melatonin

39.
  • melatonin, beyindeki epifiz bezinden özellikle geceleri karanlık ortamda salgılanan bir hormondur. triptofan isimli bir maddeden elde edilir. hormonun temel görevi, vücudun biyolojik saatini ve ritmini ayarlamaktır. melatonin üretimi, gecenin uzunluğu ile ilgilidir, gece ne kadar uzarsa, üretim de o denli uzar. Karanlık fazın başlangıcında veya sonundaki ışık, melatonin üretimine engel olur. kanserin bana göre suan dünya üzerindeki en önemli ilacı bu hormon . geceleri mümkün olduğunca uyanık olmayın ve uyuduğunuz oda mümkün mertebe kesinlikle zifiri karanlık olmalı ne kadar az ışık algılarsa görme sistemi kadar epifiz bezinde salgılanır sunu unutmayın körlerin kanser ve kalp krizi geçirme oranı %0 yakındır .
    6 0 ...
  • iyi parti

485.
  • 27 Yasindayım...
    Bu zamana kar 8 secimde
    Oy verdm.
    Hepsinide Rabime şükür
    3 hilalden şaşmadım
    Evet ülke saldırı baskı
    Altında
    Ülkemizi Savunmak elbette boynumuzun
    Borcu
    Lakin...
    Ülkede Ekinomi Çok
    Ķötüye gidiyor genc işsizlik %40
    Civarında bakmayın siz Tuik %25
    Ine
    Dünya Genelinde hemen hemen %100 dogru
    Anket ve Tespit yapan ve ülkelerin Analizini Çıkartan
    Exportet
    Söylüyor ki
    Gördügum de öyle
    Hani Saraydaki zât
    Diyor ya
    Millet iş begenmiyo diye
    Adamlar 1404 liraya 12 saat
    Calıstırıyo
    12 saat
    12
    Sonrada millet is begenmiyo
    Rabbim den Tek dilegim
    Böyle konuşup da Bolluk icinde Yasayan Yandaş insaat ve cesitli
    Kap yalayaciların bizim durumumuza düsüp
    Bizi Anlaması Allah büyüktür.

Eyy
    Bahçeli
    Ülkemizi Elbbete savunup Sahip
    Cikacaksın
    Lakin Milletin
    Bu halini görup
    Es gecersen
    Senin de O Kodaman
    Zalimlerden farkin
    Kalmaz

Açık ve Net söylüyorum
    Eski mihp li ve her daima ülkücü
    Kardesiniz olarak
    Oyum
    IYI
    Parti ye(Kayı boyuna)
    Olucak...

Not=Ülkem ve vatanım icin hayırlısı neyse ooo olsun...
    Amin...
    14 5 ...
  • Kaldırımlarda yolu kapatarak selamlaşmamak, sohbet etmemek. Geniş bir kaldırımda iki kişiden fazla yan yana yürümemek, dar bir kaldırımda ise tek sıra hareket etmek. Mağazadan çıkınca alışveriş kritiğini kaldırımda yapmamak. Kaldırımlarda yavaş yürümemek ve mümkünse en kenardan yürümek. Kaldırımda sigara içmemek, içiyorsak da arkadakine dumanı ulaştırmamak. Kaldırımlarda sevgili ile yürürken fingirdeşmek uğruna geçişleri kısıtlamamak. Kaldırımlarda sağ yönü kullanmak ve aniden durmamak veya aniden yön değiştirmemek. Kaldırımlarda sizden hızlı giden birisine mümkün olduğunca yol vermek.

şu lanet kaldırımlarda yürümeyi öğrenmek. Sırf bu çift haneli iqlular yüzünden dışarı çıkmıyorum. Umarım ya öğrenir ya da geberirsiniz, bu kaldırımda yürüme engellileri.
    22 1 ...
  • Çocukluk değil de liselilik evresindeyken yaşadığım bir travma var.

O zamanlar 10. Sınıfa gidiyoruz, karşımıza da 9'ları koymuşlar işte. Sınıf kapıları koridorun ortasında, ortada konumlanmış da bir güvenlik kamerası var.

Bir gün Bu kameranın bizim sınıfa döndüğünü gördük, kim yapabilir? Doğru tahmin, tüyü bitmemiş dokuzlar. Biz altta kalır mıyız, elbetta hayır. Çevirdik kamerayı onlara doğru. Sonra bunlar tekrar bize doğru çevirdiler.

Bu süreç bir süre böyle devam etti, artık biz kameraya dokunan olmadığı halde gelip geçip bir tokat vuruyorduk kendisine. Artık koridor dibindeki kamera tavanı, bizim ortadaki gariban da tavana bakan kamerayı izliyordu.

Halimizden gayet mutluyduk. Ancak bir cuma günü, törene yakın bir zamanda liselinin biri 3 kere yangın alarmına basınca bizim saadet zincirimiz koptu. Çünkü tespit için kameraları izleyeceklerdi.

Tahmin ettiğiniz üzere kameraları izlediler, ben ve arkadaşımı tespit ettiler. Adeta birer azılı suçlu gibi müdür odasına götürüldük, başımıza kaçmayalım diye bir öğretmen ve bir hizmetli görevlendirmişlerdi. *

Müdür odasına girdik, hani western filmlerde düello sahnesi olur ya, kasaba bomboştur, bir rüzgar eser ve kumlar havalanır, bir çalı topalağı yuvarlanır falan; Aynı öyle bir hava esiyor içeride.

