamın.
    1 0 ...
  • sigara

3528.
  • şu sıralar günde 2 paket içiyorum, kederden falan da değil üstelik, bayağı keyiften.

Günde ortalama 10 bardak kahve içiyorum, bir kahve ile de 2 sigara.

atın ölümü arpadan olsun değerli yazarlar. 10 seneye kalmaz hitchcock ince hastalığa yakalanir bu gidişle.

size hayatta başarılar. film yapıp öleceğim. (bkz: swh)
    2 0 ...
  • grup abdal

123.
  • harika türküler seslendirmiş çok başarılı bulduğum grup.
    her dinlemem de beni çocukluk günlerime, toplanıp ailecek köye gittiğimiz zamanlara götürür. köyde horoz sesleri ile uyanmaya, o taşlı topraklı yollarda yürümeme, köy yemekleri bazlama, katmer, baklalı yaprak sarması tadı getirir ağzıma.
    kültürel bir esinti hissettirir damağımda, sanki buram buram anadolu 3-4 dk lık şarkılara sığmış da bana sunulmuş gibi..

enstrümanları ve şarkıyı okuyanların sesleri insanı hiç rahatsız etmez, kadife gibi böyle ilmik ilmik ruhuna dokunur, sanki ruhunuza masaj yapılıyormuşçasına içinizi hüzünsel bir huzur, mutluluk kaplar.

seviyorum kendilerini.
    4 0 ...
  • shameless

1066.
  • 10 sezon 5 bölüm seyrettim, tamamladım. yeni bitti.
    yani "bu diziye bir isim koy" deseler ben de shameless koyardım ismini.
    shameless

amerika'nın şartlarında düşünülmüş ve yapılmış bir dizi.
    tabi başarısız bir de türkiye uyarlaması oldu. daha doğrusu olmadı, zaten türkiye'de bu dizinin uyarlaması olması mümkün değil, ülkede halk ayaklanması çıkar.
    ama amerika her haltı kaldırabiliyor, toplum sorun etmiyor.
    onlarla aramızda kültürel bir uçurum var ve ben şahsen kendi ülkemden ve ülkemin şartlarından gayet memnunum.
    amerika'da ne kadar iyi olursa olsun bir hayat yaşayamazdım diye düşünüyorum.

dizi genelde gayet başarılı.
    kendini izlettiriyor. yeri geliyor güldürüyor, yeri geliyor düşündürüyor. sorgulatıyor. isyan ediyor...
    bazı anlarda dizinin o kadar içine giriyorsun ki para hesabı yapıyorsun. "yahu şuradan gelecek 10 bin dolar vardı o ne oldu?" yahut, "şurada tazminat davası açsalar şu kadar para alırlar" falan hesabı yapıyorsun.
    dizi böyle sokuyor seni içine.
    sefalete isyan ediyorsun, gallagher ailesi'nin parayı bulmasını arzuluyorsun istemeden...

buradan sonrası karakter tanıtımı. az da olsa spoyler içeriyor, seyretmediyseniz okumayın.

--- spoiler ---

karakterlere gelecek olursak;

frank: gallagher ailesinin sıra dışı babası. aslında baba demek güç frank'a, ailesi için faydalı bir şey yaptığını görmedik henüz. her türlü alavere, dalavere, dümen frank'ta var. günlük yaşıyor, hatta çoğu zaman yaşamıyor. ama kendisi tam bir sistem eleştirmeni...
    kendisini tanımlayabilecek çok güzel bir söz var; "kıyametten sonra dünyada iki şey gezinecek; hamam böcekleri ve frank gallagher..." işte böyle bir karakter kendisi.
    ama diziler tarihine geçecek kadar başarılı bir karakter frank.

fiona: evin büyük ablası, aslında gallagher ailesi'nin annesi. tam 5 kardeş yetiştirdi büyüttü, ama kendisinin baya sorunları var. 9 sezon boyunca dizide yer aldı, kaç kişiyle yattı sayısı belli değil. mücadeleci, hırslı bir karakter fiona. tam da parayı bulacaktı ama olmadı. 10. sezonda fiona yok. umarım geri gelir.

lip: ilk sezonlarda tam "adamım" denilecek bir karakterdi. sonra sonra bozdu, saplantılı bir hale geldi. özellikle 9. sezonda fiona'ya haksız yere yüklendi. şimdi de o çocuk yaptığı kaşardan ayrılması ve o zenci 3 çocuk annesi kadın ile beraber olup doğru yolu bulmasını bekliyorum kendisinden. lip, sen bu değilsin adamım. özüne dön.

ian: aslında kral çocuk, ama gay olduğu için itici buluyorum kendisini. "gay isa" onun için tam biçilmiş kaftandı ama sanırım çok tepki çekti sanırım bu durum. şu mickey'den vazgeçip güzelbir manita yapıp devam etmesini istiyorum.

carl: adamın dibi, güzel insan. bu çocuğu çok beğeniyorum. silah ve uyuşturucu işine kesinlikle devam etmesi gerekirdi. ama aile zor duruma düşünce bir çanta parayı masaya bırakması ve evi satın alması unutulmaz bir hareketti. şimdiki meksikalı hatunu götürse kendisine baya iyi gelecek. aferin carl sen doğru yoldasın çocuğum.

debbie: bu kızı hiç sevmiyorum, bir türlü ısınamadım kendisine. özellikle son yaptığı kıyafet olayı ile iyice soğuttu kendisinden. mal.

liam: irlanda kökenli zenci velet. kesinlikle gallagher ailesinin en akıllı bireyi.

monica: uyuz olduğum bir diğer karakter. böyle anne mi olur? neyse ki öldü de kurtulduk gerizekalıdan.

veronica: "kadın" kelimesinin vücut bulmuş hali, yürüyen libido. bir karakter 10 sezon boyunca harikalığını korur mu? koruyor işte. veronica sen muazzam bir yaratıksın. tek kusuru çocuklarına pek düşkün değil, anaç bir karakter değil. ama olsun.

kev: kevin ball...saf temiz, yiğit anadolu delikanlısı tadında bir karakter. kevin'i dolandırmak çok kolay, vur ensesine al lokmasını derler ya hani, işte kevin de o...

mickey: ian'ın gay sevgilisi, ebediyen suçlu bir karakter. ian ve bunun olduğu sahneler çıktıkça ileri alıyorum.

svetlana: v ve kev ile bir ara 3'lü takılan seksi rus ablamız. ama sonradan cozuttu, v ve kev'in saflığını da kullanarak arkalarından iş çevirdi, en son zengin bir amerikalı ihtiyar ile evlenerek amerikan rüyasını gerçekleştirdi.

sheila: mahallenin manyağı, ama bir o kadar da iyi kalpliydi. frank'e çok iyilikleri dokundu, en nihayetinde bu frank'ten bir halt olmaz deyip karavanına atlayarak güney yakasını terk etti.

steve: fiona'nın dizideki ilk tokmakçısı. ama hayatı yalan üzerine kurulu ezik bir tip, kaybolup gitti.

karen: lip'in ilk aşkı, ama çok büyük orospu kendisi.

mandy: mickey'in bacısı, lip'in fuckbuddysi. acıların kızı.

sean: fiona'nın nişanlısı. eski suçlu, uyuşturucu müptelası. fiona'nın hayata gözlerini açan adam. aslında iyi bir insan, ama nikah masasında yaptığı ipnelik sonrası dikiş tutturamadı.

gus: fiona'nın kocası. iyi bir insan. shameless dizisindeki nadir iyi kalpli insanlardan. tabi ki bu iyiliğinin karşılığını fiona tarafından boynuzlanarak gördü.

tami: lip'in çocuğunun annesi. itici bir karakter. umarım ayrılır diziden.

mikey: frank'ın yeni kankası, ruh ikizi. birkaç bölüm gördük kendisini, sağlam bir karakterdi, ama sanırım dizide görevi sona erdi. aslında biraz dirense frank ile parayı bulabilirlerdi. olmadı.
    7 0 ...
  • bak güzel kardeşim,
    bak sana kardeşim diye hitap ediyorum çünkü bizim oralarda birine dayak atmadan önce böyle hitap ederiz ben 34 yaşında 2 çocuk babası bi memurum 2 kuruş para için belediyede veznedarlık yapıyorum akşamları hanım dırdırından çocuk gürültüsünden kaçmak için buraya giriyorum ve ne zaman gibik bi başlık açsam arkasında sen çıkıyosun. seni takip etmeye başladım bu yüzden iki kere işe gidemedim müdürümden azar yedim ve durumu ofisteki memurlara anlattım onlarda çok sinirlendi. ofisten hilminin pazarcı tanıdıklarına adminlerden aldığım ev adresini verdim şimdi sen düşün güzel kardeşim.
    3 0 ...
  • Rahmân’ın has kulları olan kimseler, yeryüzünde vakarlı bir tevazu ile yürürler ve cahillerle muhatap olduklarında “Selam!” der (geçer)ler

Furkan Suresi 63.Ayet
    5 1 ...
  • (bkz: akp döneminde olacaktır)

hayırlı uğurlu olsun.

türkiye cumhuriyeti sudan'dan 500 ton taze at, eşek ve katır eti ithal edecek.
    ayrıca yine sudan'dan toplam 500 ton at, eşek, katır ve domuz sakatatı ithal edeceğiz.

belge;
    sudan dan at eşek ve domuz eti ithal edilmesi

kaynaklar;
    https://yesilgazete.org/b...urkiye-urun-ihrac-edecek/
    https://t24.com.tr/haber/...eti-ithal-edilecek,851803

gerçekten hadi at, eşek eti ile sucuk yapıyoruz tamam da, domuz sakatatını neden ithal ediyorsunuz?