Müdür bizi azarladı, hocam dedim "niye bu kadar abartıyorsunuz, şimdi çıkıp düzeltiriz biz." * ifadelerimizi yazıp imzaladık, sonra tabi keyifler eksilere indi.

Biz ki Sultanlar sultanı, hakanlar hakanı hükümdarlara taç veren Allah’ın yeryüzündeki gölgesi, koridorların, blokların, kantinlerin, sınıfların, sahaların ve daha nice mekanların ki, yüce atalarımızın ezici kuvvetleriyle fethettikleri ve bizim dâhi ateş saçan zafer kılıçlarımızlala fetheylediğimiz nice diyarın sultanları ve padişahları; o gün sınıfa miroğlu ve memati edasında bir gam ve kederle girmiştik.

Ah ulan ah.
    14 4 ...
  • aynı huzuru hak eden kızdır. var mı yok muyu boş verin, düşüncesi bile güzel. bence verilebilecek en huzur sadakattir. erkeğinin her şeyine karışmayacağını istemesi, ne yapması gerektiğini bildiği içindir, buna sadakat diyebiliriz. güvenmek, en büyük huzur çünkü. erkeğinde , o kızın, sadakatine tutkulu olduğunu bilmesidir. öyle ki, örneğin; kendisine askıntı olacak erkeklerin, askıntı sorularına, sevgilim var diyerek noktayı koyacak raddeye bile getirmemesi kendisini, sevgilisine sadakatinden, diğer herkesten kendisini uzak tutmasıdır. bu, huzur vermek mi peki. kesinlikle. en huzurlu huzur, içinin rahat olmasıdır. her ne kadar kimseye güven olmasada.
    13 1 ...
  • bir genç kocişin serzenişidir.

a dostlar ne yaptıysam karım benim işe girmeme izin vermiyor. Sürekli beni balığı kedisi gibi besleyerek dışarı çıkmama müsaade etmiyor. Eşim beni aldatıyor mu acaba ?

Yemeklerimi bazen yemiyor. dışarda birileriyle yiyor olabilir.
    6 4 ...
  • Sözlükte kız yok.
    30 yas üstü kimse de kalmasın
    Hatta sevgilisi olan erkekler de yazmasın.

Aranılan sözlük bu işte.
    7 4 ...
  • kızlık zarı delinmesin diye anal uzmanı başörtülüler yanından acemi kalan kzıdır. bu başörtülüleri lise ve üniversitede bolbol görüyorduk.
    7 1 ...
  • satranç

849.
  • Geçmişte eğitmenliğini yaptığım, şimdi ise bok çuvalı gibi hamladığım oyun.

Ligin son masasına rica minnet çağırdılar, iyi dedim oturur oynarız. Takriben yaşı tek haneli bir ibneye kaybettim.

Zamanında milli takıma çocuk çıkarmıştık biz.

Boş bıraktığımız yeri itinayla doldurup genişletiyorlar. Acımıyorlar.
    9 0 ...
  • (bkz: ümit yaşar oğuzcan)’ın en hoş şiirlerden sadece birisi. bir şiire sarılacak olsaydım şayet, muhtemelen kendisine ait olan bu şiir olurdu.

“Bir ayak sesi duymayayım, Kapıya koşuyorum
    Gelen, sen misin diye.
    Bir sarı saç görmeyeyim,
    Yüreğim burkuluyor,
    Ağlamaklı oluyorum,
    Her şey bana seni hatırlatıyor. Gökyüzüne baksam,
    Gözlerinin binlercesini görürüm.
    Bir rüzgar değse yüzüme,
    Ellerini düşünmeden edemem
    Yaktığım bütün sigaraların dumanları sana benzer,
    Tadı senden gelir
    Yediğim yemişlerin,
    içtiğim içkilerin,
    Ve içimdeki bu dayanılmaz sıkıntı,
    Bu emsalsiz hüzün,
    Seni beklediğim içindir.
    Resmine bakamaz oldum,
    Uykulardan korkuyorum artık.
    Utanıyorum odamdaki bütün eşyalardan,
    Şu sedir hala gelip oturmanı bekliyor.
    Şu ayna karşısında güzelliğini seyretmeni.
    Şu kadeh,dudaklarına değebilmek için duruyor masada.
    Ve şu saat,
    geldiğin anda Durabilir sevincinden.
    Zaman çıldırabilir...
    Çünkü benim dünyamda Ölümsüzlük, seni sevmek demektir. Bir çocuk doğmayı bekler,
    Bir ağır hasta ölmeyi,
    Bitkiler,
    yağmur ve güneşi bekler.
    Yalnız bir kadın sevilmeyi,
    Ve düşün ki,
    bir adam
    içinde bütün bekleyenlerin korkusu ve ümidi Seni bekler.
    Asılmayı bekleyen bir idam mahkumu gibi.
    Sen gelinceye kadar
    Pencerem kapalı duracak,
    Rüzgar gelmesin diye.
    Artık perdeleri açmayacağım,
    Gün ışığı girmesin diye.
    Sonra kahrolacağım Bu karanlıkta,
    bu derin yalnızlıkta.
    Ve günlerce, gecelerce haykıracağım.
    Nerdesin diye, nerdesin diye.
    Bir gün bu kapıdan sen gireceksin, Biliyorum,
    Er geç bu bekleyişin bir sonu gelecek
    Yıllarca sonra,