tabi ki tavuk yemi yapmak için.
    sofranızda yediğiniz tavukların yemlerinde neler var bir bilseniz;
    (bkz: domuzdan üretilen yem ithalatına izin veren parti)
    (bkz: endüstriyel tavukçuluk/#39122363)

ama akp'nin domuzlar ile arası çok iyi.
    domuzu kasaplık hayvan statüsüne alan iktidar akp'dir.

ayrıca akp döneminde epey bir domuz ithalatımız oldu;
    (bkz: 12 nisan 2018 domuz ve eşek eti ithal edilmesi)

bu ülke müslüman ülke diyenler onlayn mı acaba?
    madem müslümanız neden domuz ithal ediyoruz? hadi domuzu biz yemiyoruz, neden hayvanlara yem yapımında kullanıyoruz?
    16 0 ...
  • bir kredi versusu...

mansur yavaş, ankara büyükşehir belediye başkanı.
    geçtiğimiz günlerde belediyeye 300 yeni otobüs almak için 60 milyon euro kredi buldu.
    mansur yavaş'ın bulduğu kredinin 1 milyon euroluk kısmı hibe.
    geri kalan rakamın faiz miktarı yüzde 3.2...

merkez bankasının faiz oranlarının yarısı faizle...
    https://www.haberler.com/...nin-yari-12709296-haberi/

şimdi bunları aklımızda tutalım arkadaşlar. özellikle kredi faizini sakın aklınızdan çıkarmayın çünkü faiz çokomelli...

akp de faizle kredi alıyor sevgili arkadaşlar.

bakınız geçen sene 2 milyar dolar kredi almışız. yüzde 7 faizle.
    m yavaş ın bulduğu kredi vs akp nin bulduğu kredi

yüzde 7 evet...

tüm dünya kredi kullanıyor, tüm dünya yüzde 3-3.5 oranlarında kredi kullanırken akp yüzde 7 faizle kredi alıyor ve bunu başarıymış gibi sunuyor.
    bakınız akp'nin yüzde 7 faizle kredi aldığı dönem, bir türk şirketi olan akbank da kredi aldı. yüzde 2.75 faizle.
    (bkz: yüzde 3 5 yerine yüzde 7 faizle dolar borç almak/#40441664)

yazdık bunları hep.
    hepsini yazdık...

şimdi koskoca hükümet yüzde 7 ile kredi alıyor. bu ülkenin bir şirketi yüzde 2.75 ile kredi alıyor, bu ülkenin bir belediye başkanı yüzde 3.20 ile kredi alıyor.

matematikte her zaman 2 + 2 = 4 eder.
    ama akp neden 3.5 faizle kredi alma imkanı varken gidip yüzde 7 ile hatta 7.25 ile kredi alıyor?

sen ülkeyi yöneten hükümet olarak, ülkenin ufak bir parçası olan ankara belediyesinin şartlarında kredi bulamıyorsan bunun 2 sebebi vardır.

1-işi bilmiyorsun, güven vermiyorsun, itibarın yok.
    2-faiz oranlarını özellikle şişiriyor, fazla faizle borç aldık gibi gösterip arada komisyon alıyor yolsuzluk yapıyorsun.

bu her iki sebep de normalde insanı ipe götürür, ama yine de siz bilirsiniz...

#ekonomi
    10 0 ...
  • bunlardan bir tanesini de ben gözlemlemiştim.

bendeki bankacı versiyondu. ablamız 27-28 yaşlarında, bununla vadeli hesap açtık, yarım saat kadar sonra 500.000 lira transfer ettim. bir de bir konuda bilgi rica ettim kendisinden, benim için araştıracağına söz verdi.

o gün gecenin 2'sinde telefonum çaldı, açtım kapandı. sonra sitem eden bir mesaj geldi, hemen ardından bir arama geldi. ya pardon nesgayfe bey arkadaşıma diye size atmışım kusura bakmayın vs. önemli değil estağfurullah dedim, iyi geceler dedi size de dedim kapattık.

bir süre sonra whatsapp'tan mesaj, bu arada sizin konuyu araştırdım bıdı bıdı bıdı şeklinde. saat 3'e geliyor bu arada. e bu kadar sinyal sonrası hoca da durur mu? eşek değiliz tabi ufaktan kıvrılmaya başladık yılan gibi. habire konu konuyu açıyor. kadın burcuma, evli olup çocuğum olup olmadığına kadar sordu etti. bildiğiniz flörtleşme muhabbetleri hatta biraz daha kassak sextinge gidecek mevzu ki hiç adetim değildir. bir süre sonra benim uyku bastırdı, artık bana müsade devamını karşılıklı kahve içerken konuşuruz swh diye kapanışı yaptım. birkaç dakika sonra şöyle bir mesaj geldi:

- ben kahve içmek istediğimi düşünmüyorum :s :s

asdfasdfasdfsa
    5 0 ...